Χρήστες σε σύνδεση

10 Επισκέπτες, 0 Χρήστες

Αποστολέας Θέμα: windguru. Τοπικες προγνωσεις  (Αναγνώστηκε 4102 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Maroufidis_Costas

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Κάρμα: +0/-0
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
windguru. Τοπικες προγνωσεις
« στις: 2010, Φεβρουάριος 26, 19:53:49 μμ »
Θα ήθελα να αναφέρω ένα site, το www.windguru.com. Εχει προγνώσεις καιρού για όλο τον κόσμο αλλά και της Ελλάδας σε συγκεκριμένα default σημεία. Αφορά κυρίως αυτούς που ασχολούνται με kite surf, wind surf και γενικά θαλάσσια σπορ. Ωστόσο λόγω των αρκετών πτήσεων μας σε παραθαλάσσια σημεία λόγω του μοσκίτο έχουμε διαπιστώσει ότι είναι αρκετά αξιόπιστο. Αν λοιπόν κάνεις μια free εγγραφή που έχει, μπορείς να του ορίσεις custom spots με βάση συντεταγμένες GPS ή και χειροκίνητα με τους χάρτες της google. Για να κάνω μια αρχή, έκανα μια εγγραφή με username: Ένωση Αιωροπόρων Αθηνών και password: Ένωση Αιωροπόρων Αθηνών και εχω βάλει τρία μέχρι στιγμής custom spots με τα ονόματα plataies, ypato, seirios. μπορείτε να μπειτε με αυτους τους κωδικούς και να προσθέσετε δικά σας σημεία, πχ καντήλι, Αμφίκλεια, κλπ. η διαδικασία έχει ως εξής: αφού κάνετε login πηγαίνετε επάνω στο μενού settings ---> custom spots. σας βγάζει την λίστα με αυτά που έχω περάσει τα οποία μπορείτε να επεξεργαστείτε. Πατάτε κάτω [Add new] και ακολουθώντας τα βήματα προσθετετε το δικό σας. εγώ πατούσα με διαδοχικά ζουμ επάνω στον χάρτη και το έβρισκα κατευθείαν το σημείο. κανοντας κλικ επανω του σου βγάζει τις μοίρες της οποίες τις γράφεις σε ένα χαρτί πρώτα και μετά τις περνάς στο δεξί τμήμα εκει που λέει degrees (decimal numbers). δεν πειράζεις τιποτε άλλο και πατάς τέρμα κάτω το κουμπί Save. ύστερα σου βγάζει το σημείο κατευθείαν στην λίστα με τα υπόλοιπα 130 περίπου σημεία σε όλη την ελλάδα.



Αποσυνδεδεμένος Γιαννης Καλογεροπουλος

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Κάρμα: +3/-0
  • Πετάτε γιατί χανόμαστε
    • Προφίλ
Απ: windguru. Τοπικες προγνωσεις
« Απάντηση #1 στις: 2010, Φεβρουάριος 26, 22:29:05 μμ »
Πολυ καλος
 μπηκε ηδη και η  Αμφικλεια

Αποσυνδεδεμένος Giannis Mitropoulos

  • Διαχειριστής
  • *****
  • Μηνύματα: 1.147
  • Κάρμα: +48/-1
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ 2017.
    • Προφίλ
    • Αιωροπτερισμός στην Ελλάδα
Απ: windguru. Τοπικες προγνωσεις
« Απάντηση #2 στις: 2010, Φεβρουάριος 27, 00:28:10 πμ »
Πώς φαίνεται ότι δεν έχετε επισκεφθεί ποτέ το site www.hang-gliding.gr !!!!!

Έχουν μπει λίνκ καιρού για όλες οι απογειώσεις για αετό σε όλη την Ελλάδα εδώ και τρία χρόνια από το winguru.
http://www.hang-gliding.gr/kairos/kairos-sten-apogeiose/kairos.html
και αριστερά στο μενού διαλέγετε απογείωση.
 :redcart:
« Τελευταία τροποποίηση: 2010, Φεβρουάριος 27, 00:31:58 πμ από Giannis Mitropoulos »
SV1ATM....
Μια εβδομάδα πτήσεων σε αγώνες αξίζει το ίδιο με μήνες ελεύθερων πτήσεων, ως προς την εμπειρία.
Όροι χρήσης του φόρουμ..

Αποσυνδεδεμένος Maroufidis_Costas

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Κάρμα: +0/-0
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: windguru. Τοπικες προγνωσεις
« Απάντηση #3 στις: 2010, Μάρτιος 01, 10:50:59 πμ »
Η αλήθεια είναι ότι με τα αγαπημένα του explorer μου γεμάτα από site καιρού που να φανταστώ ότι το είχες συμπεριλάβει!
Εχω 20 λινκ και έχω χάσει τον μπούσουλα.
Προγνώσεις, παρα προγνώσεις, κοντέψαμε να φάμε την καταιγίδα εν πτήση το Σάββατο στο ύπατο. ούτε γκουρού δεν θα μας έσωζε!. βροχή στην αρχή, και μετά ψιλό χαλάζι! τι άλλο θα δούμε...

Αποσυνδεδεμένος Γιαννης Καλογεροπουλος

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Κάρμα: +3/-0
  • Πετάτε γιατί χανόμαστε
    • Προφίλ
Απ: windguru. Τοπικες προγνωσεις
« Απάντηση #4 στις: 2010, Μάρτιος 01, 19:22:38 μμ »
Ειδες που επεσες εξω?
Το εχουμε δει και μαλλιστα καθε παρασκευη εκει χτυπαω πριν απο καθε συνενοηση για καιρο, αλλα τι στο καλο ..να μην υποστηριξουμε την κινηση του συναδελφου?? :msnpano:

 

Powered by EzPortal