Χρήστες σε σύνδεση

2 Επισκέπτες, 0 Χρήστες

Αποστολέας Θέμα: Leonardo προβλημα με igc? IGC to KML link  (Αναγνώστηκε 3335 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tasos

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 228
  • Κάρμα: +0/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ 2017.
    • Προφίλ
    • IFire Fire Engineering & Consultancy Ltd.
Leonardo προβλημα με igc? IGC to KML link
« στις: 2012, Απρίλιος 02, 09:55:43 πμ »
Χτες εκλεισα 2μιση ωρες στον αερα και ενω το Gaggle κατεγραψε κανονικα την πτηση (συσκευη Sony Ericsson Xperia ARC S) οταν ανεβηκε στο Leonardo η περιγραφη και η καταγραφη δεν ηταν σωστη.

Μετετρεψα το igc σε kml στο gaggle και ηταν ενταξει και Leonardo παλι τα ιδια! Δεν ξερω πως να το λυσω αυτο το προβλημα, εαν εχει καποιος το ιδιο ή καμια καλη ιδεα ας τη μοιραστει παρακαλω!

Εντωμεταξυ βρηκα αυτο http://www.maddyhome.com/igc2kml/convert.do που ειναι internet based app στο org. Για προσωπικη μελετη της πτησης ειναι πολυ καλο αλλα δεν ξερω πως και αν τα βρισκει με το leonardo. Ενα δειγμα απο κατω.


FLY HIGH and ALWAYS SAFE

skype: Anastasios.Iliakis

Αποσυνδεδεμένος kotzilelos

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 344
  • Κάρμα: +2/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ 2017.
    • Προφίλ
Απ: Leonardo προβλημα με igc? IGC to KML link
« Απάντηση #1 στις: 2012, Απρίλιος 02, 14:10:36 μμ »
Εγώ εχω μεγαλύτερο πρόβλημα απο εσένα με το samsung galaxy s
Κάθε φορά το gaggle μου δείχνει την πτήση 24 ώρες μπροστά.
Το προβλημα δημιουργήθηκε μετα απο κάποια αναβάθμιση. 
Εχω στειλει mail στον προγραμματιστή του gaggle αλλα προς το παρόν δεν έχει γινει τίποτα.
Αν το προβλημα σου συνεχιστει δοκίμασε και με το androglide να δείς τι γινεται.

Ενα πολύ καλό και δωρεαν προγραμμα μετατροπής για gps είναι το gps babel που μπορείτε να βρειτε πιό κάτω
http://www.gpsbabel.org/download.html
« Τελευταία τροποποίηση: 2012, Απρίλιος 02, 14:16:30 μμ από kotzilelos »

Αποσυνδεδεμένος tasos

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 228
  • Κάρμα: +0/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ 2017.
    • Προφίλ
    • IFire Fire Engineering & Consultancy Ltd.
Απ: Leonardo προβλημα με igc? IGC to KML link
« Απάντηση #2 στις: 2012, Απρίλιος 02, 16:24:52 μμ »
Εγώ εχω μεγαλύτερο πρόβλημα απο εσένα με το samsung galaxy s
Κάθε φορά το gaggle μου δείχνει την πτήση 24 ώρες μπροστά.
Το προβλημα δημιουργήθηκε μετα απο κάποια αναβάθμιση.  
Εχω στειλει mail στον προγραμματιστή του gaggle αλλα προς το παρόν δεν έχει γινει τίποτα.
Αν το προβλημα σου συνεχιστει δοκίμασε και με το androglide να δείς τι γινεται.

Ενα πολύ καλό και δωρεαν προγραμμα μετατροπής για gps είναι το gps babel που μπορείτε να βρειτε πιό κάτω
http://www.gpsbabel.org/download.html

Καλησπερα,

Δεν ειχα ποτε προβλημα με το gaggle, ουτε με την ωρα ουτε με την καταγραφη πτησης. Αποτι ειδα, εαν κατεβασω απο το leonardo την πτηση που φαινεται ημιτελης σε kml google earth μπορω να την δω κανονικα.

Το μονο που μπορω να υποθεσω ειναι καποιο θεμα με το leonardo....

Κατεβασε την πτηση μου απο το leonardo σε google earth και θα δεις οτι ειναι ολοκληρωμενη. Ισως το μονο bug να ειναι στο gps με το υψομετρο +- 10μ. Επιπλεον και στην συσκευη μου η πτηση φαινεται κανονικα
FLY HIGH and ALWAYS SAFE

skype: Anastasios.Iliakis

Αποσυνδεδεμένος Giannis Mitropoulos

  • Διαχειριστής
  • *****
  • Μηνύματα: 1.147
  • Κάρμα: +48/-1
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ 2017.
    • Προφίλ
    • Αιωροπτερισμός στην Ελλάδα
Απ: Leonardo προβλημα με igc? IGC to KML link
« Απάντηση #3 στις: 2012, Απρίλιος 02, 22:10:17 μμ »
Τάσο σου έστειλα και E-Mail για το πρόβλημά σου.
Το πρόβλημα ήταν ότι είχες ανοίξει το gaggle από 12:33 και απογειώθηκες 13:12, μέσα σε αυτά τα 35 λεπτά είχε το IGC αρχείο μεταβολές στην ταχύτητα και είχε σαν ώρα προσγείωσης 13:05 με αποτέλεσμα να σου μετρούσε μισή ώρα πτήσης από 12:33 - 13:05.

Το kml αρχείο είναι διαφορετικός ο τρόπος διαβάσματος γι' αυτό σου έδειχνε όλη την πτήση (διαβάζεται από την αρχή ως το τέλος).
Γενικά τα συστήματα που χρησιμοποιούνται για να βαθμολογήσουν χρησιμοποιούν track σε φορμάτ IGC και σου δίνουν την δυνατότητα να χρησιμοποιηθεί το σωστό κομμάτι του track και αυτόματα αφαιρεί τα περιττά. Τώρα στο Leonardo επειδή είναι αυτόματη η διαδικασία επεμβαίνεις μετά αν υπάρχει τέτοια περίπτωση.

Το πρόβλημα λύθηκε ορίζοντάς του την πραγματική ώρα απογείωσης και προσγείωσης.

Επίσης να τονίσω ότι η περίπτωση σαν την δική σου είναι σχετικά πολύ σπάνια.

Γενικά πάντως μην έχετε ανοικτά τα όργανα τόσο πολύ ώρα πριν την απογείωση.
 (Μου έχει τύχη σε αγώνες πάρα πολλές φορές ορισμένοι πιλότοι (ονόματα δεν λέμε) να έχουν ανοικτό το όργανο 1ώρα πριν απογειωθούν και καμιά ώρα μετά την προσγείωση)
Θα μου πείτε τι πειράζει? όχι δεν πειράζει ιδιαίτερα αλλά υπάρχουν ορισμένοι λόγοι που χρειάζεται αυτοί οι χρόνοι (ειδικά πριν την απογείωση) να είναι όσο το δυνατόν μικρότεροι, αλλά αυτό είναι θέμα για μια άλλη συζήτηση....

Συμφωνώ με τον Κώστα, τις μετατροπές, αν χρειαστεί να τις κάνετε, χρησιμοποιήστε το gps babel είναι από τα καλύτερα.

« Τελευταία τροποποίηση: 2012, Απρίλιος 02, 22:19:17 μμ από Giannis Mitropoulos »
SV1ATM....
Μια εβδομάδα πτήσεων σε αγώνες αξίζει το ίδιο με μήνες ελεύθερων πτήσεων, ως προς την εμπειρία.
Όροι χρήσης του φόρουμ..

Αποσυνδεδεμένος tasos

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 228
  • Κάρμα: +0/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ 2017.
    • Προφίλ
    • IFire Fire Engineering & Consultancy Ltd.
Απ: Leonardo προβλημα με igc? IGC to KML link
« Απάντηση #4 στις: 2012, Απρίλιος 03, 12:10:38 μμ »
Γιαννη σ'ευχαριστω, φαινεται οτι το προβλημα διορθωθηκε και  θα εχω υποψην απο τωρα και επειτα. :msn1:

Κατι αλλο ασχετο με το συγκεκριμενο post αλλα σχετικο με leonardo.

Χρησημοποιω κυριως το leonardo για να κραταω καποιο flight log και παρατηρησα οτι αν φιλτραρω τις πτησεις μου "ολα" καποιες λοιπουν.
Εαν απτην αλλη φιλτραρω τις πτησεις στην συγκεκριμενη απογειωση τοτε βλεπω και αυτες που λειπουν. Αυτο που οφειλεται και πως μπορω να το διορθωσω?
FLY HIGH and ALWAYS SAFE

skype: Anastasios.Iliakis

Αποσυνδεδεμένος Giannis Mitropoulos

  • Διαχειριστής
  • *****
  • Μηνύματα: 1.147
  • Κάρμα: +48/-1
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ 2017.
    • Προφίλ
    • Αιωροπτερισμός στην Ελλάδα
Απ: Leonardo προβλημα με igc? IGC to KML link
« Απάντηση #5 στις: 2012, Απρίλιος 05, 03:03:18 πμ »
Διορθώθηκε και αυτό..

Είχες κάνει δύο λογαριασμούς στο server και υπήρχαν δυο πτήσεις χωρίς το όνομα (πιθανώς από κάποια αλληλοκάλυψη), σου έσβησα τον ένα λογαριασμό και σου έφτιαξα και το όνομα.
Τώρα πρέπει να είναι ΟΚ


ΥΣ: Όταν θέλεις να δεις όλες τις πτήσεις σου ενοείτε ότι εκτός από το φίλτρο στο όνομα, φιλτράρεις και όλες τις χρονιές απο την ημερομηνία γιατί από default δείχνει τις πτήσεις του 2012.
SV1ATM....
Μια εβδομάδα πτήσεων σε αγώνες αξίζει το ίδιο με μήνες ελεύθερων πτήσεων, ως προς την εμπειρία.
Όροι χρήσης του φόρουμ..

Αποσυνδεδεμένος tasos

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 228
  • Κάρμα: +0/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ 2017.
    • Προφίλ
    • IFire Fire Engineering & Consultancy Ltd.
Απ: Leonardo προβλημα με igc? IGC to KML link
« Απάντηση #6 στις: 2012, Απρίλιος 05, 11:55:26 πμ »
Γιαννη ακομα μια φορα merci!
Τι θα καναμε χωρις εσενα :mosh:
FLY HIGH and ALWAYS SAFE

skype: Anastasios.Iliakis

 

Powered by EzPortal