Χρήστες σε σύνδεση

1 Επισκέπτης, 0 Χρήστες

Αποστολέας Θέμα: Εμπειρίες με πουλιά εν πτήση  (Αναγνώστηκε 3362 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Giorgos Kapsimalis

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 456
  • Κάρμα: +14/-1
  • Φύλο: Άντρας
  • Pilotino on Board
    • Προφίλ
Εμπειρίες με πουλιά εν πτήση
« στις: 2007, Αύγουστος 27, 13:02:09 μμ »
Με αφόρμή το video του debill σκέφτηκα να συγκεντρώσουμε ωραίες εμπειρίες με πουλιά εν πτήση.

Δεν έχω να ανφέρω τίποτα ενδιαφέρων  :( αλλά γνωρίζω για εμπειρίες άλλων.

Ο Ευθυμιάδης στον Όλυμπο και ο Ορφανός στο Ύπατο είχαν ωραίες συναντήσεις.

Για γράψτε κύριοι για να μαθαίνουμε  ;D

Γιώργος.




Αποσυνδεδεμένος Γονατάς

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 6
  • Κάρμα: +3/-0
  • ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ 2017.
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες με πουλιά εν πτήση
« Απάντηση #1 στις: 2007, Αύγουστος 27, 19:40:33 μμ »
Η πιό εντυπωσιακή συνάντηση που ειχα ήταν μαζι με Ζανάκη  και μερικους άλλους δεινόσαυρους στην βορειοανατολικη απογείωση του Υμητού . Περιμένοντας καλύτερες συνθήκες απογείωσης ερχόμενοι απο νοτιοανατολικά ενα κοπάδι γύπες έπιασαν θερμικό μπροστά στην απογειωση έκαναν μερικές στροφές κερδίζοντας 600-700 μέτρα και με ενα γκάζωμα (2-3 φτερουγίσματα)  και τεντωμα των φτερών σε ελαχιστο χρόνο επιασαν το επόμενο θερμικό στην κορυφη της Πεντέλης .
Ενας ζοριζόταν να ακολουθήσει και ηταν και στα 2 γλαιντ 200 μέτρα πιο πίσω .Περιτό να αναφέρω οτι με ολο τον σεβασμό για το υπεροχο θέαμα είχαμε ψιλοχεστεί στη σκέψη οτι αν την ωρα που ηρθαν τα θερια είμαστε στον αέρα και δεν τους άρεσε η φάτσα μας η το υπέροχο πετεγμά μας .Η πτητική μας εμπειρία τότε ήταν κάτι περισσότερο από μηδενική.Οχι πως
τώρα είναι καλύτερη .Το ίδιο θα ένειωθα πιστέυω και τώρα αν είχα μια τέτοια συνάντηση .

Αποσυνδεδεμένος Giorgos Kapsimalis

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 456
  • Κάρμα: +14/-1
  • Φύλο: Άντρας
  • Pilotino on Board
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες με πουλιά εν πτήση
« Απάντηση #2 στις: 2007, Σεπτέμβριος 04, 20:13:12 μμ »
Να γραψω τότε και εγώ γιατί θα μείνει άδειο το θεμα  >:(

Δεν εχω καμία εμπειρία εν πτηση αλλα....

Το πασχα εξω απο την κοζάνη μου τράβηξαν την προσοχή 3 γλάροι και παρκαρα οπως - οπως το αυτοκίνητο τρομαζοντας τους απο πίσω.
Ξεκινησαν να θερμικαρουν από πολυ χαμηλά περίπου 50 μετρα. Ήταν ενα πολύ ασθενικό θερμικό και παρατήρησα ότι σε κάθε κύκλο ένας από την παρέα άνοιγε την στροφή του.
Μετά από λίγο ήταν ξεκάθαρο ότι ένας καθε φορά ανοιγόταν για να βρεί που driftαρει το θερμικό. Εαν το έβρισκε οι άλλοι ακολουθούσαν εάν όχι αυτός ακολουθούσε τους άλλους και έμπαινε στον κύκλό σαν ο ποιο χαμηλός. Αυτό κράτησε για αρκετή ώρα μέχρι να ξεκολήσουν από χαμηλά. Μετά απλώς τους έχασα.

Ηταν ένα έντονο δειγμα συνεργασίας. Δεν ξέρω από που ξεκίνησαν, που πήγαιναν ή τι κάναν ακριβώς αλλά ήταν ολοφάνερο πως ότι κάνανε ήταν με συνεργασία της ομάδας.

Γιώργος.

Αποσυνδεδεμένος Giorgos Kapsimalis

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 456
  • Κάρμα: +14/-1
  • Φύλο: Άντρας
  • Pilotino on Board
    • Προφίλ
Απ: Εμπειρίες με πουλιά εν πτήση
« Απάντηση #3 στις: 2007, Σεπτέμβριος 30, 19:24:11 μμ »
Είναι ώρα να αναιρέσω την αρχική μου δήλωση.

Σήμερα στον Κιθαιρώνα στα 1600 και μπροστά από την κορυφή είχα για παρέα ενα γεράκι. Η κοντινότερη απόσταση που βρεθήκαμε ήταν περίπου 20 μέτρα.

Σαν να μην έφτανε αυτό έφερε και φίλο του ενώ 300 μετρα ποιο κάτω μου υπήρχε και 3ο.

Λέτε να μου την είχαν στημένη?

Το έβλεπα από μακρυά και πριν καταλάβω τι έγινε βρέθηκε από πάνω μου και μετά έμεινε νοτιότερα από μένα και στο ίδιο ύψος. Από τον τρόπο που πέταγαν μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι ηθελαν να επιτηρήσουν την περιοχή και εμένα.

Περιτό να πώ ότι έβαλα για λίγο τον αετό στον αυτόματο για να χαζέψω την παρέα μου.

Γιώργος.




 

Powered by EzPortal