Χρήστες σε σύνδεση

5 Επισκέπτες, 0 Χρήστες

Αποστολέας Θέμα: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ..  (Αναγνώστηκε 3840 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maitai

  • Αρχάριο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Κάρμα: +0/-0
    • Προφίλ
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ..
« στις: 2009, Αύγουστος 18, 23:28:49 μμ »
γεια χαρα σε ολα τα μελη-αποφασισα και εγω με την σειρα μου να ασχοληθω με το πεταγμα του αετου μιας και ηθελα να  απο καιρο να το τολμησω αλλα το ανεβαλα συνεχως-το προβλημα μου ειναι οτι δεν εχω ασχοληθει καθολου παρα μονο απο βιντεακια στο διαδικτιο ,και απο οτι βλεπω δεν εχει ανοιχτει ενα παρομοιο thread για τελειως αρχαριους που εχουμε πολλα ερωτηματα...οπως...
1)πεταμε μονο με δικο μας αετο η αν θελουμε να δοκιμασουμε  στην αρχη νοικιαζουμε απο καποια λεσχη?
2)μεταφερεται με αυτοκινητο ο αετος(διπλωνει και μπαινει μπαγκαζ?η αγγαρευω τον γειτονα με το φορτηγακι?)
3)παρακολουθω μαθηματα για ποσο καιρο κ ποσο στοιχηζουν
4)μπορει να πεταξει κ καποιος μονος του σε καποια πλαγια...η ολοι μαζι με τα μελη της λεσχης.

υπαρχουν παρα πολλα τετοια ερωτηματα που σιγουρα για τους περισσοτερους θα φανουν αστεια αλλα τι να κανουμε...υπαρχουμε κ εμεις... :sm_biggrin:     σορρυ αν κουρασα



Αποσυνδεδεμένος Giorgos Kapsimalis

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 456
  • Κάρμα: +14/-1
  • Φύλο: Άντρας
  • Pilotino on Board
    • Προφίλ
Απ: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ..
« Απάντηση #1 στις: 2009, Αύγουστος 19, 10:21:09 πμ »
Καλώς ήρθες maitai.

Για το thread φοβάμαι ότι έχεις δίκιο. Θα φροντισουμε να φτιαχτεί.

Θα βοηθούσε να ξέρουμε σε ποιά πόλη βρίσκεσαι για να μπορέσουμε να σε κατευθύνουμε να μιλήσεις με κάποιον εκπαιδευτή και να σου λύσει όλες τις απορίες.

Μέχρι να μιλήσεις με κάποιον εκπαιδευτή θα προσπαθήσω να σου δώσω μερικές γρήγορες απαντήσεις:

1) Στην αρχή με του εκπαιδευτή ή της λέσχης και μετα με δικό σου.
2) Ο αετός διπλωμένος έχει την μορφή κυλίνδρου με μήκος 4,5 έως 5,5 περίπου μέτρα και βάρος από 25 έως 40 κιλά. Τον μεταφέρεις στην οροφή ενός οικογενειακού αυτοκινήτου. Τα μικρότερα αυτοκίνητα που έχω δει να μεταφέρουν αετό είναι Matiz και Saxo. Ο δικός μου έχει βάρος περίπου 33 κιλά και τον φορτώνω άνετα μόνος μου στο αυτοκίνητο.
3) Εννοείται ότι περνάς απο εκπαίδευση. Περίπου 10 με 20 εκπαιδευτικές ημέρες ανάλογα με το πόσο βοηθάει ο καιρός και πόσο γρήγορα προοδεύεις.
4) Πετάς άνετα μόνος σου όταν αποκτήσεις κάποιο επίπεδο γνώσεων και εμπειρίας. Προτιμούμε πάντως να πετάμε με παρέα.

Καλώς όρισες και πάλι.

Αποσυνδεδεμένος maitai

  • Αρχάριο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Κάρμα: +0/-0
    • Προφίλ
Απ: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ..
« Απάντηση #2 στις: 2009, Αύγουστος 19, 16:10:05 μμ »
ευχαριστω για τις απαντησεις σου-μενω αθηνα 

Αποσυνδεδεμένος Giorgos Kapsimalis

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 456
  • Κάρμα: +14/-1
  • Φύλο: Άντρας
  • Pilotino on Board
    • Προφίλ
Απ: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ..
« Απάντηση #3 στις: 2009, Αύγουστος 19, 18:07:15 μμ »
Σου έστειλα τα στοιχεία με pm :)

Αποσυνδεδεμένος Σταμάτης Παπαγεωργίου

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 543
  • Κάρμα: +4/-1
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • O Αιωροπτερισμός στη Θεσσαλονίκη.
Απ: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ..
« Απάντηση #4 στις: 2009, Αύγουστος 20, 15:07:51 μμ »
Εδώ φίλε maitai θα βρεις κάποια πολύ βασικά σχετικά με το πόσο εύκολο (ή πόσο δύσκολο, ανάλογα) είναι το να μάθεις να χειρίζεσαι και να πετάς τον αετό. Βασικά αυτό το βίντεο είναι σχετικό με την απογείωση αλλά εκεί που θα σε πάει έχει εκατοντάδες άλλα λεπτομερέστατα βίντεο για όλα όσα έχουν σχέση με τον αετό. Από τον πως στήνεται ο αετός, πως φορτώνεται στο αμάξι, πόσο μεγάλος είναι, τι εξάρτηση χρειάζεσαι, πως κατευθύνεται στον αέρα πως προσγειώνεται, και γενικά τα πάντα. Για να δεις όλα τα βίντεο πρέπει να κάνεις διπλό κλικ πάνω στο βιντεάκι και θα σε πάει στην τοποθεσία όπου βρίσκονται όλα αυτά τα απόλυτα ενδιαφέροντα βιντεάκια, τα σχετικά με αυτό το καταπληκτικό σπορ. Κάθε μέρα που το αναβάλλεις χάνεις εμπειρίες ζωής. Περισσότερες πληροφορίες στον εκπαιδευτή σου.

Hang Gliding Basics for Beginners : Proper Ground Position Tips in Hang Gliding
« Τελευταία τροποποίηση: 2009, Αύγουστος 20, 15:11:07 μμ από Σταμάτης Παπαγεωργίου »
Πέτα να σωθείς.

 

Powered by EzPortal