Χρήστες σε σύνδεση

5 Επισκέπτες, 0 Χρήστες

Αποστολέας Θέμα: μια χαμενη πτηση  (Αναγνώστηκε 1551 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Βασάκης

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Κάρμα: +4/-0
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
μια χαμενη πτηση
« στις: 2010, Αύγουστος 22, 09:40:35 πμ »
θελω να αναφερθω σε κατι που μου συνεβει εχθες στις πλαταιες.
ασημαντο και ανωδυνο τωρα πια ,εφοσων ειμαστε εδω και τα λεμε.
για να θυμομαστε ομως πως καμμια φορα απλα πραγματακια μπορει να οδηγησουν σε ατυχημα και να εχουμε παντα τον νου μας.
και πολυ περισσοτερο τα παιδια που εχουν ακομη ορεξη και διαθεση καο πολλες φορες σε αναλογες περιπτωσεις μπορει να μην υπολογιζουν τιποτε παρα μονο να πεταξουν.

ανεβηκαμε στην απογειωση με μια ενταση γυρω στα 25-30. μεχρι να ετοιμαστουμε δεν εδειχνε τασεις να πεσει..
κανενα προβλημα. η περιοχη κλειστη , συνεφια οποτε ο ανεμος σταθερος χωρις πολυ κουνημα.
απογειωθηκε πρωτος ο τσουρινακης ο οποιος μας ενημερωσε οτι πραγματι ο καιρος επανω ηταν ενταξει..
βοηθωντας ο ενας τον αλλον, επειδη ο ανεμος αλλαζε σε ανατολικο η ενισχυοταν οποτε εβγαινε ηλιος,απογειωθηκαν ολοι,
μαλιστα ο κοτζιλελος απο την ανατολικη και πολυ καλα εκανε..
εμεινα τελευταιος.
δεθηκα στον αετο και σκεφτηκα οτι αρκει να καταφερω να τον γυρισω στον ανεμο και θα περπατησω ως την απογειωση...
απο εδω και περα μετρατε λαθη...
ο ανεμος ειναι ηδη 35 γεματα και ανεβαζει..
ειμαι στην απογειωση εντελως μονος. ουτε ενας παραπεντιστας.
γυρναω τον αετο και ξεκιναω να περπαταω για την απογειωση με τον αετο να...πεταει
εμφανιζεται παραπεντιστας που ηρθε να δει αν επεσε ο αερας και να ξαναπαει κατω στο χωριο
με ρωταει.. να σε βοηθησω ? του απανταω οχι ευχαριστω απλα εχε τον νου σου
περπαταει μαζι μου ως την απογειωση οπου ακουμπαω τον αετο να παρω ανασα και φευγει για το χωριο εφοσων δεν του ζητησα να μεινει
και ξαφνικα ο αερας λες και περιμενε να φυγει,αρχιζει να ανεβαζει με ριπη που νομιζω δεν ειμαι υπερβολικος τουλαχιστον 50 χλμ.
συνεχομενα και καθε ριπη δυνατοτερη απο την προηγουμενη..
το ρυνγχος πολυ χαμηλα και προσπαθω να τον κρατησω.. επειδη πλεον ειναι δυσκολο και ετσι κιαλλοιως απογειωση αποκλειεται ετσι
για να μην τουμπαρω μαζι με τον αετο σκεφτομαι να λυθω. αλλα πως ?
λυνω το leg loop απο την ζωνη στα γρηγορα σκεπτομενος να βγω απο την ζωνη
δεν μπορω να αφησω χερια ομως γιατι ο αετος πηγαινοερχεται και σχεδον πεταει.
βλεπω οτι ειναι πιο ευκολο να φτασω το καραμπινερ επειδη εχω το ρυνγχος χαμηλα και μου εχει ερθει σε μια καλη θεση .
στα γρηγορα το λυνω και ακουμπαω τον αετο κατω στο ρυνγχος.
περιττο να πω οτι απο την ενταση το ρυνγχος του αετου σηκωνονταν μονο του και τον κρατουσα απο το keel για να μην πεταξει
σε λιγο η ριπη επεσε η ενταση μεγαλη βεβαια αλλα λεω ας ειμαι ετοιμος να φυγω..
θυμηθηκα οτι εχω λυθει.ξαναβαζω το καραμπινερ και παιρνω τον αετο στα χερια μου

μηπως θυμαστε οτι ειχα πει οτι ελυσα το leg loop ?
γιατι κιεγω εκεινη την ωρα το θυμηθηκα....
μεχρι τωρα πολλα λαθη...
απο δω και περα νομιζω εκανα το σωστο... λυθηκα ,ετρεξα μπροστα ελυσα το μπροστινο συρματοσχοινο και αφησα τον αετο να πεσει κατω.
μετα απο ωρα ανεβηκαν οι πρωτοι παραπεντιστες σκεφτηκα να τους πω να βοηθησουν να απογειωθω αλλα ηρθαν να με ρωτησουν αν κανει ο αερας
γιατι  περιμεναν να κανουν εκπαιδευση.σκεφτηκα λοιπον να μην κανω αλλα λαθη και ζητησω απο ασχετους βοηθεια.
περασα μια ευχαριστη ωρα στο βουνο χαζευοντας τον δυνατο αερα που η αληθεια ηταν περιεργο για τον κιθαιρωνα.
μετα μαζεψα και κατεβηκα στην προσγειωση
κοτζιλελος τσουρινακης αντωνης και καλογεροπουλος ειχαν πεταξει μια χαρα.ολα καλα λοιπον.

με ολο αυτο το κουραστικο κειμενο αυτο που θελω να πω ειναι...ΤΟ ΝΟΥ ΜΑΣ. ενα δευτερολεπτο αρκει. μια κακη επιλογη αρκει.
αν καποια στιγμη μπλοκαρεις  λογω καποιων συγκυριων καλυτερα ακυρωσε οτι κανεις, και παρτα ολα απο την αρχη.
σκεψου αν οτι κανεις εκεινη την στιγμη ειναι αυτο που πρεπει να κανεις.
συναγερμος να βαραει σε καθε σου κινηση..

καλημερα σας



Αποσυνδεδεμένος k1kostas

  • Ανώτατο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 606
  • Κάρμα: +2/-6
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: μια χαμενη πτηση
« Απάντηση #1 στις: 2010, Αύγουστος 22, 12:21:20 μμ »
 :sm_wink: Μια πτηση ΓΕΜΑΤΗ κερδος...
εφοσον εισαι εδω και τα λεμε  :sm_biggrin:

υ.γ:τελικα ειδες που τα κιλα εχουν και την καλη τους πλευρά;  :sm_razz:
« Τελευταία τροποποίηση: 2010, Αύγουστος 22, 12:24:28 μμ από k1kostas »
ΕΙς Υγειαν

Αποσυνδεδεμένος Γιαννης Καλογεροπουλος

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Κάρμα: +3/-0
  • Πετάτε γιατί χανόμαστε
    • Προφίλ
Απ: μια χαμενη πτηση
« Απάντηση #2 στις: 2010, Αύγουστος 23, 16:27:27 μμ »
Δεν ανεφερες τις μπυρες μετα....
Η επομενη δικη σου και εγω εδαφος :msnmpyra:

 

Powered by EzPortal