Χρήστες σε σύνδεση

61 Επισκέπτες, 0 Χρήστες

Αποστολέας Θέμα: ΤΕΛΟΣ ΕΠΟΧΗΣ  (Αναγνώστηκε 1292 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vagelis

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 165
  • Κάρμα: +3/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ 2017.
    • Προφίλ
ΤΕΛΟΣ ΕΠΟΧΗΣ
« στις: 2017, Νοέμβριος 11, 16:30:14 μμ »
Αγαπητοί φίλοι,
Δύσκολη στιγμή.
Μετά απο ώριμη σκέψη αποφάσισα μέσα απο το Forum μας να ανακοινώσω δημόσια το τέλος της ενασχόλησής μου με το άθλημα του αετού.
Εδώ και κάποιον καιρό έχω χάσει δυστυχώς την μεγάλη όρεξη και το ενδιαφέρον μου για τον αετό.
Προσπάθησα να βάλω τα πράγματα κάτω και να δώ τι είναι αυτό που με απώθησε.
Την μεγάλη μου αγάπη λοιπόν μου την πήρανε η οικογένειά μου, οι δυό μου κόρες. Ο ελεύθερος χρόνος μου είναι πολύ λίγος και ασυναίσθητα είδα ότι προτιμώ στον ελεύθερο χρόνο μου να βρίσκομαι με τα παιδιά μου παρά να πηγαίνω για πτήση.
Απο την άλλη, όταν υπάρχει ένα χρονικό παράθυρο όπου θα μπορούσα να πετάξω, ο άσχημος καιρός μπορεί να με αφήσει την καλή σεζόν και δύο μήνες χωρίς πτήση.
Με αυτούς τους ρυθμούς λοιπόν, με 10 έως 15 πτήσεις το χρόνο δεν μπορώ να καλύψω τους στόχους μου και να είμαι σε μια καλή πτητική κατάσταση. Αντιθέτως ανεβάζω το ρίσκο να μου συμβεί κάτι στραβό. Αυτά συν κάποια άλλα ``τεχνικά´´ θέματα με χωρίζουν λοιπόν απο τον αετό.
Και επειδή δεν θέλω να είμαι σαν κάποιους που έχουν κάπου σε μια αποθήκη έναν αετό, δεν πετάνε καθόλου, και θέλουν να λέγονται αιωροπτεριστές, έβγαλα την ανακοίνωση.
Είμαι χαρούμενος και πανευτυχής που ασχολήθηκα με το άθλημα του αιωροπτερισμού. Χρωστάω πάρα πολλά στους πιλότους του αρχαιότερου και ιστορικότερου αεραθλητικού σωματείου, της Ένωσης Αιωροπόρων Αθηνών, μια απίθανη παρέα.

Παραθέτω μερικά στοιχεία απο το ημερολόγιό μου:

Ξεκίνησα την εκπαίδευση τον Απρίλιο του 2003 με εκπαιδευτή τον αξέχαστο Κώστα Παπασπύρου και συμμαθητή τον Γιώργο Μπίλλη.

Πρώτη ψηλή 4/5/2003 (με τον Joker)

Αριθμός πτήσεων: 318

Ώρες πτήσεων περίπου: 500

Οι απογειώσεις απο τις οποίες έχω πετάξει:

Πλαταιές
Κιθαιρώνας
Ύπατο
Κερατέα νότια
Κερατέα βορεινή
Ανάβυσσο
Αμφίκλεια βορεινή
Αμφίκλεια δυτική
Πάστρας
Κόνιτσα
Λυκοτρίχι (Ιωάννινα)
Ασπράγγελοι
Καστανιά (Σέρβια)
Μουζάκι
Λιβάδι (Σέρβια)
Μιτσικέλι
Κερασιές Καιμακτσαλάν
Αράχωβα
Καλέντζι (Αχαϊα)
Αγία Τριάδα (Γκιώνα)
Monte Subasio (Ιταλία)
Monte Cucco (Ιταλία)
Κύμη (Εύβοια)
Kandel (Γερμανία)
Hörnleberg (Γερμανία)
Kovk (Σλοβενία)
Greifenburg (Αυστρία)
Unternberg (Γερμανία)
La Chabre (Laragne-Γαλλία)
Aspres (Γαλλία)
St. Andre Les Alpes (Γαλλία)
Campeggia (Bassano-Ιταλία)
Bassano (Ιταλία)
Rauschberg (Γερμανία)
Bösingen (Αεροδρόμιο-Αερορυμούλκηση)
Krusevo (FYROM)

Όλο αυτό το διάστημα δεν άνοιξε ρουθούνι και δεν έγινε ζημιά, (έχω ένα σπασμένο τρίγωνο της 31/5/2008 με τον Fusion στην Αμφίκλεια όταν γύρισε άσχημα ο άνεμος καταμεσημερής στην προσγείωση).
Φεύγω χωρίς τύψεις γιατί προσπάθησα να αλλάξω κάποια πράγματα στον χώρο μας, κάποια τα πέτυχα και κάποια όχι.
Έζησα πανέμορφες και συναρπαστικές στιγμές.
Η ζωή συνεχίζεται, εύχομαι σε όλους τους φίλους πιλότους υγεία, καλές προσγειώσεις και την εκπλήρωση των στόχων τους.
Σας έχω όλους στην καρδιά μου, ακόμα και αυτούς με τους οποίους κοντραρίστικα.
Είμαι εδώ για οποιονδήποτε χρειαστεί κάτι.
Εννοείται ότι δεν θα χαθούμε.

Βαγγέλης Παπακώστας


ΥΓ.: Θα ήθελα, αν γίνεται, να μην γραφεί κάτι κάτω απο αυτό το θέμα. Αν κάποιος επιθυμεί να γράψει κάτι ας ανοίξει παρακαλώ ένα καινούργιο θέμα.



 

Powered by EzPortal