Χρήστες σε σύνδεση

7 Επισκέπτες, 0 Χρήστες

Αποστολέας Θέμα: Ορνιθολογικη volunteer  (Αναγνώστηκε 2052 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tasos

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 228
  • Κάρμα: +0/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ 2017.
    • Προφίλ
    • IFire Fire Engineering & Consultancy Ltd.
Ορνιθολογικη volunteer
« στις: 2012, Απρίλιος 09, 11:05:47 πμ »
Με αφορμη την τελευταια μου πτηση και μαγικη εμπειρια, επισκεψη σε βουνο και ενα βιβλιο που μου δωρησε η γυναικα μου χθες.

http://www.ornithologiki.gr/volunteer.php

Θα σας παροτρυνα να συμμετασχετε και εσεις.

φιλικα,
Τασος


FLY HIGH and ALWAYS SAFE

skype: Anastasios.Iliakis

Αποσυνδεδεμένος Giorgos Kapsimalis

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 456
  • Κάρμα: +14/-1
  • Φύλο: Άντρας
  • Pilotino on Board
    • Προφίλ
Απ: Ορνιθολογικη volunteer
« Απάντηση #1 στις: 2012, Απρίλιος 10, 21:33:04 μμ »
Τάσσο πολύ καλή η σκέψη σου.

Είχα κάνει μια κίνηση στο παρελθόν μαζί τους αλλά οι θέσεις που δίνανε για εθελοντισμό αφορούσανε μόνο υποστήριξη στο κιόσκι τους στο Παρκο Τρίτση στην Αθήνα αν θυμάμαι καλά.

Μου φάνηκε λίγο για να πω την αλήθεια γιατί ήθελα λίγο περισσότερη δράση και δεν έδωσα συνέχεια.

Αν βρείς κάτι περισσότερο ενημέρωσέ μας.

Αποσυνδεδεμένος Giorgos Kapsimalis

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 456
  • Κάρμα: +14/-1
  • Φύλο: Άντρας
  • Pilotino on Board
    • Προφίλ
Απ: Ορνιθολογικη volunteer
« Απάντηση #2 στις: 2012, Απρίλιος 10, 21:35:14 μμ »
Δές και αυτό το βιβλίο Birds of Prey of Greece

Έπεσε στα χέρια μου και μου άρεσε αλλά την έκανα την χαζομάρα και δεν το πήρα.

Αποσυνδεδεμένος tasos

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 228
  • Κάρμα: +0/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ 2017.
    • Προφίλ
    • IFire Fire Engineering & Consultancy Ltd.
Απ: Ορνιθολογικη volunteer
« Απάντηση #3 στις: 2012, Απρίλιος 10, 22:42:36 μμ »
Τάσσο πολύ καλή η σκέψη σου.

Είχα κάνει μια κίνηση στο παρελθόν μαζί τους αλλά οι θέσεις που δίνανε για εθελοντισμό αφορούσανε μόνο υποστήριξη στο κιόσκι τους στο Παρκο Τρίτση στην Αθήνα αν θυμάμαι καλά.

Μου φάνηκε λίγο για να πω την αλήθεια γιατί ήθελα λίγο περισσότερη δράση και δεν έδωσα συνέχεια.

Αν βρείς κάτι περισσότερο ενημέρωσέ μας.

Λυπαμαι που το ακουω γιατι πραγματικα πιστευω οτι εμεις οι πιλοτοι μπορουμε να προσφερουμε αρκετα. Εγω εχω επικοινωνησει ηδη μαζι τους και πρεπει ακομα να δουμε πως μπορουμε να συνεργαστουμε. Υπαρχει θετικη ανταποκριση και η Μαργαριτα (Τζαλη?) ηταν πολυ βοηθητικη απο την πρωτη επαφη. Εχουμε ηδη μιλησει για την παρακολουθηση του τοπου κοντα στο home site φαλασσαρνα αλλα για διαφορους προσωπικους λογους δεν μπορω να αναλαβω 3ετη δεσμευση που απαιτειται. Πρωτος και κυριος λογος ολων των απο πανω ηταν η τελευταια πτηση με το ζευγαρι γυπαετων που για μιση ωρα ηταν σε αποσταση αναπνοης και τυχαια ηταν σε σχηματισμο και σε συγχρονισμο στις μανουβρες με το glider!!! Οπως καταλαβαινεις αυτο με εχει στιγματισει (θετικα) και ορνιθολογικη ή οχι την αλλη φορα θα κραταω τιποτα κουνελια κερασμα στον αετο !!! Παντως πιστευω οτι εαν γινει αναφορα στο θεμα πτησης και την σημαντικοτητα της, σιγουρα θα επικεντρωσει το ενδιαφερον.

Οσον αφορα το βιβλιο αυτο που διαβασα ηταν το αντιστοιχο του Σακουλη Cretan Birds of Prey (το περιμενα πολυ καλυτερο, λειπουν πολλα χαρακτηριστικα για τα πτηνα), αλλα σιγουρα θα ακολουθησω και την υποδειξη σου!

Εχω και διαφορες αλλες λεπτομερειες που θα επισυναψω σε επομενο ποστ. Η κορη καλει!
FLY HIGH and ALWAYS SAFE

skype: Anastasios.Iliakis

 

Powered by EzPortal