Χρήστες σε σύνδεση

1 Επισκέπτης, 0 Χρήστες

Αποστολέας Θέμα: Πτηση στο Παγγαιο  (Αναγνώστηκε 2635 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Maroufidis_Costas

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Κάρμα: +0/-0
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πτηση στο Παγγαιο
« στις: 2011, Αύγουστος 12, 16:31:35 μμ »
Επιτελους μετα απο πολλες προσπαθειες καταφερα να πεταξω πανω απο την κορυφη του παγγαιου. Πρωτη προσπαθεια πριν απο δυο χρονια με τον κοτζιλελο. Μετα δοκιμασα αλλες δυο φορες μονος μου. Οποτε ομως πλησιαζα στην κορυφη ετρωγα πολυ ξυλο, καθοτι ο ανεμος ερχοταν και νοτιως απο την θαλασσα αλλα και βορειως με αποτελεσμα να δημιουργει αναταραξεις. Και με το μοσκιτο ειναι 2 φορες πιο δυσσαρεστες. Οποτε η μονη μου ελπιδα ηταν να πεταξω αργα. Απογειωθηκα γυρω στις 19.00 με δυο ντεποζιτα. Πεταξα πανω απο τις δυο κορυφες, η ψηλοτερη ειναι αυτη με την κεραια περιπου στα 2000 μετρα. Μεταξυ των δυο κορυφων υπαρχουν και τα απομειναρια ενος παρατημενου χιονοδρομικου. Η κεραια εκπεμπει το σημα της κρατικης τηλεορασης σε ολη την βορεια ελλαδα και εχει μονιμο προσωπικο επανω το οποιο ειχε βγει και με χαιρετουσε. Μετα η επιστροφη αγχωδης αφου ειχα 25 χιλιομετρα να διανυσω και ο ηλιος ειχε πεσει. Προσγειωθηκα 9 παρα κατι με την gopro να γραφει θολα λογω ελειψης φωτος. Το οτι ειναι φωτεινο το πλανο οφειλεται στην καμερα αφου αν προσεξτε τα αυτοκινητα στην εγνατια ειχαν ηδη αναψει τα φωτα τους. Το τι κουνουπι μαζευτηκε μετα δεν περιγραφεται. Να σημειωθει οτι μαζευα με το λικρα και το κρανος με κλειστο το τζαμακι!

http://www.sky.gr/leonardo/flight/22709
« Τελευταία τροποποίηση: 2011, Αύγουστος 12, 16:36:23 μμ από Maroufidis_Costas »



Αποσυνδεδεμένος Giorgos Kapsimalis

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 456
  • Κάρμα: +14/-1
  • Φύλο: Άντρας
  • Pilotino on Board
    • Προφίλ
Απ: Πτηση στο Παγγαιο
« Απάντηση #1 στις: 2011, Αύγουστος 12, 17:26:22 μμ »
Μπράβο ρε πατρίδα  :mosh:

1:45 αν δεν κάνω λάθος είναι το πιλάφτεπε. Πρώτη φορά βλέπω πως φαίνετε από κοντά!

2:25 πανηγυρίζεις για το αποθημένο που είχες με το Παγγαίο. Χαμογελάνε και τα μουστάκια σου. Πάρε μια μπυρίτσα  :msnmpyra:

ΤΙ ΣΜΗΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ?

Την επόμενη φορά θα το πετάξουμε το βουνό μαζί με ελεύθερο ομως. ΟΚ?

Παρε άλλη μια μπυρίτσα γιατι το αγαπώ πολύ αυτό το βουνο και με το βιντεάκι σου το είδα από κοντά και πάλι  :msnmpyra:

Αποσυνδεδεμένος Maroufidis_Costas

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Κάρμα: +0/-0
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πτηση στο Παγγαιο
« Απάντηση #2 στις: 2011, Αύγουστος 12, 18:06:38 μμ »
Ευχαριστως! Ξερω και την απογειωση για ελευθερο, ειχαμε ανεβει με τον μελικιδη πριν πολλα χρονια. Οντως το συναισθημα που ενοιωσα περνοντας πανω απο την σφαιρικη κορυφη (δεν ηξερα οτι λεγοταν ετσι) δεν περιγραφεται. Ψηνομαι να ξαναπαω και πιθανον να το ξανακανω. Θελω να δοκιμασω να παω και μια απεναντι ιερισω που φαινεται και το Αθως. Ειδομεν!

Αποσυνδεδεμένος Maroufidis_Costas

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Κάρμα: +0/-0
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πτηση στο Παγγαιο
« Απάντηση #3 στις: 2011, Αύγουστος 12, 23:05:32 μμ »
Ρε συ γιωργο με τον νικο τον καψιμαλη τον μηχανικο τι σχεση εχεις;

Αποσυνδεδεμένος Giorgos Kapsimalis

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 456
  • Κάρμα: +14/-1
  • Φύλο: Άντρας
  • Pilotino on Board
    • Προφίλ
Απ: Πτηση στο Παγγαιο
« Απάντηση #4 στις: 2011, Αύγουστος 13, 18:31:33 μμ »
Θείος

Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Μπίλλης

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 592
  • Κάρμα: +2/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • πεταει πεταει
    • Προφίλ
    • MAKE ME FLY
Απ: Πτηση στο Παγγαιο
« Απάντηση #5 στις: 2011, Αύγουστος 14, 21:53:32 μμ »
Μπραβο ρε Μαρουφ, καταπληκτικες ληψεις και πολυ ομορφα τα χρωματα στο βιντεο.

Τα κουνουπια στο τελος μου θυμισαν υπεροχες στιγμες απο την στρατιωτικη μου θητεια στον πανεμορφο Εβρο. Ευτυχως ολα τα ομορφα πραγματα τελιωνουν καποια στιγμη.

Αποσυνδεδεμένος Maroufidis_Costas

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Κάρμα: +0/-0
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πτηση στο Παγγαιο
« Απάντηση #6 στις: 2011, Αύγουστος 22, 22:04:48 μμ »
Επειδή δεν άντεξα, ξαναπήγα μία στο Παγγαίο βάζοντας την gopro στο φτερό. με έπαιρνε λιγάκι δεξιά αλλά το έχω ξαναπάθει και δεν είναι ιδιαίτερα ανυσηχητικό. είχα σκοπό να πάω απέναντι προς χαλκιδική αλλά αντικρύζοντας το απέραντο γαλάζιο κάτω μου φοβήθηκα και γύρισα πίσω. κάποια άλλη φορά με παρέα ελπίζω!

 

Powered by EzPortal