Χρήστες σε σύνδεση

2 Επισκέπτες, 0 Χρήστες

Αποστολέας Θέμα: Κιθαιρώνας 3 Σεπτέμβρη  (Αναγνώστηκε 1571 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Christos_Kanatas

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 195
  • Κάρμα: +0/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • Αφήστε τις δικαιολογίες και ελάτε στο βουνό!
    • Προφίλ
Κιθαιρώνας 3 Σεπτέμβρη
« στις: 2012, Σεπτέμβριος 05, 11:50:22 πμ »
Τη Δευτέρα με το που γύρισα από τις διακοπές, πήγα στον Κιθαιρώνα για πτησούλα να "ξεχαρμανιάσω". Δεν ήταν κανείς άλλος αετατζής εκεί παρά μόνο ελάχιστοι παραπεντάδες. Αφού και είχα στήσει τον αετό ανακαλύπτω ότι είχα ξεχάσει τα όργανα (vario, gps). Λέω τι να κάνω, ας πετάξω έτσι. Το μόνο που διέθετα είναι το "καρινάκι" που λέει κι ο Βαγγέλης το οποίο πέρα από την πλοήγηση χρησιμεύει και για να οσμίζεσαι τα θερμικά, την άνοδο και την κάθοδο κλπ. Έτσι πετάχτηκα μέχρι τον Ύπατο και γύρισα, πετάχτηκα μέχρι την Αμφίκλεια και γύρισα, στο τέλος προσγειώθηκα στα Κύθηρα (σε μια πολύ ωραία παραλία όπου έριξα και μια βουτιά) και φυσικά έσπασα όλα τα ρεκόρ του Γονατά και του Pizzi κλπ κλπ. Δεν έγραψα τίποτε μέχρι τώρα γιατί χθές το βράδυ μόλις κατάφερα να γυρίσω σπίτι και ήμουν πολύ κουρασμένος. Καταχάρηκα λοιπόν, το κακό βέβαια είναι ότι όταν πετάς χωρίς όργανα δεν μπορείς να αποδείξεις τίποτε, δυστυχώς...



Μπάμπης Ζάρο

  • Επισκέπτης
Απ: Κιθαιρώνας 3 Σεπτέμβρη
« Απάντηση #1 στις: 2012, Σεπτέμβριος 05, 12:09:12 μμ »
Καλημέρα φίλε Χρήστο!  Όχι οτί πέρασες καλά και στις διακοπές αλλά έκανες και την καλυτερή σου πτήση με του που επέστρεψες! Φίλε πιστευώ ο καθένας πετάει για τον ευατό του και όχι για να αποδείξει κάτι στους άλλους. Εγώ προσωπικά πιστεύω οτί έκανες αυτή την διαδρομή που λές.... Εύγε Χρήστάρα!!!!! Ακόμα καλύτερες πτήσεις σου εύχομαι

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Βασάκης

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Κάρμα: +4/-0
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθαιρώνας 3 Σεπτέμβρη
« Απάντηση #2 στις: 2012, Σεπτέμβριος 05, 13:09:44 μμ »
αυτο δεν ειναι τιποτα Χριστο..
εγω ειχα παει την Κυριακη αλλα με βαριο..εφυγα απο Πλαταιες με βορια εννοειται να τα λεμε αυτα..
πηγα Λαμια περασα τον Μπραλο με μεγαλο υψος κιαυτα να τα λεμε, διεσχισα τον καμπο και εφτασα
Κοζιακα στην νοτια πλευρα οπου προσγειωθηκα υπηνεμος βεβαια αλλα οκ. εκει κοντα στο Γοργογυρι..
κι εκει που προσγειωθηκα τι ανακαλυπτω..... γυρω γυρω ηταν Σαββατο και στην μεση Κυριακη !!

αντε να μαζευτουμε σιγα σιγα κιεμεις να ξεκινησουμε καμια πτησουλα που και που γιατι δεν την βγανουμε καθαρη...
 :mosh:

Αποσυνδεδεμένος Christos_Kanatas

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 195
  • Κάρμα: +0/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • Αφήστε τις δικαιολογίες και ελάτε στο βουνό!
    • Προφίλ
Απ: Κιθαιρώνας 3 Σεπτέμβρη
« Απάντηση #3 στις: 2012, Σεπτέμβριος 05, 21:26:21 μμ »
 :sm_biggrin: :sm_biggrin: :sm_biggrin:
Ευχαριστώ τον Μπάμπη για την (τυφλή) εμπιστοσύνη του και τις ευχές του και συγχαρητήρια στον Γιάννη για την απίθανη πτήση του! Η αλήθεια είναι ότι χωρίς βάριο και που πέταξα κι έφτασα μέχρι την προσγείωση καλά ήταν. Για να περιγράψω την πτήση μου με περισσότερη ειλικρίνεια, το να πετάς χωρίς βάριο είναι λίγο σα να περπατάς στα τυφλά, για το λίγο που πέταξα όμως ανακαλύπτεις ότι είναι όμορφο να πετάς μόνο με τις δικές σου αισθήσεις νιώθεις πιο ελεύθερος, φαντάζομαι ότι θα μοιάζει με το συναίσθημα ενός μοσκιτά που πετά ελεύθερη πτήση και είναι πια απαλλαγμένος από το θόρυβο και τη βοήθεια του κινητήρα. Φυσικά δεν προτρέπω κανένα να πετά χωρίς βάριο, ούτε εγώ το ξανακάνω, απλά με ύψος κι έχοντας εξασφαλισμένη την πτήση μου σε μια καλή θερμική μέρα θα ξαναδοκίμαζα μόνο με τη δική μου αίσθηση κλείνοντάς το για λίγο.
Όσο για το ότι δεν χρειάζεται να αποδείξεις κάτι, συμφωνώ απόλυτα με τον Μπάμπη!
« Τελευταία τροποποίηση: 2012, Σεπτέμβριος 05, 21:31:44 μμ από Christos_Kanatas »

 

Powered by EzPortal