Χρήστες σε σύνδεση

56 Επισκέπτες, 0 Χρήστες

Αποστολέας Θέμα: Η γατούλα του Σρέντινγκερ.  (Αναγνώστηκε 2826 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Σταμάτης Παπαγεωργίου

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 543
  • Κάρμα: +4/-1
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • O Αιωροπτερισμός στη Θεσσαλονίκη.
Η γατούλα του Σρέντινγκερ.
« στις: 2009, Νοέμβριος 28, 22:41:40 μμ »
Είμαι πολύ ευχαριστημένος με το καινούριο εκπαιδευτικό γκρουπ.
Για πολλούς λόγους.
Πρώτα πρώτα και μετά από πολλά χρόνια έχουμε μαθήτρια και επιπλέον, το λέει η περδικούλα της.
Επίσης όλοι έχουν νοιώσει το σκίρτημα της πρώτης τσουλήθρας. Τη χαρά του να ανοίγεις τα φτερά σου στον πρωτόγνωρο αρεό αέρινο κόσμο. Η χαρά τους είναι και δική μου χαρά.
Όλοι τους επίσης είναι βολικοί, υπάκουοι, πνευματώδεις, ευχάριστοι, γελάνε πολύ, είναι όλοι αθλητικοί, νέοι και φέρνουν ακόμα και τα τηλεκατευθυνόμενα τους στην εκπαίδευση. Όταν δεν βολεύει ο αέρας ή περιμένουν την σειρά τους κλέβουν χρόνο να κάνουν πτησούλα με τα ανεμοπτεράκια τους, να μιλήσουν για τα (χιλιάδες) ενδιαφέροντα τους με θρησκευτικό ζήλο.
Επίσης είμαι χαρούμενος γιατί εμφανίζονται στον εκπαιδευτικό λόφο παλιότεροι πιλότοι, μαθητές που δεν έχουν ολοκληρώσει, λάτρεις του είδους, πιλότοι για επανένταξη, τρελοί, τσομπάνηδες, άσχετοι, και θα μου πεις ότι πολύ λογικό να έρχονται όλοι αυτοί στον εκπαιδευτικό λόφο - έχει φάση εκεί - αλλά πριν να το μάθεις εσύ, τίποτε από όλα αυτά δεν συνέβαινε. Κάτι σαν το πείραμα με τη γάτα του Σρέντινγκερ.
Άντε λοιπόν τι περιμένεις? Δεν είναι ξεκάθαρο το πότε ξεκινάει η ζωή για τον καθένα. Για άλλους στα 20 στα 30 στα 40, (18 - σόρυ Θοδωρή) αλλά σίγουρα κάποτε αρχίζει. Και συνήθως όταν βγεις από το σπίτι.
Εμείς είμαστε όλοι εκεί. Ζωντανοί και με τις μπαταρίες γεμάτες. Ακούγονται σπινθήρες?
Μυρίζει όζον όταν είσαι μαζί μας? Δεν ξέρω. Για να το λες; Η ζωή είναι ωραία.
Άλλοι βλέπουν τα χρώματα πιο έντονα, άλλοι νοιώθουν έξαψη, άλλοι πολύ ηλεκτρισμό. Τι? Σφίγγεται το στομάχι από πρωτόγνωρες ουσίες που εκκρίνει το σώμα σου? Άλλοι νοιώθουν το χρόνο να κυλάει διαφορετικά. Όχι. Τα χρώματα δεν έχουν γεύση. Τα συναισθήματα δεν έχουν άρωμα. Δεν βάζω στοίχημα όμως.
Αλλά σίγουρα όλοι κάνουν την ενδοσκόπηση τους με διαφορετικές ανακαλύψεις ο καθένας. Η ενδοσκόπηση μετράει πιο πολύ από το αποτέλεσμα.
Όταν όμως όλοι αυτοί που σαν επικυρίαρχοι που ορίζουν την υλική τους υπόσταση μαζεύονται στο ίδιο μέρος, τότε ο χρόνος χάνει το νόημα του, οι αισθήσεις στροβιλίζονται όπως οι νιφάδες στην χιονοθύελλα, και τα συναισθήματα πλημμυρίζουν
Εμπρός λοιπόν, το κουτί είναι κλειστό και κάποιοι λένε πως μέσα έχει μια γάτα. Δεν θα το μάθεις παρά μόνο αν ανοίξεις το κουτί. Μπορεί να το αμφισβητείς - πολύ σωστά - αλλά να ξέρεις ένα πράγμα.
Εκεί μέσα είναι η γάτα μου.


Πέτα να σωθείς.

Αποσυνδεδεμένος Δάφνη

  • Αρχάριο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Κάρμα: +0/-0
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Η γατούλα του Σρέντινγκερ.
« Απάντηση #1 στις: 2009, Νοέμβριος 29, 19:39:42 μμ »
χεχε!!
 :~)

Αποσυνδεδεμένος SEAGLE

  • Αρχάριο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Κάρμα: +1/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • LEAVE THE RACES TO THE ACES
    • Προφίλ
Απ: Η γατούλα του Σρέντινγκερ.
« Απάντηση #2 στις: 2009, Νοέμβριος 29, 22:27:16 μμ »
ΑχΑ! :sm_dead:
Σας βρήκα λοιπόν  :sm_razz:
και τώρα κατάλαβα τι ήταν αυτό για τον σρέντιγκερ!!!!!


" !!!Το παράδοξο της γάτας του Σρέντινγκερ - σύμφωνα με το οποίο η γάτα μέσα στο κουτί δεν ήταν παρά κβαντική κυματική συνάρτηση, ούτε ζωντανή ούτε νεκρή, ώσπου κάποιος παρατηρητής θα κοίταζε να δει σε ποια κατάσταση βρισκόταν η γάτα - έπαυε να είναι παράδοξο. Ο Έβερετ απoδείκνυε ότι η γάτα δεν ήταν ένα απλό φάντασμα κυματικής συνάρτησης. Ο Έβερετ υποστήριζε ότι η κυματική συνάρτηση δεν «καταρρέει» διαλέγοντας τη μια εναλλακτική υπόσταση ή την άλλη. Είπε ότι η διαδικασία της παρατήρησης διάλεγε μια πραγματικότητα, αλλά ότι η άλλη πραγματικότητα συνέχιζε αυτοδίκαια να υπάρχει, εξίσου «πραγματική» με το δικό μας κόσμο. Τα σωματίδια δεν επιλέγουν τυχαία την τροχιά τους - παίρνουν όλες τις τρoχιές, δημιουργώντας μια ξεχωριστή, νέα διακλάδωση του κόσμου για την κάθε επιλογή. Φυσικά, στο επίπεδο των σωματιδίων αυτό σήμαινε ότι την κάθε στιγμή συνέβαινε ένας τρομερός αριθμός διακλαδώσεων. "

Όλοι μας περιγραφόμαστε απο μαθηματικές συναρτήσεις και αυτές του σρέντιγκερ(που δεν έχουν καμία λύση..) μας πρσδίδουν διπλή υπόσταση όπως κάνουν και σε ένα ηλεκτρόνιο, που είναι σωματίδιο(φορέας ηλεκτρικού φορτίου) και κύμα (κατι σαν κβάντα ενέργειας) ταυτόχρονα..Έτσι και μια γάτα έχει διπλή υπόσταση..νεκρή και ζωντανή..


Δ Α Σ Κ Α Λ Ε  (σταμάτη ή ΒΟΒ)  Σ Ε   Ε Υ Χ Α Ρ Ι Σ Τ Ο Υ Μ Ε  για όλα ως τώρα (ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ, ΕΙΚΟΝΕΣ, ΓΕΛΙΟ, ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ,ΓΝΩΡΙΜΙΕΣ..)
αλλα ευχαριστύμε και όλους όσους εμφανίζονται στην εκπαίδευση και φέρνουν μαζί τους ενέργεια!!!


ΦΛΕΕΕΡΡΡ, ΦΛΕΕΕΕΡΡΡ ΦΛΕΕΕΕΡΡΡΡΡ .............Β Λ Α Χ Ο!!!!!! :sm_biggrin:


Αποσυνδεδεμένος Δάφνη

  • Αρχάριο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Κάρμα: +0/-0
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Η γατούλα του Σρέντινγκερ.
« Απάντηση #3 στις: 2009, Νοέμβριος 30, 18:50:52 μμ »
ποιος είσαι από όλους τους φιλότους???εεεε?????
Σταμάτα το γλύψιμο ντε τον έκανες λούτσα!!! :sm_razz:

Λοιπόν μαζί με το βλάχο/ούδα και το αξέχαστο ΤΡΕΧΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

η καλύτερη ατάκα που μου είπε ο Σταμάτης είναι:

Αυτά τα γκομενίστηκα τρεξίματα να τα ξεχάσεις είσαι αετατζού τώρα!!!!! :sm_dead:
ΤΡΕΧΑΑΑΑΑΑ ΒΛΑΧΟΥΔΑ ΜΟΥ!!!!!!!!!! :^:

Όποιος και να 'σαι από τους τέσσερις πολυαγαπημένους μου συνφιλότους(μου φέρνεις λίγο στον θόδωρο λόγο της ιδιότητας του ως φυσικός)
κανόνισε να μαζευτούμε όλοι μας και να πάμε και 'μεις την τετάρτη που μαζεύοντε όλοι αυτοί που έρχοντε στην εκπαίδευση μας...
Εκεί να δεις ενέργεια και ζωντάνια ανάμεσα στις κάιζερ και τα ψητά της ώρας!!! :sm_cool:

Αποσυνδεδεμένος Σταμάτης Παπαγεωργίου

  • Πιλότος Α' Κατ.
  • *****
  • Μηνύματα: 543
  • Κάρμα: +4/-1
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • O Αιωροπτερισμός στη Θεσσαλονίκη.
Απ: Η γατούλα του Σρέντινγκερ.
« Απάντηση #4 στις: 2009, Νοέμβριος 30, 19:47:52 μμ »
Μην λες ποιος είσαι.
Μπορεί να καταλάβει από... αλλά δεν λέω. Δεν είναι δικιά μου δουλειά να πω.
Εγώ δεν είχα αμφιβολίες γιατί ήσουν ο μόνος που άκουσε σχετικά με τη γατούλα όταν ανέφερα την σχετική ανάρτηση.
Πολύ μαγευτικό αυτό που παρέθεσες σχετικά με την εξήγηση για το πείραμα με τη γατούλα.
Η κβαντική φυσική είναι σκέτη μαγεία.
Παραθέτω λοιπόν και γω κάτι που είπε ένας επιστήμονας μιλώντας για τις εφαρμογές της κβαντικής φυσικής. Όπως βλέπεις αγγίζει τα όρια της φιλοσοφίας. Μια φόρμουλα με απεριόριστες εφαρμογές ακόμα και στην απλή καθημερινότητα. Ακούγεται σαν να μπορείς να πραγματοποιήσεις τα πάντα.

"Πρέπει να διατυπώσουμε τι θέλουμε, και να είμαστε τόσο συγκεντρωμένοι σ' αυτό, και τόσο εστιασμένοι σ' αυτό, και να έχουμε τόση πολύ από την προσοχή μας και την επίγνωσή μας σ' αυτό, που να χάσουμε το ίχνος του εαυτού μας, να χάσουμε την αίσθηση του χρόνου, να χάσουμε τα ίχνη της ταυτότητας μας. Και τη στιγμή που εμπλεκόμαστε τόσο πολύ σ' αυτή την εμπειρία ώστε να χάσουμε το χρόνο και τον εαυτό μας, τότε αυτή η εικόνα είναι η μόνη που είναι αληθινή. Όλοι είχαν αυτή την εμπειρία όταν αποφάσισαν ότι ήθελαν κάτι. Αυτό είναι η κβαντική φυσική σε δράση. Αυτό σημαίνει εκδήλωση της πραγματικότητας. Αυτός είναι ο παρατηρητής σε πλήρη δράση."
« Τελευταία τροποποίηση: 2009, Νοέμβριος 30, 19:59:51 μμ από Σταμάτης Παπαγεωργίου »
Πέτα να σωθείς.

Αποσυνδεδεμένος Δάφνη

  • Αρχάριο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Κάρμα: +0/-0
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Η γατούλα του Σρέντινγκερ.
« Απάντηση #5 στις: 2009, Νοέμβριος 30, 20:53:06 μμ »
 :sm_biggrin: :sm_biggrin: :sm_biggrin: :sm_biggrin: :sm_biggrin:
Δεν είμαι τόσο ξανθιά!!!
Σε βρήκα!!!!
Καντέλη Κωνσταντίνε!!!!!!!!!!
Για μια στιγμή ένιωσα εντελώς βλαχούδα αλλά τελικά είμαι λιγότερο από εντελώς!!!!


Αποσυνδεδεμένος k1kostas

  • Ανώτατο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 606
  • Κάρμα: +2/-6
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η γατούλα του Σρέντινγκερ.
« Απάντηση #6 στις: 2010, Ιανουάριος 15, 17:41:08 μμ »
ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ.....
ΝΙΑΑΑΑΑΑΑΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥ
ΕΙς Υγειαν

 

Powered by EzPortal