Χρήστες σε σύνδεση

3 Επισκέπτες, 0 Χρήστες

Αποστολέας Θέμα: Χρειάζομαι gps και δέχομαι συμβουλές.  (Αναγνώστηκε 5153 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Σταμάτης Παπαγεωργίου

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 543
  • Κάρμα: +4/-1
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • O Αιωροπτερισμός στη Θεσσαλονίκη.
Χρειάζομαι gps και δέχομαι συμβουλές.
« στις: 2009, Μάρτιος 11, 16:34:22 μμ »
Μέχρι τώρα βρήκα το Brauninger iq compeo vario gps 790 ευρώ, digifly leonardo pro 636 ευρώ . Τα βρίσκω πολύ ελκυστικά αλλά κολλάω στην τιμή.
Καμμιά ιδέα κανείς;
Επίσης αν κάποιος ξέρει να μου εξηγήσει (όχι να μου μεταφράσει) τι είναι αυτό το thermal sniffer που περιλαμβάνεται στο digifly και όχι στο brauninger.

Οι σχετικοί σύνδεσμοι.

http://www.digifly.co.uk/leonardo-pro.htm

http://www.brauniger.com/english/products/iq_compeo_plus.html


Πέτα να σωθείς.

Αποσυνδεδεμένος Giorgos Kapsimalis

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 456
  • Κάρμα: +14/-1
  • Φύλο: Άντρας
  • Pilotino on Board
    • Προφίλ
Απ: Χρειάζομαι gps και δέχομαι συμβουλές.
« Απάντηση #1 στις: 2009, Μάρτιος 11, 17:29:38 μμ »
Από που να ξεκινήσω...

Καταρχάς είσαι σίγουρος ότι θέλεις όργανο 2 σε 1? Μπορείς να βολευτείς με το Varıo σου και να έχεις ξεχωριστό GPS.
Είναι πολύ δημοφιλές το GPS 76 και οι παραλλαγές του. Έτσι θα έχεις και GPS για χρήση εκτός αετού.

Για τα Digifly δεν ξέρω να σου πω κάτι γιατί δεν ξέρω κανέναν γνωστό μου να το έχει δοκιμάσει.
Έχει γράψει όμως κάτι σχετικό το sky.gr που ίσως σου λύσει αρκετές απορίες.  http://www.sky.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=163:digifly-leonardo-pro&catid=41:user-articles&Itemid=63
Το thermal snıfer δεν μου λέει κάτι ιδιαίτερο γιατί από αυτό που περιγράφουν οι αρχές λειτουργίας του καταλαβαίνω ότι είναι κάτι που το κάνουμε έτσι και αλλιώς.
Δηλαδή να αντιλαμβάνεσαι όταν μπαίνεις στο καθοδικό του θερμικού ότι υπάρχει και το ανοδικό κάπου δίπλα.

Φαίνεται ιδιαίτερα ελκυστικό και από τις προδιαγραφές του και από την τιμή του και αν το είχε κάποιος γνωστός θα ήθελα πολύ να το δοκιμάσω.

Όσον αφορά το compeo ρώτα ότι θέλεις. Είμαστε 3 που πετάμε με compeo και 1 με compeo plus.

Πες μας τι χρειάζεσαι για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε.

Προσωπικά θέλω πέρα από το compeo να πάρω και το 76αρι σαν συμπληρωματικό όταν τα οικονομικά το επιτρέψουν. 

Αποσυνδεδεμένος ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 126
  • Κάρμα: +1/-0
    • Προφίλ
Απ: Χρειάζομαι gps και δέχομαι συμβουλές.
« Απάντηση #2 στις: 2009, Μάρτιος 13, 13:58:05 μμ »
Σταμάτη εάν σε ενδιαφέρει, εγώ το δικό μου το Compeo σκέφτομαι να το πουλήσω. Αν θες χτύπα τηλέφωνο.

Αποσυνδεδεμένος Giannis Mitropoulos

  • Διαχειριστής
  • *****
  • Μηνύματα: 1.147
  • Κάρμα: +48/-1
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ 2017.
    • Προφίλ
    • Αιωροπτερισμός στην Ελλάδα
Απ: Χρειάζομαι gps και δέχομαι συμβουλές.
« Απάντηση #3 στις: 2009, Σεπτέμβριος 20, 16:26:14 μμ »
Sorry Σταμάτη τώρα το είδα κατά τύχη (δεν ξέρω γιατί ήταν τσεκαρισμένο σαν διαβασμένο)

Σχετικά με το thermal sniffer του DigiFly
Ο Ανιχνευτής θερμικών είναι μια καινοτόμος λειτουργία η οποία βοηθά στον γρήγορο εντοπισμό του θερμικού.
Σας ειδοποιεί με έναν ήχο και ένα αναδυόμενο μήνυμα“THERMAL” όταν βρίσκεσθε στο θερμικό παρόλο που το βάριο σας δείχνει κάθοδο διότι ο βαθμός καθόδου σας είναι μεγαλύτερος από αυτού του ανοδικού (θα θυμάστε από το σεμινάριο για γρήγορη πτήση ότι όταν πετάμε γρήγορα μπορεί να προσπεράσουμε θερμικό  χωρίς να το καταλάβουμε). 
Η λειτουργία αυτή χρησιμοποιεί δύο παραμέτρους, την θερμική δύναμη  και τον χρόνο που πρέπει να εμφανιστεί το θερμικό.

Τώρα για ποιο από τα δύο πάρε το Digifly να το δούμε κιόλας.


SV1ATM....
Μια εβδομάδα πτήσεων σε αγώνες αξίζει το ίδιο με μήνες ελεύθερων πτήσεων, ως προς την εμπειρία.
Όροι χρήσης του φόρουμ..

Αποσυνδεδεμένος Σταμάτης Παπαγεωργίου

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 543
  • Κάρμα: +4/-1
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • O Αιωροπτερισμός στη Θεσσαλονίκη.
Απ: Χρειάζομαι gps και δέχομαι συμβουλές.
« Απάντηση #4 στις: 2009, Σεπτέμβριος 21, 22:23:00 μμ »
Εντυπωσιακό το σχόλιο σου. Ευχαριστώ.
Πέτα να σωθείς.

 

Powered by EzPortal