Χρήστες σε σύνδεση

3 Επισκέπτες, 0 Χρήστες

Αποστολέας Θέμα: Πτηση στον Μπραλο.  (Αναγνώστηκε 3956 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kotzilelos

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 344
  • Κάρμα: +2/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ 2017.
    • Προφίλ
Πτηση στον Μπραλο.
« στις: 2011, Ιανουάριος 15, 17:21:19 μμ »
Την Παρασκευή 14/1/11 εγώ και ο Μαρουφιδης πήγαμε και πετάξαμε στην Βόρεια μεριά του Μπάλου στις εκβολές του Σπερχειού.
Όταν πήραμε ύψος και πετάξαμε πάνω από τον Μπάλο θαυμάσαμε το μοναδικό τοπίο με τα χιονισμένα βουνά Οίτη και Παρνασσό.
Από εκεί και πιο βόρεια  ξεκινάμε όλοι οι ορεινοί όγκοι και θα είναι φοβερά την άνοιξη το μέρος για XC .
Στην συνεχεία ξόδεψα την βενζίνη μου με πτήση στα τεσερα μέτρα στον απεραντο βάλτο που είναι όλο το πέταλο του Μαλακού.
Εκ των υστέρων συνειδητοποίησα ότι αν μου έσβηνε το μοτέρ στους βαλτους θα ήταν αδύνατον νε με μαζέψει κανείς από ξηρό, από αέρα ή από θάλασσα.
Μόνο με Χόβερκραφτ ίσως.

http://www.sky.gr/leonardo/flight/18317







Αποσυνδεδεμένος Maroufidis_Costas

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Κάρμα: +0/-0
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πτηση στον Μπραλο.
« Απάντηση #1 στις: 2011, Ιανουάριος 15, 17:46:01 μμ »
εκτος απο χοβερκραφτ θα μπορούσαμε να σου ρίξουμε με αλεξίπτωτο φαγητό και νερό και έναν υπνόσακο ίσως και να μείνεις εκει μέχρι την άνοιξη που θα είναι ξερότοπος για να έρθει όχημα να σε μαζέψει..
Η αλήθεια είναι ότι για να εξαντλήσουμε πτητικά το μέρος θα πρέπει να πάμε αρκετές φορές. Εγώ πέταξα πάνω από την γέφυρα του γοργοποτάμου και γύρω μου έβλεπα χιονισμένες της κορυφές της Οίτης και του Παρνασσού. προσπάθησα να πάω προς την κοιλάδα σου Σπερχειού αλλά η ταχύτητα εδάφους μου ήταν 35 χιλιόμετρα και τα τρακτέρ πήγαιναν πιο γρήγορα. Στο ούριο σκέλος πήγαινα πάνω από 80 χλμ/ὠρα και οι προσγειώσεις άπειρες. εκει γύρω στο 3.25 παρατήρησα ένα κορδελάκι πάνω σε κάποιον θάμνο πράγμα που σημαίνει ότι κάποιοι πετάνε από εκεί ελεύθερα (μάλλον παραπέντε)



http://www.livetrack24.com/live_show_track.php?user=Kmaro&2d=1

Αποσυνδεδεμένος Γιαννης Καλογεροπουλος

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Κάρμα: +3/-0
  • Πετάτε γιατί χανόμαστε
    • Προφίλ
Απ: Πτηση στον Μπραλο.
« Απάντηση #2 στις: 2011, Ιανουάριος 15, 20:48:48 μμ »
Απίθανοι και οι δύο.. :msnpano:
ρε συ κότζακ..τι βίντεο είναι αυτό....ίσως το καλύτερό σου...
Θωμάαααα μάζευε χρήμα..

Αποσυνδεδεμένος kotzilelos

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 344
  • Κάρμα: +2/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ 2017.
    • Προφίλ
Απ: Πτηση στον Μπραλο.
« Απάντηση #3 στις: 2011, Ιανουάριος 15, 20:51:04 μμ »
Εκ των υστέρων συνειδητοποίησα ότι αν μου έσβηνε το μοτέρ στους βαλτους θα ήταν αδύνατον νε με μαζέψει κανείς από ξηρό, από αέρα ή από θάλασσα.
Μόνο με Χόβερκραφτ ίσως.

Και μην πεί κανείς " δέν του΄σβηνε να ησυχασουμε "  .

Επίσεις εκει που λέω
Μπάλος = Μπράλος
κσι
Μαλακός = Μαλιακός

Καταραμένη αυτόματη διόρθωση του Word.
« Τελευταία τροποποίηση: 2011, Ιανουάριος 15, 20:56:32 μμ από kotzilelos »

Αποσυνδεδεμένος kotzilelos

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 344
  • Κάρμα: +2/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ 2017.
    • Προφίλ
Απ: Πτηση στον Μπραλο.
« Απάντηση #4 στις: 2011, Ιανουάριος 16, 00:17:29 πμ »
και εκει που λέω κσι=και

Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Μπίλλης

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 592
  • Κάρμα: +2/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • πεταει πεταει
    • Προφίλ
    • MAKE ME FLY
Απ: Πτηση στον Μπραλο.
« Απάντηση #5 στις: 2011, Ιανουάριος 16, 01:10:39 πμ »
Αν εξαιρεσεις τα ορθογραφικα λαθη που εκανες επειδη εισαι λιγο μαλιακος, πρεπει να σου πω μπραβο διοτι:

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ καταλαβατε το νοημα του μοσκιτο: πτηση αργα το απογευμα, χωρις θερμικα και αναταραξεις, με το γκαζι ανοιγμενο, την μπαρα τραβηγμενη και υψος κατω απο τα 10 μετρα. Μονο ετσι βγαζει τα λεφτα του το μοτερ.

Για υψος πτησης ανω των 10 μετρων πεταμε με κανονικη ζωνη, απογειωση απο το βουνο με θερμικες συνθηκες κτλ κτλ.


ΥΓ. Μαρουφιδη, σε ειδα στο βιντεο να περνας τα διοδια χωρις να καταβαλεις το αντιτοιμο. ΠΟΙΟΣ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ??????!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Giannis Mitropoulos

  • Διαχειριστής
  • *****
  • Μηνύματα: 1.147
  • Κάρμα: +48/-1
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ 2017.
    • Προφίλ
    • Αιωροπτερισμός στην Ελλάδα
Απ: Πτηση στον Μπραλο.
« Απάντηση #6 στις: 2011, Ιανουάριος 16, 10:38:26 πμ »
Από εκεί και πιο βόρεια  ξεκινάμε όλοι οι ορεινοί όγκοι και θα είναι φοβερά την άνοιξη το μέρος για XC .

Στην περιοχή που λες Κώστα και με απογείωση από την άσφαλτο που ανεβαίνει για Μπράλο έχω κάνει πάνω από 100 πτήσεις σε μια προσπάθεια μιας ομάδος από πιλότους να ανακαλύψουμε τα μυστικά της περιοχής και την καταλληλότητά της για XC.
Δυστυχώς δεν είναι και τόσο καλή παρά την ιδέα που σου δίνη βλέποντάς την με μια πρώτη ματιά. Η μόνη διέξοδος για κάτι καλό είναι να περάσεις πίσω και να πιάσεις Παρνασσό ή Μπράλο από την δυτική πλευρά, το κομμάτι δηλ. που χρησιμοποιούμε στους αγώνες στην Αμφίκλεια.
Θα μου μείνει όμως αξέχαστη η εικόνα του να πετάς κοντά στην πλαγιά και να εμφανίζεται ξαφνικά το τρένο δίπλα σου, σχεδόν συνομιλούσαμε με τους επιβάτες.
Επίσης στις πλαγιές του βασικού όγκου της Οίτης και με μεγάλο ύψος (+2500μ.) ποτέ δεν βρήκαμε θερμικό, χάναμε όλο το ύψος μας ταξιδεύοντας στην πλαγιά του βουνού με ένα συνεχές καθοδικό.
SV1ATM....
Μια εβδομάδα πτήσεων σε αγώνες αξίζει το ίδιο με μήνες ελεύθερων πτήσεων, ως προς την εμπειρία.
Όροι χρήσης του φόρουμ..

Αποσυνδεδεμένος Giannis Mitropoulos

  • Διαχειριστής
  • *****
  • Μηνύματα: 1.147
  • Κάρμα: +48/-1
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ 2017.
    • Προφίλ
    • Αιωροπτερισμός στην Ελλάδα
Απ: Πτηση στον Μπραλο.
« Απάντηση #7 στις: 2011, Ιανουάριος 16, 11:10:26 πμ »
Τώρα είδα το βίντεο με την χαμηλή διέλευση πάνω από τον βάλτο.
Αν είναι όπως το βλέπω !!!!!
Είναι νομίζω η δεύτερη φορά με το ίδιο λάθος, μην δίνεται τόση εμπιστοσύνη στα μοτέρ, προσοχή !!!
Μάλλον πρέπει να αναθεωρήσετε κάποια πράγματα.
SV1ATM....
Μια εβδομάδα πτήσεων σε αγώνες αξίζει το ίδιο με μήνες ελεύθερων πτήσεων, ως προς την εμπειρία.
Όροι χρήσης του φόρουμ..

Αποσυνδεδεμένος Maroufidis_Costas

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Κάρμα: +0/-0
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πτηση στον Μπραλο.
« Απάντηση #8 στις: 2011, Ιανουάριος 16, 12:51:15 μμ »
Για τον Γιάννη έχω να του πω ότι έχει απόλυτο δίκιο για τις χαμηλές πτήσεις. Ωστόσο ο κίνδυνος είναι στο ούριο τμήμα. Γιαυτό και στην δική μου πτήση το μόνο ούριο κομμάτι είναι αυτό που είδες, μετά κατάλαβα ότι αν μου σβήσει την έκανα (και στο πως θα προσγειωθώ ούριος με τόσα χιλιόμετρα όσο και στο ότι δεν θα μπορούσα να βγώ από εκει μέσα) ωστόσο στο προσήνεμο τμήμα δεν έχεις πρόβλημα, προσγειώνεσαι αν σου σβήσει και ακόμα ευκολότερα αν είσαι πάνω από 20 μέτρα (το πως θα βγεις απο εκει παραμένει θέμα βεβαια κατα τους χειμερινούς μήνες, το καλοκαίρι θα είναι ξερά όλα). Επίσης για το βίντεο της μονής Σαγματά δεν σε ξεχάσαμε αλλά περιμένουμε τον καιρό να στρώσει. Οσο για τον Μπίλη και σχετικά με τα διόδια θα του απαντήσω με το παρακάτω βίντεο


Αποσυνδεδεμένος Giannis Mitropoulos

  • Διαχειριστής
  • *****
  • Μηνύματα: 1.147
  • Κάρμα: +48/-1
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ 2017.
    • Προφίλ
    • Αιωροπτερισμός στην Ελλάδα
Απ: Πτηση στον Μπραλο.
« Απάντηση #9 στις: 2011, Ιανουάριος 17, 09:21:06 πμ »
Δεν εννοούσα Κώστα το πώς θα προσγειωθείς (με μια ταχύτητα 15-20 κμ πάνω από το στόλ έχεις την δυνατότητα να στρίψεις) το πρόβλημα νομίζω ότι είναι στο να μην μείνεις φυτεμένος στο βάλτο.
SV1ATM....
Μια εβδομάδα πτήσεων σε αγώνες αξίζει το ίδιο με μήνες ελεύθερων πτήσεων, ως προς την εμπειρία.
Όροι χρήσης του φόρουμ..

Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Μπίλλης

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 592
  • Κάρμα: +2/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • πεταει πεταει
    • Προφίλ
    • MAKE ME FLY
Απ: Πτηση στον Μπραλο.
« Απάντηση #10 στις: 2011, Ιανουάριος 17, 10:26:54 πμ »
Επισης να πουμε ακομα ενα μπραβο στον Μαρουφιδη, ο οποιος εχει χυσει ιδρωτα και αιμα για την προωθηση και διαφημηση του αθληματος. Το βιντεακι που ανεβασε προχτες ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΔΙΟΔΙΑ φτανει αισιως τις 23.000 θεασεις, και παλι μπραβο για την ηρωικη αυτη προσπαθεια. Ο κοπος και ο χρονος που διεθεσες πανω απο την κονσολα του μονταζ (τουλαχιστον 10 λεπτα) τωρα δικαιωνεται.

Ετοιμαζω σπεσιαλ βιντεακι απο Μεγαλοπολη, εχει πολυ γελιο. Μεχρι τωρα εχω ξοδεψει 3 ωρες στο κοψιμο και θελω αλλες 2 ωριτσες χαλαρα. Αν πιασει τις 200 θεασεις μεχρι τελος του 2011 θα ειμαι ευχαριστημενος. Πιθανως θα την ακουσω κιολας οτι κανω δυσφημηση του χωρου. Αχχχχ, τοση αδικια.......  


ΥΓ. Διοδια δεν πληρωνουμε αλλα ο Μαρουφιδης πλεον απαιτει πλεον ποσοστα απο τους νεους μαθητες που θα τραβηξει το βιντεακι του στον αιωροπτερισμο. Κατι σαν διοδια δηλαδη. Παρακαλουνται ολοι οι ενδιαφερομενοι υποψηφιοι πιλοτοι και οι εκαιπεδευτες τους οπως επικοινωνησουν με τα κεντρικα της Marfin Marouf Bank για περισσοτερες πληροφοριες.

Αποσυνδεδεμένος ΤΣΟΥΡΙΝΑΚΗΣ ΚΩΣΤΗΣ

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 81
  • Κάρμα: +1/-0
    • Προφίλ
Απ: Πτηση στον Μπραλο.
« Απάντηση #11 στις: 2011, Ιανουάριος 17, 11:53:52 πμ »
Το Σάββατο πήγα κι εγώ μαζί με τον γιατρό στο ίδιο ακριβώς μέρος. Το μέρος έιναι πάρα πολύ καλό γιατί δίνει την δυνατότητα για χαμηλή πτήση fun σε ξεχωριστό τοπίο (αρκεί να μην βαλτώσεις!!) ή για θερμική πτήση στα γύρω βουνά! Εγώ πήγα κατευθείαν στην Οίτη (23 χλμ απόσταση), αλλά παρότι έφτασα σχετικικά ψηλός (1700μ) ήμουν ακόμη οριακά υπήνεμος γιατί ψηλά φυσούσε ΒΔ - Δ. Τελικά πήγα πρός Καλλιδρομο, κι όταν τελίωσε η βενζίνη έκανα ένα μεγάλο glide προς την προσγείωση.....Την άλλη φορά θα πάω κατευθείαν Καλλίδρομο και μετά Παρνασσό....

Αποσυνδεδεμένος Maroufidis_Costas

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Κάρμα: +0/-0
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πτηση στον Μπραλο.
« Απάντηση #12 στις: 2011, Ιανουάριος 17, 12:23:40 μμ »
Ευχαριστώ θερμά τον Μπίλη για τα καλά του λόγια και παίρνω πίσω το βρίσιμο που του έριξα πριν απογειωθώ και όταν προσγειώθηκα στον Μαλιακό διότι ένοιωσα άβολα στο μοσκίτο μου με τα σκοινάκια που μου τα πείραξε στην Μεγαλόπολη. Η αλήθεια είναι οτι το βρίσιμο το πήρα πίσω μετά την προσγείωση (με την παρότρυνση του λέλου να μην τα πειράξω και να τα αφήσω ως έχουν) διότι διαπίστωσα ότι τελικά έχω καλύτερη θέση πτήσης αλλά και τρέχω καλύτερα κατά την απογείωση και μάλλον λύθηκε το πρόβλημα που είχα όπου κατά το τρέξιμο το ντεπόζιτο κοπανούσε στο πίσω μέρος των μηρών. Ελπίζω από την μακρινή παγωμένη Σουηδία να μπορέσεις να χωρέσεις στην καρδιά σου μία ειλικρινή ζεστή συγνώμη. (Αυτό δεν αναιρεί μελλοντικό βρίσιμο που μπορεί να σου ρίξω για άλλους λόγους!). Ακόμη έχω δώσει τηλέφωνα για να έρθουν σε επαφή με το σπορ, σε 2 από τους σχολιαστές του youtube επειδή το ζήτησαν.

Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Μπίλλης

  • Πιλότος Β' Κατ.
  • ***
  • Μηνύματα: 592
  • Κάρμα: +2/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • πεταει πεταει
    • Προφίλ
    • MAKE ME FLY
Απ: Πτηση στον Μπραλο.
« Απάντηση #13 στις: 2011, Ιανουάριος 17, 13:36:20 μμ »
Οχι μονο δεχομαι τη συγνωμη σου αλλα θα επειδειξω και μεγαλοψυχια και θα κοψω και καποιες σκηνες απο το επερχομενο βιντεο της Μεγαλοπολης οποτε θα γινεις λιγοτερο ρομπα οταν το ανεβασω. Θα μειωθει δηλαδη το romba factor. Ειδες τι καλος που ειμαι ?

 

Powered by EzPortal