Χρήστες σε σύνδεση

17 Επισκέπτες, 0 Χρήστες

Αποστολέας Θέμα: Απογειωση με toing  (Αναγνώστηκε 3327 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Μαραγκός Άγγελος

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 166
  • Κάρμα: +5/-0
    • Προφίλ
Απογειωση με toing
« στις: 2008, Νοέμβριος 30, 21:56:58 μμ »
Πως μπορεί να γίνει να μάθω να απογειώνομε με toing και να κάνω φυσικά και καμία απογείωση ?
« Τελευταία τροποποίηση: 2008, Δεκέμβριος 13, 00:58:53 πμ από Γιάννης Μητρόπουλος »


«Το να νικάς τον εαυτό σου, απ’ όλες τις νίκες είναι πρώτη και καλύτερη.»
Πλάτων

Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Μπίλλης

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 592
  • Κάρμα: +2/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • πεταει πεταει
    • Προφίλ
    • MAKE ME FLY
Απ: Απογειωση με toing
« Απάντηση #1 στις: 2008, Δεκέμβριος 01, 01:10:28 πμ »
Αυτο ειναι ευκολο, ερχεσαι στην Νοτια Σουηδια οπου δεν υπαρχει ουτε λοφος με μπαζα στον οριζοντα και κανεις αερορυμουλκηση μια φορα τον μηνα οταν σταματαει η βροχη για μερικες ωρες.

Παντως στην Αθηνα ειναι ο Γονατας που κατεχει το θεμα.

Αποσυνδεδεμένος Giannis Mitropoulos

  • Διαχειριστής
  • *****
  • Μηνύματα: 1.147
  • Κάρμα: +48/-1
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ 2017.
    • Προφίλ
    • Αιωροπτερισμός στην Ελλάδα
Απ: Απογειωση με toing
« Απάντηση #2 στις: 2008, Δεκέμβριος 01, 04:50:33 πμ »
Προς ενημέρωση των νεώτερων και όσων δεν θυμούνται.

Δίπλωμα για απογείωση με αερολυμούλκιση στην Ελλάδα έχουν.

Τσιρωνάς Δημήτρης
Καραχάλιος Γιώργος
Γονατάς Σπύρος
Λίλλιαν Λεμπλάνκ
Αγγελάτος Σάβας
Μητρόπουλος Γιάννης
Ρούσσος Χρήστος
Περικλής Κατσάνος
Βέργος Κυριάκος
Σούλα Παπαγιάννη
Όλοι οι παραπάνω έχουν περάσει σχολείο στην ουγγαρία.

Επίσης ο Παναγιώτης ο Ευθυμιάδης έχει πάει Αμερική και έχει δίπλωμα και για εκπαίδευση.

Αν έχω ξεχάσει κάποιον ας με συχωρέσει δεν έγινε επίτηδες.
SV1ATM....
Μια εβδομάδα πτήσεων σε αγώνες αξίζει το ίδιο με μήνες ελεύθερων πτήσεων, ως προς την εμπειρία.
Όροι χρήσης του φόρουμ..

Αποσυνδεδεμένος Μαραγκός Άγγελος

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 166
  • Κάρμα: +5/-0
    • Προφίλ
Απ: Απογειωση με toing
« Απάντηση #3 στις: 2008, Δεκέμβριος 04, 17:15:08 μμ »
Κάποιος από όλους αυτούς μπορεί ,θέλει , και έχει τα μέσα για να γίνει η εκμάθηση για να μπορέσουμε και εμείς με την σειρά μας να μεταλαμπαδεύσουμε την γνώση .( Μια διευκρίνιση μόνο κύριος Ευθυμιάδης μπορεί να μας μάθει ?)
« Τελευταία τροποποίηση: 2008, Δεκέμβριος 04, 17:17:37 μμ από Μαραγκός Άγγελος »
«Το να νικάς τον εαυτό σου, απ’ όλες τις νίκες είναι πρώτη και καλύτερη.»
Πλάτων

Αποσυνδεδεμένος Μαραγκός Άγγελος

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 166
  • Κάρμα: +5/-0
    • Προφίλ
Απ: Απογειωση με toing
« Απάντηση #4 στις: 2008, Δεκέμβριος 04, 17:42:08 μμ »
Προς ενημέρωση των νεώτερων και όσων δεν θυμούνται.

Δίπλωμα για απογείωση με αερολυμούλκιση στην Ελλάδα έχουν.

Τσιρωνάς Δημήτρης
Καραχάλιος Γιώργος
Γονατάς Σπύρος
Λίλλιαν Λεμπλάνκ
Αγγελάτος Σάβας
Μητρόπουλος Γιάννης
Ρούσσος Χρήστος
Περικλής Κατσάνος
Βέργος Κυριάκος
Σούλα Παπαγιάννη
Όλοι οι παραπάνω έχουν περάσει σχολείο στην ουγγαρία.

Επίσης ο Παναγιώτης ο Ευθυμιάδης έχει πάει Αμερική και έχει δίπλωμα και για εκπαίδευση.

Αν έχω ξεχάσει κάποιον ας με συχωρέσει δεν έγινε επίτηδες.
Αδράχνω την ευκαιρία και λέω ότι οι παραπάνω κύριοι για να έχουν δίπλωμα απωγειωσης με αερορυμουλκιση έχουν δίπλωμα πιλότου φυσικά και μερικοί εκπαιδευτή , εμεις πρεπει να εχουμε διπλώματα που πεταμε  ?
« Τελευταία τροποποίηση: 2008, Δεκέμβριος 04, 17:48:05 μμ από Μαραγκός Άγγελος »
«Το να νικάς τον εαυτό σου, απ’ όλες τις νίκες είναι πρώτη και καλύτερη.»
Πλάτων

Αποσυνδεδεμένος ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 126
  • Κάρμα: +1/-0
    • Προφίλ
Απ: Απογειωση με toing
« Απάντηση #5 στις: 2008, Δεκέμβριος 11, 01:39:04 πμ »
1ον) Άγγελε καταρχήν γράφετε towing. :sm_wink:

2ον) Εάν θέλεις να μάθεις κάθε λεπτομέρια για το θέμα, υπάρχει το κορυφαίο βιβλίο του DENNIS PAGEN ''TOWING ALOFT''. Το έχω χιλιοξεφυλήσει και σου το συστήνω ανεπιφύλακτα.

3ον) Κατά τη γνώμη μου, πρέπει να ρωτήσεις διάφορες λεπτομέρειες όσους έχουν ασχοληθεί με το αντικείμενο και να είσαι σίγουρος ότι θα ακούσεις διάφορα ακραία και προς τις δύο άκρες. :sm_sleep: :sm_sleep: :sm_sleep:

4ον) Μην πτοήσε με αυτά που θα ακούσεις. Τα θετικά του αντικειμένου κατά τη γνώμη μου, είναι πολύ περισσότερα από τα αρνητικά. :sm_smile:

5ον) Το τελικό συμπέρασμα για το αν αξίζει, βγάλτο μόνος σου. :sm_confused:

6ον) Πάντως στο εξωτερικό, όλα αυτά συμβαίνουν εδώ και δεκαετίες και κανείς δεν παραπονιέτε. :sm_rolleyes:

7ον) Το θέμα θέλει μεθοδολογία και συγκεκριμένους κανόνες ασφαλείας. :sm_dead:

8ον) Οποιαδήποτε έκπτωση στους κανόνες, ''πονάει''. :punch:

 ΠΡΟΤΑΣΗ που την συζητάμε εδώ και χρόνια με κάποιους: :sm_mad: :sm_mad:
 Στις αρχές κάθε σεζόν, αντί να πραγματοποιηθεί κάποιο τοπικό κύπελο, να γίνει σε κάποιο μέρος ένα κύπελο, ή camp (ή όπως αλλιώς θέλετε πείτε το) με αντικείμενο την εκπαίδευση όλων επάνω στο towing. Τα οφέλη ποιά είναι??? :sm_confused:

α) Μαθαίνω όλη τη λειτουργία της διαδικασίας και είμαι έτοιμος οποιαδήποτε στιγμή να ανταπεξέλθω στο αντικείμενο, είτε είμαι εδώ, είτε στο εξωτερικό.
β) Δεύτερο μεγάλο θέμα για τους Έλληνες πιλότους. Μέσα σε ένα τριήμερο ή τετραήμερο, άν κάποιος πιλότος κάνει 30 με 40 απογειώσεις και προσγειώσεις, να δεις τι καλά που θα του πάει όλη η σεζόν στις προσ/απογειώσεις. Ότι πρόβλημα και να ΄χει, εκεί πιστεύω ότι θα το λύσει. :sm_razz:
γ) Και τρίτο είναι το ότι είναι κάτι καινούριο για την πλειοψηφία και άρα έχει ενδιαφέρον.
Όλα τα παραπάνω που γράφω δεν είναι ούτε εύκολα, άλλα ούτε και απλά για να πραγματοποιηθούνε. Πιστεύω όμως ότι μπορούν να γίνουν, εάν υπάρξει όρεξη από εμάς άλλα και από την Ομοσπονδία. Μέρη κάτω Αθήνα δεν ξέρω αν έχετε για τέτοιες φάσεις, άλλα εδώ πάνω έχουμε 2-3 μέρη.
Αυτές τις μέρες έχω σκοπό να ενεργοποιήσω το skype, και εάν θέλεις να συζητήσουμε για το θέμα γιατί έχω γονατίσει να γράφω και είναι πολύ τυράνια. Μία άλλη πρόταση είναι ότι όλο αυτό μπορεί να γίνει σε συνεργασία και με τους παραπεντάδες. Αν μπεις στο forum των παραπεντάδων από τα Γιάννενα, θα δεις ότι για αρκετό καιρό ψάχνανε για μεταχειρισμένο winch από Γερμανία και δεν ξέρω ποιά είναι η εξέλιξη του. Είχα μιλήσει μαζί τους και μου είχαν πει ότι όταν θα έχουν νέα θα με ενημερώσουν. Επίσης, πρόσφατα ξενιτεύτηκε για Γερμανία, ο κολητός μου ο Γιώργος ο Γατόπουλος με τον WINDFEX για όσους θυμούντε και του είπα να δικτυωθεί και να έχει στο νού του για κανένα winch. Λύσεις και μέσα όπως κατάλαβες έχουμε και εμείς αρκετά εδώ πάνω. Διάθεση και οργάνωση αν υπάρξει, όλα τα άλλα είναι εύκολα.
Κλείνοντας θέλω να σου πώ ότι όλα τα παραπάνω δεν τα λέω έτσι εύκολα και αβασάνιστα. Τα βλέπω τα ζω και τα αντιμετωπίζω, κάθε Σ/Κ με τα ανεμόπτερα, άλλα και με τους αετούς τα ίδια (όχι με την ίδια συχνότητα βέβαια). Επειδή δεν έχουμε βρεθεί στα Σέρβια για να συζητήσουμε λεπτομέρειες για το θέμα, θα σου πω ότι εδώ πάνω έχουμε εκπαιδευτεί 4-5 παλιοί στο αντικείμενο, σύν το ότι βγάλαμε πέρισυ και τρείς νέους, οι οποίοι έκαναν αρκετές έλξεις με ρυμούλκηση, πρίν ακόμα βγούν στον αέρα για πρώτη ψηλή πτήση. Δεν ξέρω αν σου λέει κάτι αυτό.






Αποσυνδεδεμένος Ευθυμιάδης Παναγιώτης

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 27
  • Κάρμα: +1/-0
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απογειωση με toing
« Απάντηση #6 στις: 2008, Δεκέμβριος 11, 11:18:28 πμ »
   (:1
Επειδη ακουω κ διαβαζω για το θεμα της αερορεμουλκισης-ρεμουλκισης, Κ εχοντας πειρα κ γνωση θα ηθελα κατ αρχην να πω
οτι η αερ/ρεμ. εχει σαφως περισσοτερα πλεονεκτηματα, προς θεου μην τα μπερδεψουμε με την Βουνισια πτηση συγκρινοντας τα, ειναι ΑΔΕΛΦΙΑ (εξ αιματος, συζουν, συνυπαρχουν)
Επειδη το θεμα ειναι μεγαλο κ σοβαρο θα προτεινα να γινει συναντηση στην Αεραθλητική Λέσχη Αθηνών και Ολύμπου Πεμτη 18/12 κατα 21.00 με θεμα
ΑΕΡΟΡΕΜΟΥΛΚΙΣΗ -  ΡΕΜΟΥΛΚΙΣΗ.

Αποσυνδεδεμένος Ευθυμιάδης Παναγιώτης

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 27
  • Κάρμα: +1/-0
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απογειωση με toing
« Απάντηση #7 στις: 2008, Δεκέμβριος 11, 11:25:05 πμ »
Διορθωση!!!!

Σωστη λεξη εκφραση ΑΕΡΟΡΥΜΟΥΛΚΙΣΗ - ΡΥΜΟΥΛΚΙΣΗ

Αποσυνδεδεμένος Μαραγκός Άγγελος

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 166
  • Κάρμα: +5/-0
    • Προφίλ
Απ: Απογειωση με toing
« Απάντηση #8 στις: 2008, Δεκέμβριος 11, 17:55:50 μμ »
Ευχαριστώ Γιώργο για όλες τις πληροφορίες . όσο για την πρόσκληση που έκανες Παναγιώτη θα προσπαθήσω να έρθω την πέμπτη στη λέσχη ελπίζω να έρθουν και άλλοι που μπορούν να βοηθήσουν κυρίως όμως κάποιος που να έχει και το μέσο για κάτι τέτοιο
«Το να νικάς τον εαυτό σου, απ’ όλες τις νίκες είναι πρώτη και καλύτερη.»
Πλάτων

Αποσυνδεδεμένος Γονατάς

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 6
  • Κάρμα: +3/-0
  • ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ 2017.
    • Προφίλ
Απ: Απογειωση με toing
« Απάντηση #9 στις: 2008, Δεκέμβριος 11, 21:33:36 μμ »
Θά χαρώ πολύ να δώ να γίνεται κάτι .
Οι τρόποι είναι πολοί και κοστίζουν . Ο οικονομικότερος αυτή τη στιγμή νομίζω είναι να πάει κάποιος σέ ένα
οργανωμένο κέντρο.
Αν έχουμε πιλότους με ικανότητα αεροπυμούλκισης μπορεί να εχει λόγο ύπαρξης και ένα αεροπλάνο ρυμουλκό.
μέ τη συμετοχή αρκετών θά μπορεί να συντηρηθεί.
Αν μπορώ να φανώ χρήσιμος σαν ρυμουλκός με αεροπλάνο,η τράικ είμαι διαθέσιμος .Εχοντας άδεια χειριστή
υπερελαφρών αεροσκαφών της ΥΠΑ εκπαιδευτή και εξεταστή μπορεί να γίνει σχολή καί επίσημα.
Ανεπίσημα οτι μπορεί να μας τραβάει αυτοκίνητο, μηχανάκι, βίντζι,καλό είναι.
Αυτή τη στιγμή απο όσο γνωρίζω τραβιόμαστε μόνο απ τις γυναίκες μας.
Μερικοί από εμάς σπρόχνωνται και το φχαριστιώνται μάλιστα . Χρησιμοποιούν μοτέρ.
Έτσι ξεφεύγουν για λίγο .
Είδες η απεταξία του χειμώνα μας βάζει σε περιπέτειες .
Οργανωθείτε τα χρόνια περνάνε και λιγοστέυουν οι πτήσεις μας.

ΥΓ  ένα αυτόματο CIVIC μια ντόλυ που θέλει επισκευή ένα παπί για τήν επιστροφή του συρμετόσχοινου
μερικές απελευθερώσεις, υάρχουν στό αεροδρόμιο του Παπαδόπουλου στην κοπαιδα.(με αρκετή σκουριά)



 


Αποσυνδεδεμένος Ευθυμιάδης Παναγιώτης

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 27
  • Κάρμα: +1/-0
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απογειωση με toing
« Απάντηση #10 στις: 2008, Δεκέμβριος 17, 23:58:16 μμ »
 (:1
Παιδες θα ηθελα να σας ενημερωσω οτι η συζητηση για την ΑΕΡΟΡΥΜΟΥΛΚΙΣΗ - ΡΥΜΟΥΛΚΙΣΗ αναβαλεται για μετα τις γιορτες λογω ανωτερας
βιας.
 Σας ευχομαι καλες γιορτες κ ενα 2009 καλλυτερο σε ολα τα επιπεδα!!!!!

 

Powered by EzPortal