Χρήστες σε σύνδεση

2 Επισκέπτες, 0 Χρήστες

Αποστολέας Θέμα: Μερικές βασικές ερωτήσεις για το άθλημα  (Αναγνώστηκε 4001 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dtrip

  • Αρχάριο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Κάρμα: +0/-0
    • Προφίλ
Μερικές βασικές ερωτήσεις για το άθλημα
« στις: 2014, Σεπτέμβριος 13, 21:30:11 μμ »
Γεια σας παιδιά,
λέγομαι Δημήτρης, έχω ξανασυστηθεί παλιότερα χωρίς να κάνω κάποιο βήμα να μπω στο άθλημα,
πάντως παρακολουθώ κάποια πράγματα και θα ήθελα να ρωτήσω κάποια βασικά:

1. Πόσο διαδεδομένο είναι το αιωρόπτερο στην Ελλάδα; (αυστηρά αετός, δε μιλάμε για παραπέντε, μηχανοκίνητα, kitesurf, κλπ).

2. Υπάρχουν καταστήματα που πωλούν αετούς στην Ελλάδα; (δε βρήκα κανένα). Αλλιώς τι κάνουμε ? Εσείς από που παίρνετε ας πούμε;

3. Εγώ τώρα αν υποθέσουμε ότι εκπαιδεύομαι, μετά μπορώ να ανεβαίνω σε όποιο βουνό μου αρέσει και να το "κατεβαίνω" από αέρος;
Παρ' όλο που είμαι άσχετος, βλέπω κάποια προβλήματα σε αυτό, κυρίως το ότι πρέπει να ξέρεις που θα πας να προσγειωθείς.
Δηλαδή δεν είναι άιντε πηδάμε και κάπου θα βρούμε να προσγειωθούμε, έτσι; Και μόνο τα καλώδια της ΔΕΗ να σκεφτείς, φτάνει
(κι αυτά όταν τα δεις θα είναι αργά...). Και το άλλο που σκέφτομαι είναι ότι είναι γενικώς πιο ασφαλές να είναι παρέα.
Παρ' όλα αυτά εγώ θα ήθελα να έχω την ελευθερία μου και να μην αναγκάζομαι να πηγαίνω συνέχεια εκεί που πάνε και όλοι οι άλλοι.
Είναι καλή ιδέα λοιπόν να πας να πέσεις μόνος σου από κάπου;

4. Που γίνονται μαθήματα, μόνο Αθήνα και Θεσσαλονίκη; Στις Σέρρες γίνεται τίποτα; (ζω μεταξύ Καβάλας/Σαντορίνης)

Ε αυτά ήθελα να ρωτήσω, σόρρυ αν ακούγονται κάπως αστεία. Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας !



Σάκης Ζάρο

  • Επισκέπτης
Απ: Μερικές βασικές ερωτήσεις για το άθλημα
« Απάντηση #1 στις: 2014, Σεπτέμβριος 14, 17:50:59 μμ »
Γεια σου Δημήτρη!
Παρόλο που η ανάρτηση σου αναγνώστηκε πάνω από είκοσι φορές απορώ γιατί δεν σου απάντησε κανείς...τέλος πάντων.Σου απαντώ βάσει αριθμητικής ακολουθίας των ερωτημάτων σου.

1.Σκέψου όταν λέω σε κάποιους ότι πετάω με αιωρόπτερο μου λένε οι περισσότεροι(το 90%) «κάνεις παραπέντε?».Συμπέρασμα δικό σου.

2.Όχι.Ανάλογα τι ποσό διαθέτεις και έπειτα τι θα σου συστήσει ο εκπαιδευτής σου αγοράζεις αιωρόπτερο.Απο εμάς άλλοι αγοράσαν καινούργια και άλλοι μεταχειρισμένα.

3.Αν υποθέσουμε ότι τελείωσες την εκπαίδευση σου όπως λες, δεν κάνεις τίποτα από μόνος σου παρά μόνο ότι σου πει ο εκπαιδευτής σου.

4.Για Σέρρες ρίξε μια ματιά εδώ http://www.hang-gliding.gr/somateia/aeroleskhi-serron/

Αποσυνδεδεμένος dtrip

  • Αρχάριο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Κάρμα: +0/-0
    • Προφίλ
Απ: Μερικές βασικές ερωτήσεις για το άθλημα
« Απάντηση #2 στις: 2014, Σεπτέμβριος 14, 21:03:12 μμ »
Γεια σου Σάκη, ευχαριστώ για την απάντηση.
Ναι κατάλαβα χαχα. Το παραπέντε ίσως είναι πιο πρακτικό γιατί κουβαλιέται ευκολότερα, αλλά ο αετός είναι το κάτι άλλο, δε συγκρίνεται με οτιδήποτε πετάει κατά τη γνώμη μου.

Για να μην παρεξηγηθώ και ίσως δεν το έγραψα σωστά, δεν έχω εκπαιδευτεί ούτε εκπαιδεύομαι. Αυτό που εννοούσα ήταν "αν υποθέσουμε ότι εκπαιδεύομαι μετά τι θα κάνω" ?

Πάντως είναι ένα μικρόβιο που δε λέει να μου φύγει, κάθε τρεις και λίγο από κει το πάω από δω το πάω, όλο στο hang-gliding καταλήγω (και στο YouTube έχω δει σχεδόν όλα τα βίντεο χαχα!)


Σάκης Ζάρο

  • Επισκέπτης
Απ: Μερικές βασικές ερωτήσεις για το άθλημα
« Απάντηση #3 στις: 2014, Σεπτέμβριος 15, 12:27:30 μμ »
Δημήτρη η γνώμη μου είναι να επικοινωνήσεις με την αερολέσχη Σερρών αφού αναφέρθηκες στις Σέρρες και να σε κατατοπίσουν πλήρως σε οποιοδήποτε ερώτημα σου.Αν όντως το έχεις μικρόβιο όπως λες, μην κάθεσαι μπροστά στο υπολογιστή δίνοντας μόνο στα μάτια σου ευχαρίστηση.Ξεκίνα σύντομα τις ενέργειες προκειμένου να ευχαριστηθούν και οι υπόλοιπες αισθήσεις.

Αποσυνδεδεμένος sv2kbs

  • Αρχάριο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Κάρμα: +0/-0
    • Προφίλ
Απ: Μερικές βασικές ερωτήσεις για το άθλημα
« Απάντηση #4 στις: 2016, Δεκέμβριος 28, 16:52:19 μμ »
Δημητρη, εμενα παλι η γνωμη μου ως Σερραια, ειναι να μεινεις οσο μπορεις μακρυα απο την αερολεσχη Σερρων. Στην καλυτερη περιπτωση θα κλαις τα χρηματα σου, το χαμενο σου μερακι και τον χαμενο σου χρονο και στην χειροτερη θα σε κλαινε η δικοι σου ανθρωποι.
Και για να γινω πιο σαφης και φυσικα να σε ενημερωσω για τα γεγονοτα εν συντομια:
- Ο μεσος ορος εκπαιδευσης, μεχρι να αποφοιτησεις δηλαδη απο τον εκπαιδευτικο λοφο, ειναι 4 χρονια. Σε ολο τον υπολοιπο κοσμο, διαρκει λιγους μηνες. Στα Σερρας, διαρκει οσο θα χρειαζοταν να τελειωσεις εναν προπτυχιακο τιτλο σπουδων σε καποιο πανεπιστημιο.
- Ο εκπαιδευτικος εξοπλισμος -συμπεριλαμβανομενων και των εφεδρικων αλεξιπτωτων- ειναι της δεκαετιας του 80. Οταν ενα εφεδρικο ειναι 35-40 χρονων, και χρειαστει να το ανοιξεις, θα γινει κονφετι στον αερα. Αλλα αυτο ειναι δικο σου προβλημα προφανως, οχι δικο τους. Θεε μου φυλαγε δηλαδη.
- Ο εκπαιδευτης, απλα δεν πεταει. Χρονια τωρα. Στα νιατα του δε, οταν υποτιθεται πως πετουσε, το μονο που εκανε ηταν "τσουληθρες". Εχει και κατι ενδιαφερουσες αποψεις για την πτηση και τον αιωροπτερισμο γενικοτερα, οι οποιες ειναι κοντρα σε καθε νομο της φυσης, της φυσικης και των μαθηματικων γενικοτερα, οι οποιες ισως να ισχυαν εαν ζουσαμε σε καποιο αλλο, παραλληλο συμπαν, αλλα οχι σε αυτο. Το εκπαιδευτικο "ειδικο βαρος" του κ. Γιομενη (ο εκπαιδευτης) αποτυπωνεται σε ενα ερωτηματολογιο που ο ιδιος ετοιμασε. Καποια στιγμη οταν θα θελω να προκαλεσω πονο στα ματια σας, θα το ανεβασω.
- Τι ειπες ?  Οτι θελεις να διδαχτεις θεωρια ?!!!  ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ  !!  Are you talking to me ?  What is this theoria that you are talking about ?!
- Φυσικα, εννοειται οτι θα σου τα κανουν ζεπελιν να σταξεις ζεστα και μετρητα 500 ευρω αλλα μην περιμενεις να σου εκδωθει αεραθλητικη ταυτοτητα. Γιατι εκτος απο υπευθυνη εκπαιδευση, υπαρχει και υψηλο αισθημα δημοκρατικοτητας οποτε στον δικο τους εγκεφαλικο ιστο, ισχυει η εξισωση: αεραθλητικη ταυτοτητα = εν δυναμει ψηφος = θελει να γινει προεδρος = η αερολεσχη ειναι το σπιτι μας = δεν παραδιδουμε το σπιτι μας στο καθε νεακι = δεν του βγαζουμε αεραθλητικη ταυτοτητα = εαν ξυπνησει το ζωαδι και θελει να συμμετεχει και σε αγωνες, το διαπραγματευομαστε. Αυτη η ηθικη περιγραφει τον προεδρο και φυσικα τον γραμματεα. Η "επαφη" δε του πρωτου με τον αεραθλητισμο γενικοτερα, ειναι μνημειωδης.
- Δεν χρειαζεται να αναφερθω στο οτι δεν προκειται να δεις ουτε εναν ενεργο αετατζη, ουτε εναν ενεργο παραπεντα στην αερολεσχη. Τυχαιο ?  Δεν νομιζω.
Το οτι δεν ειχαμε μεχρι τωρα θανατηφορα ατυχηματα, ηταν επειδη ειχαμε αφθονο λαδι στο καντηλακι μας. Ευτυχως ειχαμε διαφορα αλλα ατυχηματα, τα οποια κουκουλωθηκαν αρον-αρον, αλλα ευτυχως δεν ηταν οξεα περιστατικα.
Σε παρακαλω, πηγαινε Θεσσαλονικη, πηγαινε Ημαθια, μαθε παραπεντε, μαθε πλεξιμο, αλλα μην κανεις το λαθος και πας στις Σερρες. Εδω και πολλα χρονια μια χουφτα ανθρωποι εχουν μετατρεψει ενα υποστεγο (το οποιο φτιαχτηκε με κονδυλια του ευρω-προγραμματος Leader) σε ιδιωτικο αποθηκακι της κλικας στο οποιο ψηνονται λουκανικα, στηνονται μικροφωνικες εγκαταστασεις και ξαναψηνονται πανσετες. Περναει καλα ο κοσμος. Απλα δεν πεταει.
Εν τω μεταξυ, ο μεσος ορος ηλικιας της κλικας μεγαλωνει επικινδυνα, αλλα ο κινδυνος που ελλοχευει απο την εν δυναμει επιθυμια νεων που ισως να θελουν να γινουν προεδροι, ειναι μεγαλυτερος.
Ελπιζω η επιτροπη του Αιωροπτερισμου να σταθει στο υψος των περιστασεων και να βγαλει αυτο το απολιθωμα που ντροπιαζει τον αιωροπτερισμο απο τα κυταπια της. Δεν ειναι απλως το οτι λειτουργουν σκανδαλωδως.. ειναι επικινδυνοι. Επικινδυνα ασχετοι.
Μακρυα απο την αερολεσχη Σερρων.
Καλη σου τυχη.

Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Μπίλλης

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 592
  • Κάρμα: +2/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • πεταει πεταει
    • Προφίλ
    • MAKE ME FLY
Απ: Μερικές βασικές ερωτήσεις για το άθλημα
« Απάντηση #5 στις: 2016, Δεκέμβριος 29, 18:59:00 μμ »
Σοκαρομαι με αυτα που γραφεις; Μερικοι μηνες για να "αποφοιτησει" ενας μαθητης απο τον εκπαιδευτικο λοφο; Εγω το κανω σε 4 ημερες!!! 

Αποσυνδεδεμένος vagelis

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 165
  • Κάρμα: +3/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ 2017.
    • Προφίλ
Απ: Μερικές βασικές ερωτήσεις για το άθλημα
« Απάντηση #6 στις: 2016, Δεκέμβριος 29, 22:06:16 μμ »
 :sm_biggrin: :sm_biggrin: :sm_biggrin: Να είσαι καλά, πολύ γέλιο!
Πάμε για Ουρουγουάη...

Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Μπίλλης

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 592
  • Κάρμα: +2/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • πεταει πεταει
    • Προφίλ
    • MAKE ME FLY
Απ: Μερικές βασικές ερωτήσεις για το άθλημα
« Απάντηση #7 στις: 2016, Δεκέμβριος 30, 01:26:38 πμ »
Που ειναι το αστειο ρε Buddy Boy? Και εμεις οταν εκπαιδευομασταν κατι τετοια βλεπαμε να συμβαινουν γυρω μας. Για κλαματα ηταν, οχι για γελια.

Αποσυνδεδεμένος sv2kbs

  • Αρχάριο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Κάρμα: +0/-0
    • Προφίλ
Απ: Μερικές βασικές ερωτήσεις για το άθλημα
« Απάντηση #8 στις: 2016, Δεκέμβριος 30, 07:33:52 πμ »
Η αερολεσχη Σερρων ειναι ενα φυσιολογικο προιον του απεραντου σκουπιδοτοπου της ελληνικης πραγματικοτητας. Οταν ριχνεις τα standards σου ως κοινωνια, οι "ιθυνοντες" σαν και τους εν λογω, προκρινονται απο τον μεσο ηλιθιο Ελληνα ωστε να παριστανουν τους αεραθλητες και να βγαινουν στα τοπικα καναλια με overall φορμες πιλοτου, με φοντο τα τραικ και το υποστεγο που ανεγερθηκε με ευρωπακετα. Αυτη την κοινωνια εχουμε, αυτα τα φρουτα παραγουμε. Τωρα βεβαια, το τι δυνατοτητες (καμια) εχει η νεολαια με τον αεραθλητισμο, αυτο ειναι ησσονος σημασιας και γεγονος που δεν θα επρεπε να εγειρει προβληματισμους. Οπως ησσονος σημασιας ειναι και ο καθε τυπος που παριστανει τον εκπαιδευτη πουλωντας επιστημονικοφανη υποπροιοντα, εξαντλωντας το μερακι του καθε εκκολαπτομενου αεραθλητη σε βαθος πενταετιας, χρησιμοποιωντας για τον σκοπο αυτο αετους που ξεπηδησαν απο καποια χρονοκαψουλα και βαστιουνται μηχανικα γιατι εχουν περαστο σκουποξυλο στο keel. Επισης το οτι οι αεραθλητικες ταυτοτητες εκδιδονται κατα το δοκουν ειναι χαρακτηριστικη σημειολογια της Νοτιου Δανιμαρκιας. Υπο κανονικες συνθηκες δεν θα τους επιτρεποταν να εκπαιδευσουν ουτε εναν ανθρωπο αλλα στο Ελλαντα ολα γινονται, δε βαριεσαι βρε αδερφε.. δεν χαλασε ο κοσμος με λιγα καταγματα ανω ακρων. Ντεφ' να γινει.

Αποσυνδεδεμένος Κωνσταντίνος Καραγιάννης

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 103
  • Κάρμα: +1/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • …από ψηλά για ποιό ψηλά!
    • Προφίλ
Απ: Μερικές βασικές ερωτήσεις για το άθλημα
« Απάντηση #9 στις: 2017, Ιανουάριος 01, 12:03:25 μμ »
Καλή χρονιά σε όλους, υγεία και καλές πτήσεις.

αγαπητέ Δημήτρη, ο αετός είναι σαν την γκόμενα που όσο ποιο πολύ την γνωρίζεις τόσο ποιο πολύ την ερωτεύεται.

Αν είσαι ερωτοχτυπημένος 💘  να "πας" να το βρεις το κορίτσι, σίγουρα αξίζει τον κόπο μιας και οι συγκινήσεις που θα ζήσεις μαζί της δεν περιγράφονται με λόγια.

Όλα τα άλλα είναι απλά μικρο-προβλήματα που ξεπερνουνται με αναζήτησης και ενημέρωση.

Καλή αντάμωση στο βουνό.
Κωστας
--
Με εκτίμηση
Κωνσταντίνος Καραγιάννης  (μέτοικος από την Βόνιτσα).

Αποσυνδεδεμένος tasos

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 228
  • Κάρμα: +0/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ 2017.
    • Προφίλ
    • IFire Fire Engineering & Consultancy Ltd.
Απ: Μερικές βασικές ερωτήσεις για το άθλημα
« Απάντηση #10 στις: 2017, Ιανουάριος 03, 21:31:01 μμ »
Δημητρη, εαν θελεις στειλε μου το τηλεφωνο σου σε ενα ΠΜ να τα πουμε ετσι αν θελεις. Θα ηταν χαρα μου να τα πουμε για το αθλημα και να σου λυσω οποιαδηποτε απορια.

μφχ,
Τασος
FLY HIGH and ALWAYS SAFE

skype: Anastasios.Iliakis

Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Μπίλλης

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 592
  • Κάρμα: +2/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • πεταει πεταει
    • Προφίλ
    • MAKE ME FLY
Απ: Μερικές βασικές ερωτήσεις για το άθλημα
« Απάντηση #11 στις: 2017, Ιανουάριος 04, 20:15:36 μμ »
Δημητρη, εαν θελεις στειλε μου το τηλεφωνο σου σε ενα ΠΜ να τα πουμε ετσι αν θελεις. Θα ηταν χαρα μου να τα πουμε για το αθλημα και να σου λυσω οποιαδηποτε απορια.

μφχ,
Τασος


Νταξ, πιστευω ο Δημητρης την βρηκε την ακρη, πανε 2 χρονια και 4 μηνες που εκανε την αναρτηση. Αν ξεκινησε στις Σερρες τοτε βρισκεται στα μισα της βασικης εκπαιδευσης  :sm_biggrin:

Αποσυνδεδεμένος tasos

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 228
  • Κάρμα: +0/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ 2017.
    • Προφίλ
    • IFire Fire Engineering & Consultancy Ltd.
Απ: Μερικές βασικές ερωτήσεις για το άθλημα
« Απάντηση #12 στις: 2017, Ιανουάριος 06, 20:45:15 μμ »
αχααχχαχαχα αχαχαχχαχαχ αχ χαχ α χα αχ αχ

εχω πεσει αχαμες και γελω, φτου σου μπρε. αυτο ειναο που λενε beating a dead horse ahhahahahahahahahah
FLY HIGH and ALWAYS SAFE

skype: Anastasios.Iliakis

Αποσυνδεδεμένος k1kostas

  • Ανώτατο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 606
  • Κάρμα: +2/-6
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μερικές βασικές ερωτήσεις για το άθλημα
« Απάντηση #13 στις: 2017, Ιανουάριος 09, 16:30:59 μμ »
εχω μεινει Αφωνος οχι τοσο με την πραγματικοτητα
οσο για το οτι δεν κανουμε τιποτα για να την αλλαξουμε
"Η αερολεσχη Σερρων ειναι ενα φυσιολογικο προιον του
απεραντου σκουπιδοτοπου της ελληνικης πραγματικοτητας."
παραθετω αποσπασμα
 

Κωλομαγαζα sv (του καθε απαιδευτα αποτυχημενου να βαλει σε ταξη το ego του
υγ, η φωτογραφια αναφερετε σε οσους οδηγησαν το αθλημα σε αυτο το ξεπεσμο
η μεσω αυτου προσπαθησαν να βρουν τον εαυτο τους με λαθος τροπο)
αλλα καλα το πας, πες του biLLy το πασχα που θα κατεβει ελλαντα  να κανει μια
σταση για 3-4 μερες απο το χωριο σου, στον δρομο του εισαι. θα σου κοστισει
βεβαια κατι παραπανω αλλα θα γευτεις τα λεγομενα του καραγιαννη

υγ2, ο αετος ειναι γενους αρσενικου αρα δεν μπορει να ειναι γκομενα
εκτος αν ξερεις κατι που δεν ξερουμε εμεις για τον δημητρη

« Τελευταία τροποποίηση: 2017, Ιανουάριος 09, 16:42:38 μμ από k1kostas »
ΕΙς Υγειαν

 

Powered by EzPortal