Χρήστες σε σύνδεση

6 Επισκέπτες, 0 Χρήστες

Αποστολέας Θέμα: Πτήση στα Ιωάννινα  (Αναγνώστηκε 3798 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Giorgos Kapsimalis

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 456
  • Κάρμα: +14/-1
  • Φύλο: Άντρας
  • Pilotino on Board
    • Προφίλ
Πτήση στα Ιωάννινα
« στις: 2007, Αύγουστος 19, 17:55:33 μμ »
Παρακαλούνται οι κύριοι που γράψανε 80+ χιλιόμετρα σε Ιωάννινα - Άρτα να περιγράψουνε την πτήση τους.

Σε διαφορετική περίπτωση απειλούνται με ban από το forum και το βουνό  ;D ;D ;D

Γιώργος.




Αποσυνδεδεμένος vagelis

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 165
  • Κάρμα: +3/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ 2017.
    • Προφίλ
Απ: Πτήση στα Ιωάννινα
« Απάντηση #1 στις: 2007, Αύγουστος 24, 10:10:38 πμ »
Δεν ημουν ποτε καλος στην εκθεση, ειχα το χαμηλοτερο μου βαθμο παντα στο σχολειο. Επισης πληκτρολογω με το ένα δαχτυλο.
Μιας και ανεβαινα στην πατριδα μου στα Γιαννενα για μια εβδομαδα διακοπων  πηρα και τον αετο μου μαζι σε συνενοηση με τον Βασιλη Ναστο. Το Σαββατο 11/8 το απογευμα ανεβηκαμε στο Μιτσικελι και στησαμε 3 αετοι Βασιλης Φιλιππας και εγω. Απογειωθηκα τελευταιος στις 18.00 και με το ζορι βγηκα στην προσγειωση στο Λυκοτριχι μετα από ένα γερο πατημα στη μιση διαδρομη. Μια τσουλιθρα  οπου δεν προλαβα να χαρω τιποτε. Το ιδιο και ο Φιλιππας. Ο Βασιλης καταφερε και πηρε υψος και πεταξε καμια ωρα.
Την Κυριακη 12/8 με ανεμο Δ-Β/Δ και τον ουρανο γεματο Cu από νωρις, πηγαμε Ασπραγγελους. Στησαμε 2 αετοι,ο Βασιλης και εγω. Εμφανιστηκαν και 3 πιλοτοι με para. Ο Νικος Τσικας (para) απογειωνεται πρωτος γυρο στις 15.45 στις 16.00 ο Βασιλης και πισω του εγω. Την στιγμη της απογειωσης του Νικου, ενας φιλος του τον ρωτησε  προς τα πού θα παει για να τον μαζεψει, και εκεινος χαρητολογοντας φωναξε: Αρτα!
Το πρωτο υψος θα ελεγα ότι δεν το πηραμε πολύ ευκολα. Οταν όμως πιασαμε τα 2000μ τα πραγματα εδειχναν πολύ καλα. Αφηνοντας  το ενα συννεφο και πηγαινοντας στο άλλο δεν εχανες πολύ υψος και τα θερμικα ηταν αρκετα φαρδια ώστε κυκλωναμε με μικρη γωνια. Ενώ ειχαμε σκορπισει και οι τρεις μας (Βασιλης Νικος και εγω) πανω από την λιμνη και τα Γιαννενα συναντηθηκαμε στο ιδιο θερμικο στην νοτιοανατολικη ακτη της λιμνης (Καστριτσα). Πιασαμε βαση 2200μ και ο Βασιλης από το VHF προτεινει να παμε νοτια στα βουνα του Καλεντζιου και αν εκει εχουμε υψος να φυγουμε πισω για Αρτα. Η μερα εδειχνε φοβερη παντου ειχε αναπτυξη. Περασαμε πανω από την Τσουκα και φτανοντας προς το Καλεντζι, και οι τρεις φτερο-φτερο, ο Βασιλης ανοιγεται Δυτικα ενώ με τον Νικο μενουμε κοντα στον ορεινο ογκο. Ο Βασιλης αρχιζει να χανει υψος και φτανει πολύ χαμηλα πανω από τις προσγειωσεις του Καλεντζιου. Εκει κατι επιασε ο γιγας και με πολύ υπομονη βγηκε ξανα μαζι μας βαση στο ορος του Καλεντζιου. Πετωντας νοτια πανω από το ορος Ξηροβουνι χαναμε υψος, ιδιως εγω ημουν πιο χαμηλος από τον Βασιλη και αρχισα για πρωτη φορα να κοιταω για προσγειωσεις  στα επομενα χωρια. Ο Νικος αρχισε να μενει πισω μετα από αυτό το μεγαλο glide μας. Προς το τελος του Ξηροβουνιου βρησκω θερμικο πανω από ένα νταμαρι-γκρεμο και βγενω βαση οπου με περιμενε ο Βασιλης. Ο Βασιλης μπηκε στο συννεφο και για να βγει τραβηξε δυτικα προς Φιλιππιαδα. Συναντηθηκαμε ξανα πανω από τις προσγειωσεις στο Χανοπουλο εχοντας 1600μ. Ο Ν ικος εδώ μας εχασε ενώ ηταν καπου πανω από το Ξηροβουνι. Προσπαθωντας να συνενοηθουμε σε ποιο χωραφι να προσγειωθουμε στον καμπο του Χανοπουλου εχοντας 1600μ προτεινα στο Βασιλη να παμε Κωστακιους (λιγο πιο νοτια από την Αρτα) οπου φαινοτανε να το πιανουμε και εδειχνε να εχει προσγειωσεις. Η αναπτηξη ειχε σταματησει στο Ξηροβουνι μοιρεα με μια μεγαλη τσουλιθρα θα τελειωνε το ταξιδι. Ο Βασιλης εχοντας καλυτερο υψος πεταξε πανω από την Αρτα, εγω πιο συντηρητικα ανοιχτα από την πολη τραβηξα για Κωστακιους. Σημειωτεων ότι πεταγαμε με περιπου 15km/h ουριο περιμεναμε ανα πασα στιγμη να μας ερθει η αυρα του Αμβρακικου.
 Εντυπωσιακο το φαινομενο, οσο πλησιαζαμε προς τον Αμβρακικο χανοντας υψος σιγα-σιγα, η ενταση του ουριου μειωνοταν ωσπου ξαφνικα στα 500μ μυρισε θαλασσα και ο ανεμος εγινε κοντρα και οσο χαμηλωναμε η ενταση της αυρας δυναμωνε.
Ημουν χαμηλοτερος αρκετα από τον Βασιλη και επελεξα ένα χωραφι κοντα στον κεντρικο δρομο διπλα στα ΤΕΙ. Προσγειωθηκα και μετα από λιγο και ο Βασιλης. Το GPS εδειξε 80,1km σε 2h35min. Ο Νικος  με το para μη εχοντας μπαταρια στο VHF του μας εχασε. Εφτασε μεχρι Χανοπουλο και γυρισε πισω. Προσγειωθηκε κατω από το Ξηροβουνι κοντα στο Ανωγειο κανοντας συνολικα  99,2km.
Η περισυλλογη λιγο με ενοιαζε, και με τα ποδια θα γυριζα στα Γιαννενα! Ο Χουλιο βεβαια δεν αφησε να συμβει αυτό και σε λιγη ωρα μας βρηκε στο καφενειο και μας μαζεψε.
Η ομορφια του τοπιου, να κυκλωνεις πανω από τη λιμνη στα 2000μ και πανω από την πολη ηταν μοναδικα. Η παρεα των τριων μας βοηθησε στο να βρησκουμε καποιες φορες το καλυτερο ανοδικο και να μαζευομαστε ολοι στο ιδιο. Επισης να αποφευγουμε καθοδικα (βλεπε Βασιλη Καλεντζι εμενα Ξηροβουνι).
Το τοπιο κοντα στα Τζουμερκα ηταν πολύ αγριο. Ενώ εβλεπες στο βαθος πιθανες προσγειωσεις που μπορουσες να προσεγγισεις, από κατω τα βραχια και οι γκρεμοι μας κουναγανε το μεσαιο δαχτυλακι! Πανω από το Ξηροβουνι σε υψος 2100μ μπορουσες να δεις πισω τα Γιαννενα δυτικα την Φιλιππιαδα και την λιμνη του Ζηρου, ανατολικα τον Αραχθο, μπροστα την Αρτα και στο βαθος στο Ιονιο Κερκυρα, Παξους, Αντιπαξους και Λευκαδα. Όλα αυτά σε αυτην την surer μερα καθηστουν αυτην την πτηση ανεπαναληπτη για μενα!
Ευχομαι σε ολους ονειρεμενες πτησεις και καλες προσγειωσεις! Πιστευω ότι ασχολουμαστε με το συναρπαστικοτερο αθλημα, τον αιωροπτερισμο-αεραθλητισμο.

ΥΓ: Μου πηρε περισσοτερο χρονο να το γραψω παρα να το πεταξω!

Αποσυνδεδεμένος vagelis

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 165
  • Κάρμα: +3/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ 2017.
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος Giorgos Kapsimalis

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 456
  • Κάρμα: +14/-1
  • Φύλο: Άντρας
  • Pilotino on Board
    • Προφίλ
Απ: Πτήση στα Ιωάννινα
« Απάντηση #3 στις: 2007, Αύγουστος 24, 21:09:13 μμ »
Αν και στα είπα από το τηλέφωνο στα λέω και μέσα από το FORUM.

ΜΠΡΑΒΟ ΑΞΙΟΣ

Και για την πτήση και για την ωραία περιγραφή.

Γιώργος.

Αποσυνδεδεμένος Giannis Mitropoulos

  • Διαχειριστής
  • *****
  • Μηνύματα: 1.147
  • Κάρμα: +48/-1
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ 2017.
    • Προφίλ
    • Αιωροπτερισμός στην Ελλάδα
Απ: Πτήση στα Ιωάννινα
« Απάντηση #4 στις: 2007, Αύγουστος 24, 22:12:13 μμ »
Μπράβο Βαγγέλη πάντα τέτοια.  :D
Νομίζω τελικά ότι φέτος ήταν η χρονιά σου.
Και να φανταστείς δύο μέρες μετά την πτήση σας βρέθηκα για μια συναυλία δίπλα στην προσγείωση σας.
Αν είμουνα εκεί δύο μέρες πριν  ::) φαντάσου τι θα πάθαινα...... :o δεν θέλω να το σκέπτομαι.
SV1ATM....
Μια εβδομάδα πτήσεων σε αγώνες αξίζει το ίδιο με μήνες ελεύθερων πτήσεων, ως προς την εμπειρία.
Όροι χρήσης του φόρουμ..

Αποσυνδεδεμένος Ευθυμιάδης Παναγιώτης

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 27
  • Κάρμα: +1/-0
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πτήση στα Ιωάννινα
« Απάντηση #5 στις: 2007, Αύγουστος 24, 23:04:16 μμ »


 ΕΥΑΓΓΕΛΕ   ΕΥΓΕ  κ τώρα μακρύτερα  κ  ψηλότερα !!!!




Αποσυνδεδεμένος Κώστας Μητρατζάς

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 80
  • Κάρμα: +1/-1
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πτήση στα Ιωάννινα
« Απάντηση #6 στις: 2007, Αύγουστος 25, 18:56:14 μμ »
Βαγγέλη καλύτερο ποδαρικό για τον καινούργιο διαδικτυακό μας τόπο δεν θα μπορούσε να είχε γίνει.
Σου εύχομαι πολύ γρήγορη πρόοδο και πάντα να μοιράζεσαι αυτές τις εμπειρίες σου μαζί μας,  γιατί  βοηθάς  και εμάς τους αρχάριους -αλλά και μη- πιλότους θυμίζοντάς μας (σε όσους το έχουμε ξεχάσει για πολλούς και διαφόρους λόγους...) τι συγκινήσεις μπορεί να μας δώσει αυτό το άθλημα ''το συναρπαστικοτερο αθλημα'' όπως πολύ σωστά το χαρακτήρισες.

Πάντα τέτοια

Κώστας
«Ένας άριστος πιλότος χρησιμοποιεί την άριστη κρίση του προς αποφυγή χρήσης της
άριστης τεχνικής του.»

Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Μπίλλης

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 592
  • Κάρμα: +2/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • πεταει πεταει
    • Προφίλ
    • MAKE ME FLY
Απ: Πτήση στα Ιωάννινα
« Απάντηση #7 στις: 2007, Σεπτέμβριος 01, 21:02:27 μμ »
Εισαι γιγαντας, Μεγαλος. Πανμεγιστος. Κολοσσος υπερδιπλασιος.

Με λιγα λογια ΘΕΟΣ. Τι θεος δηλαδη, ημιθεος και βαλε. Μπραβο.

 

Powered by EzPortal