Χρήστες σε σύνδεση

9 Επισκέπτες, 0 Χρήστες

Αποστολέας Θέμα: Πτηση ΡΕΚΟΡ Φαλασσαρνα 15/12  (Αναγνώστηκε 3749 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tasos

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 228
  • Κάρμα: +0/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ 2017.
    • Προφίλ
    • IFire Fire Engineering & Consultancy Ltd.
Πτηση ΡΕΚΟΡ Φαλασσαρνα 15/12
« στις: 2011, Δεκέμβριος 15, 21:30:12 μμ »
Θα προσπαθησω να περιγραψω μια πτηση, που ειναι δυσκολο να βαλεις λογια.
Οι συνθηκες απο το Νοεμβρη μεχρι τωρα ηταν τελειες για αυτον τον καταπληκτικο τοπο με τον θεο του δυτικου ανεμου να  μας συμπεριφερεται αψογα.
Η σημερινη πτηση ηταν της τελευταιας στιγμης γιατι χρειαζομουν ενα μπρεικ απο τη δουλεια...Ετσι ξεκινησαμε με τον Στελιο (παραπεντας) για Φαλασσαρνα.
Οι μετεο συνθηκες ηταν καλες με 20χλμ/ω Δ. Φτανοντας στον τοπο, η επισκεψη στην προσγειωση επιβεβαιωνε το δελτιο αλλα γενικα στο βουνο οι ελιες, τα καλαμια και τα γερακια ειχαν στησει χορο...Οπως ηταν αναμενομενο, η απογειωση γεμιζε με 45-50χλμ αερα και......ο Στελιος ηρθε για βολτα τελικα.....Λογω των συνθηκων ηταν λιγο δυσκολο να μπει καμερα πανω στον αετο με ανορθοδοξους τροπους, το οποιο το μετανοιωνω ακομα  :sm_cry: Πρεπει να φτιαξω βαση επιτελους! (υπαρχει ομως βιντεο απογειωση, προσγειωση και λιγο ταξιδι):punch: Anyway.....Στην απογειωση οι κυκλοι ηταν αρκετα συντομοι και με την μορφολογια του εδαφους να μην διεκολυνει τα πραματα (το ανοιγμα απο τη δεξια πλευρα εβαζε το δεξι πλευρο σε συνεχομενο λιφτ). Να μην πολυλογω, απογειωση, υψος και ροτα για Μπαλο/Γραμβουσα. Οι εικονες του τοπιου ηταν καταπληκτικες, με το εδαφος να ειναι εχθρικο, το νερο διαφανες και το Μπαλο στον οριζοντα! Αν εχετε δει Φαμαρα ή τροπικα νερα, ο Μπαλος ειναι καπως ετσι στην κρητικη βερσιον χαχα...Η πτηση ηταν πληρης με ξυλο, πτηση στα συννεφα, πτηση πανω απο τη θαλασσα, κατσικες, αγροτες και αλλα...Εαν δεν ειχαν μαζευτει γυρω και αλλα εχθρικα συννεφα, υπηρχε δυνατοτητα για παραπερα....Την επομενη φορα δεν υπαρχει περιπτωση να μην μπει καμερα!!!Lesson learned!

H πτηση ειναι εδω http://www.hang-gliding.eu/flight/1099 με ρεκορ τοποθεσιας σε υψος και αποσταση. Δειτε την στο google earth για να παρετε μια ιδεα απο το τοπιο.

« Τελευταία τροποποίηση: 2011, Δεκέμβριος 15, 21:33:37 μμ από tasos »


FLY HIGH and ALWAYS SAFE

skype: Anastasios.Iliakis

Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Μπίλλης

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 592
  • Κάρμα: +2/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • πεταει πεταει
    • Προφίλ
    • MAKE ME FLY
Απ: Πτηση ΡΕΚΟΡ Φαλασσαρνα 15/12
« Απάντηση #1 στις: 2011, Δεκέμβριος 15, 23:07:16 μμ »
ΦΟΒΕΡΟΣ, μας εφτιαξες χειμωνιακτικα. Μπραβο (αλλα κριμας που δεν ειχες την καμερα στον αετο).

Αποσυνδεδεμένος vagelis

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 165
  • Κάρμα: +3/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ 2017.
    • Προφίλ
Απ: Πτηση ΡΕΚΟΡ Φαλασσαρνα 15/12
« Απάντηση #2 στις: 2011, Δεκέμβριος 16, 13:40:37 μμ »
Μπράβο Τάσο, θα ήταν απίθανη πτήση είμαι σίγουρος. Όταν είχα δεί το μέρος από το Google earth με αφορμή το προηγούμενό σου θέμα ´´Φαλάσσαρνα 0312 `` μου άρεσε πάρα πολύ και σχεδίασα στο μυαλό μου ακριβώς αυτήν την πτήση που έκανες. Είσαι super. Δυστυχώς λόγω απόστασης εγώ τουλάχιστον δεν θα μπορέσω να πετάξω Φαλασσαρνα αν και μου έχει καρφωθεί στο μυαλό. Πάντα τέτοια.

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Βασάκης

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Κάρμα: +4/-0
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πτηση ΡΕΚΟΡ Φαλασσαρνα 15/12
« Απάντηση #3 στις: 2011, Δεκέμβριος 16, 16:56:46 μμ »
μπραβο Τασο !!!
πραγματι πρεπει να ειναι πολυ περιεργος ο τοπος απο πανω..
αγριευτικος...κρητικος δηλαδη...

Βαγγελη ποτε δεν ξερεις...

Αποσυνδεδεμένος tasos

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 228
  • Κάρμα: +0/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ 2017.
    • Προφίλ
    • IFire Fire Engineering & Consultancy Ltd.
Απ: Πτηση ΡΕΚΟΡ Φαλασσαρνα 15/12
« Απάντηση #4 στις: 2011, Δεκέμβριος 16, 19:33:25 μμ »
ΦΟΒΕΡΟΣ, μας εφτιαξες χειμωνιακτικα. Μπραβο (αλλα κριμας που δεν ειχες την καμερα στον αετο).

Χαιρομαι που υπαρχει τροφη για να βγει ο χειμωνας! Την επομενη σιγουρα με καμερα με μια σωστη βαση. Καμια ιδεα κανεις τωρα που αναφερθηκε? Θα ηθελα να την τοποθετησω στο εξω αριστερο φτερο...

Μπράβο Τάσο, θα ήταν απίθανη πτήση είμαι σίγουρος. Όταν είχα δεί το μέρος από το Google earth με αφορμή το προηγούμενό σου θέμα ´´Φαλάσσαρνα 0312 `` μου άρεσε πάρα πολύ και σχεδίασα στο μυαλό μου ακριβώς αυτήν την πτήση που έκανες. Είσαι super. Δυστυχώς λόγω απόστασης εγώ τουλάχιστον δεν θα μπορέσω να πετάξω Φαλασσαρνα αν και μου έχει καρφωθεί στο μυαλό. Πάντα τέτοια.
Βαγγελη ευχαριστω, χαιρομαι που ειναι στο μυαλο σου. Προσπαθω με καθε τροπο να σας βαζω ιδεες για μια βολτα! Σε καθε περιπτωση, μπορει να τα καταφερεις για ενα καλο τριημερο διακοπες. Και οπωσδηποτε αναφερομαι σε ολους οποιος κατεβει για να γινει πιο ευκολο μπορει να μεινει σπιτι μου. Υπαρχει χωρος για 3-5ατομα με οικογενεια η χωρις, με κηπο, παρκινγκ, θεα και τα ζωα ευπροσδεκτα χαχα!

Οσο για την πτηση ειναι πραγματι μια φανταστικη πληρης εμπειρια, για ολα τα επιπεδα, με ευκολιες, δυσκολιες αλλα και προκλησεις! Εχει απολα για ολους. Εχω κανει αυτη τη βολτα 3 φορες αλλα αυτη ειχε το κατι αλλο!
Σε γενικες γραμμες παντως ολες οι πτησεις απο εδω ειναι θερμοδυναμικες και οι τοποι προσφερονται για ολοκληρωμενες εμπειριες με θερμικα, δυναμικα σε κορυφογραμμες, φαραγγια, θαλασσες και συννεφα.

μπραβο Τασο !!!
πραγματι πρεπει να ειναι πολυ περιεργος ο τοπος απο πανω..
αγριευτικος...κρητικος δηλαδη...

Βαγγελη ποτε δεν ξερεις...
Γιαννη δεν θα μπορουσα να το θεσω καλυτερα...αυτη η αγριαδα ειναι σαγηνευτικη.

Επαναλαμβανω η προσκληση ισχυει για ολους. Βαλτε αετους στο καραβι και ολα γινονται αυτοματα χαχα..
FLY HIGH and ALWAYS SAFE

skype: Anastasios.Iliakis

Αποσυνδεδεμένος Giorgos Kapsimalis

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 456
  • Κάρμα: +14/-1
  • Φύλο: Άντρας
  • Pilotino on Board
    • Προφίλ
Απ: Πτηση ΡΕΚΟΡ Φαλασσαρνα 15/12
« Απάντηση #5 στις: 2011, Δεκέμβριος 16, 20:51:42 μμ »
Μπράβο Τάσσο ωραία πτήση  !!!

Τάσσο βάλε τις τσικουδιές μην βάλεις το σπίτι  :sm_sleep:

Κάντο και θα σου έρθουμε με charter

Βάλε αν μπορείς φωτογραφίες από το μέρος. Άκουσα πολλά και ζήλεψα

Αποσυνδεδεμένος Πέτρος Φούντας

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 100
  • Κάρμα: +0/-0
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πτηση ΡΕΚΟΡ Φαλασσαρνα 15/12
« Απάντηση #6 στις: 2011, Δεκέμβριος 16, 21:08:17 μμ »
Tασο, εχω μια λυση για βαση καμερας.
http://www.e-moraitis.com/index.php?act=viewProd&productId=3064
Μπορεις να την βρεις σε καταστηματα με ηλεκτρονικα ειδη. Στριβει σε 3 διαστασεις και δεχεται οποιαδηποτε συμβατικη καμερα ή φωτογραφικη μηχανη.
Το μονο που θελει ειναι να διαμορφωσεις την βαση της για να στερεωθει στο keel . Εγω χρησιμοποιησα κομματι πλαστικης σωληνας αποτετευσης Φ60 και μπολικη κολλα. Θα ανεβασω και φωτο οταν παω σπιτι.

Υ.γ Ξερω απο τωρα που θα παω διακοπες το καλοκαιρι  :sm_biggrin: :sm_biggrin:
« Τελευταία τροποποίηση: 2011, Δεκέμβριος 16, 21:12:08 μμ από Πέτρος Φούντας »

Αποσυνδεδεμένος Σταμάτης Παπαγεωργίου

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 543
  • Κάρμα: +4/-1
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • O Αιωροπτερισμός στη Θεσσαλονίκη.
Απ: Πτηση ΡΕΚΟΡ Φαλασσαρνα 15/12
« Απάντηση #7 στις: 2011, Δεκέμβριος 16, 22:19:55 μμ »
Πολύ ωραία Τάσο. Έτσι να σε χαιρόμαστε. Αλήθεια ποιος σε έμαθε να πετάς?  :greensmiles:
Πέτα να σωθείς.

Αποσυνδεδεμένος tasos

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 228
  • Κάρμα: +0/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ 2017.
    • Προφίλ
    • IFire Fire Engineering & Consultancy Ltd.
Απ: Πτηση ΡΕΚΟΡ Φαλασσαρνα 15/12
« Απάντηση #8 στις: 2011, Δεκέμβριος 17, 11:42:04 πμ »
Μπράβο Τάσσο ωραία πτήση  !!!

Τάσσο βάλε τις τσικουδιές μην βάλεις το σπίτι  :sm_sleep:

Κάντο και θα σου έρθουμε με charter

Βάλε αν μπορείς φωτογραφίες από το μέρος. Άκουσα πολλά και ζήλεψα
Γιωργο ευχαριστω. Θα κοιταξω να ανεβασω βιντεο την επομενη φορα γιατι στις φωτο μονο η παραλια μπροστα θα φαινεται. Η μερια του ακρωτηριου δεν ειναι προσβασιμη και δεν φαινεται. Μια ιδεα εδω http://www.2811.gr/images/places/1002.jpg και εδω http://1.bp.blogspot.com/-AU-bwsD59EU/TaaQNSe6uLI/AAAAAAAALCE/XTWeBRx43wM/s320/kisamos3.jpg

Tασο, εχω μια λυση για βαση καμερας.
http://www.e-moraitis.com/index.php?act=viewProd&productId=3064
Μπορεις να την βρεις σε καταστηματα με ηλεκτρονικα ειδη. Στριβει σε 3 διαστασεις και δεχεται οποιαδηποτε συμβατικη καμερα ή φωτογραφικη μηχανη.
Το μονο που θελει ειναι να διαμορφωσεις την βαση της για να στερεωθει στο keel . Εγω χρησιμοποιησα κομματι πλαστικης σωληνας αποτετευσης Φ60 και μπολικη κολλα. Θα ανεβασω και φωτο οταν παω σπιτι.

Υ.γ Ξερω απο τωρα που θα παω διακοπες το καλοκαιρι  :sm_biggrin: :sm_biggrin:

Δεν ειναι ασχημη ιδεα αλλα δεν θα ειναι λιγο βαρια για το φτερο? Θα κοιταξω να φτιαξω απο λεπτο αλουμινιο αν και αυτη η ιδεα ειναι εξισου πολυ ενδιαφερουσα Magnetic Camera Boom

ΥΓ καλως να ορισεις, σε περιμενουμε!

Πολύ ωραία Τάσο. Έτσι να σε χαιρόμαστε. Αλήθεια ποιος σε έμαθε να πετάς?  :greensmiles:

Σταματη ευχαριστω. Σχολειο εβγαλα στο Βελγιο.

FLY HIGH and ALWAYS SAFE

skype: Anastasios.Iliakis

Αποσυνδεδεμένος Πέτρος Φούντας

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 100
  • Κάρμα: +0/-0
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πτηση ΡΕΚΟΡ Φαλασσαρνα 15/12
« Απάντηση #9 στις: 2011, Δεκέμβριος 17, 15:54:19 μμ »
Τασο η συγκεκριμενη που σου προτεινα εχει μηκος 10 εκ, ειναι απο αλουμινιο και δεν ζυγιζει παραπανω απο 200 γραμμαρια.
Προφανως στο σαιτ τα 3kgr αφορουν το μεγιστο βαρος που μπορει να αντεξει. Το παχος του σωληνα ειναι μισο εκατοστο.

Αποσυνδεδεμένος Maroufidis_Costas

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Κάρμα: +0/-0
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πτηση ΡΕΚΟΡ Φαλασσαρνα 15/12
« Απάντηση #10 στις: 2011, Δεκέμβριος 22, 21:47:23 μμ »
φαινεται φοβερο μερος. μακαρι να μπορουσαμε να ερθουμε. μπραβο για την πτηση και φροντισε να την ξανακανεις με καμερα.

 

Powered by EzPortal