Χρήστες σε σύνδεση

2 Επισκέπτες, 0 Χρήστες

Αποστολέας Θέμα: Throat Mic  (Αναγνώστηκε 2539 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kotzilelos

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 344
  • Κάρμα: +2/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ 2017.
    • Προφίλ
Throat Mic
« στις: 2010, Απρίλιος 12, 13:10:25 μμ »
Γνωρίζει κανείς για τα νέα throat mic ?
Είναι μικρόφωνα που συνδέονται απευθείας στον λάρυγγα με αποτέλεσμα να συλλαμβάνει την φωνή χωρίς εξωτερικούς ήχους.
Έτσι μπορούμε να συνδέουμε τα vhf μας και να χρησιμοποιούμε το vox χωρίς να ανοίγει μόνο του.
Για δέστε αυτό
http://cgi.ebay.com/Pro-Throat-mic-for-ICOM-F3-F4-F10-T2-T7A-T22A-69E66S_W0QQitemZ250596084124QQcmdZViewItemQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item3a58b0c99c
ή κατι πιό φθηνό
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=140396580925&ssPageName=STRK:MEWNX:IT

Υ.Γ.
Παρακαλώ να λείπουν τα σχόλια τύπου
-για throat mic ρώτα την Τζούλια κλπ κλπ
« Τελευταία τροποποίηση: 2010, Απρίλιος 12, 13:15:51 μμ από kotzilelos »



Αποσυνδεδεμένος Γιαννης Καλογεροπουλος

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Κάρμα: +3/-0
  • Πετάτε γιατί χανόμαστε
    • Προφίλ
Απ: Throat Mic
« Απάντηση #1 στις: 2010, Απρίλιος 12, 19:05:01 μμ »
Κωστα εγω με τετοιο δουλευω το δικο μου αλλα οταν το βαλω στο vox παρ' οτι εχει ρυθμιστη ευαισθησιας οταν ρυθμιστει να μην ανοιγει με την ροη του αερα σε αναγκαζει να λες πριν την ομιλια σου ενα ηχητικο ωστε να ενεργοποιειται και αυτο βεβαια παιζει αναλογα με την ενταση του αερα κατι που γινεται σπαστικο και αμα το συνηθισεις θα μιλας σαν κατι τυπους που κοροιδευω.(...εεεεεεε οταν λοιπον πηγα εκει...εεεεε τους ειπα να κανουν ...εεεεε κατι που δεν  κλπ κλπ)
Το εχω λοιπον μονιμα στο ptt, οταν θελω να μιλησω παταω το κουμπι και εχω το κεφαλι μου ησυχο.

Αποσυνδεδεμένος Giannis Mitropoulos

  • Διαχειριστής
  • *****
  • Μηνύματα: 1.147
  • Κάρμα: +48/-1
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ 2017.
    • Προφίλ
    • Αιωροπτερισμός στην Ελλάδα
Απ: Throat Mic
« Απάντηση #2 στις: 2010, Απρίλιος 13, 00:10:59 πμ »
Είναι γνωστά από παλιά Κώστα, το έχω δοκιμάσει αλλά δεν βολεύει.
Άσε που κάποιος από την παλιά μου ομάδα τραγουδούσε χωρίς σταματημό σε έναν αγώνα στην Θεσσαλονίκη και μας είχε σπάσει τα νεύρα (ήταν και φάλτσος) μέχρι να μας ακούσει και να το βουλώσει.
Κάποιος άλλος πάλι έκανε συνέχεια στην πτήση του γκρου-γκρου-γκρου καθάριζε το λαιμό του ασυναίσθητα κάθε λεπτό.
Είχα κάνει κάποια εποχή ένα μικρό PTT που το περνούσες το καλώδιο μέσα από το μανίκι σου και το φορούσες στο δάκτυλο σαν δακτυλίδι και ήταν εύκολο να το πατήσεις, αλλά πάλι μανούρα ήταν.
Νομίζω ότι το καλύτερο είναι να βάλεις το PTT σε κάποιο σημείο που σε βολεύει και να το πατάς.
SV1ATM....
Μια εβδομάδα πτήσεων σε αγώνες αξίζει το ίδιο με μήνες ελεύθερων πτήσεων, ως προς την εμπειρία.
Όροι χρήσης του φόρουμ..

Αποσυνδεδεμένος kotzilelos

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 344
  • Κάρμα: +2/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ 2017.
    • Προφίλ
Απ: Throat Mic
« Απάντηση #3 στις: 2010, Απρίλιος 13, 08:18:39 πμ »
Μάλλον δέν καταλάβατε..
η ερώτηση μου δέν αφορά το vox που και εγώ ειχα κάποτε και το κατάργησα , αλλα το throat mic.
Για δέστε την φωτό πιο κάτω.,

Αποσυνδεδεμένος Giannis Mitropoulos

  • Διαχειριστής
  • *****
  • Μηνύματα: 1.147
  • Κάρμα: +48/-1
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ 2017.
    • Προφίλ
    • Αιωροπτερισμός στην Ελλάδα
Απ: Throat Mic
« Απάντηση #4 στις: 2010, Απρίλιος 13, 22:57:26 μμ »
Νόμιζα ότι έλεγες αυτό με vox. Σε τέτοιο αναφερόμουν, λίγο διαφορετικό βέβαια (με την κάψα στο λαιμό όμως και με ρυθμιστή ευαισθησίας ενσωματωμένο)
Αυτό χωρίς vox ναι είναι καλύτερα άν έχεις κράνος ανοικτό, αλλά αν έχεις κράνος κλειστό δεν είναι απαραίτητο.

Α! έχετε υπ' όψιν αλλοιώνει και την φωνή δεν είναι ίδια με το κανονικό mic
« Τελευταία τροποποίηση: 2010, Απρίλιος 13, 23:08:15 μμ από Giannis Mitropoulos »
SV1ATM....
Μια εβδομάδα πτήσεων σε αγώνες αξίζει το ίδιο με μήνες ελεύθερων πτήσεων, ως προς την εμπειρία.
Όροι χρήσης του φόρουμ..

 

Powered by EzPortal