Χρήστες σε σύνδεση

3 Επισκέπτες, 0 Χρήστες

Αποστολέας Θέμα: Το φτερούγισμα.  (Αναγνώστηκε 3249 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Σταμάτης Παπαγεωργίου

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 543
  • Κάρμα: +4/-1
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • O Αιωροπτερισμός στη Θεσσαλονίκη.
Το φτερούγισμα.
« στις: 2008, Νοέμβριος 09, 12:25:15 μμ »
     Ζηλεύω αυτά τα φτερωτά πλάσματα που πετάνε με τόση απλότητα και ευκολία κάνοντάς με να νοιώθω σαν τουρίστας στην χώρα τους...
     Θα ήθελα να μπορώ να τους μιλήσω. Έχω αυτήν την βεβαιότητα πως υπάρχουν τόσα πολλλά που δεν ξέρουμε για τις τεχνικές του πετάγματος και πως η αποκάλυψη τους ή η ανακάλυψή τους θα είναι είναι τόσο καθοριστικές για το πέταγμα, όσο και η ανακάλυψη της ανεμοπορίας ή της ανακάλυψης και εκμετάλευσης των θερμικών.
     Είναι σαφής η ανωτερότητα των πουλιών εξ' αιτίας της κατασκευής τους. Πιο ελαφριά, καλύτερη αεροδυναμική, φορητός εξοπλισμός διαθέσιμος ανά πάσα στιγμή άρα περισσότερη εμπειρία, κινούμενες πτέρυγες, μεταβαλόμενες παράμετροι πτερύγων...
     Όσο για τις κινούμενες πτέρυγες. Τα άτιμα κουνάνε τα φτερά τους. Φλαπ - φλαπ και δώστου ταχύτητα, άρα ύψος. Γιατί αυτό είναι το ζητούμενο. Να μας αποκαλύψουν ένα μυστικό που να μας δίνει ύψος, έστω και 0,1 m/sec. Δεν θέλω παραπάνω.
     Θα 'θελα να μπορώ να τα ακούσω. Είμαι σίγουρος πως όταν πετάνε εκεί μπροστά μου και γυρίζουν το κεφάλι να με κοιτάξουν ή μου κρώζουν, πως κάτι θέλουν να μου πουν. Δεν μπορεί να είναι τόσο αδιάφορα απέναντι στην προσπάθειά μου να κρατηθώ στον αέρα.
     Φλαπ - φλαπ, ή μόνο φλαπ.
     Γιατί οι windsurfers κουνάνε το πανί τους μπρος πίσω και τα πουλιά δεν το κάνουν; Γιατί τα πουλιά μπορούν και χτυπάνε μόνο με το ένα φτερό και εμείς δεν μπορούμε;
     Δεν μπορεί, κάτι μου ξεφεύγει. Κάποιο από τα μυστικά τους θα είναι αποκαλυπτικά επαναστατικό.
     Μπορεί το τρίο Ατενέ που κάθε χρόνο παίρνει τις τρεις πρώτες θέσεις να μην αποκαλύπτει το μυστικό, αλλά όχι για πολύ ακόμα. Θα το ανακαλύψω και θα το διαλαλήσω ώστε ακόμη και οι παραπεντάδες να να γίνουν αμετανόητοι αετατζήδες.
     Θα το ανακαλύψω. Στο υπόσχομαι.
     
     


Πέτα να σωθείς.

Αποσυνδεδεμένος Giorgos Kapsimalis

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 456
  • Κάρμα: +14/-1
  • Φύλο: Άντρας
  • Pilotino on Board
    • Προφίλ
Απ: Το φτερούγισμα.
« Απάντηση #1 στις: 2008, Νοέμβριος 10, 20:24:47 μμ »
Δεν είναι τυχαίο ότι μόνο όταν μπορείς να αφήσεις τα προβλήματα σου, τα άγχη σου, όλα αυτά που σε περιορίζουν στο έδαφος τότε πετάς καλύτερα. Μόνο με καθαρό μυαλό μπορείς να συλλάβεις την απλότητα και το μεγαλείο της πτήσης. Πέρα από τις γνώσεις και τις ικανότητες υπάρχει και το ένστικτο το οποίο καλλιεργούμε για να μας κάνει καλύτερους. Και το ένστικτο αυτό δεν μπορεί παρά να έχει κοινές ρίζες με αυτό που έχουν οι καλύτεροι πιλότοι. Τα πουλιά. Δεν εξηγείτε αλλιώς ότι πολλές φορές ξέρεις που θα βρέις το θερμικό χωρίς να έχεις σημάδια και καταλήγεις να  το βρίσκεις λές και περίμενε μόνο εσένα.
Έχουμε ακούσει από τους παλαιότερους να αναφέρουν το όνομα του manfred. Πριν λίγα χρόνια σκέφτηκε να κάνει ένα σεμινάριο cross country σε κάποιους πιλότους. Τότε βρέθηκε μπροστά σε ένα τεράστιο πρόβλημα. Πώς θα τους μετέδιδε την γνώση που είχε? Πώς θα έκανε λόγια όλα αυτά που τόσα χρόνια του βγαίναν αβίαστα στους αγώνες? Πως το ενστικτο το κάνεις σκέψη και την σκέψη λέξεις για να μπορείς να επικοινωνήσεις και να τις μεταφέρεις σε άλλους?

 

 

Powered by EzPortal