Χρήστες σε σύνδεση

1 Επισκέπτης, 0 Χρήστες

Αποστολέας Θέμα: Ακράτα Σάββατο 05 Νοεμβρίου 2011  (Αναγνώστηκε 1720 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Maroufidis_Costas

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Κάρμα: +0/-0
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ακράτα Σάββατο 05 Νοεμβρίου 2011
« στις: 2011, Νοέμβριος 06, 20:59:21 μμ »
Το Σάββατο 05/11/2011 βρεθήκαμε με την μοσκιτο παρεα στην Ακράτα. Βασικά ξεκινήσαμε για ένα παλαιο στρατιωτικό αεροδρόμιο στην Κόρινθο το οποίο χρησιμοποιεί η εκεί αερολέσχη αλλά δεν μπορέσαμε να πετάξουμε διότι μας είπαν οι αερομοντελιστές ότι έχουν προβλήματα με τους κατοίκους λόγω θορύβου. το κοντινότερο πρόσφορο μέρος που είχαμε δεί από το Google Earth ήταν μια παραλία στην Ακράτα στις εκβολές του ποταμού Κράθις ο οποίος πηγάζει από τον Χελμό.
Στην παρέα Εγώ, κοτζιλέλος, τσουρινάκης, Μαραγκός, Λαζαρίδης, Πετρόπουλος. Πετάξαμε μόνο οι τρεις πρώτοι, διότι ο Άγγελος έχει ένα θέμα με την μειωμένη ώση της προπέλας του, ο Πετρόπουλος ήταν λιγάκι άρρωστος και ο γιατρός ανυσήχησε λιγάκι για το περιορισμένο της απογείωσης. Να επισημάνω ότι κατανοητοί οι φόβοι, ωστόσο δεν ήταν τόσο ανυσηχητικό, διότι ο άνεμος ήταν πολύ σταθερός και σε περίπτωση αναγκαστικής προσγείωσης υπήρχε η στενή λωρίδα της παραλίας μέχρι τις εκβολές του Κράθις.
Δεν μπορώ να πω το ίδιο για την προσγείωση η οποία φαινόταν απίστευτα μικρή όταν απογειωθήκαμε και την είδαμε από ψηλά. Το μέγεθος της μειωνόταν ακόμη περισσότερο από μία ντουζιέρα που υπήρχε την μέση (φαίνεται στην χαμηλή διέλευση του τσουρινάκη) η οποία σου έκοβε το πεδίο προσγείωσης στα δύο.
Οφείλω να ομολογήσω ότι την καλύτερη προσέγγιση έκανε ο τσουρινάκης παρόλο που τα χάλασε στο φλερ, αλλά και εγώ και ο λέλος κάναμε ελεγχόμενη προσγείωση, δηλαδή δεν ήταν τυχαία η θέση μας, ούτε οι ελιγμοί του λέλου πάνω από τα δέντρα ούτε και οι δικοί μου πάνω από την θάλασσα.(προσέξτε τα ποδαράκια του μοσκίτο μου που ξύνουν το νερό!)
επίσης στεναχωρηθήκαμε πολύ που δεν πέταξαν οι υπόλοιποι, και λόγω των αρκετών εξόδων από τα χιλιόμετρα αλλά και λόγω του απίστευτου τοπίου που αντικρίσαμε περνώντας την αναστροφή που ήταν γύρω στα 800 μέτρα.
Η θέα απίστευτη από τα 2020 μέτρα που έφτασα, χελμός, στερεά Ελλάδα, πάτρα κλπ.
Εντυπωσιακό και το οροπέδιο που φαίνεται από την κάμερα του λέλου.
σίγουρα θα ξαναπάμε


« Τελευταία τροποποίηση: 2011, Νοέμβριος 06, 21:03:01 μμ από Maroufidis_Costas »



Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Μπίλλης

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 592
  • Κάρμα: +2/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • πεταει πεταει
    • Προφίλ
    • MAKE ME FLY
Απ: Ακράτα Σάββατο 05 Νοεμβρίου 2011
« Απάντηση #1 στις: 2011, Νοέμβριος 07, 01:30:03 πμ »
Με επιασε κλειστοφοβια βλεποντας τις απογειωσεις και προσγειωσεις σας. Πιο ανετα προσγειωνοσασταν σε ακαλυπτο πολυκατοικιας στην Κυψελη παρα εκει που ησασταν. Παντως μπραβο, εντυπωσιακο βιντεο και καταπληκτικες προσεγγισεις/προσγειωσεις. Εγω προσωπικα θα ημουν στην ομαδα των στεναχωρημενων και θα καθομουν στα αυγα μου. Αν και αποκλιεται να στεναχωριωμουν εγω ο ιδιος φυσικα. Και παλι μπραβο για τις πτησεις σας και εκανες και καλη δουλεια Μαρουφ που εβαλες στο μονταζ σκηνες απο 3 διαφορετικες καμερες, πωωωωωωωωωωωωωωωωωωω σου λεω Hollywood και βαλε.   

Αποσυνδεδεμένος ΤΣΟΥΡΙΝΑΚΗΣ ΚΩΣΤΗΣ

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 81
  • Κάρμα: +1/-0
    • Προφίλ
Απ: Ακράτα Σάββατο 05 Νοεμβρίου 2011
« Απάντηση #2 στις: 2011, Νοέμβριος 07, 11:04:53 πμ »
 'Ήταν πραγματικά ξεχωριστή εμπειρία, όπως και να το δεις! Η Απογείωση / προσγείωση έμοιαζαν δύσκολες, αλλά αποδείχτηκαν απλές! Ειδικά η απογείωση ήταν παιχνιδάκι! Η θέα ήταν εκπληκτική με πολύ ψηλά βουνά εκατέρωθεν και θάλασσα από κάτω!
Και το παραλειπόμενο: Εμφανίστηκε κατά τύχη πριν την απογείωση παλιός πρωταθλητής του αετού !! Ο Κουκουλέτσος!! (ο οποίος  έκατσε αρκετή ώρα κι έπαθε την πλάκα του!)

 

Powered by EzPortal