Χρήστες σε σύνδεση

2 Επισκέπτες, 0 Χρήστες

Αποστολέας Θέμα: mayday-mayday!! Γη καλεί ιπτάμενους.  (Αναγνώστηκε 2597 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mike

  • Αρχάριο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 0
  • Κάρμα: +0/-0
    • Προφίλ
mayday-mayday!! Γη καλεί ιπτάμενους.
« στις: 2011, Ιούλιος 12, 11:01:37 πμ »
Αγαπητοί κύριοι καλημέρα. Ονομάζομαι Μιχάλης και είμαι 30 ετών από Πειραιά.
Με την ευκαιρία θα ήθελα να εκφράσω σε όλους τον θαυμασμό μου ως προς αυτό που κάνετε καθώς και τον σεβασμό μου για την ευκαιρία – δυνατότητα που δίνετε στους εαυτούς σας ώστε να απολαμβάνετε αυτή τη μεγαλειώδη εμπειρία είτε σε αθλητικό επίπεδο είτε ως hobby. Δεν περιορίζομαι μόνο στους αιωροπτεριστές αλλά αναφέρομαι και σε αυτούς που βουτάνε με αλεξίπτωτο. Θεωρώ όμως πως ο αετός, αντικειμενικά είναι η «κρυφοκαψούρα» όλων των ανθρώπων ανεξαιρέτως ηλικίας και τοποθεσίας πάνω στη γη από τη στιγμή που μαθαίνουμε να περπατάμε. Αντιλαμβάνομαι πως στους 1000, εκτός από τον έναν που τελικά το κάνει, οι υπόλοιποι 999 σταματούν στο τεράστιο κόκκινο φως που αναβοσβήνει και ονομάζεται φόβος.
Δεν σας κρύβω λοιπόν ότι εκτός από κρυφοκαψούρα μου, τον τελευταίο καιρό όλο και πιο συχνά θα αναζητήσω βιντεάκια σχετικά, είτε θα μπαίνω σε ιστοσελίδες των εταιριών που κατασκευάζουν αετούς και  θα χαζεύω χαρακτηριστικά ..  Αντιλαμβάνομαι ότι προτρέχω αρκετά όπως επίσης αντιλαμβάνομαι πως το 1ο βασικό βήμα είναι αυτό που κάνω τώρα, θέλοντας να έρθω σε επαφή με ανθρώπους του χώρου.
Θα ήθελα να με συγχωρέσετε αν σας κουράζω, σίγουρα όμως καταλαβαίνετε πως το έχω πάρει ζεστά το θέμα. Λόγω του ότι στον κύκλο μου δεν γνωρίζω ούτε έναν που να ασχολείται με αιωροπτερισμό ή έστω παραπέντε, βρίσκομαι στο απόλυτο σκοτάδι με απορίες να δημιουργούνται η μια μετά την άλλη χωρίς να παίρνω απαντήσεις. Αυτό το λέω γιατί ενδεχομένως κάποιες πληροφορίες τελικά με αποτρέψουν να το τολμήσω. Φυσικά δεν αναφέρομαι στα χιλιάδες βιντεάκια στο youtube  με ανώμαλες προσγειώσεις, τούμπες και αποτυχημένες απογειώσεις που καταλήγουν σε μαλλιοκούβαρα. Όλα αυτά είναι fine with me. Αναφέρομαι όμως στα επι της ουσίας ζητήματα όπως τους περιορισμούς που υπάρχουν όσο αφορά πότε μπορείς να πετάξεις και πότε όχι, που, πως κτλ…
Δεν γνωρίζω αν στο φόρουμ υπάρχει συγκεκριμένος χώρος όπου στραβόγιαννα  και ομίχλες  σαν εμένα μπορούν να θέσουν ερωτήσεις και να πάρουν απαντήσεις, θα εκτιμούσα όμως αν μου έδινε κάποιος πληροφορίες σχετικά με κάποιο ελληνικό βιβλίο – οδηγό σε θεωρητικό επίπεδο  τονίζοντας φυσικά πως καταλαβαίνω απόλυτα το «άλλο η θεωρία και άλλο η πράξη». Τέλος θα ήθελα να μου πείτε πώς θα μπορέσω να έρθω σε επαφή με κάποιον καλό εκπαιδευτή (είμαι σίγουρος πως όλοι όσοι εκπαιδεύουν εδώ είναι αξιόλογοι, για να μην παρεξηγηθώ), τι ακριβώς περιλαμβάνουν τα μαθήματα(αριθμό-διάρκεια) και φυσικά πόσο κοστίζει η εκπαίδευση.
Ζητώ ξανά συγνώμη αν σας κούρασα, ευχαριστώ θερμά για τον χρόνο που αφιερώσατε να διαβάσετε και φυσικά να ευχηθώ σε όλους υγεία, καλές και ασφαλείς πτήσεις.
Ευχαριστώ
Με εκτίμηση, Mike
 (:1



Αποσυνδεδεμένος Giorgos Kapsimalis

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 456
  • Κάρμα: +14/-1
  • Φύλο: Άντρας
  • Pilotino on Board
    • Προφίλ
Απ: mayday-mayday!! Γη καλεί ιπτάμενους.
« Απάντηση #1 στις: 2011, Ιούλιος 12, 11:42:32 πμ »
Φίλε Mike απόλαυσα το ποστ σου σε όλη του τη διάσταση.

Με τον τρόπο που γράφεις νομίζω ότι είσαι έτοιμος να ξεκινήσεις  :sm_cool:

Πέρα από το θέμα της εκπαιδεύσεις μπορείς να ανέβεις στο βουνό και να δείς πτήσεις ή να πας στον λόο της εκπαίδευσεις και να τα δείς όλα από κοντά.

Σου στέλνω με pm στοιχεία.

Καλως ήρθες

Αποσυνδεδεμένος tasos

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 228
  • Κάρμα: +0/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ 2017.
    • Προφίλ
    • IFire Fire Engineering & Consultancy Ltd.
Απ: mayday-mayday!! Γη καλεί ιπτάμενους.
« Απάντηση #2 στις: 2011, Ιούλιος 12, 21:35:36 μμ »
Mike,

Καλησπερα και θελω να πω και εγω διαβασα το ποστ σου με καθε ευχαριστηση.
Πραγματικα χαιρομαι οταν η ιπταμενη οικογενεια μεγαλωνει και ειμαι σιγουρος οτι και ολοι σε αυτο το φορουμ επισης.

Για να μην μακρυγορω  :sm_wink: συμφωνω με οσα λεει ο Γιωργος και μην αφηνεις τα αρνητικα να σε επηρεαζουν - Το αθλημα ειναι τοσο επικινδυνο οσο το κανει ο καθε πιλοτος (οπως και ολα τα αλλα). Δες και τα μαγικα βιντεο !!!! 

http://dreamingawakemovie.com/

Νασαι σιγουρος οτι οταν μπεις σε αυτο το κοσμο λιγα πραγματα θα σε τραβηξουν απο αυτον!!! Ξεκινα σωστα, προγραμματισμενα και ειμαστε ολοι εδω να σε βοηθησουμε!!!

 
Ξανα καλως ηρθες  :mosh:
FLY HIGH and ALWAYS SAFE

skype: Anastasios.Iliakis

Αποσυνδεδεμένος Mike

  • Αρχάριο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 0
  • Κάρμα: +0/-0
    • Προφίλ
Απ: mayday-mayday!! Γη καλεί ιπτάμενους.
« Απάντηση #3 στις: 2011, Ιούλιος 13, 10:02:42 πμ »
καλη σας ημέρα.
Γιωργο και Τάσο ευχαριστώ για την υποδοχή.
Οσο για τα βιντεακια νομιζω πως είναι το ένα καλύτερο απο το άλλο.

 

Powered by EzPortal