Χρήστες σε σύνδεση

7 Επισκέπτες, 0 Χρήστες

Αποστολέας Θέμα: Καιμάκ και λίμνη Πολυφύτου  (Αναγνώστηκε 2811 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 126
  • Κάρμα: +1/-0
    • Προφίλ
Καιμάκ και λίμνη Πολυφύτου
« στις: 2010, Μάρτιος 15, 03:01:19 πμ »
Οι φετινές χιονοπτώσεις :ski: και βροχοπτώσεις :vrexome: για όλη την Ελλάδα ήτανε πολύ καλές. :msnpano:
Αφορμή όμως για να γράψω αυτό το θέμα ήτανε κάποιες εικόνες που είδα αυτές τις μέρες.
Η πρώτη είναι από το μετεωρολογικό σταθμό του Χιονοδρομικού Κέντρου του Καιμάκτσαλάν :ski: (μπείτε και δείτε την φώτο από αυτόν τον σύνδεσμο http://penteli.meteo.gr/stations/kaimaktsalan/   ) όπου φανταστείτε ότι το χιόνι τώρα έχει ύψος πάνω από 1,50-1,60μ.
Και η δεύτερη ήτανε από τα Σέρβια που είχαμε πάει χθές με τους νέους για εκπαίδευση και η στάθμη της λίμνης έχει ανεβεί απίστευτα. :sm_bigeek:
Το τοπίο και οι εικόνα της λίμνης έχει αλλάξει δραματικά. :sm_bigeek:
Σου μοιάζει περισσότερο για θάλασα, παρά για λίμνη.
Δεν υπάρχουν ακτές όπως τις έχουμε συνηθίσει, είναι όλα πλημυρισμένα.
Πηγαίνω εκεί πάνω από μικρό παιδί, αλλά σε τέτοια κατάσταση τη λίμνη, πρώτη φορά τη βλέπω.
Αυτό βέβαια δεν ξέρω εάν είναι κ πολύ καλό, γιατί μερικά χρόνια πρίν που είχε γίνει ένας μεγάλος σεισμός, είχανε πεί ότι οφείλονταν στο βάρος του νερού από τη λίμνη Πολυφύτου.
Μετά τα φράγματα, από την Βέροια κ κάτω δηλαδή, το νερό που αφήνουν να φεύγει στη θάλασα είναι επίσης το μέγιστο (24ώρες το 24ώρο), στον ποταμό Αλιάκμονα και παρόλα αυτά η λίμνη είναι πίτα. :sm_sleep:
Θα τραβήξω μερικές φώτο τις επόμενες μέρες κ θα τις ανεβάσω να τις δείτε.

Υ.Γ. Τώρα που το ξανασκέφτομε, εγώ είμαι σαν τους κυνηγούς και τους ψαράδες :psarema:. Φουσκώνω δηλαδή λίγο παραπάνω τα γεγονότα, οπότε μήν τα παίρνετε στα σοβαρά. ΈΈΈ τρέχει λίγο νεράκι παραπάνω  :rain:. Όχι τίποτα άλλο, άλλα εσείς οι Αθηναίοι, εάν το πάρετε στα σοβαρά σας έχω ικανούς να κάνετε και καμιά εκτροπή του Αλιάκμονα  :sm_biggrin: :sm_biggrin: :sm_biggrin:




 

Powered by EzPortal