Χρήστες σε σύνδεση

5 Επισκέπτες, 0 Χρήστες

Αποστολέας Θέμα: Icaro Laminar Εντυπωσεις, Σχολια  (Αναγνώστηκε 3466 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tasos

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 228
  • Κάρμα: +0/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ 2017.
    • Προφίλ
    • IFire Fire Engineering & Consultancy Ltd.
Icaro Laminar Εντυπωσεις, Σχολια
« στις: 2013, Οκτώβριος 18, 08:59:54 πμ »
Καποια στιγμη (ελπιζω συντομα) θα κοιταω για αετο.

Μεχρι στιγμης ειμαι πολυ ευχαριστημενος με τον Τ2 και δυσκολα θα τον αλλαζα. Πιο συγκεκριμενα αν θα μπορουσα να τον χαρακτηρισω με 3 λεξεις θα ηταν "φτερο απολυτης εμπιστοσυνης". Ξερω οτι μπορω να τον φερω στα ορια και θα με ακουσει χωρις μα και μου, να τον πεταξω στο μετρο απτα βραχια χωρις ανυσηχια και οτι ο αετος θα παραμεινει σταθερος χωρις μ...κιες εκει που τον χρειαζομαι περισσοτερο (βλεπε πχ. wind shear   :sm_dead: ).

Η πραγματικοτητα ομως ειναι οτι ειναι αμερικανος και υπαρχει θεμα logistics, χρονου εαν και η υποστηριξη ειναι αρτια.

Τεσπα, για να μην ολιγορω, Η ουσια αυτου του θεματος και η ερωτηση απευθυνεται σε αυτους με εμπειρια στα Laminar. Αντικειμενικα ποιες ειναι οι ουσιωδεις εντυπωσεις και τι θα μου λεγατε για να αλλαξω/μην αλλαξω κατασκευαστη. Ειχα Laminar με ιστο καποτε και ημουν ευχαριστημενος, αν και τωρα μπορω να δω και να κρινω με αλλη ματια, δεν εχω πεταξει με topless Laminar και δεν εχω ακουσει αρκετα για αυτα.


Σας ακουω...αντικειμενικα...για το laminar...


FLY HIGH and ALWAYS SAFE

skype: Anastasios.Iliakis

Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Μπίλλης

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 592
  • Κάρμα: +2/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • πεταει πεταει
    • Προφίλ
    • MAKE ME FLY
Απ: Icaro Laminar Εντυπωσεις, Σχολια
« Απάντηση #1 στις: 2013, Οκτώβριος 20, 16:08:00 μμ »
Δεν εχω προσωπικη εμπειρια απο Laminar αλλα οταν ημουν στη Γαλλια το καλοκαιρι μιλησα με πολλους πιλοτους που πετουσαν Ζ9 και ολοι ειπαν οτι ειναι πολυ καλο φτερο. Αυτοι που ειχαν εμπειρια απο Combat μου ειπαν οτι ειναι λιγο πιο ευκολος και σταθερος ο Ζ9. Oποτε μαλλον ειναι μια μεση κατασταση μεταξυ Combat και T2.
Τωρα πρεπει βεβαια να σκεφτεις το και το οικονομικο, ειναι η πιο ακριβη εταιρια τοσο στη τιμη πωλησης οσο και στα ανταλακτικα.


Αποσυνδεδεμένος tasos

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 228
  • Κάρμα: +0/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ 2017.
    • Προφίλ
    • IFire Fire Engineering & Consultancy Ltd.
Απ: Icaro Laminar Εντυπωσεις, Σχολια
« Απάντηση #2 στις: 2013, Οκτώβριος 21, 19:12:41 μμ »
Γιωργο ευχαριστω για τις πληροφοριες, σημειωταιες. Εσυ πως αισθανεσαι με το T2C και τι πανι εχεις?

Κανεις αλλος για τα Laminar?


FLY HIGH and ALWAYS SAFE

skype: Anastasios.Iliakis

Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Μπίλλης

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 592
  • Κάρμα: +2/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • πεταει πεταει
    • Προφίλ
    • MAKE ME FLY
Απ: Icaro Laminar Εντυπωσεις, Σχολια
« Απάντηση #3 στις: 2013, Οκτώβριος 22, 21:08:23 μμ »
Βρισκω τον Τ2 πολυ πιο ευκολο στην προσγειωση απο τον Combat και πολυ πιο ξεκουραστο στις αναταραξεις. Ο ουκρανος μου δινει την εντυπωση οτι εχει καλυτερο λογο κατολισθησης αλλα αυτο ισχυει σε πιο χαμηλες ταχυτητες. Σε πιο υψηλες ταχυτητες μαλλον εχουνε παρομοιο λογο, και αν υπολογισεις το γεγονος οτι ο αμερικανος περναει μεσα απο αναταραξεις πιο ομαλα και με λιγοτερους χειρισμους διωρθωσης της πορειας τοτε υπερεχει γενικοτερα.

Το πανι που εχει ειναι ενα γαλακτερο υλικο το οποιο ειναι ανθεκτικο στον ηλιο και με καλες επιδοσεις (λιγοτερο ανθεκτικο απο Dacron αλλα πολυ πιο ανθεκτικο απο Technora).

 

Powered by EzPortal