Χρήστες σε σύνδεση

2 Επισκέπτες, 0 Χρήστες

Αποστολέας Θέμα: ΧΩΡΟΣ ΑΠΟΓΕΙΩΣΗΣ  (Αναγνώστηκε 4266 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Σάκης Ζάρο

  • Επισκέπτης
ΧΩΡΟΣ ΑΠΟΓΕΙΩΣΗΣ
« στις: 2013, Μάρτιος 03, 15:57:05 μμ »
Φευγαλέα κάπου διάβασα ότι φέτος το πρωτάθλημα θα διεξαχθεί 6-13 Ιουλίου. Αν κάνω λάθος διορθώστε με.
Σ’αυτό όμως που θέλω να σταθώ είναι σε δύο προβλήματα, κατά την γνώμη μου, που βλέπω συνέχεια στο χώρο της απογείωσης στο πρωτάθλημα με αποτέλεσμα να υπάρχει ένας συνωστισμός από την μιας και μία απορία από την άλλη.
Το πρώτο πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει ποτέ μα ποτέ διάδρομος απογείωσης.
Αυτό γίνεται πιστεύω γιατί μετά το στήσιμο, οι αετοί παραμένουν ως έχουν στο ίδιο σημείο. Οπότε αν αναλογιστούμε ότι ο κάθε ένας έστησε όπου τον βόλεψε και ότι το wingspan του κάθε αετού είναι 8-10 μέτρα τότε αντιλαμβανόμαστε την κατάσταση.
Για να υφίσταται διάδρομος απογείωσης προκειμένου να διευκολύνουμε την ασφαλή διέλευσή μας προς το σημείο απογείωσης θα πρέπει να οριστεί χώρος παράταξης στον οποίο θα μπαίνουν οι αετοί σ’ έναν στοίχο περιμένοντας εκεί μέχρι την ώρα της απογείωσης τους.

- Ένα γεγονός που επαληθεύει τα προαναφερόμενα.
Έχουμε φτάσει στον χώρο απογείωσης και ξεκινά η διαδικασία του στησίματος.
Λίγο πριν ακούγεται η φωνή του Μπάμπη(Τερζής) να λέει δυνατά:
''αφήστε διάδρομο απογείωσης''.
Λέω από μέσα μου:
''αν αφήσουμε, εγώ σήμερα δεν πετάω’’.
Εννοείται πως δεν αφήσαμε και πέταξα κανονικά.
Από την άλλη όμως αναρωτήθηκα:
''που είναι το σημείο παράταξης των αετών οι οποίοι θα μπούνε σε στοίχο;’’
-Και μία απορία.
Οι Έλληνες αιωροπτεριστές που εκπροσώπησαν την χώρα σε αγώνες του εξωτερικού ανά χρονικά διαστήματα γιατί εκεί εφάρμοζαν την παράταξη σε στοίχο και εδώ όχι;

Το έτερο πρόβλημα δημιουργείται από το προήγουμενο που αναφέρθηκε.
Ο χώρος της απογείωσης είναι καθαρός από χόρτα της περιοχής, μόνο σε μία μικρή έκταση μπροστά στο σημείο απογείωσης η οποία έκταση δεν επαρκεί για όλους τους αετούς λόγω του συνωστισμού που αναφέρθηκε πριν.
Αποτέλεσμα αυτού είναι ορισμένοι αιωροπτεριστές(και εγώ μέσα σ’αυτούς) να στήνουν μέσα στα γαιδουράγκαθα, τσουκνίδες και ό,τι άλλο χόρτο υπάρχει εκεί. Μία κατάσταση εκνευριστική.
Για να εξαλειφθεί αυτό το φαινόμενο, σε περίπτωση που δεν γίνουν οι ανάλογες ενέργειες για τον συνωστισμό στον χώρο απογείωσης, θα πρέπει να καθαρίζεται ο χώρος αρκετά πιο πίσω.

Τα άνωθεν ειπώθηκαν για να επισημανθεί μία κατάσταση την οποία προσωπικά βιώνω κάθε χρόνο και μου είναι όπως είπα εκνευριστική. ’Αλλωστε το φόρουμ πρώτα γι’ αυτό το λόγο είναι, να συζητάμε τα προβλήματα και να βρίσκουμε λύσεις για καλύτερα αποτελέσματα.

Υ.Γ. Θερμή παράκληση από μέρους μου στην επιτροπή του αιωροπτερισμού να μεριμνήσει γι’αυτά.



Μπάμπης Ζάρο

  • Επισκέπτης
Απ: ΧΩΡΟΣ ΑΠΟΓΕΙΩΣΗΣ
« Απάντηση #1 στις: 2013, Μάρτιος 04, 21:28:15 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα με τον Σάκη.
Υπάρχουν αυτά τα δύο προβλήματα και δυστυχώς κάθε χρόνο δεν κάνουμε τίποτα γι'αυτό.
Πιστεύω δεν είναι κάτι το δύσκολο για να οριστεί ένας χώρος παράταξης για τους αετούς όπως επίσης και να καθαρίσει ο χώρος της απογείωσης από διάφορα χόρτα ακόμη περισσότερο.
Αλλά απ΄ότι φαίνεται αδίκως το συζητάμε γιατί αν ήταν να είχε γίνει κάτι, θα είχε γίνει από την πρώτη παρατήρηση.. Ας ελπίσουμε ο καθένας να συμβάλει από λίγο για να γίνει αυτό το μέρος πιο όμορφο και πιο λειτουργικό!

Αποσυνδεδεμένος tasos

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 228
  • Κάρμα: +0/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ 2017.
    • Προφίλ
    • IFire Fire Engineering & Consultancy Ltd.
Απ: ΧΩΡΟΣ ΑΠΟΓΕΙΩΣΗΣ
« Απάντηση #2 στις: 2013, Μάρτιος 04, 21:38:10 μμ »
 :msnpano:

Ολοι μαζι λιγη συνεννοηση και δουλιτσα και θα βγει ακρη.
Εδω στην Κρητη για παραδειγμα για να το συνδεσω σε καποια φυση με την αλλη προσφατη αναφορα μου, ερχομαστε σε συνεννοηση μαζι με τον εκαστοτε δημο για τετοιες εργασιες (αφιλοκερδως).

FLY HIGH and ALWAYS SAFE

skype: Anastasios.Iliakis

Αποσυνδεδεμένος Giannis Mitropoulos

  • Διαχειριστής
  • *****
  • Μηνύματα: 1.147
  • Κάρμα: +48/-1
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ 2017.
    • Προφίλ
    • Αιωροπτερισμός στην Ελλάδα
Απ: ΧΩΡΟΣ ΑΠΟΓΕΙΩΣΗΣ
« Απάντηση #3 στις: 2013, Μάρτιος 05, 16:48:37 μμ »
Διαβάζοντας τα γραφόμενά σου Σάκη κάποιος που δεν έχει σχέση με τον χώρο βγάζει το συμπέρασμα ότι << αυτοί οι τρελοί πάνε σε ένα χώρο μέσα στα γαϊδουράγκαθα και στις τσουκνίδες ο ένας πάνω στον άλλο και τυραννιούνται χωρίς λόγο. Δεν κάνουν διάδρομο για να απογειωθούν με ασφάλεια αλλά αλήθεια πώς απογειώνονται;>>

Θα παρακαλούσα να είμαστε ποιο ρεαλιστές και να αναφέρουμε τα προβλήματα  στην πραγματική τους διάσταση και όχι να υπερβάλουμε για να δημιουργήσουμε εντυπώσεις.

Αν ήσουν κάθε χρόνο στο πρωτάθλημα θα ήξερες ότι ο χώρος καθαρίζεται όσο είναι δυνατόν κάθε χρόνο, ακόμη και όταν το χωράφι (το οποίο είναι ιδιωτικό και δεν είναι εύκολο να κάνουμε ότι θα θέλαμε, ήταν σπαρμένο). Είμαι εκεί ανελλιπώς κάθε χρόνο και ποτέ δεν είδα ούτε γαϊδουράγκαθο ούτε τσουκνίδα, ενοχλητικά αγριόχορτα ναι υπάρχουν.
Εν πάση περιπτώσει συμφωνώ ότι θα μπορούσαμε να κάνουμε μια προσπάθεια για καλύτερο καθαρισμό του χώρου ούτως ώστε να μην υπάρχουν αγριόχορτα σε μεγαλύτερη έκταση, όλοι μας.

Στο θέμα τώρα του διαδρόμου προσέλευσης στην απογείωση (και όχι διαδρόμου για ασφαλή απογείωση) έχουν γίνει αρκετές προσπάθειες, μέχρι και οριοθέτηση του διαδρόμου  έχουμε κάνει, αλλά πολλοί από εμάς που το ζητάμε ταυτόχρονα το καταπατούμε.
Επειδή αυτό είναι κάτι που το υποστηρίζω πολλά χρόνια τώρα (από τότε που είμαστε πάνω από 100 άτομα στην απογείωση) και πολλοί από εμάς δεν παίρνουμε από λόγια ώστε τέτοιου είδους μικροπροβλήματα να λύνονται καλή τι πίστη, θα προτείνω στην επιτροπή να μπει παράγραφος στον κανονισμό ούτως ώστε να υπάρχει βαθμολογική ποινή για πιλότους που έχουν τον αετό τους έστω και λίγο μέσα σε αυτή την περιοχή.
Αυτό βέβαια όπως καταλαβαίνετε επειδή η περιοχή είναι σε κομμάτι φιλέτο και όλοι θέλουν εκεί να στήνουν τους αετούς θα χρειαστεί να καθαρισθεί και μεγαλύτερος χώρος για την ανάπτυξη των αετών.

Επί τι ευκαιρία αυτή θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι κάθε χρόνο πηγαίνουμε εκεί μια εβδομάδα με δέκα μέρες νωρίτερα για να φροντίσουμε εκτός των άλλων και αυτά τα θέματα. Δεν ζητώ βέβαια να χάσετε και εσείς άλλες 10 ημέρες από την δουλειά σας αλλά κάποια μέρα-ες όποιοι μπορούν είναι ευπρόσδεκτοι να βοηθήσουν την όλη προσπάθεια και όσο ποιο κοντά είναι αυτοί τόσο ποιο εύκολο είναι. Δυστυχώς είμαστε πολύ λίγοι στον χώρο και δεν περισσεύει κανένας (και η μικρότερη βοήθεια μετράει….).
« Τελευταία τροποποίηση: 2013, Μάρτιος 05, 21:49:39 μμ από Giannis Mitropoulos »
SV1ATM....
Μια εβδομάδα πτήσεων σε αγώνες αξίζει το ίδιο με μήνες ελεύθερων πτήσεων, ως προς την εμπειρία.
Όροι χρήσης του φόρουμ..

Μπάμπης Ζάρο

  • Επισκέπτης
Απ: ΧΩΡΟΣ ΑΠΟΓΕΙΩΣΗΣ
« Απάντηση #4 στις: 2013, Μάρτιος 05, 18:46:55 μμ »
 :msnpano: :msnpano: :msnpano:
Συμφωνώ απόλυτα με τον Γιάννη! Μακάρι να γίνουν όσα είπε.. Εκτός απροόπτου θα προσπαθήσω να είμαι εκεί για να βοηθήσω την κατάσταση, τα λέμε από τώρα γιατί ο καιρός περνάει πολύ γρήγορα..

Σάκης Ζάρο

  • Επισκέπτης
Απ: ΧΩΡΟΣ ΑΠΟΓΕΙΩΣΗΣ
« Απάντηση #5 στις: 2013, Μάρτιος 05, 21:46:56 μμ »
Γιάννη ως ιθύνων νους του πρωταθλήματος που είσαι, κατά την γνώμη μου βέβαια, θα διαφωνήσω με αυτά που γράφεις στην πρώτη παράγραφο σε έντονη(όσον αφορά το χρώμα) γραφή, χωρίς να θέλω να το σχολιάσω για μην δώσω επέκταση σ’αυτό.
Αν αυτά που γράφω τα χαρακτηρίζεις ως μη ρεαλιστικά τότε θα έλεγα πως ίσως να ‘ναι και υποκειμενικό το θέμα αν λάβω υπόψη μου και τις άλλες δύο απαντήσεις που δόθηκαν.
Είμαι κάθε χρόνο στο πρωτάθλημα όποτε αυτό έγινε στα Σέρβια, πολλές φορές όμως όχι όλες τις ημέρες διεξαγωγής του όπως επίσης και κάποια φορά που πέταξα εκτός συμμετοχής για προσωπικούς λόγους. Γνωρίζω ότι ο χώρος είναι ιδιωτικός και δεν μπορούν να γίνουν πολλές εργασίες τις οποίες θα θέλαμε αλλά τα χόρτα τα οποία προανέφερα, υπάρχουν στο χώρο. Τώρα αν η ονομασία τους δεν είναι αυτή που έγραψα ζητώ συγγνώμη αλλά δεν είμαι βοτανολόγος. Δυστυχώς δεν είχα φωτογραφική μηχανή για να βγάλω μερικές φωτογραφίες στο σημείο που έστηνα αλλά αλίμονο αν ενεργούμε έτσι.
''Διάδρομο για ασφαλή απογείωση'' δεν γράφω πουθενά αλλά γράφω ''ασφαλή διέλευση προς το σημείο απογείωσης''. Αν όμως εννοείς ''διάδρομο απογείωσης'' έχεις απόλυτο δίκιο γράφτηκε εκ παραδρομής λόγω κεκτημένης ταχύτητας.
Ναι και εγώ έχω καταπατήσει αυτό που ζητάω τώρα αλλά πριν το κάνω προσπάθησα να το εφαρμόσω αλλά δεν ήμουν μόνο εγώ εκεί, οπότε όσο και να το ήθελα…
Συμφωνώ και επαυξάνω με την πρόταση σου για βαθμολογική ποινή, είναι ότι καλύτερο για αυτήν την κατάσταση.
Τον αριθμό του κινητού μου τον γνωρίζεις Γιάννη. Τις μέρες που ανεβαίνετε λίγο πριν από το πρωτάθλημα μπορείς να μου στείλεις ένα μήνυμα. Προσωπικά έχω όλη την καλή διάθεση να έρθω για βοήθεια εφόσον έχω την δυνατότητα, γιατί όπως ξέρεις εργάζομαι εδώ και τέσσερα χρόνια Αθήνα και ανεβαίνω μόνο με άδειες, πράγμα το οποίο με κάνει να έχω αυξημένες υποχρεώσεις λόγω της απουσίας μου, οι οποίες πρέπει να τηρηθούν.
Μπάμπη, τι εννοείς όταν λες ''μακάρι να γίνουν όσα είπε'';
Ποια είναι δηλαδή όλα αυτά που είπε ο Γιάννης και εύχεσαι να βγούνε;


Μπάμπης Ζάρο

  • Επισκέπτης
Απ: ΧΩΡΟΣ ΑΠΟΓΕΙΩΣΗΣ
« Απάντηση #6 στις: 2013, Μάρτιος 05, 22:25:08 μμ »
Σε αυτά που συμφωνώ με τον Γιάννη είναι όλα αυτά που προανέφερε, δηλ το καλύτερο καθάρισμα του χώρου, η οριοθέτηση για τον διάδρομο, να τηρούμε κανονισμούς (έστω αν αυτοί είναι για τον χώρο της απογείωσης), το να πηγαίνουμε όσοι περισσότεροι μπορούμε πρίν ξεκινήσει το πρωτάθλημα για να βοηθάμε.... και άλλα όσα είπε. Αυτά εννοούσα.... Γιατί μαρκάρησες την προτασή μου?

Αποσυνδεδεμένος stanitsasgeorgios

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 8
  • Κάρμα: +0/-0
    • Προφίλ
Απ: ΧΩΡΟΣ ΑΠΟΓΕΙΩΣΗΣ
« Απάντηση #7 στις: 2013, Μάρτιος 06, 00:09:56 πμ »
 :ski:

Αποσυνδεδεμένος stanitsasgeorgios

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 8
  • Κάρμα: +0/-0
    • Προφίλ
Απ: ΧΩΡΟΣ ΑΠΟΓΕΙΩΣΗΣ
« Απάντηση #8 στις: 2013, Μάρτιος 06, 00:13:49 πμ »
ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΑΕΤΑΚΙ ΘΕΣ ΚΑΙ ΓΚΑΖΟΝ ΣΤΗΝ ΑΠΟΓΕΙΩΣΗ

Σάκης Ζάρο

  • Επισκέπτης
Απ: ΧΩΡΟΣ ΑΠΟΓΕΙΩΣΗΣ
« Απάντηση #9 στις: 2013, Μάρτιος 06, 10:25:02 πμ »
Τα εισαγωγικά σημειώνονται στην αρχή και στο τέλος παραθεμάτων. Γι’ αυτό μαρκάρισα την πρότασή σου Μπάμπη.
Γιώργο αν ήταν αυτός ο λόγος όχι μόνο γκαζόν αλλά και ένα υπόστεγο για να έχω μέσα τον αετό να μην φθείρετε το mylar απ' τον ήλιο. :sm_razz:
Βάζω και μία φωτογραφία για να μην με δείρετε στο τέλος. :sm_biggrin:


Μπάμπης Ζάρο

  • Επισκέπτης
Απ: ΧΩΡΟΣ ΑΠΟΓΕΙΩΣΗΣ
« Απάντηση #10 στις: 2013, Μάρτιος 06, 13:02:04 μμ »
Δυστυχώς το δικό μας μέρος δεν προσφέρετε για αυτό το σκηνικό.Πιστεύω πως όλοι ξέρουμε πιο είναι το ωραίο αλλά προσαρμοζόμαστε σε αυτό που έχουμε.Ας γίνουν και φέτος οι αγώνες με ασφάλεια και από του χρόνου βλέπουμε...  (:1






Αποσυνδεδεμένος karkatselas

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 53
  • Κάρμα: +0/-0
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΧΩΡΟΣ ΑΠΟΓΕΙΩΣΗΣ
« Απάντηση #11 στις: 2013, Μάρτιος 07, 00:05:31 πμ »
ΑΣ είμαστε πάνω από 10 τις καθημερινές και ας μπλέξουμε τα μπούτια μας :xoros: :xoros: :xoros: ...

Αποσυνδεδεμένος stanitsasgeorgios

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 8
  • Κάρμα: +0/-0
    • Προφίλ
Απ: ΧΩΡΟΣ ΑΠΟΓΕΙΩΣΗΣ
« Απάντηση #12 στις: 2013, Μάρτιος 07, 15:42:11 μμ »
ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΤΗΝ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΗΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑΣ ΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΓΙΑΤΙ ΑΡΓΗ

Αποσυνδεδεμένος Giannis Mitropoulos

  • Διαχειριστής
  • *****
  • Μηνύματα: 1.147
  • Κάρμα: +48/-1
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ 2017.
    • Προφίλ
    • Αιωροπτερισμός στην Ελλάδα
Απ: ΧΩΡΟΣ ΑΠΟΓΕΙΩΣΗΣ
« Απάντηση #13 στις: 2013, Μάρτιος 08, 00:43:51 πμ »
SV1ATM....
Μια εβδομάδα πτήσεων σε αγώνες αξίζει το ίδιο με μήνες ελεύθερων πτήσεων, ως προς την εμπειρία.
Όροι χρήσης του φόρουμ..

 

Powered by EzPortal