Χρήστες σε σύνδεση

4 Επισκέπτες, 0 Χρήστες

Ψηφοφορία

Τοποθεσίες προτίμησης των πιλότων (δικαίωμα ψήφου έχουν μόνο πιλότοι αγώνων των τελευταίων τριών ετών)

Καλάβρυτα
1 (8.3%)
Κιθαιρώνας
0 (0%)
Αμφίκλεια
2 (16.7%)
Μουζάκι
0 (0%)
Ιωάννινα - Κόνιτσα
1 (8.3%)
Σέρβια - Όλυμπος
7 (58.3%)
Νυμφαίο
1 (8.3%)
Έδεσσα
0 (0%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 12

Αποστολέας Θέμα: Σκέψεις, προτάσεις, κ.α.  (Αναγνώστηκε 8029 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Giorgos Kapsimalis

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 456
  • Κάρμα: +14/-1
  • Φύλο: Άντρας
  • Pilotino on Board
    • Προφίλ
Σκέψεις, προτάσεις, κ.α.
« στις: 2008, Νοέμβριος 16, 23:06:07 μμ »
Ίσως να είναι λίγο νωρίς αλλά τι σκεφτόμαστε για τους αγώνες το 2009?

Είμαστε για Σέρβια και 10ήμερο αγώνων ή για κάποιον άλλο συνδυασμό τοποθεσίας και αγωνιστικών ημερών?




Αποσυνδεδεμένος Σταμάτης Παπαγεωργίου

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 543
  • Κάρμα: +4/-1
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • O Αιωροπτερισμός στη Θεσσαλονίκη.
Απ: Σκέψεις, προτάσεις, κ.α.
« Απάντηση #1 στις: 2008, Νοέμβριος 17, 18:17:50 μμ »
 :mosh:Σέρβια...
 
Πέτα να σωθείς.

Αποσυνδεδεμένος kotzilelos

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 344
  • Κάρμα: +2/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ 2017.
    • Προφίλ
Απ: Σκέψεις, προτάσεις, κ.α.
« Απάντηση #2 στις: 2008, Νοέμβριος 17, 18:51:07 μμ »
Προσωπικά εγώ δέν μπορώ να λείψω απο την δουλειά μου μία ολόκληρη εβδομάδα εκείνη την εποχή.
Για νά πάω στα Σέρβια τριήμερο μου πέφτει λίγο μακριά.Το έκανα φέτος και ήταν πολύ κουραστικό.
Αυτός είναι και ο κύριος λόγος που πολλοι πιλότοι απο Αθήνα δέν έρχονται στα Σέρβια αλλα θα πηγαίναν κάπου πιό κοντά πχ Πλαταιές η Αμφίκλεια.
Ισως θα έπρεπε να το ξανασκεφτούμε για τα Σέρβια.....
« Τελευταία τροποποίηση: 2008, Νοέμβριος 17, 18:59:21 μμ από kotzilelos »

Αποσυνδεδεμένος Σταμάτης Παπαγεωργίου

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 543
  • Κάρμα: +4/-1
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • O Αιωροπτερισμός στη Θεσσαλονίκη.
Απ: Σκέψεις, προτάσεις, κ.α.
« Απάντηση #3 στις: 2008, Νοέμβριος 17, 19:30:31 μμ »
Είναι στ' αλήθεια κρίμα που δεν βολεύει την Αθήνα. Βολεύει όμως Θεσσαλονίκη, Σέρρες, Καρδίτσα, Λάρισα, και Βέροια. Βέβαια είναι και το θέμα των συμμετοχών γιατί αν με το να γίνουν οι αγώνες πιο κοντά στην Αθήνα αυξηθούν και οι συμμετοχές, τότε αλλάζει το πράγμα. Αλλά από την άλλη μεριά πρέπει οι αρμόδιοι να εξετάσουν ποιο είναι το ζητούμενο στη σχέση συμμετοχών μελών ή αερολεσχών. Εγώ πάντως έρχομαι και Πλαταιές άμα αποφασίσετε, ή όπου αλλού θέλετε. Νομίζω όμως για τους πιλότους που γνωρίζω ανά την Ελλάδα και που πετάνε πλέον αραιά ο καθένας για τους δικούς του λόγους, πως η απόσταση έιναι ένας καθοριστικός παράγοντας για την προσέλευση τους έστω για λόγους αναψυχής. Τα Σέρβια επίσης εξυπηρετούν και τους ανθρώπους που θέλουν κάποιες ανέσεις λόγω ηλικίας ή οτιδήποτε.
Πέτα να σωθείς.

Αποσυνδεδεμένος Μαραγκός Άγγελος

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 166
  • Κάρμα: +5/-0
    • Προφίλ
Απ: Σκέψεις, προτάσεις, κ.α.
« Απάντηση #4 στις: 2008, Νοέμβριος 18, 11:43:15 πμ »
Το δικό μου πρόβλημα είναι η ημερομηνία επειδή 6,7,8ος  είναι μήνες αδειών θα πρέπει να διαθέσω όλη την καλοκαιρινή μου άδεια στους αγώνες και μετά  παπαλα μπάνιο το καλοκαίρι . Πιστεύω ότι Απρίλιο η Μάιο είναι εξίσου καλοί μήνες για αγώνες
« Τελευταία τροποποίηση: 2008, Νοέμβριος 18, 11:49:59 πμ από Μαραγκός Άγγελος »
«Το να νικάς τον εαυτό σου, απ’ όλες τις νίκες είναι πρώτη και καλύτερη.»
Πλάτων

Αποσυνδεδεμένος ΤΣΟΥΡΙΝΑΚΗΣ ΚΩΣΤΗΣ

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 81
  • Κάρμα: +1/-0
    • Προφίλ
Απ: Σκέψεις, προτάσεις, κ.α.
« Απάντηση #5 στις: 2008, Νοέμβριος 18, 12:30:39 μμ »
Τα Σέρβια έχουν αποδειχτεί καλή τοποθεσία αλλά έχω να παρατηρήσω τα εξής

 - Είναι πολύ μακρυά από την Αθήνα. Παρότι ευνοεί τη συμμετοχή βοριοελλαδίτων πιλοτων, αυτή ήταν πάρα πολύ μικρή (απλά κοιτάξτε τις συνολικές αγωνιστικές ανά πιλότο το 2008). Αν είναι λοιπόν να μετέχεουν Αθηναίοι κατά 90%, ας τους κάνουμε και πιο κοντά στην Αθήνα. Έτσι τουλάχιστον θα προσελκύσουμε και περισσότερες συμμετοχές τα 2 Σαββατοκύριακα - γιατί για Σ/Κ είναι τρομερή κούραση να έρθει κάποιος από την Αθήνα!!
 - Το μέρος το έχουμε μάθει. Θα ήθελα να πετάξω και σε άλλα μέρη. 3 χρονια στη σειρά ήταν πολλά !  Ας πάμε και κάπου αλλού όπου αποτελέι προκληση για τους πιλότους
 - Προτείνω τα Καλάβρυτα που είναι κοντά, έχει καλές δυνατότητες πτήσεις και είναι και πολύ ωραίο μέρος (θα δώσει το κίνητρο να έρθουν και αυτοί που δεν καίγονται για τους αγώνες)

Αποσυνδεδεμένος Ευθυμιάδης Παναγιώτης

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 27
  • Κάρμα: +1/-0
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σκέψεις, προτάσεις, κ.α.
« Απάντηση #6 στις: 2008, Νοέμβριος 18, 20:25:46 μμ »
      (:1

Γεια σας,
διαβαζω με πολυ προσοχη τις προτασεις σας για αλλαγη περιοχης  διοργανωσης του  Πρωταθληματος, με αλλους συμφωνω κ με αλλους οχι σεβομαι τις αποψεις σας.
Αλλα θελω να σας αντιπαραθεσω την αποψι μου. Οποιος μπορεσει για το πρωταθλημα του 2009, να εξασφαλησει ΔΩΡΕΑΝ υπνο για 20 τουλαχιστον πιλοτους, προχειρα
γευματα (σαντουιτς), αναψυκτικα, νερα,φορτηγο για την απογειωση κ περισυλογη, δυο τραπεζοματα (μασα), ασθενοφορο, πληρωμη γιατρου (1600ε μετρητα),  θα
συμφωνησω μαζι του(ακομα κ στην Παρνηθα).


Υ.Γ.
Οικονομικη ενισχηση απο  Ελληνική Αεραθλητική Ομοσπονδία - Γ.Γ.Α δεν υπαρχει ουτε σεντ εδω κ αρκετα χρονια!!!



Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Μπίλλης

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 592
  • Κάρμα: +2/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • πεταει πεταει
    • Προφίλ
    • MAKE ME FLY
Απ: Σκέψεις, προτάσεις, κ.α.
« Απάντηση #7 στις: 2008, Νοέμβριος 18, 21:27:50 μμ »
Μα τι λετε κ. Παναγιωτη, πληρωνει ο Τσουρινακης.

Αποσυνδεδεμένος kotzilelos

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 344
  • Κάρμα: +2/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ 2017.
    • Προφίλ
Απ: Σκέψεις, προτάσεις, κ.α.
« Απάντηση #8 στις: 2008, Νοέμβριος 18, 22:56:58 μμ »
Εγώ θα συμφωνήσω για τα Καλάβρυτα.
Αν κάποιος θέλει να την βγάλει οικονομικά μπορεί να μένει σε σκηνή.
Αρκετά πετάξαμε στα Σέρβια.Χρειάζεται και λίγη ποικιλία για να μας κρατάει σε ενδιαφέρον.
Πιστεύω οτι οι συμετοχές θα είναι πολύ λιγότερες του χρόνου άν οι αγώνες ξαναγίνουν στα Σέρβια.
Αλλωστε και πτητικά το μέρος δέν προσφέρει πολλά (τα τάσκ πάνω κάτω είναι ίδια), σε αντίθεση με τον Ολυμπό που έχει πολλές δυνατότητες..
Ο Καραχάλιος που ξέρει απο Καλάβρυτα ας το κοιτάξει λίγο μήπως μπορέσει ο δήμος εκεί να μας παραχωρήσει τίποτα ευκολίες.

Αποσυνδεδεμένος Giorgos Kapsimalis

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 456
  • Κάρμα: +14/-1
  • Φύλο: Άντρας
  • Pilotino on Board
    • Προφίλ
Απ: Σκέψεις, προτάσεις, κ.α.
« Απάντηση #9 στις: 2008, Νοέμβριος 18, 23:09:13 μμ »
Είμαι ικανοποιημένος σε μεγάλο βαθμό από το συνολικό πακέτο που δίνουν τα Σέρβια σαν τοποθεσία, παροχές και οτιδήποτε περιλαμβάνει το αγωνιστικό και το μη αγωνιστικό κομμάτι.

Μιλώντας για τον εαυτό μου και μόνο θα ήθελα να πετάξω αγωνιστικά και σε Αμφίκλεια, Καλάβρυτα, Κόνιτσα.
Υποστηρίζω θερμά να γίνεται το πρωτάθλημα σε 10 συνεχόμενες αγωνιστικές συναντήσεις γιατί είναι το βέλτιστο τόσο σε αγωνιστικό επίπεδο όσο και σε επίπεδο διοικητικής υποστήριξης.

Υ.Γ.
Οικονομικη ενισχηση απο  Ελληνική Αεραθλητική Ομοσπονδία - Γ.Γ.Α δεν υπαρχει ουτε σεντ εδω κ αρκετα χρονια!!!
Θα υποστήριζα έντονα μία αλλαγή σε τοποθεσία γιατί πηγαίνω στα Σέρβια 3 χρόνια τώρα αλλά με δεδομένο το παραπάνω σχόλιο του Παναγιώτη και τις παροχές που δίνουν τα Σέρβια, φοβάμαι ότι δεν έχω δυνατά επιχειρήματα.

Ίσως αν μια λέσχη τοπική λέσχη σε συνεργασία με τον αντίστοιχο Δήμο βοηθούσαν ώστε να έχουμε αντίστοιχες παροχές θα ήταν δυνατή η αλλαγή τοποθεσίας.
Άλλη λύση θα ήταν αν αυξάναμε το κόστος συμμετοχής ώστε να καλύψουμε κάποια έξοδα των αγώνων. Αυτό θα μπορούσε να έχει και αρνητικά αποτελέσματα βέβαια γιατί έχουμε συνηθίσει να πληρώνουμε μικρή συμμετοχή μέχρι τώρα.

Τα Σέρβια δεν είναι κοντά στην Αθήνα σε καμία περίπτωση αλλά θα πήγαινα σε οποιοδήποτε μέρος και αν γινόντουσαν οι αγώνες για 10 ημέρες.
Απουσίες πιστεύω ότι θα υπάρχουν οπουδήποτε και αν γίνουν οι αγώνες όπως άλλωστε υπήρχαν τα τελευταία χρόνια που παρακολουθώ τους αγώνες.

Υ.Γ. Παρακαλώ να αφήσουμε το spammıng για άλλα θέματα.
 

Αποσυνδεδεμένος Ευθυμιάδης Παναγιώτης

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 27
  • Κάρμα: +1/-0
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σκέψεις, προτάσεις, κ.α.
« Απάντηση #10 στις: 2008, Νοέμβριος 19, 11:07:52 πμ »
  (:1
Εχω κανει μερικες ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΕΣ σκεψεις που θα ηθελα να τις μοιραστουμε.
Ενα δεκαημερο (10) αγωνιστικο θα στοιχισει σε καθε πιλοτο απο 200-500ε (διαμονη, διατροφη, καυσιμα).
Συμετοχη καθε αθλητου 200ε (γιατρος διαμονη διατροφη αμοιβη,σαντουιτς, αναψικτικα, νερα, εξοδα γραμματειας, ασφαλεια πιλοτων).
Δηλαδη συνολικα εξοδα για καθε πιλοτο 400-700ε, ενα οχι πολυ μεγαλο ποσο (ΕΤΗΣΙΑ) για καποιον που ασχολειται για πρωταθλητισμο με ενα σπορ.
Ειναι ευχαριστο που η συζητηση γινετε χρονικα νωρις κ ειναι πολυ θετικο που υπαρχουν πολλες κ διαφορετικες αποψεις, θα προτεινα λοιπον πριν απο τις γιορτες
να γινει μια συναντηση με ολους οσους εχουν προτασεις - αποψεις για το αγωνιστικο προγραμμα 2009 (παρουσακ η επιτροπη).
Προτεινω δε σημειο συναντησης λεσχη Αεραθλητική Λέσχη Αθηνών και Ολύμπου η οπουδηποτε αλλου.

Υ.Γ.  Τα εξοδα προκειπτουν με συμετοχη 20 πιλοτων.

Αποσυνδεδεμένος Γονατάς

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 6
  • Κάρμα: +3/-0
  • ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ 2017.
    • Προφίλ
Απ: Σκέψεις, προτάσεις, κ.α.
« Απάντηση #11 στις: 2008, Νοέμβριος 19, 15:17:51 μμ »
 (:1Ισως καλή ιδέα είναι να εστιάσουμε στήν ποιότητα των αγώνων.
τα τελευταία χρονια δεν πετάμε σε μεγάλους αγώνες ,δεν έχουμε ξένες συμετοχές
μένοντας πίσω.
Άν καταφέρναμε να ανεβάσουμε τον αριθμό συμετοχών. είτε συνδιοργανόνοντας πρωτάθλημα ,είτε καλώντας πιλότους
Στο τέλος του πρωταθλήματος θα είμαστε ολοι ευχαριστημένοι.
το κίνητρο είναι η φιλοξενία ,περισυλλογή,τραπέζι,οργάνωση.
το σημείο απογείωσης δεν είναι το σημαντικότερο.
Συγνώμη Λίλιαν,Γιάννη,Γιώργο,Παναγιώτη,................................που μιλάω για κάτι δύσκολο που περνάει πάνω απο την
πλάτη σας.
Καλό κουράγιο και καλούς αγώνες όπου κι αν γίνουν.
Η καλή διάθεση και η βοήθεια ολων μας μπορεί να καταφέρει πολλά
Σπύρος Γονατάς

Αποσυνδεδεμένος Giorgos Kapsimalis

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 456
  • Κάρμα: +14/-1
  • Φύλο: Άντρας
  • Pilotino on Board
    • Προφίλ
Απ: Σκέψεις, προτάσεις, κ.α.
« Απάντηση #12 στις: 2008, Νοέμβριος 19, 20:53:16 μμ »
Αμάν με τις λευκές σημαίες σας
Δεν πυροβολεί κανείς κανέναν εδω μέσα  :sm_biggrin:

Σπύρο το σχόλιο σου είναι αρκετά σοβαρό και του αξίζει ξεχωριστό topic.

Χωρίς πολύ σκέψη θα μπορούσαμε να πούμε ότι αν εξασφαλίζαμε κάποιες παροχές και υποδομές σε ξένους τότε πιλότοι από κοντινές χώρες θα μπορούσαν θεωρητικά να έρθουν. Ιταλία και Σλοβενία είναι κοντινές χώρες με καλούς πιλότους αλλά θα έπρεπε οι αγώνες να γίνουν πριν από κάποιο μεγάλο αγώνα στο εξωτερικό. Το 2009 για παράδειγμα είναι το παγκόσμιο στη Γαλλία.

Και για να επιστρέψω στο θέμα τώρα:
Τα 400-700 Ευρώ είναι πολλά Παναγιώτη και θα κατέληγαν να τα έδιναν λίγοι. Αλλά σαν συνολικό κόστος νομίζω ότι είναι ρεαλιστικό.
Αναφέρθηκε το καλοκαίρι η πιθανότητα για την παρουσία κάποιου χορηγού από έναν φίλο του αθλήματος.  :sm_wink: Ξέρεις ...
Μπορούμε να ελπίζουμε σε κάτι ?

Αποσυνδεδεμένος ΤΣΟΥΡΙΝΑΚΗΣ ΚΩΣΤΗΣ

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 81
  • Κάρμα: +1/-0
    • Προφίλ
Απ: Σκέψεις, προτάσεις, κ.α.
« Απάντηση #13 στις: 2008, Νοέμβριος 20, 11:00:32 πμ »
  Ο Σπύρος έθιξε ένα πολύ σημαντικό ζήτημα . Συμφωνώ κι εγώ απόλυτα πως θα έπρεπε να στοχεύουμε στην αύξηση των συμμετοχών και ιδιαίτερα με την συμμετοχή καλών ξένων αθλητών. Ίσως να πρέπει να εξετάσουμε την συνδιοργάνωση με κάποια γειτονική χώρα .
Αυτό θα βοηθήσει σημαντικά να ανέβει το επίπεδο του πρωταθλήματος και να γίνει πιο ανταγωνιστικό για όλους. Αλλιώς (ανεξερέτως που γίνουν οι αγώνες) θα ήμαστε πάλι οι γνωστοί 5+5 ....

Αποσυνδεδεμένος Ευθυμιάδης Παναγιώτης

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 27
  • Κάρμα: +1/-0
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σκέψεις, προτάσεις, κ.α.
« Απάντηση #14 στις: 2008, Νοέμβριος 20, 17:17:10 μμ »
 :^:

Συμφονω κ επιβραβαιυω με την αποψι τοτ Σπυρου κ του Κωστη για συνδιοργανωση με αλλη χωρα η με καλεσμα καλων (ελιτ) πιλοτων, αλλα το μπατζετ της
διοργανωσης κ τις παροχες στους ξενους  ΠΟΙΟΣ θα το αναλαβει ?




Υ.Γ.   Ελληνική Αεραθλητική Ομοσπονδία - ΓΓΑ   επιχοριγηση εδω κ αρκετα χρονια ευροπουλα γιοκ, παπαλααααααα!!!!!!!!

 (Ειναι πολλα τα ΛΕΦΤΑ Αρηηηηη!!!!!)

Αποσυνδεδεμένος Giannis Mitropoulos

  • Διαχειριστής
  • *****
  • Μηνύματα: 1.147
  • Κάρμα: +48/-1
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ 2017.
    • Προφίλ
    • Αιωροπτερισμός στην Ελλάδα
Απ: Σκέψεις, προτάσεις, κ.α.
« Απάντηση #15 στις: 2008, Νοέμβριος 22, 00:07:28 πμ »
Παιδιά επειδή στο παρών topic ακούγονται πράγματα που δεν είναι ευρέως γνωστά σε κόσμο που ξέρω ότι διαβάζει το forum, κάτι τέτοιο θα μείωνε την διαπραγματευτική μας ικανότητα με τους διάφορους Δήμους, θα κάνω το συγκεκριμένο topic φανερό μόνο για τα μέλη.
Ούτως η άλως μόνο εμάς ενδιαφέρει μια τέτοια συζήτηση.

Θα επανέλθω με την άποψή μου για το θέμα.




ΑΣΧΕΤΟ: πολύ χάρηκα που είδα απαντήσεις από μερικούς εξαφανισμένους. (από το forum εννοώ για να μην παρεξηγηθώ  :sm_sleep:).
« Τελευταία τροποποίηση: 2008, Νοέμβριος 22, 02:05:18 πμ από Γιάννης Μητρόπουλος »
SV1ATM....
Μια εβδομάδα πτήσεων σε αγώνες αξίζει το ίδιο με μήνες ελεύθερων πτήσεων, ως προς την εμπειρία.
Όροι χρήσης του φόρουμ..

Αποσυνδεδεμένος Giannis Mitropoulos

  • Διαχειριστής
  • *****
  • Μηνύματα: 1.147
  • Κάρμα: +48/-1
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ 2017.
    • Προφίλ
    • Αιωροπτερισμός στην Ελλάδα
Απ: Σκέψεις, προτάσεις, κ.α.
« Απάντηση #16 στις: 2008, Νοέμβριος 22, 03:23:37 πμ »
Κατ' αρχάς για το 10ήμερο:
Υπέρ
κατά
πολλές μέρες με αυξημένες πιθανότητες καταλληλότητας καιρού||πολλές μέρες δύσκολο να βρεθούν
εγκλιματισμός των αθλητών στις συνθήκες αγώνα.||Μεγαλύτερη κούραση
Καλύτερη προσαρμογή για αγώνες στο εξωτερικό||Μόνο σε μια τοποθεσία το χρόνο
Πολύ λιγότερα έξοδα για τον κάθε πιλότο||
Λιγότερες χαμένες ημέρες||
Ευκολότερη εύρεση χορηγού||
Πολύ λιγότερη οργανωτική δουλειά||
πολύ καλύτερη εξάσκηση||

Και πολλά άλλα που μου διαφεύγουν αυτή τη στιγμή (Μπορείτε να τα αναφαίρετε για να συμπληρώσουμε την λίστα).

Όσον αφορά την τοποθεσία πρέπει να υπολογίσουμε πολύ σοβαρά:
  • Τον παράγοντα πτήση πρωτίστως.
  • Παροχές από Δήμους ή άλλους χορηγούς.
  • Βασικές συνθήκες διαβίωσης των αθλητών.
  • Όσο το δυνατόν καλύτερο περιβάλλον για τυχόν συνοδούς.

Από παλαιότερη εμπειρία μας έχει αποδειχθεί ότι οι τοποθεσίες που έχουμε καλές πτήσεις είναι οι κάτωθι:
(Η σειρά είναι γεωγραφική από νότο προς βορρά).

Καλάβρυτα. (Πολύ καλή περιοχή αλλά κάποτε που κάναμε ένα ΣΚ είμαστε δυστυχώς εμείς και ο κούκος, δίνοντας πολύ κακή εντύπωση στους φορείς που έκαναν την χορηγία.)
Κιθαιρώνας.
Αμφίκλεια.
Μουζάκι. (Αγωνιστικά δεν έχουμε ποτέ κάνει κάτι καλό, μόνο από μαρτυρίες τοπικών πιλότων).
Ιωάννινα.
Σέρβια, - Όλυμπος.  (Βάζω μαζί αυτά τα δύο λόγω γειτνίασης).
Νυμφαίο.
Έδεσσα.

Σε αυτά λοιπόν τα μέρη (χωρίς να αποκλείω και κάτι άλλο που δεν έχουμε ανακαλύψει ακόμη) πρέπει να ρίξουμε τα βέλη μας και να προσπαθήσουμε να εξασφαλίσουμε τις υπόλοιπες παροχές.
Πρώτο λόγο σε αυτή την εξόρμηση έχουν βέβαια οι τοπικές Λέσχες οι οποίες πρέπει το συντομότερο να ξαμοληθούν και να εξασφαλίσουν τις απαραίτητες παροχές από πιθανούς χορηγούς.

Οι βασικές ανάγκες που πρέπει να καλυφθούν είναι:
Καταλύματα για τους αθλητές.
Γιατρός - Νοσοκομειακό ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ
Σάντουιτς - πορτοκαλάδες - νερά.
Αρχηγείο αγώνων (ρεύμα - ιντερνέτ - γραμμή φάξ).
Αυτοκίνητο φορτηγό για περισυλλογή.
κ.α (πλήρης λίστα θα δοθεί από την επιτροπή).



SV1ATM....
Μια εβδομάδα πτήσεων σε αγώνες αξίζει το ίδιο με μήνες ελεύθερων πτήσεων, ως προς την εμπειρία.
Όροι χρήσης του φόρουμ..

Αποσυνδεδεμένος ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 126
  • Κάρμα: +1/-0
    • Προφίλ
Απ: Σκέψεις, προτάσεις, κ.α.
« Απάντηση #17 στις: 2008, Νοέμβριος 24, 04:22:36 πμ »
Παλικάρια έχω να σας πω και γω μερικές πτυχές του θέματος, έτσι όπως τις αντιλαμβάνομε εγώ.
1ον)Υπάρχει μία στρωμένη κατάσταση για τα Σέρβια η οποία την περιέγραψε πολύ καλά ο Παναγιώτης. Κια οργανωτική και οικονομική. Μα πάνω από όλα υπάρχει καλή διάθεση για καλή φιλοξενία, άλλα και διάθεση για επίλυση, οποιουδήποτε προβλήματος προκύψει. Αυτό το πράγμα φαντάζομε ότι μπορούν να το διαβεβαιώσουν οι 4-5 δικοί μας άνθρωποι που τρέχουν για την διοργάνωση.
2ον)Σε αγώνες ξεκίνησα να έρχομε το 2000 στο speed glide στον Όλυμπο. Εκτός από εκείνη την διοργάνωση που ήταν κάτι το εντελώς διαφορετικό αγωνιστικά, όλες οι υπόλοιπες χρονιές έως τα Σέρβια, ήταν κατά τη γνώμη μου, απλά καλές και φιλότιμες προσπάθειες, ένθεν και ένθεν (για να μην παρεξηγηθώ, ενοώ τους αιωροπτεριστές και την τοπική αυτοδιοίκηση). Σέρβια όμως δεν ήταν πουθενά. Δεν ήταν πουθενά γιατί πιστεύω ότι μας διαφεύγουν κάπιοι σημαντικοί παράγοντες. α)Το δεκαήμερο. Καλώς ή κακώς, μόνο με δεκαήμερο θα μπορούσαν να βγούν αυτά τα task, σε αυτές τις συχνότητες και αυτές οι επιδόσεις από τους αθλητές άλλα και από τον καιρό. Ο χρόνος το απέδειξε, ότι το επίπεδο ανεβαίνει μόνο άπο τέτοιου είδους αγώνες. Εδώ θα ήθελα να προσθέσω κάτι που ενδεχωμένος οι παλιοί πιλότοι το έχετε ξεχάσει. Εμείς οι νεότεροι της Α΄και της Β΄έχουμε ανάγκη να βλέπουμε τους πιό προχωρημένους πιλότους, να κάνουν το κάτι παραπάνω από επιδόσεις και χιλιόμετρα. Είστε το κίνητρο μας για να σας ακολουθήσουμε και να γίνουμε κι εμείς καλύτεροι. Με καλές επιδόσεις και διάθεση για εκπαίδευση του cross country (άλλο μεγάλο θέμα αυτό),  πιστεύω ότι ωφελούμαστε όλοι.
β) Επίσης στο θέμα το οικονομικό, δεν πιστεύω ότι υπάρχει κάποιος που να λέει, ότι εάν πηγαίναμε, οπουδήποτε αλλού για δέκα ημέρες, θα την βγάζαμε φθηνότερα. Με την προυπόθεση βέβαια ότι έχουμε διάθεση όλοι να κάνουμε μία σχετική οικονομία. Και δεν λέμε να μένουμε σε σκηνάκια, γιατί δεν χρειάζετε.
3ον) Για το θέμα ξένων πιλότων, έχω να προτείνω το εξής: Μπορούμε αυτή τη χρονιά να κάνουμε εάν θέλουμε, Βαλκανικούς Αγώνες, άλλα και γενικά OPEN για οποιονδήποτε άλλον θέλει να ρθει. Πιστεύω ότι θα είναι μικρή σχετικά η διαφορά στο buget, άλλα και θα θέλει να την καλύψει ο Δήμος Σερβίων, με την προυπόθεση ότι οι αγώνες είναι Διεθνείς, άρα και η διαφίμηση του τόπου τους μεγαλύτερη. Η διαφορά πιστεύω ότι θα είναι 15 με 20 άτομα παραπάνω.
4ον) Όσο αναφορά για την πτητική δυναμική του μέρους, με βρίσκετε αντίθετο. Διότι εδώ και μερικά χρόνια, εγώ και κάποιοι άλλοι, προτείναμε πολλές κοντινές εναλακτικές λύσεις (Νυμφαίο, Καιμακτσαλάν, Όλυμπο, Συκούριο) για να μην βαρεθούμε το μέρος, αλλά κανείς δεν ξεσηκονώταν. Όλα αυτά είναι σε απόσταση 1:00 με 1:30 ώρα από τα Σέρβια, άλλα όλοι ήθελαν το χουζούρι τους. Όσο για το αν κάνει το μέρος, θα σας πώ ότι και η Οιχαλία δεν είχε πτήση φέτος στους αγώνες και οι περισότεροι έφυγαν για Αθήνα, άλλα χαζά χαζά, ο Ζήσης έκανε μια 80άρα εκείνη τη μέρα κάμπο κάμπο και προσγειώθηκε στον Αλμυρό Βόλου. Οπότε, όπως καταλαβένετε, όλα είναι σχετικά. Όσο για τα Σέρβια θα σας πώ ότι ο Κώστας ο Πρωιτσάκης ο παραπεντάς, όλο το καλοκαίρι περνούσε για πλάκα πάνω από τα Σέρβια, κατηφορίζοντας προς τα κάτω και όχι μόνο. Έχει ξανοιχτεί από το Καιμάκ προς οπουδήποτε (εκτός Βόρεια) με τουλάχιστον 80-100 χίλ. σε ευθεία. Εγώ πιστεύω ότι αν είναι καλή η μέρα, δουλεύει όλη η περιοχή ανατολικά της Πίνδου έως το Αιγαίο περίπου.
5ον) Τώρα ήρθε η ώρα να κράξω τους ΒόρειοΕλλαδίτες. Δυστηχώς όπως ξέρουμε όλοι, πολλές φορές δεν φτάνει μόνο η καλή διάθεση. Ξέρουμε ότι στο άθλημα μας, υπάρχουν πολλοί αστάθμητοι παράγοντες (δουλειά, οικογένια, διακοπές, οικονομικό, εξοπλισμός κ.τ.λ.). Όμως σίγουρα η παρουσία και η βοήθεια τους γενικά είναι χαρακτηριστικά ελειπής. Ίσως φταίνε και κάποιες παλαιότερες παρεξηγήσεις. Όμως εγώ θεωρώ ότι για το καλό του αθλήματος, άλλα και των νέων πιλότων, πρέπει να τα αφήσουν όλοι πίσω αυτά με την προυπόθεση ότι δεν χρειάζετε να ξαναεπαναληφθούνε από κανέναν.
6ον) Και για να κλείσω επειδή σας κούρασα, έχω να ρωτήσω κάτι. Μήπως Γιάννη Μητρόπουλε, πρέπει να ρυθμίσεις το forum, ώστε στο συγκεκριμένο θέμα να ψηφίζουν μόνο αυτοί που συμμετείχαν όλο το δεκαήμερο τα τελευταία χρόνια που έχουν και περισσότερο λόγο σε όλα αυτά. Γιατί αν θυμάμε καλά, υπήρξαν και περιπτώσεις όπου ήρθαν τις πρώτες ημέρες συναθλητές και επειδή δεν πήγαν καλά τις πρώτες μέρες, έφυγαν και συνέχισαν το δεκαήμερο σε κάποιες παραλίες. Κι εγώ θα μπορούσα να είχα φύγει από την ημέρα που είχα φέτος το περιστατικό μου. Άλλα έκατσα και βοήθησα στην απογείωση, προσγείωση, περισυλλογή και οτιδήποτε άλλο χρειάστηκε.

Υ.Γ. Ειλικρινά, ότι γράφω, το γράφω για το καλό του αθλήματος και την χρόνια αργοκίνητη εξέλιξη του, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες πολλών. Ζητώ συγνώμη προκαταβολικά αν έθιξα κάποιους άλλα θεωρώ ότι δεν πρόκειται να πάμε καλά, εάν δεν πούμε μερικά πράγματα με το όνομα τους. Αναμένω καλόπιστη κριτική για τα παραπάνω.




Αποσυνδεδεμένος Giannis Mitropoulos

  • Διαχειριστής
  • *****
  • Μηνύματα: 1.147
  • Κάρμα: +48/-1
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ 2017.
    • Προφίλ
    • Αιωροπτερισμός στην Ελλάδα
Απ: Σκέψεις, προτάσεις, κ.α.
« Απάντηση #18 στις: 2008, Νοέμβριος 24, 10:37:56 πμ »
Μήπως Γιάννη Μητρόπουλε, πρέπει να ρυθμίσεις το forum, ώστε στο συγκεκριμένο θέμα να ψηφίζουν μόνο αυτοί που συμμετείχαν όλο το δεκαήμερο τα τελευταία χρόνια που έχουν και περισσότερο λόγο σε όλα αυτά.



Αυτοί Γιώργο θα έλθουν όπου και να πάμε...
SV1ATM....
Μια εβδομάδα πτήσεων σε αγώνες αξίζει το ίδιο με μήνες ελεύθερων πτήσεων, ως προς την εμπειρία.
Όροι χρήσης του φόρουμ..

Αποσυνδεδεμένος Giorgos Kapsimalis

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 456
  • Κάρμα: +14/-1
  • Φύλο: Άντρας
  • Pilotino on Board
    • Προφίλ
Απ: Σκέψεις, προτάσεις, κ.α.
« Απάντηση #19 στις: 2008, Νοέμβριος 24, 19:01:24 μμ »
Γιώργο καταρχάς παίρνω την ευκαιρία να σε καλωσορίσω επίσημα στο φορουμ και να σου πω ειλικρινά ότι απόλαυσα την μακροσκελή σου απάντηση.

Το δίλημμα όπως το αντιλαμβάνομαι μεταφράζεται ως εξής. ΑΝ μπορούσαμε να βρούμε όλο το πακέτο των παροχών που μας προσφέρουν τα Σέρβια σε διαφορετική τοποθεσία τότε ναι ας κάνουμε μία προσπάθεια να αλλάξουμε περιοχή για φέτος. ΑΝ πάλι δεν μπορούμε να βρούμε το σύνολο του πακέτου αλλού τότε καλύτερα να μείνουμε στα Σέρβια που τους αγαπάμε και μας αγαπάνε  :sm_cool:

 

Powered by EzPortal