Χρήστες σε σύνδεση

4 Επισκέπτες, 0 Χρήστες

Αποστολέας Θέμα: προσθαλάσσωση  (Αναγνώστηκε 5401 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Maroufidis_Costas

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Κάρμα: +0/-0
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
προσθαλάσσωση
« στις: 2013, Οκτώβριος 08, 12:55:25 μμ »
Έστω και καθυστερημένα επισυνάπτω το βίντεο από την τελευταία μου πτήση εκεί στα τέλη Απριλίου στην Κάρυστο. Η καθυστέρηση οφείλεται στο ότι περίμενα να φτιάξει ο Αντώνης Τολάκης που μας κινηματογράφησε κάποιο ολοκληρωμένο βίντεο ωστόσο λόγω ελλείψεως χρόνου δεν τα κατάφερε μέχρι τώρα, οπότε παραθέτω ένα πρόχειρο βίντεο του κοτζιλέλου.
Δυστυχώς η κακή εκτίμηση ανέμου-προσέγγισης και πεδίου προσγείωσης μου στέρησαν 15 πολύτιμα μέτρα που χρειαζόμουν ακόμη για να μην κάνω το θαλασσινό μου μπανάκι. Ευτυχώς έστριψα το αετό και έπεσα σχετικά στα ρηχά, ωστόσο το νερό μου ήταν μέχρι τον λαιμό.
Η οικονομική ζημιά ήταν περίπου στα 500 ευρω (GPS, ασύρματος, καρμπυρατέρ, διακόπτης μίζας) αλλά θα μπορούσε να ήταν χειρότερο αν δεν δούλευε η GOPRO μετά από πλύσιμο και στέγνωμα που έκανε ο Αγγελος (δυστυχώς είχα βάλει το ανοικτό καπάκι για να μην θολώνει ο φακός σε μεγάλο ύψος.) και φυσικά αν είχα πάρει μαζί μου το iphone που το κάνω πάντα σε όλες τις πτήσεις.
Η ταλαιπωρία όμως πολύ χειρότερη. πλύσιμο ο αετός στου θωμά με πιεστικό, πλύσιμο το μοσκίτο, πλύσιμο το εφεδρικό, και ταλαιπωρία με την προσπάθεια μου να σώσω το καρμπυρατέρ (αλλαγή στα τσιμουχάκια, πλύσιμο με υπέρηχους σε εξειδικευμένο μαγαζί κλπ..) το οποίο τελικά δεν τα κατάφερα.
Παρόλαυτα αισθάνομαι στεγνός και μάχιμος... αλλά και οι μ......ς πληρώνονται.....
Να ευχαριστήσω τους συνιπτάμενους για την πολύτιμη βοήθεια αποκατάστασης του εξοπλισμού και ειδικά τον Αγγελο που με αυταπάρνηση έπεσε στα βαθιά να με σώσει. ειναι πραγματικά θεός αυτό το παιδί... :glyftis:


« Τελευταία τροποποίηση: 2013, Οκτώβριος 10, 02:34:14 πμ από Giannis Mitropoulos »



Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Μπίλλης

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 592
  • Κάρμα: +2/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • πεταει πεταει
    • Προφίλ
    • MAKE ME FLY
Απ: προσθαλάσσωση
« Απάντηση #1 στις: 2013, Οκτώβριος 08, 17:01:05 μμ »
Παντως με τον κινηματογραφιστη στην παρεα εχετε κανει καλα μπανακια. Τοση ματαιοδοξια δεν την περιμενα ρε παιδια.

ΥΓ: μιλουσα τις προαλες με τα γκομενακια και μου ειπαν οτι τα αφηνουν αδιαφορα τετοιου ειδους μακροβουτια, ετσι για να μη νομιζετε οτι καταφερνετε τιποτα
« Τελευταία τροποποίηση: 2013, Οκτώβριος 08, 17:04:55 μμ από Γιώργος Μπίλλης »

Αποσυνδεδεμένος Christos_Kanatas

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 195
  • Κάρμα: +0/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • Αφήστε τις δικαιολογίες και ελάτε στο βουνό!
    • Προφίλ
Απ: προσθαλάσσωση
« Απάντηση #2 στις: 2013, Οκτώβριος 09, 14:55:14 μμ »
Μήπως πρέπει να σκεφτείς και να αλλάξεις συρματόσχοινα Κώστα;

Αποσυνδεδεμένος ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 126
  • Κάρμα: +1/-0
    • Προφίλ
Απ: προσθαλάσσωση
« Απάντηση #3 στις: 2013, Οκτώβριος 09, 17:33:16 μμ »
Δε ξέρω ρε παιδιά, άλλα αυτό με τη θάλασσα, μήπως να το ξαναδείτε?
Θυμήθηκα και του Ηλιάκη την περίπτωση και ξέρετε, καμιά φορά, μερικά πράγματα τα χωρίζει μια τρίχα απόσταση.

Αποσυνδεδεμένος tasos

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 228
  • Κάρμα: +0/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ 2017.
    • Προφίλ
    • IFire Fire Engineering & Consultancy Ltd.
Απ: προσθαλάσσωση
« Απάντηση #4 στις: 2013, Οκτώβριος 09, 20:34:43 μμ »
Ο κολλητος ο Τελης απ'τα αρχαια χρονια εβγαλε τον εξης παγκοσμιο νομο....
τα αγαθα κοποις κτωνται.

Μπιλλη εσυ αστα γκομενακια και τις πι...ς, ζηλευεις το μπανακι στα απιστευτα ελληνικα νερα που με τοση δεξιοτητα, ακριβεια και ευχαριστηση εκτελεσε ο Μαρουφ σαν καταδυτης απτα 1000μ ραμπα...

 
FLY HIGH and ALWAYS SAFE

skype: Anastasios.Iliakis

Αποσυνδεδεμένος Maroufidis_Costas

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Κάρμα: +0/-0
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: προσθαλάσσωση
« Απάντηση #5 στις: 2013, Οκτώβριος 10, 11:41:24 πμ »
Τα συρματόσχοινα είναι εντάξει, τα τσέκαρα κόβοντας λιγάκι την πλαστική επένδυση τους. μέσα είναι καθαρό χωρίς διάβρωση. Τώρα για το θέμα του κινδύνου, σαφώς και υπάρχει θέμα ωστόσο είναι πολύ απίθανο να συμβεί κάτι χειρότερο από αυτό. αρκεί βέβαια να πετάς και με τον ανάλογο τρόπο. (πάντα πετάμε σε ασφαλές ύψος και έχουμε συνεχώς κατά νου να υπάρχει προσγείωση κοντά μας σε περίπτωση που σβήσει η μηχανή) Δεν αρνούμαι ότι έχουμε κάνει πολλές απερισκεψίες ωστόσο τώρα πια τα αντιμετωπίζουμε πολύ πιο ώριμα τα πράγματα και το ίδιο μεταδίδουμε και σε νεότερους στο μηχανοκίνητο.

Αποσυνδεδεμένος Giannis Mitropoulos

  • Διαχειριστής
  • *****
  • Μηνύματα: 1.147
  • Κάρμα: +48/-1
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ 2017.
    • Προφίλ
    • Αιωροπτερισμός στην Ελλάδα
Απ: προσθαλάσσωση
« Απάντηση #6 στις: 2013, Οκτώβριος 10, 14:43:33 μμ »
Κώστα θα έλεγα να αλλάξεις και συρματόσχοινα γιατί στις συνδέσεις δεν υπάρχει πλαστική επένδυση.
Επίσης πρέπει να γδύσεις τον αετό το συντομότερο και να βάλεις τα πάντα σε γλυκό νερό, μια στέρνα είναι ιδανική.

Κατά διαστήματα κάνε επισταμένο έλεγχο στις συνδέσεις και γενικά στις μεταλλικές επαφές για διάβρωση.
Νομίζω αν κάνεις αυτά δεν θα έχεις πρόβλημα.

Από δική μου περίπτωση που είχα προσγειωθεί σε θάλασσα για τις ανάγκες ενός ντοκιμαντέρ και παρ' όλο που μετά έπλυνα τα πάντα επισταμένα, τον αετό δεν τον ξαναπέταξα (ίσως να ήταν υπερβολικό).
SV1ATM....
Μια εβδομάδα πτήσεων σε αγώνες αξίζει το ίδιο με μήνες ελεύθερων πτήσεων, ως προς την εμπειρία.
Όροι χρήσης του φόρουμ..

Αποσυνδεδεμένος Christos_Kanatas

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 195
  • Κάρμα: +0/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • Αφήστε τις δικαιολογίες και ελάτε στο βουνό!
    • Προφίλ
Απ: προσθαλάσσωση
« Απάντηση #7 στις: 2013, Οκτώβριος 10, 16:28:06 μμ »
Όπως σωστά λέει κι ο Γιάννης, η διάβρωση από την θάλασσα είναι ύπουλο πράγμα και τα συρματόσχοινα μπορεί να διαβρωθούν εκ των έσω χωρίς να το πάρει κάποιος χαμπάρι. Επίσης τα μέρη από αλουμίνιο δεν έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα, αλλά τα χαλύβδινα, όπως βίδες, ελάσματα κλπ (εκτός ίσως κι αν είναι ανοξείδωτα) διατρέχουν κίνδυνο από το θαλασσινό νερό. Απ' ότι φαίνεται από το βίντεο, δεν είμαι και σίγουρος, το φτερό δεν βούτηξε εκτός από τη μύτη, οπότε ότι "βούτηξε", (ενώσεις με βίδες) θα πρέπει να λυθεί επιθεωρηθεί και καθαριστεί. Στα συρματόσχοινα πάντως ακόμα και με την πλαστική τους επένδυση μπορεί να έχει εισχωρήσει υγρασία λόγω των κενών χώρων που αφήνουν μεταξύ τους που ευνοούν το τριχοειδές φαινόμενο.

Αποσυνδεδεμένος Christos_Kanatas

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 195
  • Κάρμα: +0/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • Αφήστε τις δικαιολογίες και ελάτε στο βουνό!
    • Προφίλ
Απ: προσθαλάσσωση
« Απάντηση #8 στις: 2013, Οκτώβριος 10, 19:07:10 μμ »
Για πιο σίγουρα πάντως μια ερώτηση στον κατασκευαστή δεν βλάπτει!

Αποσυνδεδεμένος Maroufidis_Costas

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Κάρμα: +0/-0
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: προσθαλάσσωση
« Απάντηση #9 στις: 2013, Οκτώβριος 12, 20:55:58 μμ »
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, σίγουρα ακολουθεί επιμελής επιθεώρηση. πίσω συρματόσχοινα έχω. το πολύ πολύ παίρνω και μια αλλαξιά πλευρικά..

Αποσυνδεδεμένος georgios diotis

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 49
  • Κάρμα: +1/-0
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: προσθαλάσσωση
« Απάντηση #10 στις: 2013, Οκτώβριος 14, 00:44:19 πμ »
καλη φαση, αυτο το λενε hydro-glider

Αποσυνδεδεμένος k1kostas

  • Ανώτατο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 606
  • Κάρμα: +2/-6
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: προσθαλάσσωση
« Απάντηση #11 στις: 2013, Οκτώβριος 17, 19:11:39 μμ »
  :sm_cool:  "Ένας άριστος πιλότος χρησιμοποιεί την άριστη κρίση του προς αποφυγή χρήσης της άριστης τεχνικής του"

Κωσταρα μην αγχεσαι, ωραια εμπειρια εζησες. Αλλωστε στην ζωη οτι ειναι να γινει...



ΘΑ ΓΙΝΕΙ. (0:21)      
ΕΙς Υγειαν

Αποσυνδεδεμένος georgios diotis

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 49
  • Κάρμα: +1/-0
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: προσθαλάσσωση
« Απάντηση #12 στις: 2013, Οκτώβριος 29, 01:30:37 πμ »
κι εγω το ιδιο θα εκανα εαν εφτανα μεχρι εκει, να πλενουμε και το πανι καμια φορα      (:1

 

Powered by EzPortal