Χρήστες σε σύνδεση

3 Επισκέπτες, 0 Χρήστες

Αποστολέας Θέμα: ΔΟΥΛΕΜΠΟΡΙΟ  (Αναγνώστηκε 2450 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Θωμάς Δρόσος

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 14
  • Κάρμα: +0/-0
    • Προφίλ
ΔΟΥΛΕΜΠΟΡΙΟ
« στις: 2012, Μάρτιος 13, 12:59:15 μμ »
                                                        ΞΕΝΗΤΕΙΑ     
                                    Χειρότερη από εκείνη της  10ετίας του ΄60
      Ακόμα ένα Ελληνόπουλο  παίρνει  αηδιασμένο  των  ομματιών του για την ξενητιά.
Στην  πιο δημιουργική  ηλικία.Λένε πως η Ελλάδα  τρώει τα παιδιά της.Ας μου επιτρέψει
ο ποιητής να το αλλάξω λίγο.Οχι η Ελλάδα,  αλλά οι πολιτικοί της την  τρώνε και  εκείνη και τα παιδιά της. Και  για να είμαι δίκαιος οι πολιτικοί , που ασκούν ή έχουν ασκήσει εξουσία.
Στη χώρα μας είναι το καλύτερο επάγγελμα η πολιτική .Προσφέρεται  για τεμπέληδες,  για  ανειδίκευτους, απάτριδες , δειλούς κι’εξυπνάκηδες παθιασμένους για εξουσία, που  αποφέρει χρήμα  και δόξα. Γι’αυτό  κληροδοτούν   το  <<μαγαζί >>στα παιδιά τους  κι’εκείνα στα δικά τους  αδίστακτοι κι’έτοιμοι  για όλα, καθηγητές  του  ψεύδους.
      Στο καλό  Βαγγέλη,καλή προκοπή. Εμείς οι Ελληνες και ιδιαιτέρως οι Ηπειρώτες  τον
ξέρουμε  καλά  το δρόμο και τον πόνο της ξενητιάς. Στο  καλό.  Μα  εκεί  πουθα πας  να
 θυμάσαι  ότι:
       1.Στη  χώρα αυτή εκείνοι  που ξεκίνησαν έναν Ευρωπαικό (1915)  κι’ένα  Παγκόσμιο
(1939) πόλεμο, αυτοί  οι ίδιοι  κυβερνούν σήμερα και είναι  άσσοι  α)στην προβοκάτσια 
β)στην τοκογλυφία και γ) στη  διαφθορά.
α) Στα  1939  κάψανε  το ωραιότερο  αρχιτεκτονικό  αριστούργημα  όλης της Γερμανίας
το  Ράιχσταγκ, (το κοινοβούλιό τους διάβολε )στο Βερολίνο μόνο και μόνο για  να …..
ενοχοποιήσουν  τους πολιτικούς τους αντιπάλους!!!β)Χρόνια τώρα δανείζονται με 1% έως 2%  και δανείζουν  με4% έως 7% τις πιο αδύναμες χώρες βέβαια. γ)Μόνο η  γνωστή εταιρία  έχει διαφθείρει  όχι τη μισή  Ελλάδα  αλλά το μισό πλανήτη,  δωροδοκώντας 
υπουργούς πρωθυπουργούς κ.λ.π.
      2.Εδώ στο νότο ξέρουμε καλά πλέον τι συμβαίνει  ενώ στη  Γερμανία  δεν ξέρουν. .Θα εκπλαγούν όταν το  παγκόσμιο τοκογλυφικό  τσουνάμι  φθάσει και σ’αυτούς.
…..3.Βέβαια δεν μας φταίνε οι ξένοι μόνο ,οι χειρότεροι εχθροί της Ελλάδας είναι οι ίδιοι οι  Ελληνες’’ηγέτες’’ πολιτικοί , που  ‘’επιχειρούν’’ ,ενώ οι επιχειρηματίες κάνουν πολιτική.
      Στο καλό Βαγγέλη.Εμείς όλοι θα σε θυμόμαστε  και θα σ’αγαπάμε.Λίγα δανεικά  από
τη σύνταξη της μάννας μας  ,λίγο ρεφενέ  από  δώ  λίγο τράκα από κεί θα συνεχίσουμε
να πετάμε  και βέβαια θα πετάμε και για σένα.Καλή τύχη  Βαγγέλη. Μα αν γυρίσεις στην  Ελλάδα να ξέρεις ότι:.Στο σπίτι μας δεν θα υπάρχει  θέση  για σένα , γιατί  δεν θα ’χουμε σπίτι.Θα μας   το’χει  πάρει  ο Γιωργαντώνης  Παπαλουκάς.
     Θα  υπάρχει όμως  μία θέση στο καλύβι μας,(που θα το χρωστάμε) ένας γάιδαρος , με σχάρα γι’αετό στο σαμάρι,δημοκράτης και καλός όχι σαν τον Πάγκακο.(που  επίσης  θα   χρωστάμε ) και μια θέση στην καρδιά μας που δεν τη χρωστάμε σε κανένα κερατά.
       Επίσης θα ’χουμε ψωμί ,ντομάτα, κρεμμύδι  και τυρί ,όλα ντόπια .Θ’άχουμε ακόμη  δυό φίλους κι’ένα μπουκάλι  κρασί,ενώ ο φίλος μας ο Χανς  θα τρώει κυλινδροπίστονα με γράσσο και θα πίνει βαλβολίνες , παρέα με την κατάθλιψή του.Στο  καλό  Βαγγέλη,εγώ και η γενιά μου (όσοι δεν πουλήθηκαν  στην εξουσία) κάτι θα κάνουμε για σένα,να είσαι σίγουρος.
                                                                                                                               Θωμάς



Αποσυνδεδεμένος tasos

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 228
  • Κάρμα: +0/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ 2017.
    • Προφίλ
    • IFire Fire Engineering & Consultancy Ltd.
Απ: ΔΟΥΛΕΜΠΟΡΙΟ
« Απάντηση #1 στις: 2012, Μάρτιος 13, 13:45:45 μμ »
Διαβαζοντας αυτο μου ηρ8ε στο μυαλο εκεινη η περιβοητη νυχτα πριν λιγο καιρο για την δανειακη συμβαση...
Οι αρνητικοι βουλευτες διαγραφηκαν...... :asterix1:

Την επομενη μερα ξαναγραφτηκαν :glyftis: :msn1: :msnmpyra: :punch: :cuss: :chairshot: :redcart:

Επαληθευση των απο πανω. Τελικα ποιον κοροιδευουν?
FLY HIGH and ALWAYS SAFE

skype: Anastasios.Iliakis

Αποσυνδεδεμένος Giannis Mitropoulos

  • Διαχειριστής
  • *****
  • Μηνύματα: 1.147
  • Κάρμα: +48/-1
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ 2017.
    • Προφίλ
    • Αιωροπτερισμός στην Ελλάδα
Απ: ΔΟΥΛΕΜΠΟΡΙΟ
« Απάντηση #2 στις: 2012, Μάρτιος 13, 14:23:00 μμ »
  • Πολύ καλά τα είπες Θωμά συμφωνώ σε όλα μαζί σου.
    Επέτρεψε μου όμως να διαφωνήσω όμως ως προς το μεταφορικό μέσον για τους αετούς, γιατί γάιδαρο θα έχουν οι προνομιούχοι της παρέας, εμείς οι υπόλοιποι μάλλον θα γίνουμε οι ίδιοι γαϊδούρια και θα τον κουβαλάμε στον ώμο.
  • Όσο για σένα Βαγγέλη καλή τύχη εκεί στα ξένα.
  • Τάσο εμάς κοροϊδεύουν και εμείς τους επιβραβεύουμε παρ' όλο που το ξέρουμε, πολύ φοβάμαι ότι το ίδιο θα γίνει και άλλη μια φορά.
    Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω με ποια λογική περιμένουμε από κάποιον που μας κατέστρεψε, να τον ξαναδιαλέξουμε για να μας σώσει από την καταστροφή, ή μήπως οι βολεμένοι είναι πολλοί περισσότεροι απ' ότι νομίζουμε; Μήπως εκτός από τους (τεμπέληδες, ανειδίκευτους, απάτριδες , δειλούς κι’ εξυπνάκηδες παθιασμένους για εξουσία) που λέει και ο Θωμάς, υπάρχουν και πολλοί γλύφτες, βολεψάκιδες, απαταιώνες που τούς τριγυρίζουν;
    Θέλω να πιστεύω ότι όλοι αυτοί είναι μια μειοψηφία που βασανίζει επί χρόνια τον Ελληνικό λαό, αλλά η πλειοψηφία έχει πάντα τον τελευταίο λόγο και νομίζω πώς έχει έλθει η ώρα να το αποδείξει και να στήλη στον αγύριστο όλους αυτούς.
SV1ATM....
Μια εβδομάδα πτήσεων σε αγώνες αξίζει το ίδιο με μήνες ελεύθερων πτήσεων, ως προς την εμπειρία.
Όροι χρήσης του φόρουμ..

Αποσυνδεδεμένος Γιαννης Καλογεροπουλος

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Κάρμα: +3/-0
  • Πετάτε γιατί χανόμαστε
    • Προφίλ
Απ: ΔΟΥΛΕΜΠΟΡΙΟ
« Απάντηση #3 στις: 2012, Μάρτιος 13, 16:48:09 μμ »
Η ιστορία μας δεν σταματά να επαναλαμάνεται οδηγούμενη απο τα επαναλαμβανόμενα λάθη μας.
Νέο κύμα φυγής που αγγίζει κάθε οικογένεια, κάθε παρέα, κάθε ομάδα στον τόπο μας ξανά.
Το γαλάζιο τέρας που λέγεται Ελλάς και με τη μορφή Δούριου ίππου εισβάλει στη ζωή του καθ' ενός, απελευθερώνει τους στο εσωτερικό του ευρισκόμενους πολέμαρχους των συμφερόντων και αλώνει τις ζωές μας, αδιαφορώντας για το εάν το τέρας αυτό εμείς οι ίδιοι το έχουμε ανδρώσει, αδιαφορώντας για το οτι είμαστε παιδιά του, καταστρέφοντας την ίδια του την υπόσταση.
Σειρά μου να ευχηθώ στον φίλο Βαγγέλη καλο κατευόδιο, να μην ξεχνά τους φίλους που μένουν πίσω μα κυρίως να βρεί αυτό που ψάχνει και που δικαιούται σαν άνθρωπος.
Και για να συμπληρώσω την εύστοχη αναφορά Θωμά και Μητρόπουλου θα προτρέψω τον κάθε υποψήφιο εκλογέα να θυμηθεί μόλις φτάσει εμπρός στην κάλπη τις λέξεις.. νεόπτωχος - Ελλην μετανάστης - κατεστραμένος - οικογένεια - πατρίδα - συμφέροντα - πολιτικάντηδες - ΠΡΟΔΟΤΕΣ - ΔΟΣΙΛΟΓΟΙ.
Η επιλογή παραμένει πάντα δική μας.
Βαγγέλη σε περιμένουμε πίσω επιτυχημένο και δικαιωμένο!

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Βασάκης

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Κάρμα: +4/-0
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΔΟΥΛΕΜΠΟΡΙΟ
« Απάντηση #4 στις: 2012, Μάρτιος 13, 17:04:35 μμ »
Βαγγελη καλη τυχη απο την μικρη αλλα μεγαλη μας οικογενεια..
μολις τακτοποιηθεις,γιατι θα γινει κιαυτο,παρτους σε παρακαλω ενα πρωταθλημα..ετσι να λενε το πηρε
ο ελληνας...
λυπαμαι μονο που δεν εισαι εδω τετοιες μεγαλες στιγμες που ζει το εθνος με προτωπορους τους πολιτικους μας..
να σημερα για παραδειγμα ετσι για να ενημερωνεσαι ,ο γιαννης παπαμιχαηλ προσχωρησε στο ΛΑΟΣ..
θα ακολουθησουν κιαλλοι σημαντικοι ελληνες στα αλλα κοματα και νασαι σιγουρος πως η Ελλαδα αλλαξε!!
παμε μπροστα !!

καλη ανταμωση

Αποσυνδεδεμένος Christos_Kanatas

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 195
  • Κάρμα: +0/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • Αφήστε τις δικαιολογίες και ελάτε στο βουνό!
    • Προφίλ
Απ: ΔΟΥΛΕΜΠΟΡΙΟ
« Απάντηση #5 στις: 2012, Μάρτιος 13, 17:12:14 μμ »
Πολύ συγκινητικό το κείμενο του Θωμά, οι απανταχού καριόληδες που κάναν τη χώρα μας μπουρδέλο ας όψονται. Ο Θεός αγαπάει τον κλέφτη αλλά αγαπάει και τον νοικοκύρη. Βέβαια το κόσμο μοιάζει να τον κυβερνάει ο εξ' από δω, αλλά σύντομα θα γυρίσει ο τροχός, που θα πάει. Μια καλή λύση είναι ακολουθώντας το δρόμο του Βαγγέλη να εξαπλωθούμε σαν ιός στις χώρες τους και να τους εξηγήσουμε τι εστί βερύκοκο (έλληνας εννοώ). Είμαι σίγουρος ότι κι ο Βαγγέλης θα τα πάει μια χαρά και θ' αποδείξει την αξία του, όπως όλοι τον ξέρουμε καλά εδώ από τον χώρο μας. Η επίλογη του Βαγγέλη προέρχεται από μια στάση μη συμβιβασμού, που με τον ένα ή τον άλλο τρόπο πρέπει να υιοθετήσουμε όλοι μας αν θέλουμε να βάλουμε ένα στοπ σ' αυτό το παραμύθι που μας πουλάνε. Φυσικά όσο περνάνε τα χρόνια θα είναι όλο και πιο δύσκολα ακόμη και το να ξενιτευτείς.

Βαγγέλη φίλε, καλό ταξίδι και καλή τύχη σε όλα! Έτσι κι αλλιώς κοντά μας θα είσαι, τι είναι 2 ωρίτσες με το αεροπλάνο; με τον αετό πετάς πολύ περισσότερο!  

Αποσυνδεδεμένος Σταμάτης Παπαγεωργίου

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 543
  • Κάρμα: +4/-1
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • O Αιωροπτερισμός στη Θεσσαλονίκη.
Απ: ΔΟΥΛΕΜΠΟΡΙΟ
« Απάντηση #6 στις: 2012, Μάρτιος 13, 17:21:57 μμ »
Αυτός ο τόπος αποδυναμώνεται σκόπιμα εδώ και αιώνες γιατί έχει το μεγαλύτερο δυναμικό από όλες τις πλευρές.

Σκόπιμα δόθηκε στους Τούρκους για να διαλυθεί το Βυζάντιο, μετά σκόπιμα αφαιρέθηκε από τους Τούρκους για να διαλυθεί η πιθανότητα δημιουργίας ελληνοτουρκικού βασιλείου, μετά σκόπιμα αφαιρέθηκε ο ελληνισμός από τη μικρά ασία και τέλος σκόπιμα παραδόθηκε στα χέρια των γραικύλων πολιτικών μαριονέτες και των ρουσφετάκηδων τους.  

Όμως το τέρας που κυβερνάει τα μεγάλα συμφέροντα έχει γίνει πλαδαρό και καταρρέει κάτω από το βάρος του. Είναι πασιφανές νομίζω.
Ας λυπηθούμε για τα αίσχη και τα πάθη των αδερφών μας και ας υποστηρίξουμε ο ένας τον άλλον όπως μπορεί ο καθένας.

Αλλά ας έχουμε ελπίδα. Δεν μπορεί να βρέχει συνέχεια στην χώρα του Απόλλωνα και της Αθηνάς.
 
Η Ελλάδα η Πατρίδα και η Σημαία θα έπρεπε να γράφονται ολόκληρες με κεφαλαία, ενώ η πολιτική θα έπρεπε να γράφεται στα καλαμπαλίδια μας. Ας μην συσχετίζουμε τις έννοιες, σ αυτόν τον τόπο είναι διαφορετικά πράγματα.

Και ας καταλάβουμε επιτέλους ότι τα χαρτάκια που μπαίνουν στις κάλπες δεν έχουν σχέση με το εκλογικό αποτέλεσμα ξυπνάτε. Όλα στημένα είναι.
Παλιά ψήφιζαν και οι νεκροί. Οι παλιότεροι θα τα θυμάστε. Τώρα που μπήκε και η πληροφορική στη μέση...

Έχει υπογραφεί εξάλλου από τον Α. Παπανδρέου στο συμβόλαιο με το οποίο πούλησε την διακυβέρνηση στις μεγάλες δυνάμεις η ακριβής πολιτική θέση της "χώρας". Γι αυτό και η Παπαρήγα είναι αντίθετη με την ανεξάρτητη κίνηση παραγωγών ενώ θα έπρεπε πρώτη να πανηγυρίζει. Όλοι πουλημένοι είναι.

Δώστε τους αυτό που τους αρμόζει κι έχετε ελπίδα. Δεν μπορεί να βρέχει συνεχώς.
« Τελευταία τροποποίηση: 2012, Μάρτιος 13, 17:34:46 μμ από Σταμάτης Παπαγεωργίου »
Πέτα να σωθείς.

Αποσυνδεδεμένος k1kostas

  • Ανώτατο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 606
  • Κάρμα: +2/-6
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΔΟΥΛΕΜΠΟΡΙΟ
« Απάντηση #7 στις: 2012, Μάρτιος 14, 12:28:15 μμ »
πουλοπουλα μου (κατα μαλβινα προσφωνησεως)
η ιστορια επαναλαμβανετε, (καλα αυτοι που την γραφουν στερεψαν;)
οι εποχες αλλαζουν


http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Q1u3oZV0igk#!
ΕΙς Υγειαν

Αποσυνδεδεμένος Γιαννης Καλογεροπουλος

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Κάρμα: +3/-0
  • Πετάτε γιατί χανόμαστε
    • Προφίλ
Απ: ΔΟΥΛΕΜΠΟΡΙΟ
« Απάντηση #8 στις: 2012, Μάρτιος 15, 22:02:20 μμ »
Στο βίντεο του φτωχοαγρότη εκείνο που κάνει τη μεγαλύτερη εντύπωση είναι η απουσία βωμολοχιών και ξεσπασμάτων τύπου "και καλά αγανακτισμένος πολίτης"...απλός άνθρωπος που σίγουρα όταν και άν έλθει η ώρα θα απαντήσει με τον σωστό τρόπο στο φασισμό της πολιτικής.
Αν αυτοί λοιπόν είναι οι αγράματοι άνθρωποι τότε να χέσω τους γραμματιζούμενους!

Αποσυνδεδεμένος vagelis

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 165
  • Κάρμα: +3/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ 2017.
    • Προφίλ
Απ: ΔΟΥΛΕΜΠΟΡΙΟ
« Απάντηση #9 στις: 2012, Μάρτιος 20, 13:07:50 μμ »
ΦΙΛΕ Θωμά όπως πάντα αληθινός με τον υπέροχο λόγο σου, αλλά και πραγματικός φίλος και άνθρωπος με τις πράξεις σου. Σε ευχαριστώ και ευχαριστώ και όλους τους φίλους για την βοήθεια και την στήριξή τους.
Πάλι καλά για μένα που έχω μια διέξοδο και φεύγω από την χώρα μας για μια καλύτερη τύχη και την ελπίδα για μια ποιό αξιοπρεπή ζωή. Λυπάμαι όμως τους ανθρώπους που είναι εγκλωβισμένοι και δεν μπορούνε να φύγουν, γιατί είναι πολλοί αυτοί που θέλουν να το κάνουν.
Εύχομαι και αυτοί οι άνθρωποι να βρούνε τον δρόμο τους.
Αλίμονο μόνο σε αυτούς που κατάστρεψαν τον τόπο μας δεκαετίες τώρα. Αλίμονο στα αρπαχτικά και στους βολεμένους αυτής της χώρας. Πάντα την πληρώνουνε οι άλλοι, και το γνωρίζανε καλά αυτό.
Δυστυχώς αυτοί κυκλοφορούν ελεύθεροι και έχουν το θράσος να θέλουν να μας κάνουν ακόμα κουμάντο. Το έχουνε στήσει όμορφα το παιχνίδι όλα αυτά τα χρόνια για την πάρτη τους. Όσους και να εξαφανίσουμε από αυτούς, η φωλιά τους γεννά συνέχεια.
Δεν μπορώ να συμβιβαστώ με όλα αυτά όπως όλοι μας.
Και αν φτάσει και εδώ το τσουνάμι Θωμά θα φύγω να πάω αλλού, και αν έρθει και εκεί θα καταλήξω σε μια κορφή, όπου θα έχει σίγουρα όμως μια καλή απογείωση. Ίσως σε αυτήν την κορφή να σμίξουμε ξανά όλοι μας.
Ευχαριστώ τους φίλους μου που προσφέρθηκαν να βοηθήσουν ακόμα και σε χρήμα, τους φίλους που όταν έμαθαν τελευταία στιγμή ότι φεύγω έκαναν ότι μπoρoύσαν για να μου βρούνε μια δουλειά και να με κρατήσουν εκεί.
Όταν με το καλό τακτοποιηθώ το σπίτι μου θα είναι ανοιχτό σε όλους, είτε για μια εγκδρομή είτε για αναζήτηση εργασίας.
Δεν υπάρχει περίπτωση να χαθούμε.
Όσο για τους φίλους συναθλητές της λέσχης μου θα τα λέμε τις Τρίτες μέσω skype. Εσείς με τσιπουράκι από εκεί, εγώ με μπιρίτσα από εδώ.

Το νέο μου κιν τηλέφωνο είναι:  004915210404948

 

Powered by EzPortal