Χρήστες σε σύνδεση

52 Επισκέπτες, 0 Χρήστες

Αποστολέας Θέμα: Πλαταιες 1η Ιουλιου 2012  (Αναγνώστηκε 2898 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Μπίλλης

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 592
  • Κάρμα: +2/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • πεταει πεταει
    • Προφίλ
    • MAKE ME FLY
Πλαταιες 1η Ιουλιου 2012
« στις: 2012, Αύγουστος 31, 10:43:05 πμ »
Με δανεικο αετο και υποθηκευμενη την σωματικη μου ακαιρεοτητα πηγα για πτηση με σκοπο να φτασω πολυ ψηλα. Ο δανειστης ομως με εβαλε να υπογραψω συμφωνο λιτοτητας και σε ημερα που εβραζε ο καμπος απο τα θερμικα και οι δεικτες ειχαν εκτιναχθει, εγω αναγκαστηκα να περικοψω την πτηση στα 11 λεπτα και με το ζορι. Αν και η καθοδος εγινε συνειδητα και με πληρη γνωση της αυτης πραξης, η τασεις που αναπτυχθηκαν ηταν καθαρα αριστεριζουσες - και οσο πιο πολυ επιταχυνοταν η καθοδος, τοσο πιο αριστεριζουσες γινονταν. Αν αφηνα τον αετο, θα εμπαινε σε δυνατη αριστερη στροφη μεχρι να πεσει με δυναμη στο εδαφος. Αν εριχνα το βαρος μου απο την αλλη, θα δανειζομουν λιγο ακομη χρονο μεχρι να φτασω στο εδαφος ομαλα και να προσγειωσω το σαραβαλιασμενο στραβοπανο. Οταν τελικα η καθοδος τελειωσε και το σαπισμενο φτερο ακουμπησε στο πιο χαμηλο σημειο της τροχιας του βρεθηκα μονος μεσα στην ξεραιλα, να καιγομαι στους 38 βαθμους υπο σκια και με πονο στα πλευρα μου να μαζευω τα συντριμμια της ζωης των αλλων. Πωωωωωωωωωωωωω, τι γραφω ο πουσ**ς!!!!!!!!!!

 



Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Βασάκης

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Κάρμα: +4/-0
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πλαταιες 1η Ιουλιου 2012
« Απάντηση #1 στις: 2012, Αύγουστος 31, 16:15:52 μμ »
Γιωργο καλο το βιντεακι αλλα για να κοψει εισητηρια θελει αλλη μουσικη..
για δοκιμασε το μελοποιημενο ποιημα ενος..αριστεριζοντος ...ποιητη απο εναν αριστεριζοντα συνθετη,
με τιτλο..οι 7 νανοι στο s/s Cyrineia..
μεχρι φεστιβαλ Θεσσαλονικης το βλεπω....

Αποσυνδεδεμένος k1kostas

  • Ανώτατο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 606
  • Κάρμα: +2/-6
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πλαταιες 1η Ιουλιου 2012
« Απάντηση #2 στις: 2012, Αύγουστος 31, 16:42:04 μμ »
Καλογερόπουλε μαλλον σε βλεπω στην ομόνοια να κρατας καπελακι, ακομα κ το σύμπαν συνομωτει εναντιον σου
Αχχχχχ ατιμη κενωνια αλλους τους ανεβαζεις στους ουρανους κι αλλους τους κατεβαζεις στα ταρταρα  :sm_biggrin:



 :sm_cool: μπορεις ομως να το δεις κι ετσι....

Ο τροχός πρέπει μάλλον να έχει κολλήσει στο σημείο που γαμαει τον φτωχό....!!!
 
Δεν εξηγειτε αλλιως

υψιλον GAMA: ενας προσωρινος συναδελφος  :sm_biggrin:
« Τελευταία τροποποίηση: 2012, Αύγουστος 31, 17:00:01 μμ από k1kostas »
ΕΙς Υγειαν

Σάκης Ζάρο

  • Επισκέπτης
Απ: Πλαταιες 1η Ιουλιου 2012
« Απάντηση #3 στις: 2012, Αύγουστος 31, 20:03:03 μμ »
Γιώργο μπορείς να μου πεις που μπορώ να βρω και εγώ έναν τέτοιον βραχίονα στον οποίο επάνω έχεις προσαρμοσμένη την κάμερα;

Αποσυνδεδεμένος Giannis Mitropoulos

  • Διαχειριστής
  • *****
  • Μηνύματα: 1.147
  • Κάρμα: +48/-1
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ 2017.
    • Προφίλ
    • Αιωροπτερισμός στην Ελλάδα
Απ: Πλαταιες 1η Ιουλιου 2012
« Απάντηση #4 στις: 2012, Αύγουστος 31, 20:17:24 μμ »
monopod Σάκη στα φωτογραφικά είδη
SV1ATM....
Μια εβδομάδα πτήσεων σε αγώνες αξίζει το ίδιο με μήνες ελεύθερων πτήσεων, ως προς την εμπειρία.
Όροι χρήσης του φόρουμ..

Σάκης Ζάρο

  • Επισκέπτης
Απ: Πλαταιες 1η Ιουλιου 2012
« Απάντηση #5 στις: 2012, Αύγουστος 31, 23:07:38 μμ »
Σ'ευχαριστώ Γιάννη.

Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Μπίλλης

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 592
  • Κάρμα: +2/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • πεταει πεταει
    • Προφίλ
    • MAKE ME FLY
Απ: Πλαταιες 1η Ιουλιου 2012
« Απάντηση #6 στις: 2012, Σεπτέμβριος 01, 22:40:09 μμ »
Σακη: το πηρα 40 ευρω, φαινεται να ειναι η ιδια τιμη παντου.

Γιαννη: ηθελα να βαλω ενα τραγουδι που θα ταιριαζει με την γενικοτερη αισθηση που μου αφησε αυτη η πτηση (σαπια πτηση με σαπιο φτερο σε σαπια χωρα) και μου φαινεται πως ο Τζιμακος ηταν μια φυσικη επιλογη. Ολα σκατα.

« Τελευταία τροποποίηση: 2012, Σεπτέμβριος 01, 22:43:36 μμ από Γιώργος Μπίλλης »

Αποσυνδεδεμένος vagelis

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 165
  • Κάρμα: +3/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ 2017.
    • Προφίλ
Απ: Πλαταιες 1η Ιουλιου 2012
« Απάντηση #7 στις: 2012, Σεπτέμβριος 02, 20:56:29 μμ »
Αγαπητέ συμαθητή και ομόσταυλε Μπίλλη, διαβάζοντας το θέμα σου και βλέποντας μετά το βίντεο περίμενα  αγxωμένος οτι θα υπάρχει άσχημο βρόντηγμα στο τέλος. Πρέπει να ήταν άσχημη εμπειρία που κανείς δεν θέλει ποτέ να ζήσει. Το κουλάντρισες καλά όμως, συγχαρητήρια.
Θα ήθελα να κάνω όμως τρείς παρατηρήσεις:

1) Κακολογείς ένα φτερό το οποίο εσύ ζήτησες δανεικό (ως γνωστός καβατζό......στας)από το αφεντικό του, και δεν σε υποχρέωσε κανείς ποτέ να το πετάξεις.

2) Πετάς ένα φτερό όπου γνωρίζεις ότι έχει υποστεί βαριές προσγειώσεις και κάποιες επισκευές, αλλά ως Top Gun τα πετάς όλα άφοβα.

3) Το φτερό δεν έχει αριστερίζουσες τάσεις (το αφεντικό του μπορεί). Τί εννοώ, σε όλη την 10λεπτη πτήση σου βλέπουμε ότι χαζεύεις δεξιά και αριστερά σαν τουρίστας και ο αετός δεν μπορεί να πετάξει ευθεία. Όταν όμως φτάνει η στιγμή της προσγείωσης ακολουθείς κατά γράμμα τις οδηγείες του Δασκάλου σου, συγκεντρώνεσαι, κοιτάς ευθεία εμπρός και...... μπαίνει επιτέλους σε λειτουργεία το "καρινάκι" μέσα από το κράνος σου και ο αετός πετάει ολόισια. Ποιό πρίν λοιπόν το "καρινάκι" σου, κοιτάζοντας δεξιά αριστερά δημιουργούσε ροπές στο φτερό και δεν το άφηνες να πετάξει μόνο του.

Πέρα από την πλάκα η κακή αυτή εμπειρία του Μπίλλη θα πρέπει να γίνει μάθημμα και να προσέχουμε όσο μπορούμε όταν πάμε να πετάξουμε ένα ξένο φτερό.Ενα τέτοιο επεισόδιο μπορεί να έχει άσχημη κατάληξη. Εγώ προσωπικά το αποφεύγω και το έχω κάνει μια φορά έως τώρα και ήταν μάλιστα στην πρώτη πτήση του ολοκαίνουργιου αετού του Μπίλλη και διαπίστωσα και εγώ ότι το φτερό τραβούσε αρκετά (μάλλον και το δικό μου "καρινάκι" δεν είχε μπεί σε λειτουργεία).

Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Μπίλλης

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 592
  • Κάρμα: +2/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • πεταει πεταει
    • Προφίλ
    • MAKE ME FLY
Απ: Πλαταιες 1η Ιουλιου 2012
« Απάντηση #8 στις: 2012, Σεπτέμβριος 03, 13:01:47 μμ »
Εχεις δικιο ρε Buddy Boy, κανενας πιλοτος δεν ειναι υποχρεωμενος να απογειωθει εκτος απο τους Ικαρους σε καιρο πολεμου. Οποτε οπως καταλαβαινεις ημουν αναγκασμενος να απογειωθω - για την σωτηρια του εθνους βρε ΒΒ μου.

Τον ιδιοκτητη του φτερου τον ευχαριστησα θερμοτατα. Πριν την πτηση. Μετα την πτηση ελαβε ενα καπως λιγοτερο ενθουσιωδες ευχαριστω. Ειμαι γνωστος καβατζοπ****ς αλλα τι να κανω, ολο το χρονο στα μαυρα ορυχια της ξενιτιας δουλευω σαν σκλαβος και οταν κατεβαινω Αθηνα θελω να πεταξω λιγο. Να δω τι θα κανεις εσυ οταν θα κατεβεις απο τα ξενα και πατησεις παλι τα πατρια εδαφη υπο κλασσικες συνθηκες (βοριαδακι 3-4 μποφωρ, κουμουλακια και θερισμενες προσγειωσεις). Θα τρεχει το δακρυ Ξανθοπουλος......

Τωρα για το καρινακι που λες δεν ειμαι σιγουρος τι εννοεις, παντως μπορω να πω με σιγουρια οτι οι συμβουλες του δασκαλου δεν ευρισκαν εφαρμογη στην συγκεκριμενη περιπτωση. Δεν μπορουσα να αφησω τον αετο να πεταξει μονος του οσο και το ηθελα απο βαθη καρδιας.

Αποσυνδεδεμένος vagelis

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 165
  • Κάρμα: +3/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ 2017.
    • Προφίλ
Απ: Πλαταιες 1η Ιουλιου 2012
« Απάντηση #9 στις: 2012, Σεπτέμβριος 03, 22:33:03 μμ »
Καρινάκι=Μυτόγκα

 

Powered by EzPortal