Χρήστες σε σύνδεση

2 Επισκέπτες, 0 Χρήστες

Αποστολέας Θέμα: Ετσι πεταμε στην ξενιτια  (Αναγνώστηκε 27302 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Μπίλλης

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 592
  • Κάρμα: +2/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • πεταει πεταει
    • Προφίλ
    • MAKE ME FLY
Απ: Ετσι πεταμε στην ξενιτια
« Απάντηση #20 στις: 2010, Σεπτέμβριος 17, 20:17:16 μμ »
Μπραβο ρε παιδια, μου φτιαξατε το κεφι.

Αποσυνδεδεμένος Γιαννης Καλογεροπουλος

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Κάρμα: +3/-0
  • Πετάτε γιατί χανόμαστε
    • Προφίλ
Απ: Ετσι πεταμε στην ξενιτια
« Απάντηση #21 στις: 2010, Σεπτέμβριος 18, 12:48:16 μμ »
Μην πτοεισαι και ξεκινα για ψαρεμα..αλλα με προσοχη γιατι εκει πανω στα λευκα ψυχρα λιβαδια σας καιροφυλακτουν και μεγαλα ψαρια...κοινως προσεχε τι ψαρευεις.. :sm_upset:


Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Μπίλλης

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 592
  • Κάρμα: +2/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • πεταει πεταει
    • Προφίλ
    • MAKE ME FLY
Απ: Ετσι πεταμε στην ξενιτια
« Απάντηση #22 στις: 2011, Ιούνιος 28, 19:12:13 μμ »
Tin Kiriaki espasa alo ena rekor !!! Ekana tin pio grigori aerorimoulkisi-thermikarisma-prosgiosi tis lesxis, 7 lepta ola mazi. An anarotieste giati afino to traik toso xamila ine epidi ixe pola thermika mazi me anataraxis apo mia sistada me anemogenitries, i opies mas ixan oli mera stin "skia tous" ke kanan tin aerorimoulkisi matririo. Ti matririo diladi, vasika den apogionomastan.

PS. Gia parapona peri montaz ke i elipsi mousikis apefthinthite ston katoxo tis GoPro


Αποσυνδεδεμένος Γιαννης Καλογεροπουλος

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Κάρμα: +3/-0
  • Πετάτε γιατί χανόμαστε
    • Προφίλ
Απ: Ετσι πεταμε στην ξενιτια
« Απάντηση #23 στις: 2011, Ιούνιος 29, 09:24:02 πμ »
Ετσι κι αλλοιως μας αρεσες :mosh:
Οσο για τη διαρκεια...μαλλον πιο πολυ απο το σεξ που κανεις ειναι, οποτε πρεπει να εισαι ικανοποιημενος.. :police:
αντε λοιπον.. και τωρα πηγαινε για  :psarema:

Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Μπίλλης

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 592
  • Κάρμα: +2/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • πεταει πεταει
    • Προφίλ
    • MAKE ME FLY
Απ: Ετσι πεταμε στην ξενιτια
« Απάντηση #24 στις: 2011, Ιούνιος 29, 15:46:29 μμ »
Αντε και αλλη μια απο την ιδια μερα.


Αποσυνδεδεμένος Γιαννης Καλογεροπουλος

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Κάρμα: +3/-0
  • Πετάτε γιατί χανόμαστε
    • Προφίλ
Απ: Ετσι πεταμε στην ξενιτια
« Απάντηση #25 στις: 2011, Ιούνιος 29, 21:38:19 μμ »
πολυ ομορφο :msnpano:

Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Μπίλλης

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 592
  • Κάρμα: +2/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • πεταει πεταει
    • Προφίλ
    • MAKE ME FLY
Απ: Ετσι πεταμε στην ξενιτια
« Απάντηση #26 στις: 2011, Ιούλιος 26, 07:35:54 πμ »


Stigmes apo to taxidi tis lesxis mas stis Gallikes Alpis metaxi 9 ke 23 Iouliou. Petaxame ke Laragne metaxi alon !!!

PS. Ego ime aftos me to asimi kranos (agorasa kenourgi me tzamaki gia na petao to ximona xoris na xepagiazo)
« Τελευταία τροποποίηση: 2011, Ιούλιος 26, 07:42:43 πμ από Γιώργος Μπίλλης »

Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Μπίλλης

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 592
  • Κάρμα: +2/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • πεταει πεταει
    • Προφίλ
    • MAKE ME FLY
Απ: Ετσι πεταμε στην ξενιτια
« Απάντηση #27 στις: 2011, Αύγουστος 29, 09:36:10 πμ »
Και μια ομορφη μοσκιταδα πανω απο το το Μαλμο με το φεστιβαλ της πολης σε ολο του το μεγαλειο.


Αποσυνδεδεμένος ΤΣΟΥΡΙΝΑΚΗΣ ΚΩΣΤΗΣ

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 81
  • Κάρμα: +1/-0
    • Προφίλ
Απ: Ετσι πεταμε στην ξενιτια
« Απάντηση #28 στις: 2011, Αύγουστος 29, 10:11:07 πμ »
Εντυπωσιακό! Αν σου έσβηνε πάνω από το φεστιβάλ, προλάβαινες να προσγειωθείς?!

Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Μπίλλης

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 592
  • Κάρμα: +2/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • πεταει πεταει
    • Προφίλ
    • MAKE ME FLY
Απ: Ετσι πεταμε στην ξενιτια
« Απάντηση #29 στις: 2011, Αύγουστος 29, 11:28:35 πμ »
Σας παρακαλω παιδια, οχι χαζες ερωτησεις.

Αποσυνδεδεμένος kotzilelos

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 344
  • Κάρμα: +2/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ 2017.
    • Προφίλ
Απ: Ετσι πεταμε στην ξενιτια
« Απάντηση #30 στις: 2011, Αύγουστος 29, 15:02:38 μμ »
Γιατί το έβγαλες ?

Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Μπίλλης

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 592
  • Κάρμα: +2/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • πεταει πεταει
    • Προφίλ
    • MAKE ME FLY
Απ: Ετσι πεταμε στην ξενιτια
« Απάντηση #31 στις: 2011, Αύγουστος 29, 15:41:05 μμ »
Καποια μ****α εκανα, πρεπει να το ανεβασω ξανα.

Αποσυνδεδεμένος ΤΣΟΥΡΙΝΑΚΗΣ ΚΩΣΤΗΣ

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 81
  • Κάρμα: +1/-0
    • Προφίλ
Απ: Ετσι πεταμε στην ξενιτια
« Απάντηση #32 στις: 2011, Αύγουστος 30, 10:14:46 πμ »
Χαζό είναι να πετάς τόσο χαμηλά πάνω από κόσμο...

Αποσυνδεδεμένος Giannis Mitropoulos

  • Διαχειριστής
  • *****
  • Μηνύματα: 1.147
  • Κάρμα: +48/-1
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ 2017.
    • Προφίλ
    • Αιωροπτερισμός στην Ελλάδα
Απ: Ετσι πεταμε στην ξενιτια
« Απάντηση #33 στις: 2011, Αύγουστος 30, 10:43:59 πμ »
Χαζό είναι να πετάς τόσο χαμηλά πάνω από κόσμο...

Συμφωνώ και επαυξάνω!!!!
SV1ATM....
Μια εβδομάδα πτήσεων σε αγώνες αξίζει το ίδιο με μήνες ελεύθερων πτήσεων, ως προς την εμπειρία.
Όροι χρήσης του φόρουμ..

Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Μπίλλης

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 592
  • Κάρμα: +2/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • πεταει πεταει
    • Προφίλ
    • MAKE ME FLY
Απ: Ετσι πεταμε στην ξενιτια
« Απάντηση #34 στις: 2011, Αύγουστος 30, 13:01:43 μμ »
Καλα, δεν τους κουρεψα και τα κεφαλια με την προπελλα, ειχα ενα υψος ασφαλειας. Επισης ειχα ελεξει ολες τις βιδες της μηχανης οτι ηταν σφιχτες και χρησιμοποιησα ολοκαινουργιο πυρρο στο αξονα μεταδοσης, ακριβως επειδη θα ειχα κοσμο απο κατω μου και δεν ηθελα σε καμια περιπτωση να σπασει ο πυρρος και να φυγει ολοκληρη η προπελλα να πεσει σε κανα κεφαλι. Πανω απο το κεντρο ημουνα περιπου 2 λεπτα, οποτε στατιστικα ειναι μικρη η πιθανοτητα να σβησει ακριβως τοτε η μηχανη. Βεβαια αν ηταν να σβησει η ρημαδα, τοτε θα εσβηνε........ Αλλα ειχα παντα υψος για να "ριξω" τον αετο σε μερος χωρις κοσμο, με καποιο μικρο κινδυνο για εμενα και σχεδον σιγουρη απωλεια του εξοπολισμου μου. Μεχρι εξτρα λαστιχακι εχω βαλει στο τσοκ για να μην μπουκωσει η μηχανη σε περιπτωση που σπασει το ελατηριο που το κραταει κλειστο.

Η μηχανη ομως οπως ειδατε δουλεψε καλα και αυτη τη φορα, ποτε δεν μου εχει παρουσιασει προβλημα στον αερα. Αυτο που δεν δουλευει καλα ομως ειναι το youtube το οποιο δεν μου ξανα-ανεβαζει το βιντεακι. Με τιποτα. Αυτα οσον αναφορα τον λογαριασμο μου οπου ανεβαζω πτησεις απο Σουηδια. Ο αλλος ο λογαριασμος που εχει βιντεακια απο Ελλαδα δεν ειναι προσβασιμος (παλι) και ζηταει αλλο κωδικο, παρολο που δεν το εχω αλλαξει. Για να με αφησει να μπω και να επιλεξω καινουργιο κωδικο (αφου προφανως δεν θυμαμαι τον παλιο) πρεπει να δωσω ολα τα προσωπικα μου στοιχεια, το μονο που δεν ζηταει για την ωρα ειναι πληροφοριες για τα παιδια μου. Αλλα σιγουρα αυτο θα ζητηθει την επομενη φορα που δεν θα αναγνωριζει τον κωδικο.

Οποτε το ανεβασα στο dailymotion το οποιο ελπιζω να μην με ταλαιπωρει καθε λιγο και λιγακι με ελεγχους προσωπικων στοιχειων κτλ.

  FLPHG i Malmö – Malmöfestivalen

Αποσυνδεδεμένος Maroufidis_Costas

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Κάρμα: +0/-0
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ετσι πεταμε στην ξενιτια
« Απάντηση #35 στις: 2011, Αύγουστος 30, 13:26:27 μμ »
γιατι στο τελος του βιντεο δεν εβαλες και την διαδρομη μεχρι το σπιτι, το ξεφορτωμα του αετου, το γαλα των παιδιων, το ροχαλητο σου και ισως και την πρωινη τουαλετα?? αλλη φορα σε παρακαλω να εισαι πιο πληρης!!
Φοβερο βιντεο παντως ζηλεψα! εντυπωσιακη η διελευση γύρω από τα ψηλά κτήρια. θα διαφωνήσω ως προς τον κόσμο, ηταν πολυ ψηλος για να κινδυνεψει καποιος τριτος, αλλα θα συμφωνησω στο οτι αν σου εσβηνε θα τσακιζοσουν σε καποια σκεπη και θα κτυπουσες ασχημα. (ισως εκει να κτυπουσε και καποιος τριτος, αλλα φανταζομαι οτι θα ησουν σε εγρηγορση να το αποφυγεις και να την πεσεις σε καποια στεγη αντί για δρόμο ή πλατεία).
ομολογουμενως στην αρχη που πηρα το μοσκιτο εκανα πολυ χειροτερα απο αυτο τα οποια μετανοιωσα οικτρά. και φυσικα τα εχω κοψει. (την δική μου ασφάλεια μπορει να την ρισκάρω , όχι όμως και την ασφάλεια κάποιου τρίτου). Οταν πετας σε τετοιο υψος πρεπει να εχεις παντα στο νου σου που θα πας αν σου σβησει. εστω και αν αυτο ειναι καποια ταρατσα. (ειδα κατι ωραιες ταρατσουλες εκει, δεν ειναι ασχημες. αραγε η σουηδικη ΕΜΑΚ ειναι αποτελεσματική??)

Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Μπίλλης

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 592
  • Κάρμα: +2/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • πεταει πεταει
    • Προφίλ
    • MAKE ME FLY
Απ: Ετσι πεταμε στην ξενιτια
« Απάντηση #36 στις: 2011, Αύγουστος 30, 14:43:25 μμ »
Καλα, αν ειναι να βαλω και το κομματι με την τουαλετα. Να βαλω ηχητικη επενδυση ή να το αφησω au naturelle ?

Πανω απο το κεντρο ειχα "προσγειωση" τα καναλια της πολης, βουτια δηλαδη στο νερο με λιγο χρονο προετοιμασιας στον αερα (να βγαλω γαντια για να νιωσω καλυτερα τους ιμαντες της ζωνης μεσα στο νερο, μια βαθεια ανασα και φουσκωμα τα μπρατσακια). Οι ταρατσες δεν ητανε καλη λυση, με τον Combat δεν πετυχαινω να προσγειωθω εκει που θελω πολυ συχνα. Ενω τα καναλια εχουν και τη μια οχθη αβαθη οποτε κατα μηκος της ειχα και καποια μικρη δυνατοτητα να κατσω σε ρηχα νερα.
Γενικα δεν επιδοκιμαζω τετοιου ειδους πτησεις αλλα το ρισκο για τα 2 λεπτα πανω απο το κεντρο δεν ηταν ιδιαιτερα μεγαλο. Στο θεμα "τραυματισμο τριτου" ημουνα καλυμμενος, ουτε φιλτρο αερα δεν ειχα στο κινητηρα.

Αυτα για την ασφαλεια και το ρισκο. Οσο για την πτηση να πω οτι ηταν καταπληκτικη και την ευχαριστηθηκαμε.

Αποσυνδεδεμένος Maroufidis_Costas

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Κάρμα: +0/-0
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ετσι πεταμε στην ξενιτια
« Απάντηση #37 στις: 2011, Αύγουστος 30, 18:14:18 μμ »
Φαντάζομαι ότι είχες το νου σου να μην περάσεις τα σύνορα με την Δανία. μπορεί και να έτρωγες κανενα πύραυλο ξώφαλτσα! ο αετός είναι άραγε ορατός από ρανταρ αεροπορίας?

Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Μπίλλης

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 592
  • Κάρμα: +2/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • πεταει πεταει
    • Προφίλ
    • MAKE ME FLY
Απ: Ετσι πεταμε στην ξενιτια
« Απάντηση #38 στις: 2011, Αύγουστος 30, 19:59:15 μμ »
Το ξερω στα σιγουρα οτι δεν φαινομαστε στα ρανταρ του ελεγχου εναεριας κυκλοφοριας. Τωρα για τα στρατιωτικα ρανταρ, λογικα φαινομαστε.

Αποσυνδεδεμένος Giorgos Kapsimalis

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 456
  • Κάρμα: +14/-1
  • Φύλο: Άντρας
  • Pilotino on Board
    • Προφίλ
Απ: Ετσι πεταμε στην ξενιτια
« Απάντηση #39 στις: 2011, Αύγουστος 30, 20:32:20 μμ »
Με αφορμή το βίντεο του Γιώργου θέλω να κάνω το εξής σχόλιο:

ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΤΑΜΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΠΟΛΕΙΣ

ΤΕΛΟΣ


Η παρέμβασή μου δεν γίνεται για τον Γίωργο απλά παίρνω την ευκαιρία να το θίξω γιατί και στο παρελθόν είχα τέτοιες συζητήσεις.
Έχω δει βιντεάκια με άλλους πιλότους στην Ελλάδα να πετάνε με μηχανοκίνητα πάνω από πόλεις, έχω δει προσγειώσεις μέσα σε πόλη με ελεύθερο αετό κτλ

δείτε τον κανονισμό μας εδω Κανονισμός λειτουργίας Αιωροπτερισμού και Αλεξιπτώτου Πλαγιάς.

Ξεκινάει στη σελίδα 6.

Σελίδα 7 Άρθρο 1Δ

"Απαγορεύεται ο χειρισμός αιωροπτέρου η αλεξιπτώτου πλαγιάς πάνω από οποιαδήποτε πυκνοκατοικημένη περιοχή μιας πόλης, μιας κωμόπολης μιας
συνοικίας, ή πάνω από οποιαδήποτε συγκέντρωση ατόμων, εκτός αν πετάει σε τέτοιο ύψος ή θέση ώστε σε περίπτωση αναγκαστικής προσγείωσης να έχει δυνατότητα αποφυγής τους. "


Το τελευταίο που αναφέρει "εκτός αν πετάει σε τέτοιο ύψος ή θέση ώστε σε περίπτωση αναγκαστικής προσγείωσης να έχει δυνατότητα αποφυγής τους" πηγαίνει στο "πάνω από οποιαδήποτε συγκέντρωση ατόμων" οπότε μη ξεγελιέστε.

Η εποχή που πετούσαν οι παλαιότεροι από τον Υμηττό και φτάνανε μέχρι την Ακρόπολή τελειώσε.

Χρειάζεται ένα ατύχημα ή έναν πολίτη που θα διαμαρτυρηθεί και θα είμαστε στην πίστα με όλα τα φώτα πάνω μας.

Δεν ξέρω τι ισχύει στην Σουηδία και επαναλαμβάνω ότι δεν αναφέρομαι στον Γιώργο ή μόνο στον Γιώργο.

Καταλάβετέ το και προστατέψτε το άθλημά μας και την ελευθερία μας.





Υστερόγραφο....

Εαν πετάτε πανω από πόλη και τραβάτε βίντεο μην το ανεβάζετε στο Youtube.

ΑΝ παλι το ανεβάσετε προσέξτε τι προσωπικά στοιχεία φαίνονται στον λογαριασμό σας.

Ακόμα όμως και αν το ανεβάζετε παρακαλώ μην το ποσταρεται σε αυτό το φορουμ για ευνόητους λόγους.


 

Powered by EzPortal