Χρήστες σε σύνδεση

4 Επισκέπτες, 0 Χρήστες

Αποστολέας Θέμα: Σκετη απογοητευση  (Αναγνώστηκε 3088 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sotkon

  • Απλό μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 38
  • Κάρμα: +0/-0
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Σκετη απογοητευση
« στις: 2015, Ιούλιος 02, 12:40:57 μμ »
Καταρχην χαιρετω ολα τα παιδια εδω μεσα , και λεω δημοσια ενα μεγαλο ευχαριστω που τελικα υπαρχουν παιδια πανω στο χομπυ με ειλικρινια, φιλοτιμο, και πανω απο ολα.αξιοπρεπεια, γιατι χωρις αυτα θα ειχα παρατηση ειδη το χομπυ εδω κ πολυ.καιρο.

Παντα ειχα αυτη  την αισθηση του αερα απο μικρος κατι με ετρωγε παντα και αυτος ηταν ο λογος που βρηκα το φορουμ πριν 3,4 μηνες περιπου. Ομολογω σαν νεος, πρωταρης  (ακομα ειμαι ) εκατσα διαβαζα οσα μπορουσα , προσπαθουσα να μην εχω κενα οσο αναφορα τα θεωρητικα κτλ , ομως η πικρη αληθεια του σπορ οσο κ να διαβασεις αν δεν εχεις γυρω σου σωστα ατομα να σε συμβουλευουν και να σε καθοδηγησουν μπορεις ευκολα να την πατησεις.. κ τι εννοω με αυτο :

Πριν περιπου 2 μηνες εκανα μια αγορα απο εδω μεσα (οι περισοτεροι το γνωριζετε ειδη ) ενος laminar st  , o κατοχος του ηταν ο ζαρογιαννης , τον πηρα σαν εκπαιδευτικο γιατι δεν γνωριζα , απλα ακουγα σαν .. πιστο σκυλι τα λογια κ τις συμβουλες του Σακη Ζαρογιαννη.τον ρωτησα μαλιστα διαφορα ο ο οποιος μαλιστα με καθοδηγουσε κ μου ελεγε κ πως θα τον πεταξω...

Πλεον μετα απο 1.2 μηνες κ με σωστη καθοδηγηση εβγαλα.κ εγω σαν ανθρωπος καποια συμπερασματα κ θελω εσεις να μου πειτε αν κανω λαθος

1 Ο laminar καταρχην που μ εδωσε ανηκει σε κατηγορια advanced πραγμα που για αρχαριο ειναι μια πραγματικη σκοτωστρα ( 1σφαλμα)
 2 Ηξερε πολυ.καλα.οτι δεν ειχα ιδεα απο το αθλημα παρολαυτα ηθελε τον σπρωξει προφανως για να μην του μεινει στο ραφι... (2σφαλμα)
3 Με εναντιοποιησε με τον κ.Καραχαλιο λεγοντας μ ταχαμου οτι θελει ν παιρνει μονο λεφτα κ να εξυπηρετει μονο συλλογους κτλ , πραγμα εντελως ακυρο (3σφαλμα)

και τελος θελω να θεσω σε ολους εδω μεσα τα τελικα μου συμπερασματα  κ πειτε μ ειλικρινα αν κανω λαθος γιατι ανθρωποι ειμαστε μπορει να αδικησουμε λιγο η πολυ.παραπανω 

το οτι ειμαι ζωντανος οφειλετε στην κριση μου κ μονο ,και 1.2 ατομ.ακομα που μου ανοιξαν τα ματια.
Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι οτι αν εγω ημουν στην θεση του ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να δωσω εναν τετοιο αετο σε εναν αρχαριο , γιατι πολυ απλα θα το χρακτηριζα ως καθαρη ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ.
Ευχαριστω τα παιδια που με εσωσαν
Κ ευχαριστω κ τον κ.καραχαλιο για τις συμβουλες.του  (εξαλου θα τα πουμε.σεπτεβρη)
παντος πραγματικ.πολυ.λυπαμαι που υπαρχουν τετοιοι ανθρωποι μεσα.στο φορουμ

ο συγκεκριμενος ειναι και αστυνομικος υπηρετει... την  δικαιοσυνη
ο λογος δικος σας



Αποσυνδεδεμένος vagelis

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 165
  • Κάρμα: +3/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ 2017.
    • Προφίλ
Απ: Σκετη απογοητευση
« Απάντηση #1 στις: 2015, Ιούλιος 02, 14:59:20 μμ »
Απορούσα Σωτήρη μεσα απο τα μηνύματά σου, μιας και κατάλαβα οτι είσαι νέος πιλότος, πως έφτασε αυτό το φτερό στα χέρια σου. Ειλικρινά λυπάμαι αν γινανε έτσι τα πράγματα.
Και αν κατάλαβα πήγες να μάθεις να πετάς αετό μόνος σου?
Δεν γνωρίζω που μένεις αλλά το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις είναι να γραφτείς σε ένα αεραθλητικό σωματείο. Αν ανήκες σε μια Αερολέσχη δεν θα είχε συμβεί αυτό. Θα σε βοηθήσει να κάνεις τα βηματά σου σωστά.

Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Μπίλλης

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 592
  • Κάρμα: +2/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • πεταει πεταει
    • Προφίλ
    • MAKE ME FLY
Απ: Σκετη απογοητευση
« Απάντηση #2 στις: 2015, Ιούλιος 02, 15:52:18 μμ »
Σωστο αυτο που λες ΒΒ μου αλλα παντα υπηρχαν, υπαρχουν και θα υπαρχουν ατομα που αγοραζουν εξοπλισμο πριν επικοινωνησουν με καποια λεσχη και/ή ξεκινησουν μαθηματα. Αυτο σημαινει οτι διαφοροι πιλοτοι (ευτυχως οχι πολλοι) θα βρουν την ευκαιρια να κανουν μια αρπαχτη και να πουλησουν ενα ακαταλληλο φτερο σε καποιον ο οποιος δεν γνωριζει τον χωρο. Αυτη ειναι η σαπια πραγματικοτητα.

Η αγοροπωλησια φτερων στο αθλημα μας θα επρεπε να αντιμετωπιζεται με ευθυνη - δεν υπαρχουν περιθωρια για λαμογιες. Ουτε απο αποψη ασφαλειας και σιγουρα ουτε απο αποψη ανωνυμιας. Δεν υπαρχει περιπτωση να γινει αγοροπωλησια χωρις να μαθευτει. Ειτε απο στομα σε στομα, ειτε απο τηλεφωνο, ειτε μεσω του διαδυκτιου.

Αν ο τροπος αυτης της αγοροπωλησιας αληθευει εστω και κατα 50% τοτε προφανως εχουμε να κανουμε με ατομο που δεν ενδιαφερεται ουτε για την ασφαλεια του συνανθρωπου & συναθλητη, ουτε για τη φημη του αθληματος και σιγουρα ουτε για το δικο του το ονομα. Υποθετω οτι ο απογοητευμενος χρηστης κατονομαζει τον Ζαρογιαννη γιατι παραπλανηθηκε περαν πασης αμφιβολιας (απο τα γραφομενα δεν φαινεται να υπηρξαν συστασεις/υποδειξεις του πρωην ιδιοκτητη σχετικα με τον Laminar ST, μια γνωστη σκοτωστρα απο τις αρχες του 2000).

Οποτε επιστερφουμε στο κλασσικο τριπτυχο αρπαχτη/λαμογια/μηδεν αξιοπρεπεια.   


Αποσυνδεδεμένος sotkon

  • Απλό μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 38
  • Κάρμα: +0/-0
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σκετη απογοητευση
« Απάντηση #3 στις: 2015, Ιούλιος 02, 16:03:54 μμ »
Να ειστε σιγουροι ο μονος λογος που το γραφω δεν ηταν το οικομομικο , ηταν καθαρα η σκεψη  κ πραξη

Σάκης Ζάρο

  • Επισκέπτης
Απ: Σκετη απογοητευση
« Απάντηση #4 στις: 2015, Ιούλιος 02, 21:10:13 μμ »
Κάποιος στο τηλέφωνο μου είπε ότι γίνεται μια εκτενής αναφορά στο πρόσωπο μου εδώ στο φόρουμ και μετά λύπης το διαπίστωσα ιδίοις όμμασι.Σαν κωλόμπατσος που είμαι(για να λέμε σωστά την ελληνική ορολογία ρε Σώτο), σαν δολοφόνος, σαν ψεύτης, σαν ανήθικος, σαν ασυνείδητος, σαν αφιλότιμος, σαν αξιολύπητος, σαν σάπιος, σαν λαμόγιο, σαν αναξιοπρεπής, σαν κωλόπαιδο, σαν αυτούς που κάνουν αρπαχτές και πολλά άλλα κοσμικά επίθετα, δεν θα γνωστοποιήσω στους προλαλήσαντες αλλά και σ' όλα τα μέλη του φόρουμ πόσα ακόμα κενά πρέπει να συμπληρωθούν στο συμβάν και αυτό όχι γιατί αποδέχομαι τα όσα λες και τέρμα αλλά γιατί ένας νέος θα πρέπει να μπαίνει με τις καλύτερες εντυπώσεις στο άθλημα και όχι με τις χειρότερες προϋποθέσεις.Οπότε ας κάνω εγώ πίσω, ας φανώ το μαύρο πρόβατο προκειμένου να αυξηθούμε έστω και ένας γιατί πάμε κατά διαόλου...Εγώ για να σε διευκολύνω και στον οικονομικό λόγο, θα σου στείλω πίσω τα χρήματα σου για να μην μείνεις καθαρά στην σκέψη και στην πράξη και να γεμίσω και το ράφι μου ξανά.Σου εύχομαι ολόψυχα καλή εκπαίδευση και με το καλό η πρώτη σου «ψηλή» αλλά και όλες οι υπόλοιπες.
Δεν θα επανατοποθετηθώ για το θέμα ό,τι κι αν γραφτεί.
Θα ήθελα απο τον διαχειρηστή να μεριμνήσει για την οριστική απομάκρυνση μου από το φόρουμ μιας και το προσπάθησα παλιότερα χωρίς αποτέλεσμα και δεν γνωρίζω το γιατί.Νομίζω πως έχω όλο το δικαίωμα.

Σημείωση προς γνώση:Η αστυνομία δεν υπηρετεί την δικαιοσύνη.Αυτό το κάνουν οι δικαστές.Η αστυνομία είναι όργανο του κράτους με αποστολή τη διαχείριση της εθνικής και δημόσιας ασφάλειας, την τήρηση της δημόσιας τάξης και την άσκηση της αστυνόμευσης.

Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Μπίλλης

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 592
  • Κάρμα: +2/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • πεταει πεταει
    • Προφίλ
    • MAKE ME FLY
Απ: Σκετη απογοητευση
« Απάντηση #5 στις: 2015, Ιούλιος 02, 22:25:55 μμ »
Μολις πριν απο 2 μηνες εγραφα μειλ στην Σουηδικη Ομοσπονδια Αιωροπτερισμου με συσταση να αφαιρεσουν το διπλωμα εκπαιδευτη απο τον γνωστο και μη εξαιρετεο Oggy τον οποιο γνωριζουν πολλοι πιλοτοι στην Ελλαδα. Ο φιλικος και εξυπηρετικος Oggy ειχε κανει αρπαχτη εις βαρος ενος ατομου που ηθελε να ξεκινησει αετο. Πριν ακομα υπαρξει καποια επικοινωνια μεταξυ αυτου του ατομου με λεσχη/εκπαιδευτη ειχε προλαβει ο Oggy να του πουλησει ενα αετο-Φρανκενσταιν. Δηλαδη εναν αετο που μετα απο πολυ σοβαρη στουκα τον πηρε ο Oggy χαρισμα, επισκευασε τα περισσοτερα (αλλα οχι ολα) με τυχαια ανταλακτικα & πατεντες και χωρις δοκιμαστικη πτηση τον εβγαλε προς πωληση σε Σουηδικη ιστοσελιδα.

Ο εν-δυναμει μαθητης επικοινωνησε με το συμπαθεστατο λαμογιο και ακουσε αυτα που ηθελε: καλος και ευκολος αετος σε αριστη κατασταση. Τον αγορασε. Μετα επικοινωνησε με εμενα για θεματα εκπαιδευσης και μου ανεφερε γεματος χαρα οτι ειχε ηδη αγορασει αετο...

Ο γελαστος και εγκαρδιος λιμοκοντορος ειχε την δυνατοτητα να ενημερωσει τον αγοραστη οτι ο αετος ειναι επισκευασμενος (αν αυτο λεγεται επισκευη). Επελεξε ομως να μην το κανει γιατι ηθελε σωνει και καλα να πουλησει το κομματι το οποιο δεν το αγοραζε κανενας αλλος. Και ασε τον μαθητη να μαθει απο τα λαθη του...................


Σακη, καθε ιστορια εχει δυο οψεις και δεν ακουσαμε την δικη σου. Εχεις γραψει κατι μελοδραματικα για κωλομπατσους δολοφονους, οτι δεχεσαι να γινεις το μαυρο προβατο για το καλο του αθληματος, οτι θες να σε ξεγραψουν απο το φορουμ κτλ. Ενταξει με την σαπουνοπερα αλλα το ερωτημα που μενει αναπαντητο ειναι: οταν μιλουσες με τον αγοραστη σχετικα με τον αετο και την επικειμενη αγοροπωλησια τι επιλογες ειχες? Και τι επελεξες να κανεις?   

 
« Τελευταία τροποποίηση: 2015, Ιούλιος 02, 22:31:27 μμ από Γιώργος Μπίλλης »

Αποσυνδεδεμένος sotkon

  • Απλό μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 38
  • Κάρμα: +0/-0
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σκετη απογοητευση
« Απάντηση #6 στις: 2015, Ιούλιος 02, 22:57:33 μμ »
εχω εναν αετο που τον πηρα για να ξεκινησω κ μονο αυτον δεν εχω... εχω πληροφοριες οτι ουτε εσυ ο ιδιος δεν μπορουσες να τον πεταξεις, επισης εχω μπολικες.αποδειξεις για το ποσα χερια εχει αλλαξει και ποσο πειραγμενος ειναι...αντιθετος εσυ τον παρουσιασες μια χαρα  λειτουργικα αψογος κτλ

Δεν ειναι καθολου τυχαιο που γνωριζουν παραπολλα ατομα για το ποσο πειραγμενος ειναι ο συγκεκριμενος ο αετοςκαι ποσο ακαταληλος ηταν για μενα σε βαθμο τεραστιας επυκινδινοτητας και πιστεψε με.δεν ειχαν αλλα ουτε και εχουν κανενα οφελος απο  μενα

το θεμα μου δεν γραφτηκε για να στον γυρισω και να μου δωσεις τα λεφτα , ειναι το τελευταιο πραγμα που θα σκεφτομουν, (αλλα καλα που το πες αυτο..) το θεμα.ειναι οτι εγω ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ να εδινα εναν αετο  φορμουλα 1 σε εντελως αρχαριο.. ποσο μαλλον πειραγμενο μεχρι τα μπουνια ;) κ το χειροτερο κα τον παρουσιαζα μια χαρα..

λυπαμαι  πραγματικα



« Τελευταία τροποποίηση: 2015, Ιούλιος 02, 23:02:54 μμ από sotkon »

Αποσυνδεδεμένος sotkon

  • Απλό μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 38
  • Κάρμα: +0/-0
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σκετη απογοητευση
« Απάντηση #7 στις: 2015, Ιούλιος 03, 14:41:02 μμ »
Μολις σου εστειλα τον λογαριασμο μου, αφου το ειπες κ εσυ οτι δεν εχεις προβλημα βαλε μου τα λεφτα μου σε παρακαλω κ μολις τα δω σου στελνω κατευθειαν  τον αετο σου με την ιδια φορτωτικη .



Μπάμπης Ζάρο

  • Επισκέπτης
Απ: Σκετη απογοητευση
« Απάντηση #8 στις: 2015, Ιούλιος 04, 10:02:57 πμ »
Σωτήρη (δεν ξέρω το επίθετό σου και δεν με ενδιαφέρεις,) αυτό που κάνεις εγώ το χαρακτηρίζω ******!! Αν με άκουγε ο αδερφός μου και ηχογραφούσε την ομιλίας σας τώρα θα σου έλεγα ποιος θα ήταν το μαύρο πρόβατο εδώ μέσα, τα πράγματα θα τα λες όπως γίνανε, στο τηλέφωνο το μόνο που έλεγες ήταν ΕΓΩ, ΕΓΩ, ΕΓΩ...
Δεν κρίνω την πώληση του αετού σωστή γιατί πήγε σε ένα άτομο άγνωστο, αρχάριο *******. Ο αδερφός μου σε είπε κάποια πράματα και μάλιστα σε είπε να συναντηθείς με κάποια άτομα για την κατάλληλη εκμάθηση,(αυτές ήταν οι συμβουλές του και όχι πως να τον πετάξεις , μέσω τηλεφώνου) άλλα αυτά δεν τα είδα κάπου να τα γράφεις...
Ο πολύ πειραγμένος αετός από τα χέρια του Καραχάλιου τον Μαϊο του 2008 πέρασε στα χέρια του αδερφού μου και εκεί έμεινε. μόνο από αυτό έπρεπε πολλοί να καταλάβουν πως μιλάς αλλά μάλλον δεν τους συμφέρει.
Κρίμα γιατί είμαστε λίγοι και όσο πάει λιγοστεύουμε...


« Τελευταία τροποποίηση: 2015, Ιούλιος 10, 11:25:35 πμ από Giannis Mitropoulos »

Αποσυνδεδεμένος sotkon

  • Απλό μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 38
  • Κάρμα: +0/-0
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σκετη απογοητευση
« Απάντηση #9 στις: 2015, Ιούλιος 04, 11:28:28 πμ »
ουτε εμενα με ενδιαφερει πραγματικα φιλε μου, εγω πηρα εναν αετο που δεν κανει ουτε για τεντα.. μονο ο καραχαλιος δεν εχει σχεση.. μου επιβεβαιωσανε σχεδον 5 6 ατομα  οτι ο συγκεκριμενος δεν πεταει κ φοβηθηκανε οι ανθρωποι μαλιστα για να μην τον πεταξω (ειναι κ μερικοι που εχουν συνειδηση) εκτος αυτου ειναι εντελως ακαταληλο οπως ξαναειπα γι αρχαριο εως σκοτωστρα, εμενα αυτο μου φτανει. .
οποτε ο ξαδερφος σου κανονικα πρεπει να μου στειλει τα λεφτα (πρωτα) κ υστερα εγω  την επομενη του τον γυριζω. κ μην φοβαται πες του ειναι ολα μεσα οπως ακριβως μου τον εδωσε.
ηταν το τελευταιο μηνυμα μου σε αυτη την διαφωνια υστερα απο αυτο αν δεν βγει ακρη προχωραω σε αλλο (επιπεδο ) πραγμα που δεν το θελω ν γινει. κ ναι παρτο οπως θες ;)
κ προσεχε λιγο το στομα σου γιατι ξερω κ εγω ν το χρησιμοποιω.

Σάκης Ζάρο

  • Επισκέπτης
Απ: Σκετη απογοητευση
« Απάντηση #10 στις: 2015, Ιούλιος 04, 14:53:30 μμ »
Μπάμπη, θερμή παράκληση από εμένα σβήσε ό,τι έγραψες.Αν θες να διαμαρτυρηθείς αποστασιοποιήσου με οριστική διαγραφή από το φόρουμ και θα έχεις ήρεμο κεφάλι.

Αποσυνδεδεμένος sotkon

  • Απλό μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 38
  • Κάρμα: +0/-0
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σκετη απογοητευση
« Απάντηση #11 στις: 2015, Ιούλιος 04, 15:02:15 μμ »
εγω παντος την σελιδα την εχω μεταφορτωση σε αλλο web ετσι καλο ειναι να εχουμε.κ live ντοκουμεντα u never know ....

ΕΘΝΙΚΗ.
απο την παρασκευη βαλτα αν θες φυσικα..

Αποσυνδεδεμένος Giannis Mitropoulos

  • Διαχειριστής
  • *****
  • Μηνύματα: 1.147
  • Κάρμα: +48/-1
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ 2017.
    • Προφίλ
    • Αιωροπτερισμός στην Ελλάδα
Απ: Σκετη απογοητευση
« Απάντηση #12 στις: 2015, Ιούλιος 10, 11:57:40 πμ »
Παρακαλώ όλους να χαμηλώσουν οι τόνοι και να σεβαστείτε τους όρους του φόρουμ που σας φιλοξενεί.
Μια συζήτηση ήρεμη τηρουμένων των κανόνων στοιχειώδους ευγένειας και αθλητικής συμπεριφοράς, ωφελεί όλους και βοηθά σε ποιο ασφαλή συμπεράσματα.
Υβριστικές αναρτήσεις θα διαγράφονται άμεσα.
Τα μέλη Σάκης Ζαρογιάννης και Μπάμπης Ζαρογιάννης διαγράφτηκαν από το φόρουμ κατόπιν αίτησης τους (αν και δεν καταλαβαίνω τον λόγο, αλλά δεν έχει και σημασία να τον καταλάβω).
Επίσης sotkon σου θυμίζω ότι αναδημοσίευση συζητήσεων απαγορεύετε χωρίς άδεια.
SV1ATM....
Μια εβδομάδα πτήσεων σε αγώνες αξίζει το ίδιο με μήνες ελεύθερων πτήσεων, ως προς την εμπειρία.
Όροι χρήσης του φόρουμ..

Αποσυνδεδεμένος Giannis Mitropoulos

  • Διαχειριστής
  • *****
  • Μηνύματα: 1.147
  • Κάρμα: +48/-1
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ 2017.
    • Προφίλ
    • Αιωροπτερισμός στην Ελλάδα
Απ: Σκετη απογοητευση
« Απάντηση #13 στις: 2015, Ιούλιος 10, 14:02:08 μμ »
Σαν αρχαιότερος όλων (και όχι ως μεγαλύτερος όπως θέλουν μερικοί-μερικοί-ονόματα δεν λέμε) στον χώρο θα ήθελα να εκθέσω τις προσωπικές μου απόψεις για το θέμα που έχει δημιουργηθεί χωρίς να ταχθώ προς την μια ή την άλλη πλευρά. Άλλωστε δεν είμαι δικαστής και δεν θέλω να κρίνω τον οποιονδήποτε, όταν μάλιστα δεν έχω ακούσει και τις δύο πλευρές.
Από το 1980 που άρχισα την εκπαίδευσή μου στο άθλημα ίσχυαν ορισμένοι απαράβατοι κανόνες οι οποίοι δεν αμφισβητήθηκαν ποτέ και από κανέναν.
  • Κανένας δεν πετάει χωρίς να είναι σε κάποια λέσχη και χωρίς να έχει περάσει από εκπαίδευση. Ο Αετός δεν είναι ποδήλατο, το οποιοδήποτε λάθος μπορεί να είναι και το τελευταίο.
    Κανένας δεν πετάει αν δεν έχει Αρ. Μητρώου από την ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΕΡΑΘΛΗΤΙΚΗ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ
  • Όποιος πουλούσε κάποιον αετό σε κάποιον ήξερε σε ποιόν τον πουλάει και αν μπορούσε να τον πετάξει με ασφάλεια. Αν δεν ήξερε τον αγοραστή ήξερε τον εκπαιδευτή του ο οποίος είναι και ο πλέον κατάλληλος να κρίνει αν κάνει για τον συγκεκριμένο πιλότο ή όχι. Όταν δε αυτός πωλείται σε κάποιον ο οποίος δεν έχει καμία σχέση με τον Αιωροπτερισμό πρέπει να είμαστε πολύ ποιο προσεκτικοί και σαφείς στις πληροφορίες – οδηγίες που του δίνουμε. Πρέπει να είμαστε 100% σίγουροι ότι ο αγοραστής δεν θα προσπαθήσει να μάθει να τον πετάει μόνος του, αλλιώς είναι σίγουρο το ατύχημα. Άρα ο σίγουρος δρόμος είναι παρότρυνση στον υποψήφιο να εγγραφεί σε κάποια λέσχη και ενημέρωση της λέσχης για την αγορά του αετού. Από εκεί και μετά η λέσχη ξέρει πώς να προφυλάξει τα μέλη της και εμείς έχουμε την συνείδησή μας ήσυχη στο ότι δεν έχουμε συμβάλει σε κάτι κακό.

Δεν μπορώ και δεν θέλω να πιστέψω, ότι o Σάκης έχει ενεργήσει με τον τρόπο που αναφέρει ο φίλος sotcon, θα ήθελα πολύ να ακούσω και την δική του θέση για το θέμα. ΚΑΝΕΝΑΣ από όλους εμάς Σάκη δεν σου αποδίδει τα κοσμητικά επίθετα που μόνος σου αναφέρεις και το ξέρεις.

Για τα εμπλεκόμενα άτομα σε αυτή την διαμάχη θα τους παρακαλούσα να αφήσουν στην άκρη εγωισμούς και αποφάσεις εν θερμώ και να λύσουν τυχόν διαφορές ήρεμα και πολιτισμένα. Άλλωστε όπως είπε και ο Σάκης είμαστε τόσο λίγοι σε αυτό τον χώρο, ας βοηθήσουμε ο καθένας από την μεριά του να μην γίνουμε λιγότεροι αλλά περισσότεροι.

Για τους νέους υποψήφιους που τυχόν διαβάζουν όλα αυτά και ενδιαφέρονται να μάθουν να πετούν τους παροτρύνω να εγγραφούν σε μια Αερολέσχη της αρεσκείας τους και από εκεί και μετά υπάρχουν πολλά μέλη που θα τους βοηθήσουν στην συνέχεια να κάνουν σωστές επιλογές χωρίς να ρισκάρουν και χωρίς να κινδυνεύσουν την ζωή τους και τα λεφτά τους. Υπεύθυνα και με σταθερά και σίγουρα βήματα θα έλθουν στην οικογένεια των αιωροπτεριστών και θα χαρούν την πτήση όπως όλοι μας.
« Τελευταία τροποποίηση: 2015, Ιούλιος 10, 14:05:41 μμ από Giannis Mitropoulos »
SV1ATM....
Μια εβδομάδα πτήσεων σε αγώνες αξίζει το ίδιο με μήνες ελεύθερων πτήσεων, ως προς την εμπειρία.
Όροι χρήσης του φόρουμ..

 

Powered by EzPortal