Χρήστες σε σύνδεση

2 Επισκέπτες, 0 Χρήστες

Αποστολέας Θέμα: 17/3/10  (Αναγνώστηκε 1322 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Giorgos Kapsimalis

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 456
  • Κάρμα: +14/-1
  • Φύλο: Άντρας
  • Pilotino on Board
    • Προφίλ
17/3/10
« στις: 2010, Μάρτιος 17, 23:36:07 μμ »
Παρακαλούντε οι κύριοι που έγραψαν πτήση σήμερα να μας μεταφέρουν τις εντυπώσεις τους γιατί μερικοί (εγώ δηλάδη) άρχισαν να εμφανίζουν συμπτώματα στέρησης.

Χάρη καλές πτήσεις με το καινούργιο φτερό σου  :mosh:

Ελπίζω σύντομα να πετάξουμε παρέα.




Αποσυνδεδεμένος Χάρης Κοντός

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 3
  • Κάρμα: +1/-0
    • Προφίλ
Απ: 17/3/10
« Απάντηση #1 στις: 2010, Μάρτιος 18, 08:10:34 πμ »
Γεια σου Γιώργο.
Ήταν πράγματι μια πολύ ωραία μέρα για πτήση χθές στις Πλαταιές. Σταθερός Βοριάς 15km, και αστάθεια. Εγώ έκανα δύο πτήσεις. Η πρώτη ήταν τσουλήθρα αλλά η δεύτερη, το μεσημέρι, ήταν όλα τα λεφτά. Απογειώθηκα πρώτος και μετά από 20 min. ακολούθησε ο Καραχάλιος ώστε να πετάξουμε μαζί και να μου δείξει κάποια πράγματα εν πτήσει. Σύντομα καβαλήσαμε κορφή και για πρώτη φορά αντίκρυσα την Αθήνα και τα ΝΔ παράλια της Αττικής πάνω από το βουνό. Πολύ δυνατό συναίσθημα! Μετά από λίγη αιώρηση και αφού είχα φτάσει τον Γιώργο σε ύψος, άρχισε η εκπαίδευση: 360άρες όπως σε gaggle, πορεία, ταχύτητες, βυθίσεις κλπ. Ήταν σημαντικό για μένα να μπορώ να βλέπω το handling του Γιώργου ανάλογα με το τι ήθελε να κάνει και να προσπαθώ ν' ακολουθήσω. Πραγματική εκπαίδευση. Τέλος, αφού μας έπιασε και λίγο το κρύο πήγαμε για προσγείωση. Εδώ πρέπει να πω ότι δεν είχα φάει ούτε πιεί τίποτα όλη μέρα και είχα αρχίσει να παρουσιάζω σημεία εξάντλησης στον αέρα. Νομίζω λοιπόν ότι είναι πολύ σημαντικό να είμαστε καλά ενυδατωμένοι και να έχουμε φάει και κάτι ελαφρύ, αλλά πλούσιο ενεργειακά, όταν σχεδιάζουμε να πετάξουμε για πολλή ώρα.

 

Powered by EzPortal