Χρήστες σε σύνδεση

175 Επισκέπτες, 0 Χρήστες

Αποστολέας Θέμα: Ιδέες για μεταφορά αετών  (Αναγνώστηκε 3052 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Giorgos Kapsimalis

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 456
  • Κάρμα: +14/-1
  • Φύλο: Άντρας
  • Pilotino on Board
    • Προφίλ
Ιδέες για μεταφορά αετών
« στις: 2007, Νοέμβριος 10, 10:30:02 πμ »
Στο blog http://wonderwinds.com/rackblog.php υπάρχουν φωτογραφίες απο αυτοκίνητα με σχάρες και πολλές μετατροπές για την φόρτωση των αετών.

Έχουν φορτώσει αετούς ακόμα και σε κάμπριο  ???

Γιώργος.




Αποσυνδεδεμένος Giorgos Kapsimalis

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 456
  • Κάρμα: +14/-1
  • Φύλο: Άντρας
  • Pilotino on Board
    • Προφίλ
Απ: Ιδέες για μεταφορά αετών
« Απάντηση #1 στις: 2009, Ιούνιος 22, 16:41:25 μμ »
Είχε προτείνει ο Καραχάλιος παλαιότερα να γίνει κάποια κατασκευή ώστε χρησιμοποιώντας την βεντούζα με την οποία μεταφέρουν οι εργάτες τα τζάμια να γίνει 3ο "πόδι" για την μεταφορά των αετών.

Δείτε ένα παράδειγμα από κάποιον που το υλοποίησε


Αποσυνδεδεμένος Giannis Mitropoulos

  • Διαχειριστής
  • *****
  • Μηνύματα: 1.147
  • Κάρμα: +48/-1
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ 2017.
    • Προφίλ
    • Αιωροπτερισμός στην Ελλάδα
Απ: Ιδέες για μεταφορά αετών
« Απάντηση #2 στις: 2009, Ιούνιος 23, 22:36:40 μμ »
8 αετοί ο ένας δίπλα στον άλλο και χωρίς να αγγίζει ουρανό.
SV1ATM....
Μια εβδομάδα πτήσεων σε αγώνες αξίζει το ίδιο με μήνες ελεύθερων πτήσεων, ως προς την εμπειρία.
Όροι χρήσης του φόρουμ..

ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ/bamb

  • Επισκέπτης
Απ: Ιδέες για μεταφορά αετών
« Απάντηση #3 στις: 2009, Ιούνιος 25, 21:18:39 μμ »
Γιώργο θα σου πώ την εμπειρία μου, στη συγκεκριμένη κατασκευή.
Εγώ όλο το θέμα το ξεκίνησα για να μήν χρειαστεί να βάζω καθόλου σκάρες, δηλαδή κ οι σκάρες του ουρανού να είχαν βεντούζες στο τελείωμα τους.
Αυτό ενοείτε ότι το έκανα για ευνόητους λόγους πρακτικότητας κ ταχύτητας, άλλα επειδή το αποτέλεσμα δεν ήταν αξιόπιστο, το εγκατέλειψα.
Εάν όμως στην κατασκευή που θέλεις να κάνεις εσύ το περισσότερο βάρος των αετών στηρίζοντε κάπου αλλού (δηλαδή σε κανονικές σκάρες του ουρανού ενοώ) και όχι στη βάση που θα έχεις τις βεντούζες, τότε έχει βάση το επιχείρημα σου.
Εάν όμως θέλεις να δώσεις πολύ βάρος στο στήριγμα που θα είναι οι βεντούζες τότε το όλο θέμα είναι επισφαλές κ θα σου πω το γιατί.
Καταρχήν όπως δείχνει η φώτο διπλές βεντούζες, εγώ πήρα και το δοκίμασα με δύο μονές της Storch.
Αν θυμάμε καλά έτσι τη λένε την εταιρία κ έχει διάφορα αξεσουάρ αυτοκινήτου κ αυτές τις χρησιμοποιούν οι λαμαρινάδες για να τοποθετούν τα παρμπρίζ στα τρακαρισμένα.
Αυτές οι διπλές οι μεγάλες είναι για βαριά τζάμια κ τις χρησιμοποιούν οι τζαμτζήδες για βιτρίνες καταστημάτων.
Δεν ξέρω πόσο είναι το κοστολόγιο τους, άλλα οι μονές που είχα ρωτήσει πριν κάνα δυό χρόνια ήτανε στα 75Ε το τεμάχιο χονδρική, σε περίπτωση που κάναμε μαζική παραγγελία.
Εάν πετύχενε το εγχείρημα είχα σκοπό να σας ξεσηκώσω για να παραγγέλναμε όλοι μαζί.
Όμως σε συζήτηση που είχα με φίλο τζαμτζή μου είπε να μην τις βασιστώ για πολλά κιλά άλλα κ για αρκετή ώρα (δηλαδή ενοούσε να σταματάω κάθε 50-100 χιλιόμετρα κ να τις ελέγχω, να ξαναρουφάω δηλαδή τον αέρα).
Εάν έχει κάποια απειροελάχιστη γρατζουνιά η βεντούζα ή η λαμαρίνα του αυτοκινήτου, τότε είναι επικίνδυνη να ξεκολίσει με απρόβλεπτες συνέπειες.
Φαντάσου να είσαι μέσα σε κανένα τούνελ κ να σου φύγουν οι αετοί με 100 χιλιόμετρα ή να είσαι σε καμιά στροφή.
Για να πιστοποιήσω βέβαια τα λεγόμενα του, θα σου πώ τι έκανα.
Στην διαδρομή της επιστροφής μιά μέρα άπο το Καιμάκτσαλάν στην Αλεξάνδρεια, κόλησα πολύ καλά την βεντούζα στον ουρανό κ πέρασα ένα σκοινάκι κ την έδεσα από τη σκάρα για να μήν φύγει.
Σε διαβεβαιώ ότι μετά από μία ώρα ταξίδι 90 χιλιομέτρων, όταν έφτασα κ την τσεκάρισα (χωρίς βάρος να φανταστείς, ήτανε κολημένη μόνη της) ήταν σχεδόν έτοιμη να ξεκολήσει κ να φύγει εντελώς.
Εγώ αυτές τις δύο τις μονές τις έχω κ αν τυχόν θέλετε να δοκιμάσετε κάτι στα Σέρβια να μου γράψετε να σας τις φέρω, για να μην αγοράζετε γιατί αυτές είναι κ ακριβές.
Δεν θέλω να σας απογοητεύσω, άλλα θεωρώ ότι δεν αξίζει τον κόπο.
Μία άλλη εναλακτική πρόταση που δεν βρήκα το χρόνο να την ψάξω πολύ, άλλα πιστεύω ότι είναι πολύ πιο αξιόπιστη, είναι οι μαγνητικές οι σκάρες.
Ο γαμπρός μου φέτος πήγε για σκι στο Copaonic Σερβία κ με 4 ζευγάρια σκι στις σκάρες κ 500 χιλιόμετρα ταξίδι με ταχύτητα ταξιδίου 130- 150 χίλ. , μου είπε ότι όσο σφιχτά τις έβαλε Αλεξάνδρεια, τόσο σφιχτές ήτανε κ στη Σερβία.


Το κορυφαία αξιόπιστο βέβαια σύστημα με διαφορά στην ασφάλεια για τρίτο στήριγμα ξέρεις ότι είναι αυτό που έχω εγώ στο POLO.
Παλιοσιδεριά βέβαια, με αεροδυναμικό συντελεστή κοντά στο 0,500 άλλα όπως λένε κ οι παλιοί, ΄΄καλύτερα γαιδουρόδενε παρά γαιδουρογύρευε΄΄, κάτι ήξεραν κι αυτοί.
Όποιος από τους νέους από τα νότια δεν το έχει δει κ ενδιαφέρετε, να μου πεί να το βγάλω μερικές φωτογραφίες στο Forum.




Αποσυνδεδεμένος Giorgos Kapsimalis

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 456
  • Κάρμα: +14/-1
  • Φύλο: Άντρας
  • Pilotino on Board
    • Προφίλ
Απ: Ιδέες για μεταφορά αετών
« Απάντηση #4 στις: 2009, Ιούνιος 26, 23:00:35 μμ »
Γιώργο εννοείται πως δεν στηρίζεις την σχάρα μόνο σε βεντούζες.

Το θεωρώ άκρως επικίδυνο!

Τα αυτοκίνητα πλέον λόγο αεροδυναμικής έχουν την οροφή σε καμπύλο σχήμα.
Αυτό φαίρνει τις κλασσικές μπάρες πολύ κοντά μεταξύ τους με αποτέλεσμα να υπάρχουν μεγάλες ταλαντώσεις στο μπροστά και στο πίσω μερος τα οποία μένουν χωρίς στήριξη.

Επειδή η λύση του ιμάντα που περιορίζει τις ταλαντώσεις δεν είναι ότι καλύτερο γιαυτό και χρειάζεται ένα 3 σημείο στήριξης το οποίο θα πρέπει να είναι σταθερό. Κάποιοι το λύσανε φτιάχνοντας ένα "πόδι" το οποίο προσαρμόζεται στον κρίκο ρυμούλκησης και η σχάρα εδράζεται πάνω στο "πόδι".

Ο εναλλακτικός τρόπος για την στήριξη του "ποδιού" είναι αντί να χρησιμοποιηθεί σαν σταθερό σημείο ο γάντζος ρυμούλκησης να χρησιμοποιηθεί η παραπάνω βεντούζα. Έτσι έχεις 2 σταθερά σημεία στην οροφή και ένα τρίτο το πόδι που καταλήγει στην βεντούζα.

Αν έχεις φωτό της βεντούζας που λές ανέβασέ την για να την δούμε.

Αν διαβάζει κανένας παραπεντάς αυτά που γράφουμε θα έχει σκάσει απο τα γέλια  :sm_biggrin:

ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ/bamb

  • Επισκέπτης
Απ: Ιδέες για μεταφορά αετών
« Απάντηση #5 στις: 2009, Ιούνιος 26, 23:49:39 μμ »
Θα ανεβάσω φώτο κ θα τις δείτε.
Όσο για τους παραπεντάδες, εμείς μπορεί να τους ζηλεύουμε που δεν έχουν τυράνια σ΄αυτά, άλλα να είσαι σίγουρος ότι κ αυτοί μας ζηλεύουν σε άλλα.

Αποσυνδεδεμένος Giorgos Kapsimalis

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 456
  • Κάρμα: +14/-1
  • Φύλο: Άντρας
  • Pilotino on Board
    • Προφίλ
Απ: Ιδέες για μεταφορά αετών
« Απάντηση #6 στις: 2009, Ιούνιος 29, 10:11:13 πμ »
Ούπς τώρα είδα ότι έγραψες για τις μαγνητικές.

Τις είχα δει σαν λύση στο προηγούμενο αυτοκίνητο. Χρειάζεσαι καλή ποιότητα και καταλλήγουν να είναι ακριβές χωρίς να σε κάνουν να αισθάνεσαι ασφαλής για τον αετό. Για σκι είναι όντως μια χαρα.

 

Powered by EzPortal