Χρήστες σε σύνδεση

3 Επισκέπτες, 0 Χρήστες

Αποστολέας Θέμα: Υπατο 9/2/13 - μια φαινομενικά χαμένη μερα  (Αναγνώστηκε 2196 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Πέτρος Φούντας

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 100
  • Κάρμα: +0/-0
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Υπατο 9/2/13 - μια φαινομενικά χαμένη μερα
« στις: 2013, Φεβρουάριος 09, 19:55:43 μμ »
Ο Οδυσσέας εν δράσει:



Συνθηκες πτησης: Ν-ΝΑ 25-30χλμ/ωρα , gust 35




Αποσυνδεδεμένος Πέτρος Φούντας

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 100
  • Κάρμα: +0/-0
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υπατο 9/2/13 - μια φαινομενικά χαμένη μερα
« Απάντηση #1 στις: 2013, Φεβρουάριος 09, 20:59:34 μμ »
To σώσιμο μιας φαινομενικά χαμένης μέρας

Ξύπνησα νωρίς νωρίς και ετοίμασα ένα καλό πρωινό για να θρέψω την έντονη και ζωηρή μου θέληση να πετάξω οπωσδήποτε αυτό το σκ. Οι συνθήκες για ύπατο φαίνονταν τέλειες στην προσγείωση – άνεμος νοτιοανατολικός γύρω στα 15 χλμ/ωρα και ωραία stratocumulus διάσπαρτα να συμπληρώνουν το έντονα γαλάζιο ουρανό. Στην απογείωση βέβαια τα πράγματα ήταν λίγο ζόρικα για το επίπεδο μου καθώς ο άνεμος ήταν στην σωστή διεύθυνση αλλά με αυξημένη ένταση … 25-30 με gust 30φεύγα.

Περιμένοντας όμως στην απογείωση η καλή μου διάθεση έδωσε την θέση της στην απογοήτευση καθώς ήμουν μόνος και διάσπαρτες σκέψεις διαπερνούσαν στο μυαλό…. “όχι ρε γαμώτο… τόσο ωραία μέρα και δεν ήρθε κανείς…” …”γαμώτο… δεν πηρά κάνα τηλέφωνο χθες να κανονίσω”  “…oxi δεν πρεπει να πετάξω μόνος μου” “… κλείδωσα το σπίτι πριν φύγω :)?”.

Mετά από ώριμη σκέψη το αποφάσισα. … δεν έχει πτήση σήμερα… πάω παραλία στην Ανάβυσσο για καφέ και να θαυμάσω τους mosquitaδες. Καθώς όμως προσπερνούσα την προσγείωση, άρχισα να διακρίνω την μορφή του Οδυσσέα που σαν απομηχανής θεός, ήρθε να σώσει την μέρα.
Χωρίς να το καταλάβω ήμασταν στην απογείωση και στήναμε τους αετούς. Ο Οδυσσέας έφυγε αβιάστα κάνοντας μια ωραία απογείωση και εγώ αφού απαθανάτισα με την κάμερα μου τις γρήγορες διελέσεις του –η οποία παρεμπιπτόντως δεν πολυσυμπαθεί την φωτογένεια μου-, έκανα κοντρόλ άλυτος με την προοπτική να πέσουν οι συνθήκες και να φύγω και εγώ.

Η υπομονή μου επιβραβεύτηκε αργότερα κατά τις 5:00 με μια γλυκιά και στιβαρή απογείωση. Εδώ να ευχαριστήσω τον Οδυσσέα που ξανανέβηκε στην απογείωση και μου παρείχε ηθική υποστήριξη και με διαβεβαίωσε για τις ομαλές συνθήκες στα ψηλότερα ύψη. Αφού έκανα μερικές διελεύσεις , προτίμησα να φύγω για προσγείωση γιατί είχε πέσει αρκετά η φωτεινότητα του ήλιου και επειδή είχα ρυθμίσει λάθος το σημείο της κρέμασης της ζώνης με αποτέλεσμα να πέφτει μπροστά το σώμα μου πάνω στην speedbar.

Ευτυχώς σήμερα πήρα την δόση την οποία είχα πολύ ανάγκη. Η δίψα μου όμως για πτήση δεν έσβησε και  συνεχίζει να καίει τα σωθικά μου. Για αυτό λοιπόν , όποιος επιθυμεί και εφόσον οι συνθήκες το επιτρέπουν αύριο , ας χτυπήσει το πρωι ένα τηλέφωνο (6974062170)
Ραντεβου στο βουνό


Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Μπίλλης

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 592
  • Κάρμα: +2/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • πεταει πεταει
    • Προφίλ
    • MAKE ME FLY
Απ: Υπατο 9/2/13 - μια φαινομενικά χαμένη μερα
« Απάντηση #2 στις: 2013, Φεβρουάριος 09, 21:02:25 μμ »
Ωραιοι οι παιχτες.........

Αποσυνδεδεμένος Maroufidis_Costas

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Κάρμα: +0/-0
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υπατο 9/2/13 - μια φαινομενικά χαμένη μερα
« Απάντηση #3 στις: 2013, Φεβρουάριος 10, 11:44:09 πμ »
και εμεις πετάξαμε Ανάβυσσο, γιατί θεωρήσαμε ότι στο ύπατο θα έχει μεγάλες εντάσεις. και στην Ανάβυσσο βέβαια είχε ένταση, με αποτέλεσμα να έχει λίγες αναταράξεις κατά την απογείωση. επάνω όμως ήταν καλά. είχε αρκετά θερμικά και τσουρινάκης με κοτζιλέλο πετούσαν πάνω από μια ώρα με σβησμένο κινητήρα πάνω από το βουνό της αναβύσσου.


Αποσυνδεδεμένος Christos_Kanatas

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 195
  • Κάρμα: +0/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • Αφήστε τις δικαιολογίες και ελάτε στο βουνό!
    • Προφίλ
Απ: Υπατο 9/2/13 - μια φαινομενικά χαμένη μερα
« Απάντηση #4 στις: 2013, Φεβρουάριος 11, 17:17:20 μμ »
Μπράβο πιαδιά σε όλους για τις πτήσεις και συγχαρητήρια για το πολύ ωραίο βιντεάκι, χθες για κάποιο λόγο δεν μπορούσα να το δω αλλά σήμερα παίζει κανονικά  :sm_smile:

 

Powered by EzPortal