Χρήστες σε σύνδεση

2 Επισκέπτες, 0 Χρήστες

Αποστολέας Θέμα: Βαράσοβα δυτική Ελλάδα 18/11/2011  (Αναγνώστηκε 7017 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Maroufidis_Costas

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Κάρμα: +0/-0
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Βαράσοβα δυτική Ελλάδα 18/11/2011
« στις: 2011, Νοέμβριος 20, 08:15:20 πμ »
Το Σάββατο 19/11/2011 βρεθήκαμε εγώ ο Αγγελος και ο λέλος στην περιοχή της Βαράσοβας πριν το Μεσολόγγι. Στην αρχή κάναμε μία στάση στο Αντίρριο δίπλα στην γέφυρα όπου είχε μια μεγάλη αλάνα και φυσούσε ένας καλός ανατολικός γύρω στα 20 χιλιόμετρα. Ωστόσο συνεχίσαμε για τις εκβολές του Ευήνου όπου το τοπίο ήταν καταπληκτικό και βρήκαμε ένα καλό χωράφι δίπλα σε ένα παρατημένο αεροδρόμιο (φαίνεται εκει κάπου στην προσγείωση του λέλου). Ο άνεμος δυτικός (!) γύρω στα 10 χιλιόμετρα. Αλλά μέχρι να στήσουμε είχε πέσει με αποτέλεσμα να απογειωθούμε σχεδόν με άπνοια. Ο Άγγελος στις τελευταίες απογειώσεις είχε ένα θέμα με την ώση του Fillo γιαυτό και τα σχετικά πειράγματα.
Βάλαμε πλώρη για Αιτωλικό που ήταν 13 χιλιόμετρα σε ευθεία. Απίστευτη θέα, φοβερός καιρός και άπειρες προσγειώσεις κάτω. Εκεί στα βουναλάκια του Αιτωλικού πετούσαν και 2 παραπέντε τα οποία κρατιόντουσαν οριακά. Στο βάθος ήταν ορατή η Πελοπόννησος και έχω την εντύπωση ότι δυτικά φαινόταν και κάποιο νησί χωρίς να είμαι σίγουρος.
Μετά επειδή είχαμε καύσιμα πήγαμε προς Βαράσοβα. Χαμηλά που την πέταξε ο λέλος γύρω στα 400 μέτρα έφαγε ξύλο, εγώ που την πέρασα από πάνω στα 1100 δεν είχα ιδιαίτερες αναταράξεις (φαινεται μια που έφαγα εκει στην τελευταία στροφή) αλλά τα φαινόμενα ήταν αναμενόμενα αφού εκει γινόταν η σύγκλιση του ανατολικού με τον δυτικό. Φαντάζομαι ότι το ήξεραν τα παραπέντε γιαυτό δεν πήγαν εκεί να πετάξουν.
Η γέφυρα ορατή από βαράσοβα, γύρω στα 18 χιλιόμετρα σε ευθεία αλλά τα καύσιμα τελείωσαν και γυρίσαμε για προσγείωση. Δυστυχώς η κάμερα έμεινε από μπαταρία και δεν τράβηξε την προσγείωση μου. Ο Αγγελος ξέχασε να βάλει την κάρτα μέσα στην δική του οπότε φτιάξαμε ένα βίντεο με τα δικά μου και του λέλου. Τα λεονάρντο εγραψαν άλλα αντι άλλως, μόνο του λέλου νομίζω δούλεψε.
Καταπληκτική εκδρομή, είναι σίγουρο ότι θα την ξανακάνουμε. Με δυτικό άνεμο κάνει σίγουρα και για ελεύθερη πτήση.


« Τελευταία τροποποίηση: 2011, Νοέμβριος 20, 08:43:05 πμ από Maroufidis_Costas »



Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Μπίλλης

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 592
  • Κάρμα: +2/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • πεταει πεταει
    • Προφίλ
    • MAKE ME FLY
Απ: Βαράσοβα δυτική Ελλάδα 18/11/2011
« Απάντηση #1 στις: 2011, Νοέμβριος 20, 11:32:23 πμ »
Φοβερη η ομαδα οπως παντα, μπραβο. Ωραια πτηση και μαλλον μεγαλυτερη η προσγειωση απο την Ακρατα μου φανηκε ή κανω λαθος ?
Αναφορικα με την απογειωση του Αγγελου, αν και εφοσον ανοιγει τερμα το γκαζι (και προφανως ανοιγει) της μηχανης: εχω την εντυπωση οτι οταν τραβαει το τριγωνο κατεβαζει την μυτη του αετου τοσο πολυ που η ανωση που παραγει πλεον το φτερο δεν επαρκει για απογειωση. Ειδα στο βιντεο την μυτη του αετου απο το μεσο του τρεξιματος και μετα να ειναι πολυ χαμηλα πανω απο τον οριζοντα, και οταν στο τελος ξεκολλησε απο το εδαφος φαινεται να αυξανεται η γωνια και να ανεβαινει ο αετος με την κανονικη ταχυτητα ανοδου για μοσκιτο/Fillo. Η γνωμη μου ειναι, με επιφυλλαξη βεβαια, οτι η γεωμετρια των τριγωνων επιτρεπει στον πιλοτο να τραβηξει πολυ κατω την μυτη του αετου. Δηλαδη ο Αγγελος σπηνταρει περαν του δεοντος κατα την απογειωση.   

Αποσυνδεδεμένος vagelis

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 165
  • Κάρμα: +3/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ 2017.
    • Προφίλ
Απ: Βαράσοβα δυτική Ελλάδα 18/11/2011
« Απάντηση #2 στις: 2011, Νοέμβριος 20, 13:19:58 μμ »
Πολύ ωραία όλα ρε μοσκιτάδες. Τώρα που δεν πετάμε εμείς βουνίσιο, σαν τα μικρά παιδάκια χαζεύουμε τα μοσκιτοβιντεάκια σας. Βάλσαμο. Το μέρος το έχω περάσει αμέτρητες φορές οδικώς αλλά εικόνες από ψηλά βλέπω πρώτη φορά και είναι καταπληκτικό. Ιδανικό μέρος για μοσκίτο πιστεύω αφού τα συνδιάζει όλα, βουνό κάμπο θάλασσα και θέα στο ιόνιο, πολλά και τεράστια χωράφια άνω του ενός χιλιομέτρου μήκους για να απογειώνεται Τζάμπο αλλά και ο Άγγελος. Πάντα τέτοια.

Αποσυνδεδεμένος Maroufidis_Costas

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Κάρμα: +0/-0
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαράσοβα δυτική Ελλάδα 18/11/2011
« Απάντηση #3 στις: 2011, Νοέμβριος 20, 14:22:18 μμ »
Την επομενη φορά προτείνω να έρθεις να δοκιμασεις και εσυ μια μοσκιταδα (αετό έχουμε, μοσκίτο έχουμε, βενζίνη έχουμε αλλά και εργαλειοθήκη!!). Ξεχασα να γράψω ότι οι λήψεις απο την δική μου κάμερα είναι με την Hero2 στα 1080p με τα 30 frames και 170 μοιρες ευρυγώνιο. Του κοτζιλέλου είναι στα 720p με 30 frames και 170 μοίρες. Φαίνεται εμφανώς η διαφορά της νέας Hero2 ωστόσο καταναλώνει πολύ ρευμα και χώρο για να γράψει τα αρχεία. κατά την επεξεργασία στο pc δεν διαπίστωσα αργοπορία αλλά έκανε ένα πιξέλιασμα την απογείωση μου. οι πρώτες λήψεις στην αρχή του βίντεο είναι παλι στα 1080 αλλά με 90 μοίρες (νέα δυνατότητα στην hero2) οπότε δεν έχεις τον ευρυγώνιο να σου απομακρύνει τα είδωλα. οι φωτό είναι στα 8 mpixels και στην 127 μοίρες (με την hero2). Η hero2 έχει φωτογραφία μέχρι τα 11 Mpixels αλλά με 170 μοίρες ευρυγώνιο και δεν φαίνονται και τόσο καλές. Η απογείωση του Αγγελου είναι τραβηγμένη με το κινητό.
Τώρα για το τρέξιμο του Άγγελου μου φάνηκε ίδιο με του Κοτζιλέλου και του δικού μου. Στον λέλο φαίνεται χαρακτηριστικά που χαλάρωσε στο τέλος για να ξεκολλήσει. οπότε πιστευω ότι δεν είναι κριτήριο η συγκεκριμένη απογείωση με άπνοια για την κατάσταση του Fillo του Άγγελου. Προτείνω να το ξαναδούμε όταν θα έχουμε τουλάχιστον 10 χιλιόμετρα αέρα.

Αποσυνδεδεμένος ΤΣΟΥΡΙΝΑΚΗΣ ΚΩΣΤΗΣ

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 81
  • Κάρμα: +1/-0
    • Προφίλ
Απ: Βαράσοβα δυτική Ελλάδα 18/11/2011
« Απάντηση #4 στις: 2011, Νοέμβριος 21, 11:31:50 πμ »
Αν μετρήσεις σε δευτερόλεπτα τις απογειώσεις, θα δεις πως του Άγγελου ήταν 11+ δεύτερα, κι εσένα 8-9. Τείνω να συγκλίνω στην άποψη του Μπίλη. Νομίζω έχει να κάνει με την πτέρυγα / ταχύτητα απογείωσης. Πρέπει όμως να συνυπολογίσουμε πως οι άλλοι 4 πετάμε πολύ πιο σύγχρονες πτέρυγες με καλύτερα χαρακτηριστικά σε χαμηλές ταχύτητες. Εν κατακλείδει,  ο μόνος σωστός τρόπος να μάθεις τι συμβαίνει, είναι να μετρήσεις την ταχύτητα απογείωσης . Αυτό γίνεται με ένα πιστολάκι (όπως αυτά της αστυνομίας) , μετρώντας παράλληλα την ταχύτητα ανέμου (ώστε οι αυξομειώσεις να μην αλλοιώσουν τα αποτελέσματα)

Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Μπίλλης

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 592
  • Κάρμα: +2/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • πεταει πεταει
    • Προφίλ
    • MAKE ME FLY
Απ: Βαράσοβα δυτική Ελλάδα 18/11/2011
« Απάντηση #5 στις: 2011, Νοέμβριος 21, 12:17:04 μμ »
Αν κοιταξεις σε αυτο το βιντεο στο 5:07 απογειωνεται ο Αγγελος με αντιθετο ανεμο. Θα δεις οτι ξεκιναει να σκαρφαλωνει πρωτα οταν αυξανει την γωνια προσβολης του φτερου.


Αποσυνδεδεμένος ΤΣΟΥΡΙΝΑΚΗΣ ΚΩΣΤΗΣ

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 81
  • Κάρμα: +1/-0
    • Προφίλ
Απ: Βαράσοβα δυτική Ελλάδα 18/11/2011
« Απάντηση #6 στις: 2011, Νοέμβριος 21, 14:34:31 μμ »
Η γωνία μου φαίνεται οκ, απλά κι εδώ αργεί πάρα πολύ να τον απογειώσει!! Αν δεις αντίστοιχα τις δικές μου απογειώσεις, η διαφορά είναι τεράστια!! Λες κι έχω 10 κιλά ώσης παραπάνω (απογειώνομαι πολύ πιο γρήγορα, χωρίς να έχω μεγάλη γωνία). Νομίζω πως μόνο ανάλυση της ταχύτητας θα μας διαφωτήσει!

Αποσυνδεδεμένος Κωνσταντίνος Καραγιάννης

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 103
  • Κάρμα: +1/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • …από ψηλά για ποιό ψηλά!
    • Προφίλ
Απ: Βαράσοβα δυτική Ελλάδα 18/11/2011
« Απάντηση #7 στις: 2011, Νοέμβριος 21, 14:56:35 μμ »
(Mosqito NRG vs FILO)
  • κινητήρας "Radne Raket 120"
  • σασί, βάρος και σχήμα όμοια κατά 95%

αν υπάρχει σημαντική διαφορά στην ώση θα είναι μάλλον η προπέλα, (με καύσιμο και καρμπιρατέρ αποδεδειγμένα εντάξει' μια δοκιμή ώσης με μια ζυγαριά θα δείξει τι φταίει)


 
--
Με εκτίμηση
Κωνσταντίνος Καραγιάννης  (μέτοικος από την Βόνιτσα).

Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Μπίλλης

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 592
  • Κάρμα: +2/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • πεταει πεταει
    • Προφίλ
    • MAKE ME FLY
Απ: Βαράσοβα δυτική Ελλάδα 18/11/2011
« Απάντηση #8 στις: 2011, Νοέμβριος 21, 15:57:47 μμ »
Δεν νομιζω να φταιει ουτε η προπελλα ουτε η ταχυτητα. Εχω απογειωθει με τον Discus με στομωμενο φιλτρο και την μηχανη να αγκομαχαει και με προπελλα που εβγαζε 7800 στροφες στην καλυτερη περιπτωση. Και απογειωθηκα σε απνοια με λιγοτεο τρεξιμο. Και απο τα βιντεο φαινεται, με το ματι, να τρεχει πολυ.
Πιστευω ειναι συνδυασμος χαμηλης γωνιας προσβολης και φτερου παλιας τεχνολογιας που παραγει λιγοτερη αντωση απο τους αετους τελευταιας γενιας. Θα πρεπει να δοκιμασει απογειωση με ενα αλλο φτερο. Εκτος και αν οντως παιζει κατι με την προπελλα και η ωση ειναι πολυ πεσμενη.   

Αποσυνδεδεμένος k1kostas

  • Ανώτατο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 606
  • Κάρμα: +2/-6
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαράσοβα δυτική Ελλάδα 18/11/2011
« Απάντηση #9 στις: 2011, Νοέμβριος 21, 16:51:49 μμ »
καλη η πλακα που κανατε στον αγγελο... :sm_biggrin:

http://www.boatfinder.gr/index.php?page=news&news_id=190

υγ:...και μην ακουσω τη σχεση εχει το ενα με το αλλο      :asterix1:
« Τελευταία τροποποίηση: 2011, Νοέμβριος 21, 16:57:38 μμ από k1kostas »
ΕΙς Υγειαν

Αποσυνδεδεμένος Κωνσταντίνος Καραγιάννης

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 103
  • Κάρμα: +1/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • …από ψηλά για ποιό ψηλά!
    • Προφίλ
Απ: Βαράσοβα δυτική Ελλάδα 18/11/2011
« Απάντηση #10 στις: 2011, Νοέμβριος 21, 17:05:06 μμ »
...μήπως τελικά φταίνε τα παπούτσια του Άγγελου; Μπίλλη εσύ τι λες;
--
Με εκτίμηση
Κωνσταντίνος Καραγιάννης  (μέτοικος από την Βόνιτσα).

Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Μπίλλης

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 592
  • Κάρμα: +2/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • πεταει πεταει
    • Προφίλ
    • MAKE ME FLY
Απ: Βαράσοβα δυτική Ελλάδα 18/11/2011
« Απάντηση #11 στις: 2011, Νοέμβριος 21, 18:24:49 μμ »
Φταιει που δεν αγορασε Σουηδικο πραμα ποιοτητος. Με το Fillo τι να κλασεις ρε Fille, μεχρι να το απογειωσεις εχεις κανει Cross-χωραφι και πας για βρουβες. Σου εδωσε ο Τσεχος και μια ελικα απο τον ανεμιστηρα της γιαγιας του και τα κρεμασες στο Rogallo σου και περιμενεις να δεις προκοπη.

Αποσυνδεδεμένος Maroufidis_Costas

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Κάρμα: +0/-0
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαράσοβα δυτική Ελλάδα 18/11/2011
« Απάντηση #12 στις: 2011, Νοέμβριος 21, 18:52:27 μμ »
Δεν νομιζω οτι φταιει το fillo. Φταιει ο αετος. Θελει μεγαλυτερη ταχυτητα για να απογειωθει. Θα το μαθουμε δινοντας στον αγγελο εναν απο τους δικους μας ή πεταμε εμεις το μοσκιτο του αγγελου.  Και οταν λεω εμεις εννοω τον κοτζιλελο ως διδακτωρ του FLPHG.

Αποσυνδεδεμένος Μαραγκός Άγγελος

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 166
  • Κάρμα: +5/-0
    • Προφίλ
Απ: Βαράσοβα δυτική Ελλάδα 18/11/2011
« Απάντηση #13 στις: 2011, Νοέμβριος 21, 22:14:34 μμ »
Λοιπών για να λήξει εδω το θέμα προσωπικά δεν ρώτησα κανέναν να μου λύσει τυχών πρόβλημα που έχω αν έχω
Ο Μαρουφίδης ανέβασε ένα βιντεάκι από μια πτήση μας, για να μοιραστεί μαζί σας την ομορφιά του τοπίου και της παρέας με σκοπό την προβολή του αθλήματος και την παρότρυνση σας να ακολουθήσετε ακόμα και για παρέα .Το (λάθος) του είναι βέβαια ότι θέλει να σας μεταδώσει όσο καλύτερα γίνεται το κλίμα της παρέας και των συνθηκών που επικρατούν γι’αυτό και περιγράφει  όλο και  λεπτομερέστατα  τα γεγονότα που διαδραματίζονται . αντ'αυτου  κάθεστε και λέτε ότι σας κατέβει  χωρίς ούτε καν  να είστε αντικειμενικοί . π.χ. η απογείωση μου στην Μεγαλόπολη ήταν αν όχι μικρότερη από του Μπιλη τουλάχιστον ίδια και η πρόσφατη 
στην Βαρασοβα ίδια ακριβώς με του Κοτζιλελου .

Υ.Γ ΜΗΝ ΑΝΑΚΑΤΕΒΕΣΤΕ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΑΣ ΣΠΕΡΝΟΥΝ 
«Το να νικάς τον εαυτό σου, απ’ όλες τις νίκες είναι πρώτη και καλύτερη.»
Πλάτων

Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Μπίλλης

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 592
  • Κάρμα: +2/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • πεταει πεταει
    • Προφίλ
    • MAKE ME FLY
Απ: Βαράσοβα δυτική Ελλάδα 18/11/2011
« Απάντηση #14 στις: 2011, Νοέμβριος 21, 23:00:58 μμ »
Μα δεν σε ανακατεψαμε στη συζητηση ακριβως για να γλυτωσουμε τετοιου ειδους αναρτησεις στο φορουμ. Αλλιως θα σε ρωτουσαμε προσωπικα.
Τωρα το αν λεμε οτι μας κατεβει, θα διαπιστωσεις οτι το 99% των χρηστων του φορουμ διαβαζουν με ενδιαφερον τετοια θεματα γιατι ολο και κατι μαθαινει κανεις. Ή μηπως δεν επιτερπονται οι συζητησεις πανω στην τεχνικη απογειωσης ?
Οσο για αντικειμενικοτητα: πολυ καλυτερα κρινουμε εμεις που σε κοιταμε απο εσενα που κανεις την απογειωση. Και εγω οταν καποτε ειχα προβλημα με την απογειωση στο μοσκιτο εβαλα ενα γνωστο να με μαγνητοσκοποησει με καμερα για να τη δω μετα και να καταλαβω τι εκανα λαθος. Τελος να σου πω οτι η απογειωση του Μπιλλη (με 2 λαμδα) στην Μεγαλοπολη ξεκιναει με μισο γκαζι και συνεχιζει με μισο για μερικα δευτερολεπτα πριν το ανοιξει τερμα (ο Μπιλλης με τα 2 λαμδα) και απογειωθει, οποτε ακυρο και αυτο Fille.

Αποσυνδεδεμένος Μαραγκός Άγγελος

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 166
  • Κάρμα: +5/-0
    • Προφίλ
Απ: Βαράσοβα δυτική Ελλάδα 18/11/2011
« Απάντηση #15 στις: 2011, Νοέμβριος 22, 00:06:31 πμ »
<<Αναφορικα με την απογειωση του Αγγελου, αν και εφοσον ανοιγει τερμα το γκαζι (και προφανως ανοιγει) της μηχανης: εχω την εντυπωση οτι οταν τραβαει το τριγωνο κατεβαζει την μυτη του αετου τοσο πολυ που η ανωση που παραγει πλεον το φτερο δεν επαρκει για απογειωση>> . <<ταιει που δεν αγορασε Σουηδικο πραμα ποιοτητος. Με το Fillo τι να κλασεις ρε Fille, μεχρι να το απογειωσεις εχεις κανει Cross-χωραφι και πας για βρουβες. Σου εδωσε ο Τσεχος και μια ελικα απο τον ανεμιστηρα της γιαγιας του και τα κρεμασες στο Rogallo σου και περιμενεις να δεις προκοπη.>>


Φίλε Μπιλλη με δυο λάμδα σε αυτά τα σημεία αναφέρεσαι σε με να η σε Άγγελο Κυρίου ??? μετρά τα δευτερόλεπτα με φουλ γκάζι για να δεις ότι και πάλι τον ίδιο χρόνο κάναμε (εκεί πάει το αν όχι μικρότερη η ίδια ) και  πως μπορείς να κρίνεις ένα πιλότο και τις συσκευές που πετάει όταν δεν έχεις δει από κοντά η ακόμη και πετάξει για να δεις τι φταίει . Απλά λες για να πεις κάτι . Τέλος σε τι ωφελεί το 99% των χρηστών να πληροφορηθεί διαστρεβλωμένες πληροφορίες σχετικά με το Fillo  και το Mosquito την στιγμή που είναι σχεδόν ίδια πράγματα

Υ.Γ  Εδώ ο Κοτζιλελος  που πεταει τόσα  χρόνια  με μηχανή και δεν εξέφρασε άποψη αλλά και τέλος το θέμα από το βιντεακι ΔΕΝ ΗΤΑΝ Η ΕΠΙΛΥΣΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ
«Το να νικάς τον εαυτό σου, απ’ όλες τις νίκες είναι πρώτη και καλύτερη.»
Πλάτων

Αποσυνδεδεμένος Maroufidis_Costas

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Κάρμα: +0/-0
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαράσοβα δυτική Ελλάδα 18/11/2011
« Απάντηση #16 στις: 2011, Νοέμβριος 22, 00:43:13 πμ »
Ετσι μπραβο να αναβουν τα αιματα! Να πω και εγω απο την μερια μου δυο πραγματα. Ο αγγελος ειναι γεννημενος μοσκιτας ή fillas οπως θελετε το λετε! Για να φτασω εγω την πρωτη απογειωση του αγγελου με μοσκιτο εφαγα πολυ χωμα! Ο λελος και ο τσουρινακης ξερουν. Αρα οτι αναφερω στο βιντεο σχετικα με την επαρκεια των χωραφιων ειναι πλακα και μονο πλακα. Τωρα αν ( και με την βοηθεια των σχολιων ) πειραξε τον αγγελο τοτε μαλλον πρεπει να βαλουμε ενα φρενο  και εμενα η αληθεια ειναι οτι επειδη ειδα και τις δυο απογειωσεις μιας και εφυγα τελευταιος, μου φανηκαν ιδιες. Μαλιστα οταν ειδα τον λελο να τον τρεχει τοσο πολυ αγχωθηκα και αγχωθηκα ακομη περισσοτερο οταν δεν μιλησε στον ασυρματο να μου πει οτι πρεπει να το τρεξω καλα λογω απνοιας ( το οποιο εκανε για να μην με αγχωσει!!) τρεχα γυρευε! Η σιωπη του με αγχωσε ακομη περισσοτερο! Παντως πιστευω οτι η διαθεση των υπολοιπων ηταν να συζητησουν ενα τεχνικο θεμα και μονο. Τωρα ο λογος του μπιλη ειναι λιγακι χαβαλετζιδικος αλλα καλοπροαιρετος. Εχει μαθει βλεπεις το βορειοευρωπαικο τροπο ζωης ( πολικες αρκουδες, πιγκουινοι κλπ!). Τωρα αν υπαρχει θεμα στην απογειωση του αγγελου θα το λυσουμε αλλα για να γινει αυτο πρεπει να βαλουμε αρκετες απογειωσεις σε ποικιλες συνθηκες. Υπαρχει και η υποψια οτι μπορει το "θεμα" να το δημιουργησαμε μονοι μασ απο τσ στριμοκωλεσ απογειωσεισ που παμε και βρισκουμε. Μια μικρη καθυστερηση και την βαπτιζουμε προβλημα. Αν εσυ αγγελε θεωρεισ οτι ολα ειναι οκ με τον χρονο απογειωσησ σου τοτε δεν υπαρχει προβλημα . Εμεισ θελουμε να σε προετοιμασουμε για νεεσ συγκινησεισ οσο το δυνατον καλυτερα ( ναυπλιο, μετεωρα, λαυριο, λιμνη πλαστηρα , Οιτη κλπ .)Η κουβεντα πανω στα πτησεις μονο θετικα αποτελεσματα μπορει να εχει πραγμα που το πιστευω και το εφαρμοζω ( ανεβαζω στον σωληνα τα παντα ειτε στουκαρω ειτε οχι). Καποιος νεοτερος μπορει να αποφυγει κατι βλεποντας τα δικα μας λαθη.

Αποσυνδεδεμένος Κωνσταντίνος Καραγιάννης

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 103
  • Κάρμα: +1/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • …από ψηλά για ποιό ψηλά!
    • Προφίλ
Απ: Βαράσοβα δυτική Ελλάδα 18/11/2011
« Απάντηση #17 στις: 2011, Νοέμβριος 22, 08:40:17 πμ »
... συμφωνώ με τον Κώστα η πρόθεση μας ήταν (είναι) να σχολιάσουμε το θέμα, όπως το αντιλαμβάνεται ο καθ 'ένας μας με τον "ξεχωριστώ" τρόπο που μας χαρακτηρίζει ως άτομα ακολουθώντας το εύθυμο κλήμα του forum, και σίγουρα όχι να δημιουργήσουμε θέμα.

φίλε Άγγελε δεν διακρίνω κάτι προσβλητικό / χλευαστικό στα σχόλια μας που θα έπρεπε να σε εξοργίσει τόσο... όπως και να έχει συγνώμη.


 
--
Με εκτίμηση
Κωνσταντίνος Καραγιάννης  (μέτοικος από την Βόνιτσα).

Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Μπίλλης

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 592
  • Κάρμα: +2/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • πεταει πεταει
    • Προφίλ
    • MAKE ME FLY
Απ: Βαράσοβα δυτική Ελλάδα 18/11/2011
« Απάντηση #18 στις: 2011, Νοέμβριος 22, 10:24:15 πμ »
Φταιει ο Μαρουφ που ανεβασε το βιντεακι, φταιει ο Τσουρινακης, ο Καραγιαννης και εγω που μπηκαμε στη συζητηση χωρις να μας ρωτησεις προσωπικα και φταει και το φορουμ που επιτρεπει σε ασχετους να εκφερουν γνωμες οταν εσυ περιμενεις το λιγοτερο ενα τελικο συμπερασμα σε επισημη κολλα αναφορας με σφραγιδα της ΥΠΑ. Και εγω θελω να ζητησω συγνωμη μολις μας πεις ποιες απο τις μετοχες σου πεσαν εξω λογω αυτης της συζητησης.

Και παλι θα διαπιστωσεις οτι το 99% των χρηστων του φορουμ καταλαβαν ευθυς εξ'αρχης οτι αυτα που ελεγα για το Fillo δεν ηταν αληθεια, τα εγραψα για χαβαλε. Δηλαδη παλι εμεινες εσυ μονος σου να μην εχεις καταλαβει τιποτα.  

Πραγματικα δεν ξερω αν υπαρχει καποιο προβλημα με τις απογειωσεις σου. Παντως υπαρχει προβλημα με την συμπεριφορα σου.
« Τελευταία τροποποίηση: 2011, Νοέμβριος 22, 10:33:21 πμ από Γιώργος Μπίλλης »

Αποσυνδεδεμένος Christos_Kanatas

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 195
  • Κάρμα: +0/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • Αφήστε τις δικαιολογίες και ελάτε στο βουνό!
    • Προφίλ
Απ: Βαράσοβα δυτική Ελλάδα 18/11/2011
« Απάντηση #19 στις: 2011, Νοέμβριος 22, 12:02:04 μμ »
Φίλε Μπίλλη αν και δεν σε ξέρω καλά και αν και ούτε από μοσκίτο ξέρω, θα πω την γνώμη μου:
1) εμένα η απογείωση του Άγγελου μου φάνηκε μια χαρά και αν ο ίδιος δεν είχε πρόβλημα δεν έπρεπε να το κάνετε θέμα, τουλάχιστον όχι σε κοινή θέα. Επομένως κατά κάποιον τρόπο την είπατε στον Άγγελο ο οποίος πιστεύω ότι έχει κάθε λόγο να θιχτεί και γενικά απάντησε πολύ συγκρατημένα.
2) Όταν ζητάς συγγνώμη το κάνεις ειλικρινώς (όπως οι Κώστηδες) αλλιώς μην το κάνεις καθόλου. Δεν μπορείς να ζητάς συγγνώμη από κάποιον και μετά να του λες ότι έχει πρόβλημα συμπεριφοράς!
3) Άν εμπορεύεσαι το μοσκίτο κάντο με πιο ωραίο τρόπο! (δεν είναι ωραίο να διαφημίζεις κάτι θάβοντας τον ανταγωνιστή σου!).
4) το νο 3 ήταν πλάκα, μην παρεξηγηθείς!

 

Powered by EzPortal