Χρήστες σε σύνδεση

3 Επισκέπτες, 0 Χρήστες

Αποστολέας Θέμα: Η Ιστορια μιας Σαββατιατικης πτησης  (Αναγνώστηκε 1296 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Γιαννης Καλογεροπουλος

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Κάρμα: +3/-0
  • Πετάτε γιατί χανόμαστε
    • Προφίλ
Η Ιστορια μιας Σαββατιατικης πτησης
« στις: 2010, Ιούλιος 20, 11:55:14 πμ »
Ξύπνησε μπονώρα ο μπαρμπαθύμιος και κατά τη συνήθεια του βγήκε στη ταράτσα και κοιτούσε τ' άστρα π' απόμεναν στο στερέωμα.
Μάντεψε πως θάχει καιρό για πτήση και πήρε στα χέρια τον τηλέγραφο να ειδοποιήσει τα ανηψούδια του. Ηρθε ο Γιαννακός και ο Νικολός.
Θαρχότανε και ο Λέλος που ψάρευε και αφού σιγουρεύτηκε πως δεν του κάνουνε αστεία.."Ρε... σιγουρα θα πατε??....Θα πατε..έτσι??" ...
με τον ήλιο να ανεβαίνει για τα καλά συναντηθήκανε και ξεκινήσανε για το βουνό.
Είχανε ομως και οι τρείς σοβαρό λόγο να εκδράμουνε καθώς τα φτερά τους είχανε επισκευαστεί απο αβαρίες ενώ ο Νικολός ειχε πάρει καινούργιο φτερό και πήγαινε να το δοκιμάσει :greensmiles:
Στο δρόμο βρεθήκανε με τον Βασόγιαννο που καθότανε εξω απο το ξωκλήσι του Αη γιώργη για να βλογήσει το φτερό του, που μη μπορώντας να βρεί βίδες, συρματόσχοινα και κάτι αλλα χρειαζούμενα ήθελε ξεματιάσματα για να τ' αποτολμήσει.
Μαζωχτήκανε λοιπόν κάτω απο τη μουριά της πλατείας του χωριού προτού ν' ανεβούνε στο βουνό και ανάμεσα στους φραπέδες και τα ελληνικά πιοτά, ελύσανε και το πολιτικό θεμα της πατρίδας, καθ' οτι ο αιωροπτερισμός φέρνει κοντά δεξιούς και αριστερούς, φασίστες και πασόκους! :vrexome:
Και αφού λύθηκε και το πολιτικό ζήτημα ξεκίνησαν να ανεβούν στο βουνό να πετάξουν.
Πρώτος ο Νικολός έστησε το πανί του και αφού έλαβε τα συχαρίκια και τα δέοντα και καμαρώσαμε το άλικο φτερό, απογειώθηκε.
-"Πώς είναι μωρέ το νέο φτερό?" ακούστηκε απο τον τηλέγραφο η φωνή του Λέλου.
-"Σα βυζιά πεσμένα..χαλαρά" απάντησε ο Νικολός.
-"καλά δεν μπορείς να χαρακτηρήσεις κάτι χωρίς να μπλέξεις το σεξουαλικό μέσα?" είπε ο Λέλος.
κι ο Γιαννακός πούχε χεστεί απο τα γέλια έχοντας ήδη απογειωθεί και περάσει τη κορφή έκανε ζικ ζακ με ανεξέλεγκτο φτερό που τράβαγε αριστερά λόγω αρύθμιστου ακροπτερυγίου.
Ησύχασαν τα πράγματα και ο Νικολός απο τον τηλέγραφο λέει του Γιαννακού.. "ελα πάμε ταξιδάκι κατά τις Ερυθρές.."
Και ακούγεται και ο Λέλος.."Αντε πάμε ολοι μαζί..έλα Γιαννακό.."
Ο μπαρμπαθύμιος που στο μεταξύ ειχε βρεθέι απο τα 600 και στα 1600 ανεβαίνοντας σαν τα κουτιά π' ανεβοκαταβαίνουνε στις πολυκατοικίες τού νιού γιόρκ και κατεβαίνοντας και πάλι (να μη ξεχνάμε να σαλαγάμε και τα ζά) ακούγοντας τους αμαρτωλούς να πάνε να κολάσουνε τον αγνό του ανηψιό που δεν τολμούσε να φύγει απο την αγκάλη του θειού του, πήρε το τελεφερίκ για τσ' άλπεις φωνάζοντας "Ρε σείς ανεβάινω να σας γα...σω που πάτε να μου τον παρασύρετε..κωλ.παιδα.."
Μα ο γιαννακός αν δεν ειχε το πρόβλημα με ενα αετόπουλο που τράβαγε αριστερά αρκετά για να τον κρατάει, και λιγο, τόσο όσο τον άφηνε να πετάει για κάνα τετράωρο αφού βρήκε το σημείο G (κατά Λέλο) και τον ισορόπησε..θα τους ακολουθούσε.
Και ο μπαρμπαθύμιος φτάνοντας δίπλα στο Γιαννακό σαν καλός προστάτης τον είδε να έχει αγκαλιάσει τη δεξιά κάθετη και με το αριστερό χέρι να ξεκουράζεται πάνω στη μπάρα, να απολαμβάνει την πτήση του εν' οσο ο Βασόγιαννος απογειώθηκε και πηγε κατ' ευθείαν κάτω προς τον Αη Γιώργη παρασυρμένος απο την ευλαβικότητα του πρωινού του αγιασμού...μια μέρα που για να κατέβεις έπρεπε να προσπαθήσεις πολύ. Και αυτό είναι που δείχνει την τεχνική στον ιπτάμενο..να καταφέρνει χωρίς κόπο, αυτό που οι άλλοι για να κάνουν πρέπει να προσπαθήσουν πολύ.
-"Παω να προσγειωθώ" εδήλωσε ο μπαρμπαθύμιος στο Γιαννακό. "Ελα και συ"
-"Εγω θα κάτσω κι άλλο" είπε ο Γιαννακός.
Και τα χρειάστηκε και λίγο γιατί κάποια στιγμή παρασυρμένος απο τη ροή του ανέμου πέρασε την κορυφή του βουνού και τράβηξε τη μπάρα στα γόνατα για να ξαναμπεί προσήνεμος, αλλά το αητόπουλο μόλις επιτάχυνε τον 'εστριψε αριστερά και κόντεψε να βρεθεί τα όρτσα κατα πόρτο γερμενό.
Τον εμάζεψε κουτσά στραβά και αργά αργά να μην τον ζορίζει με την τάση πούχε να παει αριστερά, πέρασε καμιά 200ρια μέτρα πάνω απο τις κεραίες και ξανάρθε στα συγκαλά του. :ski: ...μετά απο κάνα μισάωρο αποφάσισε ο Γιαννακός να κατέβει και με τον βασόγιαννο να καταριέται απο την αναμονή στον ήλιο και να δέχεται τα ευχαριστήρια τηλεγραφήματα απο την Αέρος (για την υποστήτριξη που της παρεχει ο Γιαννακός), και καθοδήγηση απο τον μπαρμπαθύμιο κατάφερε να κάτσει πληρώνοντας τα συνήθη τέλη προσγείωσης (σπασμένη αριστερή κάθετη).
Εκατσε και ο Λέλος οπως πάντα αψογα..με το παραγάδι ακόμα κολλημένο στο keel και με απορία στην έκφρασή του να αναρωτιέται..."Απίστευτο!!  :sm_confused:..ρε παιδιά δεν θα το πιστέψετε...εχει μια κουτσουλιά πανω στο πανί.
Σκέψου πόσο ψηλά πετούσε που μέχρι και οι σπουργίτες τον ξουτσουλήσανε!  (:1
Κάπως έτσι τελείωσε μια Σαββατιανή πτήση στις πλαταιές που όπως όλες οι μεταξύ μας πτήσεις έχει αφήσει τη σφραγίδα της στις καρδιές μας, που χτυπάνε πια για κάτι τέτοιες ευκαιρίες, να φιάνουμε νέο συκώτι και να ανανεώνουμε τις δυνάμεις μας.
Ευχαριστώ τους φίλους -αδέλφια μου πια, Λέλο, Νίκο, Γιάννη Β. και ιδιέταιρα τον μπάρμπα μου τον θωμά για την υποστήρηξή τους, την βοήθεια που μου παρέχουν επί μονίμου βάσεως σε κάθε επίπεδο ώστε να μπορώ ανάμεσά τους και εγώ να απολαμβάνω αυτή την ενασχόλησή μου με την πτήση. :msnmpyra:




 



 

Powered by EzPortal