Χρήστες σε σύνδεση

4 Επισκέπτες, 0 Χρήστες

Αποστολέας Θέμα: Μοναχικός αετός στον Κιθαιρώνα  (Αναγνώστηκε 3289 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Christos_Kanatas

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 195
  • Κάρμα: +0/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • Αφήστε τις δικαιολογίες και ελάτε στο βουνό!
    • Προφίλ
Μοναχικός αετός στον Κιθαιρώνα
« στις: 2011, Απρίλιος 11, 23:15:59 μμ »
Σήμερα, (χθες πια) Δευτέρα 11/4/2011 πήρα τη βαριά απόφαση να πάω Πλαταιές μόνος μου για πτήση (μ' όσους μίλησα κανείς δεν μπορούσε). Πρώτη φορά που πήγα τελείως μόνος. Η μέρα συμφωνα με τις μετεωρολογικές προγνώσεις θα ήταν καλή μέχρι τις 17:00 με βορια 25-30 χμ/ω. Ο μετεωρολογικός σταθμός live στο Καπαρέλι έδινε άπνοια πριν ξεκινήσω κατά τις 13:30 με 14:00 και δεδομένου ότι χθές που τα δελτία δίναν 20 χμ/ω Β και ο άνεμος ήταν 5-10 και κυρίως Α, δεν ήταν κ εύκολη η απόφαση να πάω. Τελικά έφτασα Πλαταιές 15:30. Εκεί ήταν μόνο ένας παραπεντάς που είχε φτάσει πριν από λίγο κ μου είπε ότι πριν είχε 10 με 15χμ/ω, μάλιστα ήταν έτοιμος κ να πετάξει. Εκείνη την ώρα είχε 25 γεμάτα Β-ΒΑ. Μέχρι να ετοιμαστώ πηγε 16:30 περίπου, ο άνεμος σταθερα 25 - 30 χμ/ω και με ριπές ισχυρότερες. Απογειώνομαι (οι παραπεντάδες μου είπαν μετά ότι με την απογείωση πήρα κατευθείαν καμια 50αριά μέτρα!). Ανέβηκα το βουνό με δυναμικό και μετά έφτασα εως τα 2012 μ.! Κατέβηκα στο ύψος της απογείωσης και μετά ξανανέβηκα το βουνό και ξαναπήγα στα 1700 περίπου. Σύνολο πέταξα γύρω στη μιάμιση ώρα. Ευχαριστώ πολύ τα παιδιά από το παρα πέντε που, με το που προσγειώθηκα, ήρθαν και με πήραν κατευθείαν για να κατεβάσω το αμάξι μου. Μέχρι τη στιγμή εκείνη δεν είχε απογειωθεί κανείς άλλος. Όταν έφτασα στο αμάξι, βλέπω ότι ο άνεμος είχε πέσει αρκετά και είχε γυρίσει και ανατολικός. Τα παραπέντε λοιπόν δεν στάθηκαν τυχερά και όσοι απογειώθηκαν πήγαν αμέσως για προσγείωση. Είναι λοιπόν αγαπητοί φίλοι αρκετές οι φορές που ο αετός μας βγάζει ασπροπρόσωπους και μας δικαιώνει για την επιλογή μας παρ' όλη την ευκολία που προσφέρει το παραπέντε. Τουλάχιστον 2-3 παιδιά από τους παραπεντάδες σήμερα μου μιλήσαν θετικά για τον αετό. Κλείνω λέγοντας ότι ο καιρός κράτησε τελικά μέχρι τις 18:30 με αποτέλεσμα να πετάξω αρκετά και να χορτάσω την πτήση μου. Δεν ξέρω γιατί, αλλά το βουνό με τράβαγε σήμερα σα μαγνήτης. Kαι άλλες φορές η διαίσθηση μου αυτή μ' έχει δικαιώσει. Γι' αυτό αγαπητοί όταν είστε φτιαγμένοι για πτήση, όπως λέει κι ο δάσκαλος Γιώργος Καραχάλιος, GO OUT AND FLY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



Αποσυνδεδεμένος Κωνσταντίνος Καραγιάννης

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 103
  • Κάρμα: +1/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • …από ψηλά για ποιό ψηλά!
    • Προφίλ
Απ: Μοναχικός αετός στον Κιθαιρώνα
« Απάντηση #1 στις: 2011, Απρίλιος 12, 18:50:28 μμ »
Γεια σου φίλε Χρήστο,
και εγώ έψαχνα κάποιον να πάω για πτήση την Κυριακή, είχα μάλιστα φορτώσει από Σαββάτο βράδυ για να μην καθυστερήσω, αλλά με όσους επικοινώνησα δεν μπορούσαν.

δεν το σκέφτηκα να σε καλέσω ... την επόμενη φορά θα σε έχω στο νου μου.

--
Με εκτίμηση
Κωνσταντίνος Καραγιάννης  (μέτοικος από την Βόνιτσα).

Αποσυνδεδεμένος k1kostas

  • Ανώτατο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 606
  • Κάρμα: +2/-6
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μοναχικός αετός στον Κιθαιρώνα
« Απάντηση #2 στις: 2011, Απρίλιος 12, 19:14:52 μμ »
follow a procedure

FORUM -----> (:1  ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΠΤΗΣΗΣ -------->    :porky:   ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ------>   :asterix1:  ---------> ΠΤΗΣΗ  :greensmiles:---------->


--------> ΜΕΤΑ ΤΗ ΠΤΗΣΗ  :msnmpyra: --------> ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΠΤΗΣΗΣ   :msnpano:  Η   :msnkato: ----------> ΣΠΙΤΙ  :sm_smile:

« Τελευταία τροποποίηση: 2011, Απρίλιος 12, 19:23:47 μμ από k1kostas »
ΕΙς Υγειαν

Αποσυνδεδεμένος Christos_Kanatas

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 195
  • Κάρμα: +0/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • Αφήστε τις δικαιολογίες και ελάτε στο βουνό!
    • Προφίλ
Απ: Μοναχικός αετός στον Κιθαιρώνα
« Απάντηση #3 στις: 2011, Απρίλιος 12, 21:08:01 μμ »
αγαπητέ φίλε Κώστα, ο δάσκαλος έχει δίκιο σ' αυτό, δεν έχουμε καλά καλά τα τηλ. ο ένας του άλλου και τα ονόματα skype. Το δικό μου για όποιον το θέλει είναι christos kanatas. Και ο k1kostas έχει δίκιο αν και το φόρουμ δεν είναι τόσο άμεσο κ συνήθως αποφασίζουμε τελυταία στιγμή κ με βάση τον καιρό αν θα πάμε. Οπότε καλύτερα skype ή τηλ! 

Αποσυνδεδεμένος Giannis Mitropoulos

  • Διαχειριστής
  • *****
  • Μηνύματα: 1.147
  • Κάρμα: +48/-1
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ 2017.
    • Προφίλ
    • Αιωροπτερισμός στην Ελλάδα
Απ: Μοναχικός αετός στον Κιθαιρώνα
« Απάντηση #4 στις: 2011, Απρίλιος 15, 22:57:58 μμ »
http://forum.hang-gliding.gr/index.php/topic,275.0.html

Κάντε και καμιά αναζήτηση
SV1ATM....
Μια εβδομάδα πτήσεων σε αγώνες αξίζει το ίδιο με μήνες ελεύθερων πτήσεων, ως προς την εμπειρία.
Όροι χρήσης του φόρουμ..

Αποσυνδεδεμένος Κωνσταντίνος Καραγιάννης

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 103
  • Κάρμα: +1/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • …από ψηλά για ποιό ψηλά!
    • Προφίλ
Απ: Μοναχικός αετός στον Κιθαιρώνα
« Απάντηση #5 στις: 2011, Απρίλιος 16, 09:14:18 πμ »
γεια σου φίλε Γιάννη, που είναι το Skype add στο προφίλ, δεν το βλέπω;

My Skype: kostas.hellas


--
Με εκτίμηση
Κωνσταντίνος Καραγιάννης  (μέτοικος από την Βόνιτσα).

Αποσυνδεδεμένος georgios diotis

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 49
  • Κάρμα: +1/-0
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μοναχικός αετός στον Κιθαιρώνα
« Απάντηση #6 στις: 2011, Απρίλιος 18, 21:32:17 μμ »
μοναχικε αετε καλησπερα, να φτιαξει λιγο ο καιρος και θα κατεβω πλαταιες να τα πουμε

Αποσυνδεδεμένος Christos_Kanatas

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 195
  • Κάρμα: +0/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • Αφήστε τις δικαιολογίες και ελάτε στο βουνό!
    • Προφίλ
Απ: Μοναχικός αετός στον Κιθαιρώνα
« Απάντηση #7 στις: 2011, Απρίλιος 20, 16:47:36 μμ »
Καλησπέρα Γιώργαρε! Αύριο που έχει σούπερ μέρα δεν το κλείνεις το κατάστημα να πάμε να πετάξουμε; Και φυσικά, όσοι πιστοι προσέλθετε!

Αποσυνδεδεμένος georgios diotis

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 49
  • Κάρμα: +1/-0
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μοναχικός αετός στον Κιθαιρώνα
« Απάντηση #8 στις: 2011, Απρίλιος 21, 14:09:51 μμ »
Χρησταρα ειμαι Καρπενησι μονιμος κατοικος τωρα πια, εδω εχει ατελειωτες απωγειωσεις και καμια μα καμια προσγειωση, θα κατεβω με εναν φιλο να πεταξει και αυτος με παραπεντε, σιγουρα μετα το πασχα, καλη ανασταση και οπωσδηποτε θα ανταμωσουμε στο βουνο. σσσσσστ  ακουει η γυναικα  :chairshot:

Αποσυνδεδεμένος georgios diotis

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 49
  • Κάρμα: +1/-0
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μοναχικός αετός στον Κιθαιρώνα
« Απάντηση #9 στις: 2011, Απρίλιος 21, 14:27:54 μμ »
φυσικα ξεχασα να αναφερω οτι σε μια ωριτσα απο δω ειναι ο εμπεσος και λεω να δοκιμασω μια πτηση εκει, οποιος εχει χρονο ας ανεβει μια βολτα, 350χλμ απο Αθηνα, εγω βαζω τα ψητα!!!!! ξερεις εσυ Χρηστο, οσο για τη διαμονη μπορω να σας φιλοξενισω στο σπιτι μου, πες και στον Καραχαλιο και σε οποιον αλλον γουσταρει Ευριτανια ειστε ολοι ευπροσδεκτοι, χωρος υπαρχει, τσιπουρο αφθονο και αρνι σουπερ, αρκει να μην  :vrexome:
για τους καμπισιους εχουμε και χοιρινο :sm_razz:

 

Powered by EzPortal