Χρήστες σε σύνδεση

276 Επισκέπτες, 0 Χρήστες

Αποστολέας Θέμα: Ετσι πεταμε στην ξενιτια  (Αναγνώστηκε 27585 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος k1kostas

  • Ανώτατο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 606
  • Κάρμα: +2/-6
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ετσι πεταμε στην ξενιτια
« Απάντηση #40 στις: 2011, Αύγουστος 31, 11:00:51 πμ »
AΠAΓOΡEYETAI ΤΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ - AΠAΓOΡEYETAI ΤΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ - AΠAΓOΡEYETAI ΤΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ    
ΚΑ-ΤΑ-ΠΛΗ-ΚΤΙ-ΚΗ... ΠΤΗ-ΣΗ.   :msnpano:


υγ:οσα δεν πιανει η αλεπου,να μην τα κανει κρεμασταρια αλλα να προσπαθησει ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ
υγ:ο καλογεροπουλος εχει μια απορια οσον αφορα την τεχνικη της προσγειωσης σου με το ονομα
 το  "πατημα της γατας" που ειναι δανεισμενη απο τα παραπεντε
υγ:πρεπει να αλλαξω επαγγελμα
ΕΙς Υγειαν

Αποσυνδεδεμένος kotzilelos

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 344
  • Κάρμα: +2/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ 2017.
    • Προφίλ
Απ: Ετσι πεταμε στην ξενιτια
« Απάντηση #41 στις: 2011, Αύγουστος 31, 13:08:54 μμ »
Με αφορμή το βίντεο του Γιώργου θέλω να κάνω το εξής σχόλιο:

ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΤΑΜΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΠΟΛΕΙΣ

ΤΕΛΟΣ


Η παρέμβασή μου δεν γίνεται για τον Γίωργο απλά παίρνω την ευκαιρία να το θίξω γιατί και στο παρελθόν είχα τέτοιες συζητήσεις.
Έχω δει βιντεάκια με άλλους πιλότους στην Ελλάδα να πετάνε με μηχανοκίνητα πάνω από πόλεις, έχω δει προσγειώσεις μέσα σε πόλη με ελεύθερο αετό κτλ

δείτε τον κανονισμό μας εδω Κανονισμός λειτουργίας Αιωροπτερισμού και Αλεξιπτώτου Πλαγιάς.

Ξεκινάει στη σελίδα 6.

Σελίδα 7 Άρθρο 1Δ

"Απαγορεύεται ο χειρισμός αιωροπτέρου η αλεξιπτώτου πλαγιάς πάνω από οποιαδήποτε πυκνοκατοικημένη περιοχή μιας πόλης, μιας κωμόπολης μιας
συνοικίας, ή πάνω από οποιαδήποτε συγκέντρωση ατόμων, εκτός αν πετάει σε τέτοιο ύψος ή θέση ώστε σε περίπτωση αναγκαστικής προσγείωσης να έχει δυνατότητα αποφυγής τους. "


Το τελευταίο που αναφέρει "εκτός αν πετάει σε τέτοιο ύψος ή θέση ώστε σε περίπτωση αναγκαστικής προσγείωσης να έχει δυνατότητα αποφυγής τους" πηγαίνει στο "πάνω από οποιαδήποτε συγκέντρωση ατόμων" οπότε μη ξεγελιέστε.

Η εποχή που πετούσαν οι παλαιότεροι από τον Υμηττό και φτάνανε μέχρι την Ακρόπολή τελειώσε.

Χρειάζεται ένα ατύχημα ή έναν πολίτη που θα διαμαρτυρηθεί και θα είμαστε στην πίστα με όλα τα φώτα πάνω μας.

Δεν ξέρω τι ισχύει στην Σουηδία και επαναλαμβάνω ότι δεν αναφέρομαι στον Γιώργο ή μόνο στον Γιώργο.

Καταλάβετέ το και προστατέψτε το άθλημά μας και την ελευθερία μας.





Υστερόγραφο....

Εαν πετάτε πανω από πόλη και τραβάτε βίντεο μην το ανεβάζετε στο Youtube.

ΑΝ παλι το ανεβάσετε προσέξτε τι προσωπικά στοιχεία φαίνονται στον λογαριασμό σας.

Ακόμα όμως και αν το ανεβάζετε παρακαλώ μην το ποσταρεται σε αυτό το φορουμ για ευνόητους λόγους.



Απο το βιντεακι του Γιωργου αυτό εχεις να πεις μόνο κυριε χωροφύλακα ?
Θα συμφωνήσω απολυτα με τον Κώστα και τα κρεμασταρια.
Οσοι πεταμε πανω απο κόσμο είμαστε πολύ πιο εμπειροι απο εσένα και μπορούμε πολύ καλύτερα να κρίνουμε αν είναι ασφαλές να το κάνουμε.
Κανενας μας δεν θέλει να αυτοκτονήσει και να εισαι σιγουρος οτι πτησεις σαν του Γιωργου μονο διαφήμηση και καλο κανουν στο αθλημα μας
Αν κατι έχει τραυματίσει το σπόρ μας τα τελευταια χρόνια είναι η κινδυνολογια και η τρομολαγνεία
Γιαυτό δεν παμε μπροστα σε σχεση με τους ξενους.
« Τελευταία τροποποίηση: 2011, Αύγουστος 31, 13:12:56 μμ από kotzilelos »

Αποσυνδεδεμένος ΤΣΟΥΡΙΝΑΚΗΣ ΚΩΣΤΗΣ

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 81
  • Κάρμα: +1/-0
    • Προφίλ
Απ: Ετσι πεταμε στην ξενιτια
« Απάντηση #42 στις: 2011, Αύγουστος 31, 13:19:29 μμ »
''εκτός αν πετάει σε τέτοιο ύψος ή θέση ώστε σε περίπτωση αναγκαστικής προσγείωσης να έχει δυνατότητα αποφυγής τους. "

ΑΥΤΟ ΤΑ ΛΕΕΙ ΟΛΑ, αναφορικά με ''βιντεάκια με άλλους πιλότους στην Ελλάδα να πετάνε με μηχανοκίνητα πάνω από πόλεις"

Ο καθένας μας πρέπει να σέβεται τους κανόνες και να προασπίζει το άθλημα- και νομίζω πως το κάνει στην πράξη εδώ  στην Έλλάδα....
Απλά είχα την απορία και ρώτησα τον Γιώργο....
Συμφωνώ με τον Κώστα πως το άθλημά μας δεν χρειάζεται χωροφύλακες !!!
 Χρειάζεται πιλότους που να πετάνε κυρίως.....και φυσικά να σέβονται τους κανόνες και τους γύρω τους.....

Αποσυνδεδεμένος Giannis Mitropoulos

  • Διαχειριστής
  • *****
  • Μηνύματα: 1.147
  • Κάρμα: +48/-1
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ 2017.
    • Προφίλ
    • Αιωροπτερισμός στην Ελλάδα
Απ: Ετσι πεταμε στην ξενιτια
« Απάντηση #43 στις: 2011, Αύγουστος 31, 18:21:00 μμ »
Ηρεμήστε  :police:κες και  :greensmiles:ταράδες γι' αυτό υπάρχουν οι κανόνες για να τηρούνται.
  • Όποιος παραβαίνει τους κανόνες είναι παράνομος και υπεύθυνος για τις πράξεις του.
  • Αν οι κανόνες που έχουμε δεν μας κάνουν φροντίζουμε να τους αλλάξουμε.
  • Αν ο καθένας είχε τους δικούς του κανόνες θα είμαστε ζούγκλα ή Τέξας αν θέλετε.


Αλήθεια αν δεν υπήρχαν κανόνες ποιος θα μπορούσε να κρίνει αν σωστά έπραξε κάποιος πιλότος (10 Έλληνες = 10 διαφορετικές γνώμες, άντε βγάλε άκρη)

Υπάρχει τεράστια διαφορά μεταξύ του "τηρώ τους κανόνες" και του "απαγορεύετε".

Φυσικά και είναι τρελό να κάνεις χαμηλές διελεύσεις πάνω από την Πατησίων όσο και να διαφημίζεις το άθλημα.
Είναι όμως λογικό να μελετήσεις όλα τα στοιχεία να υπολογίσεις τις εναλλακτικές και το ύψος, να υποβάλεις στους αρμόδιους τα χαρτιά σου και να σου επιτραπεί να πετάξεις πάνω από την πατησιών και να διαφημίσεις το άθλημα.
Στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του 2003 το επίσημο γκολ ήταν στο κέντρο της πρωτεύουσας ανάμεσα στα κυβερνητικά κτήρια, κανένας δεν κινδύνευσε αλλά και κανένας δεν μπορεί να πάει να πετάξει και να προσγειωθεί εκεί επειδή έτσι το αποφάσισε.
Και το Red Bull Air Race γίνετε μέσα σε πόλεις, αλλά κανένας (έστω και από τους ίδιους τους αθλητές) δεν μπορεί να πάρει το αεροπλάνο του και πάει να πετάξει πάνω από τον Τάμεση και δίπλα από το Big Ben.

Θέλω με λίγα λόγια να πω ότι δεν αποφασίζει ο καθένας όσο έμπειρος και να είναι για το ποιοι θα είναι οι κανόνες, αλλά να τηρεί τους υπάρχοντες κανόνες και σε όποιον δεν του αρέσουν να προσπαθήσει μέσα από τα συλλογικά όργανα να τους αλλάξει (και όχι να βάζει δικούς του).

Έτσι μόνο θα πάμε μπροστά!!!

Α! και μην ξεχνάτε ότι δεν όλα μαύρα ή άσπρα, υπάρχουν και εκατομμύρια συνδυασμοί του κόκκινου του πράσινου και του μπλε.

« Τελευταία τροποποίηση: 2011, Αύγουστος 31, 23:55:16 μμ από Giannis Mitropoulos »
SV1ATM....
Μια εβδομάδα πτήσεων σε αγώνες αξίζει το ίδιο με μήνες ελεύθερων πτήσεων, ως προς την εμπειρία.
Όροι χρήσης του φόρουμ..

Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Μπίλλης

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 592
  • Κάρμα: +2/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • πεταει πεταει
    • Προφίλ
    • MAKE ME FLY
Απ: Ετσι πεταμε στην ξενιτια
« Απάντηση #44 στις: 2011, Αύγουστος 31, 23:18:08 μμ »
Και για να εχω τον τελευταιο λογο επι του θεματος* να πω οτι η πτηση πανω απο την πολη επιτρεπετε στην Σουηδια. Απλα ημουν πιο χαμηλος απο τα ορια που εχει θεσπισει η Σουηδικη ΥΠΑ. Η οποια παρεπιπτοντως επιβαλει κυρωσεις αναλογα με την περισταση μονο στον παγαποντη πιλοτο και οχι σε ολοκληρο το αθλημα. Και εφοσον εχω περασει τις εγκεκριμενες απο την ΥΠΑ εξετασεις πιλοτου (ελευθερου αετου και μηχανοκινητου) και ξερω τι ορια ισχυουν και που, μονο εγω λαμβανομαι ως υπευθυνος για τις πραξεις μου.   

Για το θεμα προωθησης του αθληματος: να σημειωσω οτι πολλοι συνεδελφοι απο την δουλεια ηταν στην συναυλια οταν πεταξα απο πανω και ενθουσιαστηκανε. Στην Ελλαδα κατι αναλογο θα αποσπουσε σχολια του τυπου "δεν πας καλα, εισαι τρελος, αυτα ειναι για τους αγριους" οχι μονο λογω γενικοτερης ελειψης αεροπορικης κουλτουρας αλλα και επειδη καθε φορα που καποιο ατυχημα συμβαινει στο χωρο μας (αετος, παραπεντε, ελαφρα κτλ) τα ΜΜΕ τσακιζουν το καλο ονομα που παμε να βγαλουμε με ενα σωρο μ******ς που αποκαλουνε ρεπορταζ/ειδησεις/ανταποκριση/συμφωνα με γνωμη ειδικων ή οπως αλλιως το ονομαζουν στις συχνοτητες. Για καθε ατυχημα που συμβαινει σε παραπεντα με παιρνει η μανα μου τηλεφωνο τρομαγμενη και με ρωταει αν ηταν καποιος φιλος, παρολο που ξερει πολυ καλα τα διαφορα ονοματα του αθληματος. Οποτε ναι, απο τρομολαγνεια ειμαστε χορτατοι.
 
Αναφορικα με τους Σουηδικους κανονες: ειναι απολυτα λογικοι και στοχο εχουν την αναπτυξη των διαφορων αεραθληματων. Δυσκολο να βρεις κατι για να κανεις κριτικη ή να θελησεις να αλλαξεις κατι. 

Και παλι σχετικα με το ρισκο: Στο αθλημα μας παιρνουμε λιγο ρισκο οταν πεταμε, οτι και να κανουμε υπαρχουν ασταθμητοι παραγοντες που δεν μπορουμε να προβλεψουμε. Καινουργιοι συνδιασμοι ατυχιας και κακης εκτιμησης οδηγουν προσεκτικους και εμπειρους πιλοτους στο νοσοκομειο. Η αγαπη μας για την πτηση μας οδηγει να απογειωθουμε οταν στον αερα κυκλωνουν 25 παραπεντε και 10 αετοι σε ακτινα 500 μετρων. Ειναι τρελο ρισκο αυτο, ο ασταθμητος παραγοντας χτυπαει κοκκινο και ομως εμεις απογειωνομαστε. Αφου γουσταρουμε ρε παιδι μου !!!!
 


*παρακαλω μην δημοσιευσετε κατι αλλο και μου παρετε τον τελευταιο λογο, ακομη και αν κανω λαθος, εχετε κατι σημαντικο να πειτε κτλ κτλ, θα με αναγκασετε να ξαναγραφω μ******ς και δεν εχετε ορεξη για τετοια

Αποσυνδεδεμένος Giorgos Kapsimalis

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 456
  • Κάρμα: +14/-1
  • Φύλο: Άντρας
  • Pilotino on Board
    • Προφίλ
Απ: Ετσι πεταμε στην ξενιτια
« Απάντηση #45 στις: 2011, Σεπτέμβριος 01, 00:07:00 πμ »
Κακοπροαίρετα σχόλια  τα προσπερνώ και δεν με αγγίζουν.

Χρησιμοποίησα το video του Μπίλλη σαν αφορμή και δεν αναφέρομαι σε αυτόν για όσους δεν το κατάλαβαν τις 2 προηγούμενες φορές  που το ανέφερα αλλά ούτε και σε κανέναν άλλο. Δεν ξέρω τον κανονισμό της Σουηδίας και δεν μπορώ να έχω καμία άποψη για αυτό. Σίγουρα τέτοια βίντεο είναι εντυπωσιακά και υπάρχουν αρκετά στο internet.

Το χωροφύλακας δεν καταλαβαίνω. Δεν φταίω αν στον κανονισμό μας γράφει «Απαγορεύεται». Θα μπορούσε να γράφει «Δεν επιτρέπετε » ή κάτι αντίστοιχο  αλλά χρησιμοποιεί την λέξη «απαγορεύεται».  Το τόνισα λίγο έντονα είναι η αλήθεια αλλά αυτός είναι ο κανονισμός μας.
Σε συζήτηση που είχα με φίλο δικηγόρο μου επιβεβαίωσε την νομική διάσταση σε αυτό που ανέφερα πριν. Μπορεί να φαίνεται  λίγο θολό αλλά όταν και αν χρειαστεί να ερμηνευθεί ο κανονισμός από «τρίτους» τότε η  πιθανότερη ερμηνεία σε νομικό επίπεδο είναι να συνδυαστεί με το «πάνω από οποιαδήποτε συγκέντρωση ατόμων»

Είναι προφανές ότι η κρίση του πιλότου θα τον οδηγήσει να πετάξει πάνω από κάπου ή όχι, αλλά οι ποιο έμπειροι ξέρετε πολύ καλά, γιατί έχει συμβεί,  ότι η ατυχής συγκυρία μπορεί να σε φέρει προσγειωμένο σε μπαλκόνι, να παλεύεις να περάσεις μάντρες ή και να κάνεις μπάνιο στη θάλασσα.

Θα μπορούσατε  εύστοχα να μου απαντήσετε ότι πετάμε πάνω από τις Πλαταιές ή πάνω από τα Σέρβια και αλλού συνέχεια αλλά δεν μπήκατε στον κόπο.

Το θέμα έχει ήδη ξεφύγει αλλά η ουσία είναι ότι ο κανονισμός μας δίνει ελευθερίες που άλλα πτητικά μέσα θα τις ζήλευαν.   Δεν θα θέλαμε να σκαλίσουν κάποιες υπηρεσίες τον κανονισμό γιατί θα τρόμαζαν με το τι μας επιτρέπεται να κάνουμε και το που επιτρέπεται να πετάξουμε.

Edit: sorry Γιώργο ποσταρα πριν δω την απάντηση σου.

Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Μπίλλης

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 592
  • Κάρμα: +2/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • πεταει πεταει
    • Προφίλ
    • MAKE ME FLY
Απ: Ετσι πεταμε στην ξενιτια
« Απάντηση #46 στις: 2011, Οκτώβριος 25, 22:49:19 μμ »
Και ενα βιντεακι απο την αρχικη εκπαιδευση που καναμε στους νεους μαθητες το καλοκαιρι. Πεταξαν και με διπλο και πηραν μια γευση απο τα ωραια........


Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Μπίλλης

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 592
  • Κάρμα: +2/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • πεταει πεταει
    • Προφίλ
    • MAKE ME FLY
Απ: Ετσι πεταμε στην ξενιτια
« Απάντηση #47 στις: 2011, Οκτώβριος 26, 17:30:35 μμ »
και κλασσικα το ξανανεβαζω διοτι βγηκε σε 16:9 στο youtube παρολο που επαιζε σε 4:3 στον υπολογιστη μου


Αποσυνδεδεμένος k1kostas

  • Ανώτατο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 606
  • Κάρμα: +2/-6
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ετσι πεταμε στην ξενιτια
« Απάντηση #48 στις: 2011, Οκτώβριος 26, 22:13:02 μμ »
Billακο.... δεν μας τα λες οολα  :sm_cool:
Ευτυχως φορας αυτο το κόκκινο το τσαμαδουρι στο κεφαλι σου κ ξεχωριζεις  :sm_rolleyes:
Παραδεχομαι απογειωση-προσγειωση στο παγοδρομιο  :msnpano:
Αυτη η μουσικη επενδυση ρε παιδακι μου τι μεταναστευτικο αποθημενο ειναι, ε ;  :sm_biggrin:
?

« Τελευταία τροποποίηση: 2011, Οκτώβριος 26, 22:23:00 μμ από k1kostas »
ΕΙς Υγειαν

Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Μπίλλης

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 592
  • Κάρμα: +2/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • πεταει πεταει
    • Προφίλ
    • MAKE ME FLY
Απ: Ετσι πεταμε στην ξενιτια
« Απάντηση #49 στις: 2011, Οκτώβριος 26, 23:16:50 μμ »
Κοιτα, το βιντεακι ειναι αναρτημενο στο καναλι της λεσχης μας στη Σουηδια και το βλεπουν οσοι μπαινουν στην ιστοσελιδα μας, δηλαδοι Σουηδοι. Τι ηθελες να βαλω, Καζατζιδη ? (στο σταθμοοοοο του Μοναχου, μ'αφησες μοναχοοοοοοοο αχουουουουου)

Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Μπίλλης

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 592
  • Κάρμα: +2/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • πεταει πεταει
    • Προφίλ
    • MAKE ME FLY
Απ: Ετσι πεταμε στην ξενιτια
« Απάντηση #50 στις: 2011, Νοέμβριος 02, 17:32:05 μμ »
Και αλλο ενα βιντεακι απο εκπαιδευση με βιντσι. Αν απορειτε γιατι μου πηρε τοσο καιρο να το ανεβασω να σας πω οτι το βιντεακι μαγνητοσκοπηθηκε εξ'ολοκληρου το Σαββατο 30 Οκτ. Οποτε ναι, το φαινομενο του θερμοκηπιου ειναι εδω. "Καλες συνθηκες, ΥΠΑΡΧΟΥΝ !!!".


Αποσυνδεδεμένος kotzilelos

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 344
  • Κάρμα: +2/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ 2017.
    • Προφίλ
Απ: Ετσι πεταμε στην ξενιτια
« Απάντηση #51 στις: 2011, Νοέμβριος 02, 21:14:41 μμ »
αυτός με το ποδηλατο ποιός είναι ?

Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Μπίλλης

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 592
  • Κάρμα: +2/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • πεταει πεταει
    • Προφίλ
    • MAKE ME FLY
Απ: Ετσι πεταμε στην ξενιτια
« Απάντηση #52 στις: 2011, Νοέμβριος 02, 21:24:36 μμ »
ενας ομορφος ξανθος αγγελος απο Στοκχολμη, θελεις το κινητο του ?

Αποσυνδεδεμένος Giannis Mitropoulos

  • Διαχειριστής
  • *****
  • Μηνύματα: 1.147
  • Κάρμα: +48/-1
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ 2017.
    • Προφίλ
    • Αιωροπτερισμός στην Ελλάδα
Απ: Ετσι πεταμε στην ξενιτια
« Απάντηση #53 στις: 2011, Νοέμβριος 03, 01:54:23 πμ »
Τι μάτι είναι αυτό ρε Λέλο? πα!πα!πα!πα!
Σε φοβήθηκε το μάτι μου.
SV1ATM....
Μια εβδομάδα πτήσεων σε αγώνες αξίζει το ίδιο με μήνες ελεύθερων πτήσεων, ως προς την εμπειρία.
Όροι χρήσης του φόρουμ..

Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Μπίλλης

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 592
  • Κάρμα: +2/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • πεταει πεταει
    • Προφίλ
    • MAKE ME FLY
Απ: Ετσι πεταμε στην ξενιτια
« Απάντηση #54 στις: 2012, Φεβρουάριος 04, 22:47:08 μμ »
Και επειδη εμεις στη Σουηδια ειμαστε και πολυ αντρες, βγηκαμε σημερα και πεταξαμε στην παγωνια. Θελαμε να απογειωθουμε απο μια παγωμενη λιμνη χωρις να τρεξουμε αλλα οταν φτασαμε εκει ανακαλυψαμε οτι ειχε λεπτο στρωμα χιονου πανω ο παγος και δεν γλυστρουσες ευκολα. Μετα απο μερικες αποτυχημενες δοκιμες (χωρις αετο) αποφασισαμε να απογειωθουμε κατα τον κλασσικο τροπο ελπιζοντας σε μια πιο κουλατη Top Gun προσγειωση που θα τρελλαινε τα γκομενακια. Φυσικα ειχαμε μονο ενα αετο και ενα μοσκιτο διοτι ξεραμε οτι πανω απο 10λεπτο δεν υπηρχε περιπτωση να πεταξουμε. Παρα το γεγονος οτι ειμαστε και πολυ αντρες.
Εννοειται οτι το μοτερ πηρε μπροστα μονο με "γεφυρα" απο την μπαταρια του αυτοκινητου και με γκαζωμενη τη μηχανη για εξτρα βολταζ. Ολα τα λαστιχα του μοσκιτο ειχαν επιμηκυνθει και ειχαν χασει την ελαστικοτητα τους (δεν ανεβαιναν τα ποδια της ζωνης) ενω το γκαζι κολλουσε ασχημα και ηθελε διαδικασια. Αμεσως μετα την απογειωση ενιωσα ενα τρελο καψιμο στα χειλη μου ενω τα ματια μου αρχισαν να δακρυζουν - με κατεβασμενο το τζαμακι του κρανους αυτα !!!   
Ο φιλος μου που πεταξε με ανοικτο κρανος δεν αντεξε πανω απο 5 λεπτα, εγω εγραψα ενα 9λεπτο στους -11 θερμοκρασια εδαφους. Μετα μαζεψαμε τον αετο μεσα σε κλοιο απο τρελλαμενα γκομενακια.

 

Αποσυνδεδεμένος Maroufidis_Costas

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Κάρμα: +0/-0
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ετσι πεταμε στην ξενιτια
« Απάντηση #55 στις: 2012, Φεβρουάριος 04, 23:05:35 μμ »
Μπραβο ρε σεις. αλλα γκομενάκια δεν είδαμε. Αν όμως απλωνες μια ψάθα επάνω στην λίμνη, φοραγες το μαγιό σου, εβαζες αντηλιακό και έπινες και φραπεδια κάτι μπορει να γινόταν

Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Μπίλλης

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 592
  • Κάρμα: +2/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • πεταει πεταει
    • Προφίλ
    • MAKE ME FLY
Απ: Ετσι πεταμε στην ξενιτια
« Απάντηση #56 στις: 2012, Φεβρουάριος 07, 11:45:45 πμ »
Τα γκομενακια τα βλεπεις αν κοιταξεις το φιλμακι με τα ματια του καλλιτεχνη. Ειχαμε παρει φραππεδομηχανη μαζι μας αλλα οταν φτιαξαμε την φραππεδια συνειδητοποιησαμε με απογοητευση οτι τα παγακια δεν ηταν αρκετα κρυα οποτε την παρατησαμε την ιδεα της ηλιοθεραπειας και αποφασισαμε να τρελλανουμε τα γκομενακια με τις προσγειωσεις μας.

Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Μπίλλης

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 592
  • Κάρμα: +2/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • πεταει πεταει
    • Προφίλ
    • MAKE ME FLY
Απ: Ετσι πεταμε στην ξενιτια
« Απάντηση #57 στις: 2012, Μάρτιος 27, 08:17:49 πμ »
Και συνεχιζουμε ακαθεκτοι με πτησεις σε πιο κανονικες θερμοκρασιες, εννοειται οτι τα τρελλαναμε τα γκομενακια για αλλη μια φορα.....


Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Μπίλλης

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 592
  • Κάρμα: +2/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • πεταει πεταει
    • Προφίλ
    • MAKE ME FLY
Απ: Ετσι πεταμε στην ξενιτια
« Απάντηση #58 στις: 2012, Μάρτιος 27, 14:02:32 μμ »
σε 16:9 πεταμε.......


Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Μπίλλης

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 592
  • Κάρμα: +2/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • πεταει πεταει
    • Προφίλ
    • MAKE ME FLY
Απ: Ετσι πεταμε στην ξενιτια
« Απάντηση #59 στις: 2012, Μάρτιος 28, 09:35:08 πμ »
Και επειδη σας εχει παρει λιγο απο κατω με κριση-ανεργια-σαπιλα σας παραθετω και ενα βιντεακι απο τα παρασκηνια της πτησης που ανεβασα χτες, για να γελασει λιγο το πικραμενο χειλι σας κτλ κτλ. Εχει παθος, δραση, αρκετο αισθημα και βεβαια καταπληκτικο μονταζ σε μια υπερπαραγωγη που θα παρει πολλες υποψηφιοτητες.


 

Powered by EzPortal